Skocz do zawartości

Wiktor2019

Użytkownicy
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

12 Dobra

O Wiktor2019

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

163 wyświetleń profilu
 1. Wiktor2019

  Zasilacz 16,5A

  Nie zdecydowałem się na amperomierz cyfrowy ponieważ taki amperomierz musi mieć osobne źródło zasilania, zazwyczaj musi posiadać bocznik oraz stwierdziłem że jest bardziej podatne na uszkodzenia. A całość podwieszone pod półką wygląda tak myślę że okej.
 2. Wiktor2019

  Zasilacz 16,5A

  Do całego projektu dorobiłem w osobnej obudowie amperomierz 20A. Z boku zrobiłem także 4 wyłącznik do każdego z czterech kanałów, oraz zawiasy umożliwiające podwieszenie amperomierza pod półką.
 3. Wiktor2019

  Zasilacz 16,5A

  Właśnie myślę nad amperomierzem analogowym do 20a ale w osobnej obudowie.
 4. Wiktor2019

  Zasilacz 16,5A

  Nie robiłem kolejnych wyjść masy ponieważ chcę tam jeszcze zrobić regulator napięcia. A zrobiłem sobie rozgałęźnik na masę. A taki wyłącznik wytrzymuje nawet 20a.
 5. Wiktor2019

  Zasilacz 16,5A

  Bardzo dziękuję
 6. Wiktor2019

  Zasilacz 16,5A

  Witam mam na imię Wiktor. Interesuje się elektroniką tworzę różne projekty. Jak każdemu majsterkowiczowi który zajmuje się elektroniką przydał by się zasilacz. Dlatego dzisiaj opiszę jak zrobiłem zasilacz 12v o dużym prądzie. opisywałem już mój projekt zasilacza regulowanego o prądzie do 3a. Ale czasami się zdarza przy różnych większych projektach że przydał by się zasilacz o większym prądzie niż 3a dlatego zbudowałem zasilacz o prądzie do 16,5a. Podczas przeglądanie internetu za zasilaczem stwierdziłem że zasilacz montażowy jest najtańszym zasilaczem o dużym prądzie. Dodatkowo taki zasilacz posiada moc 200W oraz zabezpieczenia: Przeciw zwarciowe Przeciw przeciążeniowe Przeciw wzrostowi napięcia 1. DODATKOWE ZAŁOŻENIA Miał posiadać dodatkowe zabezpieczenia, miał mieć dwa kanały zdalnie sterowane oraz wentylator działający po przekroczeniu zadanej temperatury. 2. BUDOWA Tak wygląda zasilacz z przodu. Ponieważ zasilacz budowałem kilka miesięcy temu nie mam zdjęć z jego budowy. Widok zasilacza z tyłu po prawej są bezpieczniki na dwóch kanałach oraz wentylator. Zasilacz montażowy przymocowałem do płaskownika dzięki czemu zasilacz nie jest bezpośrednio przymocowany do obudowy oraz przykręciłem zestawem śrubek do obudowy. Do regulacji wentylatora zastosowałem termostat który po przekroczeniu 40 oC włącza wentylator na pełną moc. Zastosowałem termostat ponieważ był znacznie tańszy od regulatora obrotów wentylatora. Ustawiłem też alarm na 50 oC. Jednym problemem było że przy małym obciążeniu zasilacz osiągał 40 oC problem usunąłem stosując regulator napięcia, który 12v zmniejsza na 3,3v. Dodatkowo oprócz wentylatora świecącego na niebiesko zamontowałem pasek ledów, który podświetla otwory wentylacyjne oczywiście w tedy gdy termostat się załączy. Czujnik temperatury przykleiłem klejem na gorąco do zasilacza i dodatkowo przykręciłem go metalową blaszką. Oczywiście dołączam też schemat całego zasilacza. 3. OGÓLNE PARAMETRY Napięcie 12v Prąd 16,5a Dwa kanały zdalnie sterowane Regulator obrotów wentylatora sterowany termostatem Zabezpieczenie przeciw zwarciowe zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe Zabezpieczenie przeciw wzrostowi napięcia Dziękuję za przeczytanie mojego projektu i proszę o komentarz
 7. Wiktor2019

  Zasilacz regulowany

  Dziękuję za akceptację projektu
 8. Witam Nazywam się Wiktor mam 14 lat. Od 3 lat interesuję się elektroniką. Elektronikę zainteresował mnie dziadek który także interesuje się elektroniką. Na początku budowałem z zestawu ,,sekrety elektroniki'' później z ,,arduino''. A teraz buduję własne i internetowe projekty Po raz drugi piszę na tym forum. Wcześniej opisałem regulator napięcia. Teraz opisze zasilacz regulowany z własnym źródłem zasilania. Obydwa moduły zbudowałem parę miesięcy wcześnie ale dopiero teraz pomyślałem że opiszę je na tym forum. W porównaniu do wcześniej opisanego projektu regulatora napięcia wcześniejszy układ musiał mieć osobny zasilacz, a ten jak wcześniej wspomniałem ma swoje zasilanie. Jest to zasilacz regulowany złożony z transformatora, regulowanego zasilacza oraz multimetru panelowego. wszystko zamontowałem w plastikowej obudowie. Widok skończonego zasilacza regulowanego włączonego. Rzeczy elektroniczne które użyłem to: transformator, regulowany zasilacz, multimetr panelowy, zasilacz 12v do zasilania multimetru, gniazda bananowe, wyłącznik 230v, plastikowa obudowa, przewód zasilający, przepust kablowy hermetyczny 1.Parametry regulowanego zasilacza zasilanie do 40v ac napięcia wyjściowe od 1,5v do 30v dc maks prąd wyjściowy 3a zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i przeciwzwarciowe wbudowany prostownik 2.Parametry multimetru panelowego pomiar napięcie do 50v dc pomiar prądu do 5a pomiar pobieranej mocy pomiar temperatury w zakresie od -55 do +125°C zasilanie od 7v do 16v dc wyświetlacz LCD 2x16DC Na tym zdjęciu widać wnętrze mojego zasilacza. Po lewej stronie na górze widać transformator, obok transformatora jest zasilacz zasilający multimetr panelowy w obudowie, w prawym dolnym rogu widać układ zasilacza regulowanego a po lewej stronie na dole jest wyłącznik wraz z gniazdami bananowymi. Widać tutaj multimetr panelowy. Przyczepiony do górnej części obudowy Na tym zdjęciu widać transformator oraz zasilacz zasilający multimetr panelowy kabel zasilający jest przymocowany do obudowy przepustem kablowym hermetycznym. Transformator jest przymocowany metalową obejmą przymocowaną do dołu obudowy. Z dołu transformatora znajdują się dwie płytki z laminatu położone jedna na drugiej. Widok włączonego multimetru panelowego. Na którym widać wolty (3,35v), ampery (0,00a), waty (0,00w), temperaturę wewnątrz(23,2°C). Dołączam schemat połączeń. Dziękuję za przeczytanie mojego drugiego projektu i proszę o komentarz.
 9. Wiktor2019

  Regulator napięcia

  @Treker Dziękuję o dopuszczenie projektu. Czekam na opinię innych osób
 10. @Treker Oceń czy mój projekt zakwalifikował się do akcji rabatowe. Bardzo zależy mi na tym bonie.
 11. Witam bardzo się ciesze że mogę się z wami podzielić moim projektem. Nazywam się Wiktor mam 14 lat. Od 3 lat interesuję się elektroniką. Elektronikę zainteresował mnie dziadek który także interesuje się elektroniką. Na początku budowałem z zestawu ,,sekrety elektroniki'' później z ,,arduino''. A teraz buduję własne i internetowe projekty. Mam w domu rezystory, diody LED, tranzystory, przełączniki, silniki i wiele innych rzeczy elektronicznych. Mam też narzędzia i akcesoria niezbędne do budowania różnych układów np. lutownicę, odsysacz, szczypce, trzecią rękę, ściągacz izolacji z przewodów. Dlatego że buduję różne projekty stwierdziłem że przydał by mi się dwukanałowego rozdzielacz napięcia. Przy okazji oglądania i szukania różnych regulatorów napięcia znalazłem na stronie ,,botland'' sterownik silnika dc jednokanałowy. Pomyślałem że idealnie się sprawdzi w roli regulatora napięcia. Dlatego że przydał by mi się dwu kanałowego regulatora napięcia użyłem dwóch takich sterowników. Wszystko zamontowałem w plastikowej obudowie użyłem także wyłącznika służącego do przełączania czy dwa sterowniki mają być zasilane z tego samego źródła zasilania czy z osobnych. Ponieważ nie wypisałem wszystkich elementów elektronicznych których użyłem dlatego je tutaj wypisuje: sterownik silnika dc, wyłącznik okrągły, wyłącznik kwadratowy, plastikowa obudowa, dioda LED na 20v, gniazda bananowe poczwórne. 1.Parametry sterownika silnika dc w roli regulatora napięcia zasilanie od 8v do 28v prąd 3a 1 kanał złącza gniazda śrubowe typ ARK sterownik układ czasowy NE555 2. Parametry regulatora napięcia zasilanie od 8v do 28v prąd 3a na jeden kanał 2 kanały złącze głośnikowe każdy kanał można wyłączyć możliwość zasilania z jednego źródła zasilania 3. Budowa Żeby przy ruchu podłączonych przewodów rozdzielacz się nie przesuwał zastosowałem metalowe obciążniki. Widok zamontowanych dwóch sterowników silnika wraz z poczwórnymi gniazdami bananowymi. Tak wygląda teraz regulator napięcia wraz z przewodami. Oto widok końcowy. Pierwszy wyłącznik z lewej strony służy do włączania i wyłączania lewego sterownika, a pierwszy wyłącznik od prawej służy do włączania i wyłączania prawego sterownika. Wyłącznik środkowy (zielony) służy do przełączania czy sterowniki mają być zasilane z tego samego źródła zasilania czy z dwóch różnych. Tak wygląda wszystko gdy jest podłączane do zasilania. Dołączam też schemat wszystkich połączeń myślę że czytelny. Widok z tyłu gniazdek głośnikowych. Dziękuję za przeczytanie mojego projektu i proszę o komentarz.
×