Skocz do zawartości

kasyx

Użytkownicy
 • Zawartość

  39
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez kasyx

 1. Ješli chodzi o napięcie i dobór ładowarki. To najważniejsze jest takie samo napięcie a pobór prądu reguluje samo urządzenie.

  Na ładowarce są 2 opisy. 

  Input: 100-240V 50/60Hz, 0.35A

  Output: 5V, 2 A

  Rozumiem, że to co nas interesuje to są dane output.

  W takim razie co to jest za prąd 0.35A dla input?

 2. Dnia 14.12.2019 o 13:09, ethanak napisał:

  Ale przecież tam nie ma ani szeregowego, ani równoległego połączenia rezystorów. Są trzy niezależne obwody, każdy składa się z diody i rezystora. I wcale nie są połączone równolegle - po prostu są zasilane z tego samego źródła. Owszem - w pewnych sytuacjach takie połączenie jak zaproponowałeś ma sens - ale tylko wtedy, gdy diody są sterowane jakimś przełącznikiem i nigdy nie zapala się więcej niż jedna. 

  No to każdy z tych obwodów jest połączony szeregowo? To jak to jest połączone skoro ani równolegle ani szeregowo?

 3. Dnia 6.12.2019 o 10:55, Gieneq napisał:

   

  W ćwiczeniu masz 2 sytuacje, w jednej gdzie jest 9,53 V mierzysz coś pomiędzy anodą a masą. Później pomiędzy katodą a masą. A gdybyś zmierzył pomiędzy anodą a katodą to powinieneś uzyskać różnicę tych napięć.

  Wszystko już gra. Chyba niewyspany byłem... 🙂 Dzięki za pomoc.

  1. W kursie nie było słowa o "masie" . Wiem, że masa to "minus" ale katoda to też "minus" W takim razie "masą" nazywamy punkt na samym końcu wszystkich naszych elementów (czyli masa jest to katoda na baterii aż do pierwszej nóżki po stronie minusa?)

 4. Hej.

  Mam pytanie dotyczące pierwszego schematu , w którym sprawdzamy jak napięcie zmienia się w układzie, do którego podłączona jest dioda w kierunku przewodzenia.

  Gdy pomiar robię zgodnie z ćwiczeniem to wyniki pomiarów mam prawidłowe.

  Dlaczego jak przykładam końcówki sond miernika pomiędzy diodę prostowniczą a rezystor napięcie jest równe zero...? (Sondy przykładam na sąsiadujących nóżkach od diody i rezystora)

  Przecież tam też powinno wskazywać napięcie...

   

 5. Hej.

  Nie rozumiem tutaj kilku spraw. Chyba tutaj mam bardziej problem ze słownictwem elektroników. Chciałbym to rozjaśnić, abym mógł dalej z kursem iść i nie mieć dziury w materiale...

  cyt. z kursu: "Cewki stanowią one doskonałą filtrację dla zmiennych zakłóceń, a bez problemu “przepuszczają” stałe napięcie."

  1.Czy ja rozumiem dobrze to powyższe zdanie?

  "Cewki stanowią one doskonałą filtrację dla zmiennych zakłóceń" - czyli w przypadku skoków napięcia stabilizują je do stałego napięcia? 

  "a bez problemu “przepuszczają” stałe napięcie."" - czyli jeśli nie ma skoków napięcia to przepuszczają je bez żadnych dodatkowych zabiegów?

  Tutaj kolejne pytanie dotyczy generalnie całego podrozdziału o cewce w Arduino pt. "Filtracja zasilania za pomocą cewki". 

  2. Co to jest zasilanie części analogowej i części cyfrowej? (szukałem na necie i mi definicje wyskakują, których też nie kumam do końca) Da się to wyjaśnić jakimś przykładem na chłopski rozum?

  cyt. z kursu "Działanie tego filtru jest następujące: dławik stanowi przeszkodę dla prądu zmiennego (zakłóceń), który przez niego przepływa. To, co już przepłynie, jest wygładzane przez kondensatory."

  3. Dlaczego piszemy, że dławik jest przeszkodą dla prądu zmiennego? 

  4. Dlaczego piszemy, że jest wygładzane przez kondensatory? Przez słowo "wygładzanie" mam rozumieć, że jest to stabilizacja napięcia?

  cyt. z kursu "Rozdzielenie zasilania części analogowej (nóżka AVCC) i cyfrowej (VCC) przydaje się, kiedy chcemy korzystać z wbudowanego w układ przetwornika ADC."

  5. I na koniec zdanie z kursu, które nic mi nie mówi 😛  Czy to będzie dalej objaśnione w kolejnych rozdziałach? Czy mam sobie tym zaprzątać głowę teraz czy mogę spokojnie to zdanie zignorować? 🙂

  Pozdrawiam

   

   

 6. 21 godzin temu, ethanak napisał:

  A jaką rezystancję ma połączenie (obojętnie czym, blaszką, drutem czy śrubką)?

  Chodzi Tobie o samo połączenie bez rezystora? Jeśli tak to nie ma oporu , bo jest dobrym przewodnikiem, czyli zero.

  21 godzin temu, ethanak napisał:

  Co się stanie, jeśli wyjmiesz rezystor w trakcie pomiaru?

  Opór będzie wynosił zero, bo nie ma rezystora.

  21 godzin temu, ethanak napisał:

  Pamiętaj: nie mierzysz w tym momencie rezystancji rezystora, a połączonych równolegle rezystora i blaszki...

  No nie rozumiem tutaj. Czyli co mierzę? W sumie to nic nie mierzę i wychodzi 0, bo opór rezystora mierzy się tylko na samym rezystorze przed i za... No tak to teraz rozumuję...   😛 
   

   

 7. Mam pytanie odnośnie tematu pt. "Czym jest opór wewnętrzny"

  1. Cyt. "Jak widać na powyższym przykładzie, pobierając z baterii większy prąd, będziemy otrzymywać mniejsze napięcie"

  Tu ma zastosowanie Prawo Ohma U=I*R . Chcę się upewnić, że dobrze rozumiem schemat w ćwiczeniu.

  2. Cyt. "Doskonale można to wyjaśnić używając dzielnika napięcia: im mniejszy jest R1 (będący obciążeniem) w stosunku do R2 (będący oporem wewnętrznym), tym większe napięcie odkłada się na R2"

  Czy ja dobrze to rozumiem, że w tym wypadku (w naszym ćwiczeniu opór wewnętrzny) R1 to jest nasz rezystor a R2 to jest opór wewnętrzny naszej baterii?

  Pozdrawiam!

   

 8. 14 minut temu, Bhoy67 napisał:

  @kasyx, liczyłbyś dobrze, gdybyś za drugim razem obliczył Ra z R3 równolegle zamiast R2 z R3 🙂 Tym Ra zastępujesz te dwie rezystancje R1-2, więc w efekcie otrzymujesz jakby połączenie równoległe dwóch rezystorów- tego Ra (ze zwinięcia R1 i R2) oraz pozostały R3.

  No i zamiast licząc na dwa razy to możesz też to zrobić na raz korzystając z zależności: 1/Rz=1/R1 + 1/R2 + 1/R3, co po przekształceniu da Ci wzór na rezystancję zastępczą: Rz = R1R2R3/(R2R3+R1R3+R2R3) 😉

  No tak... Dzięki za odpowiedź! Już przeliczyłem i wychodzi teraz prawidłowo. 🙂 Tym dłuższym liczyłem wcześniej ale nie mam zamiaru go zapamiętywać 😉 wolę uproszczoną wersję 🙂 dzieki za szybką odpowiedź. 

 9. 14 godzin temu, Treker napisał:

  @kasyx, aby był możliwy pomiar oporu to w układzie musi płynąć jakiś prąd. W tym przypadku takim źródłem "prądu" jest sam miernik, który do pomiaru oporu wykorzystuje zależności z prawa Ohma (o czym będzie później). Więcej na ten temat przeczytasz np. na Wikipedii, w artykule na temat budowy omomierza: https://pl.wikipedia.org/wiki/Omomierz Reasumując w takim układzie jest źródło prądu - jest nim miernik 😉

  No tak... Dzięki za wskazówkę 🙂

   

  Chciałbym wrócić do  tematu z forum nt. obliczania oporu zastępczego dla 3 rezystorów połączonych równolegle używając tego skróconego wzoru R= (R1xR2)/(R1+R2) : 

  Mając trzy rezystory połączone równolegle R1, R2, R3.

  To podstawiam do naszego skróconego wzoru najpierw R1 i R2 co daje nam wynik przykładowo Ra

  później jeszcze raz do tego samego wzoru podstawiam R2 i R3, co daje nam wynik Rb

  i na koniec do tego samego wzoru wyniki z powyższych obliczeń czyli podstawiam Ra i Rb ?

  Ja tak to liczyłem i wynik odbiega powyżej błędu pomiarowego ... więc to chyba błędna metodyka...

 10. W kursie przy pomiarze oporu rezystorów połączonych szeregowo jest takie zdanie cyt. "Nie szkodzi, że przy pomiarze tego połączenia sondami dotykamy nóżek tylko jednego rezystora. Prąd i tak, dzięki blaszkom w płytce stykowej, przepływa przez cały układ."

  Czy to nie jest błędne sformułowanie? Źródło prądu nie jest podłączone tylko same rezystory i mierzymy tylko opór... Dlaczego jest tu mowa o prądzie?

  Pytam, bo zaczęło mnie to nurtować... 🙂

  Pozdrawiam

   

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.