Skocz do zawartości

ryglis

Użytkownicy
 • Zawartość

  3
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O ryglis

 • Ranga
  1/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Cześć, głowię się nad tym układem: Zaciekawił mnie czas świecenia poszczególnych diod. Po złożeniu układu zgodnie z opisem LED1 zielona świeci się przez krótką chwilę, a LED2 czerwona 10-20 razy dłużej. Postawiłem sobie za cel eksperymentalnie doprowadzić do sytuacji, gdzie zmienię tę proporcję. Wymiana kondensatora, jak wiadomo nic nie daje, bo czas świecenia skraca się proporcjonalnie dla obu diod. Pomyślałem więc o zmniejszeniu rezystancji R1. Większy prąd, szybsze ładowanie kondensatora C3, powinno zadziałać. (Mam nadzieję, że rozumowanie teoretycznie poprawne) No i udało się, ale to zrodziło dalsze pytania. Gdy R1 zmieniłem na 1kΩ, faktycznie czerwona dioda świeciła się bardzo krótko, ale za to zielona po zapaleniu nie chciała zgasnąć. Nie umiem sobie tego wyjaśnić, mogę prosić o pomoc? Dodam tylko, że zacząłem dokładać szeregowo kolejne rezystory i układ zaczął normalne przełączanie przy 3kΩ. Oczywiście dalsze zwiększanie rezystancji R1 zwiększało czas świecenia czerwonej diody. Manipulowanie R2 daje podobny efekt tylko odwrotnie. Jeśli zmniejszam R2 to skracam czas świecenia zielonej diody, jeśli zwiększam - to po przekroczeniu pewnego progu zielona po zapaleniu się nie gaśnie. Pozdrawiam
 2. @Treker dziękuję za powitanie i odpowiedź. Chodzi mi o ten pierwszy schemat: Jeśli wyjmę rezystor w trakcie jego działania, to układ dalej działa. Co więcej mogę wyłączyć baterię i włączyć ją ponownie i znów zadziała. Tak jakby kanał się cały czas utrzymywał. Znika dopiero, np jeśli ponownie podepnę rezystor i znów go wyjmę.
 3. Cześć, a mnie zaciekawiło następujące zjawisko: Po podłączeniu układu buzzer brzęczy. Nie wyłączając baterii wyjmuję rezystor. Buzzer nadal brzęczy. Odłączam baterię. Buzzer cichnie. Podłączam baterię ponownie (układ nie ma rezystora) - buzzer brzęczy. Ktoś mi wytłumaczy o co chodzi? Pozdrawiam.
×
×
 • Utwórz nowe...