Skocz do zawartości

Bystrzacha

Użytkownicy
 • Zawartość

  5
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika Bystrzacha

Odkrywca

Odkrywca (4/19)

 • Za 5 postów
 • Młodszy Juror
 • Junior DIY
 • To już rok!

Odznaki

4

Reputacja

 1. Pisząc post, nie myślałem, że wzbudzę aż takie zamieszanie 🙂 A co do układu to zrobiłem go głównie poto, aby pozbyć się problemu. W przyszłości pomyślę nad jego udoskonalenie. Dodatkowa bateria jest dodana w celu skutecznej separacji układów logiki 5V od układu w którym będą wyższe napięcia. Chodziło mi o to, aby nie było żadnej możliwości przedostatnia się napięcia większego niż 5V na Arduino, bo gdyby dioda transoptor była zasilana z tego samego źródła co znajdowałoby się na kolektorze transoptora, to w przypadku jakiegoś uszkodzenia układu to wysokie napiecie mogło by się cofnąć na Arduino. Bynajmniej tak to rozumiem, ale mogę się mylić, gdyż są to poniekąd moje początki z elektroniką.
 2. Ciekawy projekt i zarazem ładnie zbudowany. WOW!!!
 3. Dziękuję bardzo za zaakceptowanie. Będę starał się prezentować jeszcze więcej DIY 🙂
 4. Witam, jakiś czas temu przy próbie sterowania silnikiem przez Arduino UNO, płytka uległa spaleniu. Silnik był oczywiście zasilany przez tranzystor, którym sterowało Arduino, jednak uległ on spaleniu i napięcie zasilające silnik( 24V DC) przedostało się na pin Arduino. Wtedy własnie po zaistniałej sytuacji pomyślałem, aby zrobić jakiś układ elektroniczny, który skutecznie zabezpieczy moje Arduino. Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to użycie przekaźnika, jednak jest on dosyć duży i po chwili namysłu odrzuciłem go. Lecz po krótkiej chwili spojrzałem do swojego organizera i zobaczyłem kieszonkę z transoptorami i właśnie czegoś takiego szukałem. Transoptor w przeciwieństwie do przekaźnika jest niewielki i dzięki czemu można układ w łatwy sposób w przyszłości przekształcić z przewlekanego na SMD. Zdjęcia gotowego modułu. Do złożenia tego modułu użyłem dwóch transoptorów, dwóch diod prostowniczych(ponieważ gdy podłączałem silnik to cewka w nim zawarta powodowała niepożądane działanie układu, raz doprowadziła nawet do spalenia jednego z transoptorów), dwóch tranzystorów DB911, czterech podwójnych gniazd na przewody i jednego potrójnego. Schemat układu. Zasada działania układu: Aby uruchomić układ należy zdecydować, z których transoptorów będziemy korzystać( z pierwszego, z drugiego, z obu). Załóżmy, że będziemy korzystać z pierwszego transoptora. W tym wypadku musimy podłączyć baterię 1,5 V plusem do pierwszego zacisku potrójnego gniazda, gdyż on jest połączony z kolektorem fototranzystora wewnątrz pierwszego transoptora. Minus baterii podłączamy do ostatniego zacisku potrójnego gniazda( ostatnie gniazdo jest połączone z emiterem zarówno pierwszego jak i drugiego transoptora). Dalej do pierwszego gniazda w lewym górnym rogu podłączamy urządzenie wraz z zasilaniem według schematu układu. Teraz należy zasilić diodę wewnątrz transoptora, w tym celu podłączamy się wyprowadzeniami np. z Arduino do pierwszego gniazda w lewym dolnym rogu minusem do GND, a plusem do wybranego portu Arduino. Ostatni krok jaki należy wykonać to napisać program do Arduino i cieszyć się bezpiecznie działającym układem 🙂 Zdjęcie przykładowego podłączenia układu zrealizowanego według pomysłu autora wpisu: Sterowanie silnikiem 5V DC. Prosty program testowy: void setup() { pinMode(7, OUTPUT); } void loop() { digitalWrite(7,HIGH); delay(50); digitalWrite(7,LOW); delay(1000); } Dziękuję za odczytanie 🙂
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.