Skocz do zawartości

Elvis

Użytkownicy
 • Zawartość

  2613
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  195

Elvis wygrał w ostatnim dniu 18 września

Elvis ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

1202 Mistrz

3 obserwujących

O Elvis

 • Ranga
  8/10

Informacje

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Ja tylko podpowiem, że nawet jeśli sam kurs jest dla początkujących to micro:bit jako platforma może być używana przez o wiele bardziej zaawansowanych użytkowników. Na micro:bit można uruchomić pythona, pisać programy za pomocą bibliotek Arduino, albo wyrzucić to wszystko i pisać programy w samym C/C++ (a nawet asemblerze) odwołując się bezpośrednio do rejestrów. Mamy wtedy całkiem ciekawy mikrokontroler nRF51822 z obsługą BT w wersji low-energy, akcelerometr LSM303, matrycę 5x5 led, drugi mikrokontroler do obsługi USB oraz możliwość podłączania modułów tak samo jak opisano w kursie.
 2. Podobno jeden obraz jest wart tysiąca słów: A jak chodzi o to widzenie w ciemności, to NOIR cudów nie robi, oświetlenie nadal jest potrzebne, ale może być w podczerwieni.
 3. Wyniki są jak najbardziej poprawne. W tym zadaniu chodziło o pokazanie jak dużo czasu może zajmować obsługa przerwań jeśli nie zadbamy o optymalizację.
 4. Moim zdaniem wysyłanie niewielkiej liczby zapytań, czy to będzie co minutę, czy co 30s nie podpada nawet w najmniejszym stopniu w "użycie systemu teleinformatycznego w sposób niezgodny z przeznaczeniem" - w końcu serwer www jest właśnie po to, żeby takie zapytania realizować. A że nie są wykonywane przez przeglądarkę, tylko przez skrypt to już szczegół techniczny. Oczywiście administrator może w takiej sytuacji zablokować IP, może nawet dodać regułę, która będzie takie zapytania odrzucała z automatu.
 5. @ethanak możesz podać o jakie nadużycie ostarżyć można kogoś kto co np. 1 minutę wysyła zwykłe zapytanie do ogólnodostępnego serwera? Pytam ze zwykłej ciekawości, bo to nie atak, nawet próba DoS, po prostu zwykłe zapytania, w dodatku niezbyt częste. Więc ciekaw jestem jaka ustawa coś takiego reguluje.
 6. @jackg Rozwiązanie, które podałeś wygląda poprawnie, chociaż zawsze warto byłoby sprawdzić na prawdziwej płytce (to praca domowa 6.1B). Jedyne co można się przyczepić to zaokrąglenia: Dla pierwszej wersji kursu mamy jak napisałeś Fcpu = 64MHz, dzielnik 6 i poprawnie policzone Tconv = 84. Obliczając fconv mamy więc: fconv = Fcpu / div / Tconv = 64MHz / 6 / 84 = 126.98 kHz Różnica nie jest duża, ale warto zwrócić uwagę, że wynik to nie "okrągłe" 128kHz, ale trochę poniżej 127 kHz. Czasem potrzebujemy faktycznie okrągłych wartości i wtedy trzeba dopasować Fcpu do możliwości przetwornika. W przykładach z kursu ta wartość akurat nie miała znaczenia. W nowej wersji mamy Fcpu = 8MHz, dzielnik 2 i Tconv = 26, czyli: fconv = Fcpu / div / Tconv = 153.85 kHz
 7. @LN7 Nic nie powinieneś, ani nie musisz robić Chciałem tylko podpowiedzieć, że nawet jeśli zapiszesz na tej karcie cokolwiek innego (np. raspbiana, albo zdjęcia z imprezy) - to zawsze możesz wgrać ponownie Noobs-a i mieć to samo co teraz, albo nawet lepiej bo w najnowszej wersji. Więc nie musisz się obawiać kasowania domyślnej zawartości karty.
 8. @LN7 Noobs-a możesz w każdej chwili ponownie wgrać na kartę - wystarczy pobrać plik ze strony https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/ nagrać i gotowe. Będzie działał nawet lepiej niż ten oryginalny, bo możesz pobrać najnowszą wersję, a na karcie prawdopodobnie jest coś starszego.
 9. Mając switcha też można, nie potrzeba wymieniać sprzętu.
 10. @malkos chyba najprościej będzie zainstalować wireshark na raspberry i sprawdzić jak wygląda komunikacja. Możesz oczywiście "podsłuchać" co jest przesyłane między stm32, a rpi używając PC, ale to już jest nieco trudniejsze. Switch "uczy się" adresów MAC podłączonych urządzeń i wysyła pakiety tylko do odpowiednich kart - dlatego na PC nie widzisz komunikacji między pozostałymi.
 11. @Emerid możesz do typu zmiennej będącej licznikiem pętli dodać volatile, wtedy optymalizator nie będzie mógł całkiem wyrzucić tej pętli. Natomiast co do drugiego pytania, to chyba chodzi Ci po prostu o zmienną globalną, wtedy zarówno callback, jak i funkcja main będą miały do niej dostęp. Tutaj podobnie jak w przypadku pętli użycie volatile może być potrzebne.
 12. Takie są plusy i minusy szybko rozwijanych narzędzi - jak zaczynałem pisać ten artykuł to najnowsza wersja była 1.3.x, a teraz już jest dostępna 1.4.x. Ciężko nadążyć
 13. Masz już dość irytujących buzzerów? Pora pójść krok dalej! Mikrokontrolery, takie jak STM32, bez problemu mogą odtwarzać muzykę. W tym celu konieczne jest jednak opanowanie podstaw I2S. Oto praktyczny poradnik, który omawia krok po kroku, jak generować pojedyncze tony, a nawet odtwarzać gotowe melodie pobrane z Internetu. [blog]https://forbot.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-odtwarzaniu-dzwiekow-na-stm32-id43313[/blog]
 14. Proponuję jednak trochę poczytać o wpływie częstotliwości PWM na moment, przykładowy link: https://www.precisionmicrodrives.com/content/ab-022-pwm-frequency-for-linear-motion-control/
 15. @Nikto0 spróbuj może wykonać następujący eksperyment myślowy: weź baterię, np. 9V i zmierz napięcie gdy nic nie jest do niej podłączone (to możesz zrobić nawet nie tylko myślowo). Otrzymasz jakiś wynik, pewnie nie 9V, ale pewną konkretną wartość. Masz więc napięcie U = <wartość zmierzona>, a prąd w obwodzie nie płynie, więc I = 0 A. Teraz druga część, już raczej tylko teoretyczna. Wyobraź sobie, że robisz zwarcie idealnym przewodnikiem, czyli takim, który ma rezystancję zerową. I teraz pytanie - jaki popłynie prąd? Gdyby R=0 podstawić do wzoru na rezystancję, czyli R = U/I to po przekształceniu mielibyśmy I = U/R, ale R=0, czyli I = 9 / 0 - a tego nie lubią matematycy. Nawet jeśli R nie będzie idealnie zerem, ale wartością bliską zeru, to i tak teoretycznie prąd będzie prawie nieskończony... Jak pewnie się domyślasz w takim eksperymencie nie uzyskasz nieskończonego prądu, tylko znowu jakąś konkretną wartość. W przypadku baterii 9V będzie to w dodatku zaskakująco mała wartość. Tym co ogranicza płynący prąd i sprawia że nie następuje koniec świata jest właśnie opór wewnętrzny - możesz go nawet zmierzyć, ale robienie zwarcia raczej nie jest dobrym pomysłem, więc można zrobić takie "prawie" zwarcie i zamiast R=0 użyć rezystora o większej wartości. I wtedy dostaniesz układ o którym pisał kolega @Gieneq Ale najprościej wyobrazić sobie opór wewnętrzny jako taki niechciany rezystor, który mieszka w każdej baterii. Z drugiej strony to dzięki niemu nie uzyskamy nieskończonych prądów gdy niechcący zrobimy zwarcie.
×
×
 • Utwórz nowe...