Skocz do zawartości

atMegaTona

Użytkownicy
 • Zawartość

  704
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  5

Wszystko napisane przez atMegaTona

 1. Uprzedzając wyrazy krytyki ze strony bardziej doświadczonych użytkowników chciałbym tu nadmienić, że "zasilanie symetryczne" uzyskane w powyższy sposób nie powinno być stosowane do zasilania odbiorników o znacznym poborze prądu a same ogniwa powinny być ładowalne. To nie jest przepis na gotową baterię do zasilania symetrycznego bo w trakcie rozładowywania napięcie na każdym z ogniw będzie się zmieniać inaczej.
 2. Otwarcie obwodu czyli rozłączenie stanowi dla prądu barierę w postaci rezystancji powietrza a jej wartość zależy od składu powietrza, wilgotności etc. Dopiero wystarczająco wysokie napięcie jest w stanie przebić się w widowiskowy sposób przez tę rezystancję bo jak wiadomo prąd płynie pomiędzy biegunami o przeciwnej polaryzacji a najlepiej widać to podczas burzy. jeśli połączysz ogniwa szeregowo np. czyli + jednej do - drugiej uzyskasz w wyniku baterię ogniw o sumarycznym napięciu 2x wyższym niż napięcie na poszczególnych ogniwach i rezystancji wewnętrznej będącej sumą rezystancji wewnętrznych poszczególnych ogniw bo ERs = R1 + R2 i jest to rozwiązanie często stosowane w mobilnych urządzeniach elektronicznych czasami przydaje się też wiedza, że łącząc punkt środkowy pomiędzy tak połączonymi ogniwami z masą urządzenia otrzymamy zasilanie komplementarne o napięciach do + i - napięcia nominalnego poszczególnych ogniw. Jeśli połączy się ogniwa równolegle otrzymamy w rezultacie baterię o 2x większej pojemności niż pojemność pojedynczego ogniwa i 2x mniejszej rezystancji wewnętrznej bo ERp = 1/(1/R1)+(1/R2). o napięciu takim samym jak napięcie pojedynczego ogniwa.
 3. Wiem, że trochę nie na temat ale jak zrobić aby móc wywoływać skrypty pythona z wnętrza slotów pisząc na widgetach? @Matthew11 masz jakąś metodę do tego? Próbowałem stosować api pythona dla c++ ale wykorzystanie całego gotowego skryptu było by chyba łatwiejsze. Jedyny problem to przekazywanie danych pomiędzy modułem pythona i Qt inaczej jak za pośrednictwem plików tymczasowych. Dzięki temu oprócz uarta można by było wykorzystać inne sterowniki z pythona. Pozdrawiam
 4. no już prościej to się chyba nie da ;p
 5. @Elvis słusznie zauważył braki w ogłoszeniu ale to nie jest ogłoszenie korporacyjne tylko prywatne, przecież nikt postronny nie musi wiedzieć koto personalnie składa zamówienie kiedy nie jest zainteresowany wykonaniem. Nie wiem o jakie hejtowanie chodzi, nie zauważyłem nic podobnego. Może liczyłeś na jakieś specjalne traktowanie Twojego wpisu ze względu na to, że masz do dyspozycji 20k siana. Uwierz, nie na każdym robi to wrażenie
 6. Zainstaluj CubeMX i w zakładce projektu po prostu wybierz sw4stm albo trueSTUDIO to Ci wygeneruje skonfigurowany projekt i inicjalizację automatycznie z dowiązaniem na własne zasoby bibliotek ( są tworzone w folderze usera systemu). Nie będziesz miał wtedy problemów z konfiguracją projektu.
 7. Nieważne z czym się pokrywa, zaliczka + umowa formalna określająca zakres prac w ramach zaliczki zanim otrzyma się następną załatwia sprawę definitywnie. Pewnym niuansem natomiast jest fakt, że nie da się zbyt dużo na tym zarobić ale sprawny arduinowiec zbyt dużo problemu też nie będzie przy tym miał. Przedsięwzięcie zarzyna koszt podzespołów i dla samego wykonawcy niewiele zostanie z tych 10000..
 8. Ja tu problemu nie widzę, "klient nasz pan". Jak zaliczkę wpłaci to każdy arduinowiec będzie miał przyjemne z pożytecznym ;D Warto w tej materii pomyśleć o umowie "o dzieło" z uwzględnieniem wszystkich warunków. Nie szukajmy problemów tam gdzie ich nie ma ale też nie dajmy się robić w wała przez internet.
 9. IDE na eclipsie mają toolchain do c/c++ zintegrowany w dystrybucji, być może przy odinstalowaniu jakichś programów wykorzystujących współdzielone pliki zostały usunięte jakieś dowiązania. Reinstalacja powinna pomóc. Atolic trueStudio przestał być wspierany gdyż stał się częścią CubeIDE, które nadal nie jest dopracowane więc polecam zainstalować sobie CubeMX standalone i w nim tworzyć projekty z wstępną inicjalizacją HAL dla trueSTUDIO. Wystarczy później jedynie wybrać projekt w atolicu lub uruchomić za pomocą trueSTUDIO.
 10. Może masz źle ustawiony workspace.. trudno powiedzieć co jest nie tak, powinno śmigać z pierwszego kopa. Zawsze możesz też przywrócić ustawienia domyślne lub lepiej bo pewniej ręcznie usunąć workspace i utworzyć nowy wizardem. Czasami na "nie wiadomo dlaczego" pomaga reinstal
 11. Marek ma rację, taka antena powinna mieć płaszczyznę odniesienia tak jak zasilacz masę. Lepiej będzie się sprawdzał dipol półfalowy albo chociaż 1/8 fali, albo zrób pole masy z jakiejś blaszki tak aby antena była pod kątem prostym do tej blaszki w samym jej środku przy czym im większa blaszka tym lepiej. Kąt płaszczyzny masy ma wpływ na kształt propagacji promieniowania anteny i jej właściwości, najłatwiej będzie jednak zrobić 90 stopni. Może to być nawet kawałek folii aluminiowej połączonej z masą zasilania. Oczywiście antena nie może się z nią stykać.
 12. Słuszna uwaga, zachowałem się grubiańsko. Na pewno są na tym forum bardziej doświadczeni w tej materii użytkownicy ode mnie, którzy chętnie autorce wpisu pomogą :) --------------- Niestety nie udało mi się edytować poprzedniego wpisu.
 13. Tak, przylutuj/popraw antenę takie moduły mają zasięg co najmniej kilkunastu metrów. Jeśli masz już antenę śrubową, jakie są najczęściej dodawane do tych płytek to zwróć uwagę aby były skręcone w tym samym kierunku w nadajniku i odbiorniku bo inaczej się wykluczają dlatego zasięg spada radykalnie.
 14. Wszystko co się luźno styka może też nie stykać a udawać, że styka więc.. wygodna rzecz ale na większą skalę ( >2 lub 3) nie polecam. Tak samo płytek stykowych do budowy dużych modeli.
 15. Mam szybkie pytanie, czy jest jakaś możliwość odwołania się w C++ do listy tudzież tupli zadeklarowanej prze API w ten sposób: Py_Initialize(); PyRun_SimpleString( "import math\n" "pee = [math.pi, math.e]\n" ); /* ... */ // tutaj chciałem przepisać elementy do zmiennych w c++ Py_Finalize(); Wiem, że można zadeklarować kontener przez funkcje API ale interesuje mnie możliwość wyciągnięcia składników z zadeklarowanej listy w taki właśnie sposób. Pozdrawiam
 16. Nie zgadzam się gdyż internet pełny jest rozwiązań tego zadania we wszelkich możliwych wariantach.
 17. Optoizolator czyli transoptor służy do optoizolacji a nie do bezpośredniego zasilania przekaźników czy diod mocy. W opisie jest nawet wzmianka "moc rozpraszana - 125mW na kanał'. P = U*I. Przelicz sobie ile prądu można bezpiecznie z niego pobrać. Aby podłączyć do niego jakiś odbiornik trzeba zastosować na jego wyjściu tranzystor i dopiero z tranzystora zasilać diodę.
 18. Też się chętnie dowiem jak to powinno wyglądać. Kwestia znajomości biblioteki i jej możliwości ale niestety nie mam czasu na studiowanie dokumentacji Poszukaj gotowych skryptów pytonowych i popróbuj na gotowcu. Na forum ST była dyskusja na ten temat.
 19. Każde większe IDE ma gita (i nie tylko) wbudowanego. Eclipse i większość o eclipse opartych, Qt Creator i zapewne wiele innych do tego można ściągnąć osobne graficzne ide do zarządzania historią zmian, kopiowania stanów, przywracania plików. Ogólnie git to fajna sprawa, można sobie robić save'y z postępów jak w grze i kiedy się za bardzo w kodzie namiesza zacząć od wcześniejszego stanu lub porównywać wyniki finalne alternatyw tego samego kodu z kilku gałęzi.
 20. Ogólnie te części które nie biorą udziału w przetwarzaniu danych nie są implementowane w deployu. To zależy od typu danych jakie mają być przetwarzane. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_neuronowa Możesz wykorzystać gotowy, możesz mu dołożyć więcej "neuronów" np. Zacząłbym od gotowców i sprawdził czy działają w ogóle.
 21. Cóż, najprościej rzecz ujmując to w ten model z jednej strony wchodzą dane potokiem a z drugiej wychodzą "poprawione" czyli dostosowane do przeznaczenia i tak to mniej więcej wygląda w uC. Sam model to w rezultacie zbity filtr aktywny, kwestia jedynie samej jego interpretacji w programie docelowym. Czyli z jednej strony backend kompatybilny z frameworkiem w urządzeniu docelowym i api w procku. Architektura specjalizowanych sieci neuronowych to zupełnie oddzielna dziedzina nauki i wolałbym się w niej nie zgubić bo za malutki do tego jestem ;p
 22. Na początek prostsza płytka będzie łatwiejsza do opanowania, jak zajeździsz pierwszą to kupisz sobie lepszą dlatego polecam nucleo z F4. F1 jest bardziej "problematyczny".
×
×
 • Utwórz nowe...