Skocz do zawartości

Elvis

Użytkownicy
 • Zawartość

  2276
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  156

Elvis wygrał w ostatnim dniu 14 kwietnia

Elvis ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

753 Mistrz

1 obserwujący

O Elvis

 • Ranga
  8/10

Informacje

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Elvis

  Jak pisać biblioteki na Arduino?

  I tutaj dochodzimy do tego czym różnią się biblioteki od zwykłych progamów. Każdy sposób będzie poprawny - jeśli jako kryterium przyjmiemy po prostu działanie programu, to ten z 144x kopiuj-wklej też. Ale niektóre sposoby są lepsze, niż inne. W przypadku małego, krótkiego programu wybór sposobu implementacji często nie ma znaczenia. Natomiast w przypadku biblioteki podjęte decyzje mogą mieć długofalowe konsekwencje - jak chodziażby interfejs funkcji printf, który od początku był zły, ale teraz jego zmiana jest właściwie niemożliwa.
 2. Elvis

  Jak pisać biblioteki na Arduino?

  To jest straszne, używanie kopiuj-wklej powinno być zakazane, a zakaz wpisany do konstytucji. Mam taśmę 144 led-ów, czyli powinienem tyle razy skopiować funkcję start... A może dałoby się ten kod poprawić i uniknąć kopiowania kodu? To takie małe zadanie domowe.
 3. Skoro ten wątek dotyczy różnych płytek związanych z RISC-V, to może podam link do interesującego projektu lowRISC: https://www.lowrisc.org/ Autorzy postanowili być nieco ambitniejsi, niż projektanci K210 i lowRISC ma za cel przygotowanie SoC-a zdolnego do uruchomienia Linux-a. Prototypową wersję lowRISC możemy uruchomić sami, jeśli mamy pod ręką płytkę NEXYS 4 DDR https://reference.digilentinc.com/reference/programmable-logic/nexys-4-ddr/start Pełny opis instalacji jest tutaj: https://www.lowrisc.org/docs/getting-started/ Przetestowałem i wygląda na to, że faktycznie na RISC-V może działać linux Prędkość działania nie powala, ale użycie RISC-V może być interesującą alternatywą dla Microblaze.
 4. @BainThru podałem linka do gotowej płytki, ale przecież nie musisz jej używać w swoim robocie - możesz za to "podpatrzeć", jak takie rozwiązanie zostało zrobione. Na stronie ReSpeaker-a znajdziesz nawet opis gotowej biblioteki, która pozwala na lokalizację źródła dźwięku.
 5. Może coś takiego: http://wiki.seeedstudio.com/ReSpeaker_4_Mic_Array_for_Raspberry_Pi/
 6. Elvis

  Mój układ optoizolacji

  Masz jak najbardziej rację, że układ nie jest piękny - na pewno też nie pasuje do sztuki, albo chociaż do sztuki uczonej na początku studiów. Z drugiej strony takie układy niektórzy popełniają w produkcyjnych urządzeniach - i to nie tylko chińczycy, ostatnio było kilka razy na forum o podłączaniu led-ów bezpośrednio do mikrokontrolera, czy zasilania. W tym układzie nie wiem, czy było to zbieg okoliczności, czy właśnie dokładne obliczenia - w każdym razie prąd w fototranzystorze duży nie popłynie, a BD911 wytrzyma znacznie więcej. Więc oczywiście układ należałoby zaprojektować inaczej, ale nadal nie jest to aż tak strasznie złe jak się na pierwszy rzut oka wydaje.
 7. Elvis

  Mój układ optoizolacji

  A moim zdaniem ten układ będzie tak samo dobrze działał przy naładowanej baterii powiedzmy do 1,6V - a nawet 2V. Proponuję na początek popatrzeć na charakterystykę zastosowanego fototranzystora - on po prostu większego prądu niż powiedzmy 30mA z siebie nie wypuści. Natomiast tranzystor BD911 nawet dziesięciokrotnie większy prąd na bazę przyjmie bez problemu. Jest to więc bardzo niezgrabny układ, ale w tym fragmencie raczej nie całkiem niepoprawny. Jak dla mnie błąd jest po drugiej stronie - transoptor ma diodę podłączoną bezpośrednio do Arduino. A to działa tylko dlatego że wydajność prądowa mikroprocesora jest niewielka - inaczej popsułby się i procek i dioda.
 8. Trochę się pogubiłem. Miało być urządzenie DIY, w tym dziale jest wpis. Okazało się że jednak produkuje je firma, a właściwie to nie produkuje, bo to prototyp (a firma nadal nieznana). Trochę mnie dziwią i niepokoją te oferty sprzedaży, ale skoro to legalne, to pozostaje mi uwierzyć. Ja też wiem ile trwa i kosztuje opracowanie wyrobu zgodnie z wymaganiami dyrektyw unijnych - i tym bardziej mnie martwi, gdy widzę że inni starają się chodzić na skróty i likwidować "bezsensowne koszty". Nie wiem dlaczego ten wątek wzbudził tyle emocji - jeśli ktoś chce legalnie produkować i sprzedawać urządzenia, to powinien przestrzegać prawa. Sprzedawanie urządzeń, które wymagają CE bez odpowiedniego oznakowania jest przestępstwem o ile się orientuję, ale jeśli tak można to chętnie się o tym dowiem.
 9. Może mi się coś pomyliło, wydawało mi się że z układem Spartan3 są jakieś problemy. Xilinx nawet wydał "aktualizację" do ISE żeby obsługiwać Spartan6: https://www.xilinx.com/support/download/index.html/content/xilinx/en/downloadNav/design-tools.html
 10. A ISE w ogóle działa pod windows 10?
 11. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że wprowadzając wyrób na rynek unijny trzeba postępować zgodnie z wymogami odpowiednich dyrektyw. Z mojej strony było tylko pytanie, czy wyrób je spełnia oraz czy został oznaczony znakiem CE. Nie jest to w żadnym wypadku złośliwość, po prostu pytanie, na które jak na razie nie otrzymałem odpowiedzi. Zapytałem również o producenta, bo to chyba nie tajemnica - natomiast numer telefonu, czy adres email, to nie identyfikacja. Do tego służy regon, pesel, czy nip - albo chociaż nazwa firmy. I znowu to nie złośliwość, po prostu chciałem wiedzieć o jakiej firmie czy osobie rozmawiamy.
 12. Wydaje mi się, że trochę się nie zrozumieliśmy. Nie miałem zamiaru dokuczać Ci, ani wypisywać złośliwości. Chciałem tylko, żebyś był wobec czytleników tego forum szczery. Jeśli urządzenie, które opisujesz jest amatorską konstrukcją z gatunku DIY, to moje gratulacje - super urządzenie. Chociaż jak dla mnie bez sensu, ale taki jest urok DIY - to co budujemy dla większości osób sensu nie ma, czy to line-follower, czy też komputer oparty o 40-letni procesor. Natomiast jeśli opisujesz komercyjny produkt, który wynalazłeś i zaprojektowałeś to też bardzo dobrze. Cieszę się że rozwijasz własny biznes i chcesz nam o tym napisać. Napisz tylko wszystko szczerze i otwarcie - jak się nazywa firma, podaj numer NIP / VAT, potwierdź, że Twoje urządzenie jest bezpieczne, upewnij potencjalnych klientów, że to co produkujesz zostało zaprojektowane i wyprodukowane w sposób legalny. Zakładam, że skoro wprowadzasz na rynek UE swój wyrób, potwierdzenie zgodności z wymogami, czyli deklaracja CE nie jest niczym dziwnym - no chyba że reklamujesz tutaj nielegalnie sprzedawane produkty, ale tego byś chyba nie zrobił, prawda?
 13. Ja próbowałem uruchomić gotowego Briey-a zsyntetyzowanego na płytki Terasic-a, ale nic mi z tego nie wyszło. Stad była moja propozycja zaczęcia od czegoś łatwiejszego A swoją drogą, udało Ci się uruchomić tytułowe Anlogic EG4S20? Ja właśnie dostałem do nich programator, tylko nie mam czasu nawet sprawdzić czy to działa
 14. Wydaje mi się, że Murax to też RISC-V, tylko ma mniej peryferiów. Nie ma wyświetlacza, ani pamięci DDR. Ale można to później dodać - do pierwszego uruchomienia migającej diody na RISC-V Murax powinien wystarczyć.
 15. A może łatwiej zacząć od czegoś łatwiejszego? Z tego co widziałem w tym samym katalogu jest Murax.scala - planowałem się nim pobawić, ale jakoś czasu zabrakło.
×