Skocz do zawartości

Wiktor2019

Użytkownicy
 • Zawartość

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

14 Dobra

O Wiktor2019

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

209 wyświetleń profilu
 1. Na układzie smd 8 pin nic nie jest napisane. A z tego sterownika wyciągłem na razie 6A na 12V. Zmienił bym też nazwę z ''regulowany zasilacz wasztatowy" na "sterownik PWM 12v" tylko nie mogę edytować postu nie wiem dlaczego.
 2. https://www.gotronik.pl/sterownik-pwm-6-90v-15a-1000w-p-4381.html
 3. Miernik nie ma TrueRMS. Zasilanie PWM to 12v DC oraz wyjściowe napięcie regulowane DC.
 4. PWM pracuje na częstotliwości 15kHz. Pomiar woltomierza w porównaniu z miernikiem są identyczne wahania napięcia na mierniku i woltomierzu wynoszą mniej więcej 0,3V
 5. https://sklep.avt.pl/avt5333.html https://sklep.avt.pl/avt1731.html
 6. Taki zasilacz nada się do zasilania np. wiertarki nadającej się do wiercenia w płytkach pcb lub innych materiałach, sprawdzałem i nada się też jako ściemniacz do taśmy led. Nie muszę odpinać pod ten zasilacz coś co pobiera 500mA jeśli mam mniejszy zasilacz też regulowany. Zresztą jak zrobiłem jakiś układ który wiem że jak podłączy się pod zasilacz bez ogranicznika prądu to się spali to wolę do układu zamontować ogranicznik prądu i nie będę musiał się zastanawiać czy zasilacz ma ogranicznik prądu czy nie ma. Nie dodawałem do tego zasilacza amperomierza ponieważ mam już amperomierz jak pisałem we wcześniejszym temacie więc po co mi kolejny.
 7. Dzień dobry Dzisiaj chcę się z wami podzielić moim trzecim już projektem opisywanym na tym forum. Jest to zasilacz idealnie nadający się do majsterkowania czy warsztatu sprawdzi się też w roli zasilacza laboratoryjnego. Mimo że mam już dwa zasilacze jeden to zasilacz 16a nie regulowany, a drugi 3a regulowany. Brakowało mi jednak zasilacza regulowanego o większym amperażu jak pisałem we wcześniejszym projekcie miałem dorobić regulator napięcia do zasilacz 16,5a jednak stwierdziłem, że zrobię nowy zasilacz regulowany o prądzie ok 8a. Kupiłem więc zasilacz modułowy 12.5a 150w według mnie taki zasilacz ma dużo zalet np. jest impulsowy więc lekki, możliwość zasilania 110v lub 230v AC, małe rozmiary. Zasilacz zamontowałem w plastikowej obudowie do obudowy zasilacza przykleiłem termistor który steruje obrotami wentylatora jako sterownik użyłem potencjometru 150k oraz stabilizatora LM317. Wszystkie te elementy przylutowałem na pcb i przykręciłem z tyłu nad wentylatorem. Obok wentylatora zamontowałem regulator napięcia. Z tyłu zamontowałem wentylator 4 cm który chłodzi mi wszystkie podzespoły. Zamontowałem także gniazdo 230v z wyłącznikiem oraz bezpiecznikiem. Tak wygląda przód całego zasilacza. Z przodu od lewej czerwona kontrolka informuje o zasilaniu 230v, gniazda bananowe 2 kanały i pomiędzy gniazdami kontrolki o zasilaniu kanałów, woltomierz oraz gałka do sterowania napięciem, a na końcu gniazda bananowe z napięciem regulowanym oraz wyłącznik z podświetleniem który włącza regulator napięcia. Do całego opisu dołączam schemat wszystkich połączeń: Parametry zasilacza 2 kanały 12 v 1 kanał regulowany 0-11.4 v 12.5a na 3 kanały Dziękuje za przeczytanie i proszę o komentarz.
 8. Nie zdecydowałem się na amperomierz cyfrowy ponieważ taki amperomierz musi mieć osobne źródło zasilania, zazwyczaj musi posiadać bocznik oraz stwierdziłem że jest bardziej podatne na uszkodzenia. A całość podwieszone pod półką wygląda tak myślę że okej.
 9. Do całego projektu dorobiłem w osobnej obudowie amperomierz 20A. Z boku zrobiłem także 4 wyłącznik do każdego z czterech kanałów, oraz zawiasy umożliwiające podwieszenie amperomierza pod półką.
 10. Właśnie myślę nad amperomierzem analogowym do 20a ale w osobnej obudowie.
 11. Nie robiłem kolejnych wyjść masy ponieważ chcę tam jeszcze zrobić regulator napięcia. A zrobiłem sobie rozgałęźnik na masę. A taki wyłącznik wytrzymuje nawet 20a.
 12. Witam mam na imię Wiktor. Interesuje się elektroniką tworzę różne projekty. Jak każdemu majsterkowiczowi który zajmuje się elektroniką przydał by się zasilacz. Dlatego dzisiaj opiszę jak zrobiłem zasilacz 12v o dużym prądzie. opisywałem już mój projekt zasilacza regulowanego o prądzie do 3a. Ale czasami się zdarza przy różnych większych projektach że przydał by się zasilacz o większym prądzie niż 3a dlatego zbudowałem zasilacz o prądzie do 16,5a. Podczas przeglądanie internetu za zasilaczem stwierdziłem że zasilacz montażowy jest najtańszym zasilaczem o dużym prądzie. Dodatkowo taki zasilacz posiada moc 200W oraz zabezpieczenia: Przeciw zwarciowe Przeciw przeciążeniowe Przeciw wzrostowi napięcia 1. DODATKOWE ZAŁOŻENIA Miał posiadać dodatkowe zabezpieczenia, miał mieć dwa kanały zdalnie sterowane oraz wentylator działający po przekroczeniu zadanej temperatury. 2. BUDOWA Tak wygląda zasilacz z przodu. Ponieważ zasilacz budowałem kilka miesięcy temu nie mam zdjęć z jego budowy. Widok zasilacza z tyłu po prawej są bezpieczniki na dwóch kanałach oraz wentylator. Zasilacz montażowy przymocowałem do płaskownika dzięki czemu zasilacz nie jest bezpośrednio przymocowany do obudowy oraz przykręciłem zestawem śrubek do obudowy. Do regulacji wentylatora zastosowałem termostat który po przekroczeniu 40 oC włącza wentylator na pełną moc. Zastosowałem termostat ponieważ był znacznie tańszy od regulatora obrotów wentylatora. Ustawiłem też alarm na 50 oC. Jednym problemem było że przy małym obciążeniu zasilacz osiągał 40 oC problem usunąłem stosując regulator napięcia, który 12v zmniejsza na 3,3v. Dodatkowo oprócz wentylatora świecącego na niebiesko zamontowałem pasek ledów, który podświetla otwory wentylacyjne oczywiście w tedy gdy termostat się załączy. Czujnik temperatury przykleiłem klejem na gorąco do zasilacza i dodatkowo przykręciłem go metalową blaszką. Oczywiście dołączam też schemat całego zasilacza. 3. OGÓLNE PARAMETRY Napięcie 12v Prąd 16,5a Dwa kanały zdalnie sterowane Regulator obrotów wentylatora sterowany termostatem Zabezpieczenie przeciw zwarciowe zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe Zabezpieczenie przeciw wzrostowi napięcia Dziękuję za przeczytanie mojego projektu i proszę o komentarz
×
×
 • Utwórz nowe...