Skocz do zawartości

atMegaTona

Użytkownicy
 • Zawartość

  145
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

atMegaTona wygrał w ostatnim dniu 12 maja

atMegaTona ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

32 Bardzo dobra

2 obserwujących

O atMegaTona

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Brak informacji
 • Języki programowania
  C, ASM

Ostatnio na profilu byli

199 wyświetleń profilu
 1. Nie wszystkie AVRy mają pin change interrupt. Najłatwiej jak tylko się da, aby na różnych pinach mieć przerwanie INT0 to połączyć je wszystkie diodami schotky do INT0 anodami a na pinie INT0 dać wewnętrzny pullup. Podczas wystąpienia przerwania można sprawdzić który pin wywołał przerwanie. Po wybudzeniu z power-down dobrze jest też dać delaya na kilka ms żeby ustabilizować zasilanie peryferiów bo potrafią świrować po wybudzeniu np. USART. Dobrym pomysłem jest też zastosować filtry RC na przyciskach aby zniwelować drgania styków lub po wejściu do przerwania odczekać aż przestaną drgać ponieważ drgające styki mogą wywołać kilka błędnych przerwań.
 2. To zależy również od samej karty i jej sterownika. Może warto spróbować z nowszym egzemplarzem, być może rozwiąże to problem. Po ustawieniu CS=H zmienia tryb z SPI na SD. Być może sterownik w tym czasie robi coś czego nie przewidziałeś jak np. ustawia przerwanie na którymś pinie i stąd ten pobór prądu. Żeby mieć pewność co do działania karty trzeba by było przestudiować jej specyfikację i poustawiać rejestry sterownika.
 3. Dokładnie. Najbardziej daje się to we znaki przy dużych obciążeniach, wtedy różnicę widać najbardziej i co za tym idzie jedna z celi ma "cieplej". Miałem pakiet 3S Li-ion i jedna cela nie wytrzymała, na pocieszenie zostały 2 pozostałe całkiem dobre jeszcze ;p
 4. Niezmiennie od dziecka "Gwiezdne wojny" i "Odyseja kosmiczna"
 5. Zacząłem od po prostu drutu bo wyjście w tym nadajniku ma wysoką impedancję, później dipol, śruba, podwójna spirala płaska dla szerszego pasma, GP i koniczynka kombinując również z różnymi wariantami po obu stronach. Miałem pomysł zbudować na tym komunikację dwukierunkową na odległość ok. 50m. Najlepiej sprawdzał się GP kompensowany cewką jako dodatkowe obciążenie ale efekt taki jak pisałem. Być może udałoby się coś poprawić przy dipolu kierunkowym z reflektorem ale nie chciało mi się już z tym zmagać . Próbowałem zmieniać wartość obciążenia, dopasowywać długość dipola i kąty przeciwwag ale zadowalającego zasięgu nie uzyskałem. Tak więc na GP mam ok. kilkanaście metrów na śrubie o kilka mniej przy baudzie 19200, o reszcie nie warto wspominać w tym kontekście . Problemem może też być zaśmiecenie elektromagnetyczne w miejscu testów ale tego nie przeskoczy. Poza tym ten odbiornik też nie jest najwyższych lotów i ma tylko podstawowe filtrowanie.
 6. Będzie też potrzebny balanser. Chodzi głównie o to, że w trakcie użytkowania poszczególne pakiety różnie się zużywają i z czasem jeden pakiet będzie dostarczał niższego napięcia niż ten drugi co z kolei spowoduje nierównomierny przepływ prądu w pakietach i w rezultacie uszkodzenie jednego z nich ( niewydolność słabszego jest uzupełniana z mocniejszego). Im dłużej jest użytkowana bateria tym rozbalansowanie staje się większe.
 7. Spróbuj zewrzeć antenki rezystorem np. 1k i sprawdź jeszcze raz (a w ogóle masz antenkę?). Być może uda się zestroić przy zwarciu ale cudów się po tym nie spodziewaj. Te moduły to największe g..o jakie można kupić. Mnie to działa tylko na ok. kilkanaście metrów mimo zastosowania anten dopasowanych najdokładniej jak się tylko dało i wielu godzin poświęconych na dokładne zestrojenie i filtrowanie. Nie polecam nikomu szarpać sobie tym nerwów. Jedyne co jest warte uwagi w tym wynalazku to ten rezonator ceramiczny jeśli komuś by się chciało na jego bazie budować własny nadajnik.
 8. Musi się dać jeśli jest wgrany bootloader tym bardziej, że mega8 działa. Najwyraźniej sknociłeś coś z konfiguracją, posprawdzaj wszystko raz jeszcze a szczególnie fuse bity.
 9. Proponuję zapoznać się bliżej z protokołem I2C i przejrzeć datasheet od tego sterownika jeśli jest dostępny. Niestety arduino to nie klocki lego choć twórcy tego środowiska bardzo się starali aby było jak najbardziej przyjazne nawet dla bardzo niedoświadczonych odbiorców. Tak czy inaczej jakąś wiedzę nabyć trzeba aby móc się bawić w konstruowanie urządzeń i proponuję zacząć od np. kursów forbota krok po kroku dzięki czemu adres I2C przestanie być tajemnicą a zabawa wyświetlaczem stanie się łatwa i przyjemna. Kto wie, być może w niedalekiej przyszłości posłuży on do czegoś bardziej praktycznego niż tylko zabawa. Powodzenia. Zobacz ten film:
 10. Tak więc nie spierajmy się o to zainteresowanym proponuję sprawdzić na własną rękę. Odradzam też otwieranie i dłubanie przy fabrycznej płytce jeśli zasilacz działa to lepiej już nie będzie. Wszelkie dodatki można doinstalować na zewnątrz obudowy. Można równie dobrze napisać, że miałem dużo szczęścia, że dożyłem do tej pory. Kiedy się sknoci projekt to nie ma znaczenia jakiego zasilacza się użyje a i tak coś się gdzieś spalić może bez znaczenia czy to jest 500mA czy 5A i za każdym razem należy dbać o to aby nie doprowadzić do pożaru, który równie dobrze może powstać na skutek zwarcia malutkiej bateryjki jak i 10A zasilacza. Do tego celu świetnie nadają się zewnętrzne rezystory w docelowym układzie i polecam je właśnie do tego stosować zamiast gmerać w fabrycznym sprzęcie do którego producent najczęściej nie dostarcza szczegółowych schematów. Ja rozumiem, że niektórzy próbują dorobić sobie na różnego rodzaju przeróbkach itd. ale nie popieram mydlenia oczu dezinformacją i jakimś rodzajem "czarnej magii" której tajniki zgłębili jedynie ci, którzy pobierają opłatę za usługę. Zasilacze są różne i do różnych celów różnie się nadają. Piszę o własnych doświadczeniach w kontekście toczącej się tu dyskusji, i polecam sprawdzić samemu bo 12V to nie 230 i ryzyko porażenia, kiedy się do obudowy nie zagląda jest raczej znikome.
 11. Mój zasilacz nie ma z tym żadnych problemów. Bez względu czy zasila duże obciążenie (np. ładowanie baterii Li-ion) czy małe takie jak zasilanie własnych konstrukcji cyfrowych gdzie pobierany prąd jest niewielki czy i jedno i drugie na raz. Nie wiem czemu do tej pory jeszcze krążą po sieci mity o "specyficznym obciążeniu". Nowoczesne zasilacze nie potrzebują takiego wcale ani do włączania ani do poprawnego działania. W moim zasilaczu, nie najnowszym z resztą, wystarczy przewód sygnałowy zewrzeć do masy a dokładniej podać stan niski na ten przewód i włącza się terminal wyjściowy z którego można korzystać dowolnie w granicach wydajności opisanej na obudowie. Można mieszać napięcia w celu uzyskania innych niż te na wyjściu np 12V jako "+" i 3V jako "-" co w wyniku daje 9V o dużej wydajności prądowej. Przekonałem się też, że zasilacz ma wbudowane zabezpieczenie przeciwzwarciowe, w wyniku zwarcia terminal zostaje rozłączony. Wystarczy wtedy reset tj. rozłączyć przewód sygnałowy i zewrzeć go z masą (lub obudową) ponownie. Tak więc arduino podłączone do wyjścia 5V bezpośrednio nie "odparowuje" i działa zupełnie normalnie. Spali się dopiero kiedy nie będzie obciążenia na wyjściach ale i od ładowarki do telefonu o wydajności 500mA też by się spaliło. Jeśli nie jesteś pewny to sprawdź, najwyżej bezpiecznik w zasilaczu się przepali a doświadczenie zostanie
 12. Takie rozwiązania jak te blaszki lub koszyczki ze sprężynkami mają zastosowanie jedynie przy niskim poborze prądu z baterii. Nie nadają się zupełnie do zasilania przy większym obciążeniu ze względu na temperaturę na stykach i utlenianie. Do zasilania dużych obciążeń nie ma lepszej metody od zgrzewania a i z tym różnie bywa bo jakość zgrzewów bywa różna w każdej osobnej sztuce akumulatora.
 13. Ja z takim zapytaniem przy tejże okazji. Miałem 2 baterie od lapków i w każdym przypadku BMS instalowany w pakiety przestał działać mimo, że same akumulatory po wyjęciu z pakietów i przestosowaniu do innych celów działają bardzo dobrze i to od dłuższego czasu. Czy to możliwe, że przyczyną było rozbalansowanie którego BMS nie był już w stanie wytównać przez zużycie akumulatorów i wyłączył terminal baterii? Możliwe jest, że ten BMS jest nadal sprawny? Niestety nie mam więcej akumulatorów aby sprawdzić a jakoś szkoda go wyrzucać bo taki 3S2P parę zł kosztuje i to ten z dolnej półki. Zauważyłem, że główna różnica napięć pomiędzy pakietami w szeregu jest pomiędzy tym od plusa, dwa pozostałe utrzymują równe napięcie. Dłuższy czas już mi służą mimo, że wcześniej były przez kilka lat w komputerze. W normalnych okolicznościach cała bateria poszłaby do utylizacji a tym sposobem mam fajne samsungi 2200mAh do dowolnego zastosowania.
 14. Ma potencjał. W jakimś stopniu alternatywa dla Qt z tą różnicą, że Qt może wiele więcej. Ciekawe ile potrzeba czasu na opanowanie tego środowiska. Niestety nie mam czasu aby to sprawdzić osobiście. Gdybym miał czas to zapewne wolałbym go inwestować w Qt.
 15. Bo to jest napięcie progowe przełączania bramki i wtedy stany bramek się zmienią i zacznie się rozładowywać i tak w kółko.
×
×
 • Utwórz nowe...