Skocz do zawartości

Panda

Użytkownicy
 • Zawartość

  82
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

11 Dobra

1 obserwujący

O Panda

 • Ranga
  4/10

Ostatnio na profilu byli

220 wyświetleń profilu
 1. A co do zasilania. Aby program działał, arduino nie musi być podłączone przez USB, wystarczy, że jest podłączone do baterii 9V. Za to na samym USB, nie pociągnie.
 2. @przemko Na stronie 19 i 20 tego forum jest dokładnie opisane jak możesz je podłączyć. Są to dwa kondensatory ceramiczne, ale możesz także podłączyć 1 ceramiczny i 1 elektrolityczny. W takim przypadku nie możesz pomieszać plusa z minusem
 3. Skończyłem swój projekt. Może wyglądem obudowy (a mianowicie jego brakiem) nie przypomina docelowego założenia, ale sam przycisk z diodkami, wyszedł tak jak planowałem. Może mi się uda kiedyś zrobić obudowę, ale najbardziej mi zależało, aby się czegoś nauczyć poprzez praktykę. Po drodze miałem mały problem z połączeniem tego i programem, ale dałem radę. Na końcu chciałbym podziękować wszystkim za pomoc w realizacji. Szczególnie @marek1707, który poświęcił mi bardzo dużo czasu. Zgodnie z prośbą zamieszczam filmik i zdjęcie całego projektu, razem z programem. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc! P.S. filmik zostawić tu, czy na forum poświęconym projektom go wstawić? #define maly 9 #define sredni 10 #define duzy 11 #define przycisk 6 void setup() { pinMode(maly, OUTPUT); pinMode(sredni, OUTPUT); pinMode(duzy, OUTPUT); pinMode(przycisk, INPUT_PULLUP); } void loop() { if (digitalRead(przycisk) == LOW) { for (int i = 0; i < 120; i = i + 5) { analogWrite(maly, i); delay(10); } int i = 120; for (int s = 0; s < 120; s = s + 5) { i = i - 5; analogWrite(maly, i); analogWrite(sredni, s); delay(10); } analogWrite(maly, 0); int s = 120; for (int d = 0; d < 120; d = d + 5) { s = s - 5; analogWrite(sredni, s); analogWrite(duzy, d); delay(10); } analogWrite(sredni, 0); for (int d = 120; d > 0; d = d - 5) { analogWrite(duzy, d); delay(10); } analogWrite(duzy, 0); } }
 4. Witam. Po miesiącu czekania na moduły, obliczeń i lutowania, prawie skończyłem część elektroniczną. Zostało mi tylko połączenie diodek do rezystorów, co jest w sumie formalnością, lecz trochę mi to zajmie. Wstawiam zdjęcia tego co już zrobiłem, jakby ktoś z was zauważył jakiś błąd w lutowaniu, czy w samym schemacie, to dajcie znać. Przepraszam za spalone piny, ale to są moje pierwsze kroczki . W miejscach gdzie są czerwone kropki, będą przewody wychodzące, a tam gdzie niebieskie kropki, będą przewody wracające od diodek i łączące się. Zastosuję osobne źródło napięcia dla arduino i dla diodek, dlatego od emiterów wychodzi masa z zasilania diodek i masa z arduino.
 5. Dobrze, już wiem gdzie popełniłem błąd. Natężenie wynosi 360mA, czyli tyle ile przewidziałem. A podłączony powinien być tak:
 6. Było tak: Zrobiłem tak: Szykalem instrukcji już, ale nie chce mi się załadować strona producenta...
 7. To powinni napisać przy gnieździe "max 200mA" a nie "max 500mA". Już sprawdzam, czy zadziała Po zamienieniu jest ten sam efekt...
 8. Gdybym takową miał... Ale przy gnizdach pisze max 500mA i max 500V, a przy innym, w którym nic nie ma podłączonego jest max 5A. Tylko jak policzymy to tam nie może być więcej niż 500mA, więc powinno tak jeszcze działac Przesłałem filmik na yt, teraz na bank zadziała:
 9. @marek1707 Kurka, coś jest nie tak... Zakupiłem opornik dokładnie 33Ω 5W. Podłączyłem go do owego zasilacza i zmierzyłem napięcie, wynosiło 12.5V, co jest na pewno dobrym wynikiem. Chciałem również zmierzyć natężenie, więc podłączyłem miernik i... Nic. Wszystko dokładnie widać na filmiku, który jest na mojej chmurze i daję tutaj do niego link. Czy jest to wina miernika? Może być on uszkodzony? Spodziewałem się tam ok. 300mA, a przy zakresie do 5A nie było nic, a przy zakresie do 200mA było 1, czyli poza skalę! link: https://drive.google.com/file/d/11Yp54z2Tj81WOS4NYIx1zU2RoAkEh5oL/view?usp=sharing
 10. Dokładnie to chciałem zrobić tylko po podłączeniu jeszcze układu lm317. Myślę, że owy opornik dobrze będzie symulował mój układ. Zmierzę także natężenie, czy przy 10V będzie wystarczające, bo ta informacja chyba będzie najważniejsza. A co do napięcia wejścia, to już także rozumiem. Przy 9V było by potrzebne ok. 11, 12 V na wejściu. To jakbym ustawił potencjometr na ok. 12-13V to na wejściu, by musiało być z 15V, a wtedy pod obciążeniem zasilacz nie da rady. Przewiduje także napięcie wyjściowe na ok. 10V, żeby użyć rezystory ok. 100Ω aby napięcie na diodkach było stabilniejsze. Te które będę kupował mogą mieć od 2 do 2.3V, więc w łańcuszku może być od 8 do 9.2V
 11. https://botland.com.pl/pl/tranzystory-bipolarne/683-tranzystor-bipolarny-npn-bc639-80v1a-5szt.html?search_query=tranzystor+bipolarny&results=16 Takie tranzystory raczej wystarczą nie?
 12. Nie jestem pewien, o co Ci chodzi. Zbyt niskiego napięcia wejścia? Mi się zdaje, że to się stanie gdy napięcie wyjściowe zrówna się z wejściowym, chyba wtedy będzie na wyjściu spadać. Oprócz tego już wszystko rozumiem. Bardzo Ci dziękuję za pomoc! Lecę zamawiać układ LM317, 60 diod i rozpocznę praktykę. Dzięki jeszcze raz za bezcenną pomoc!
 13. Czyli podsumowując: Ten stabilizator napięcia zrobi mi w teorii idealne źródło napięcia bez oporu wewnętrznego i wartości napięcia 9V tak? Ale i tak przy każdym "łańcuszku" będę musiał wstawić opornik, tylko... wtedy już nie będzie co zmniejszać, bo napięcie będzie wynosić 9V, czyli idealnie, a dobrze pamiętam, że nie można stosować 1 rezystora na początku, dla takiego układu. Chyba, że bym ustawił napięcie np. 12V i zmniejszył je rezysorami do takiego napięcia, jakie było by potrzebne, tylko jak sprawdzić napięcie po regulacji potencjometra w tym układzie LM317? Podłączyć równolegle i do napięcia? Tylko czy wtedy musi układ być obciążony czy nie?
 14. Chyba tak, ale musiałbym to jeszcze raz przeanalizować. Obliczyłem, że układ maksymalnie będzie pobierał 300mA i to będzie przez nie całą sekundę. Nie wydaje mi się, że przy takim natężeniu napięcie zejdzie poniżej 11V, a po za tym chyba szło by policzyć rezystancję wewnętrzną. W teorii wyszło mi 50Ω. Ale to i tak raczej nie wiele mi da, bo gdy będą nie wszystkie zapalone, to będzie za duże napięcie na nich... Tak? Nie da się tego zrobić bez stabilizatora napięcia?
×
×
 • Utwórz nowe...