Skocz do zawartości

Bsatola

Użytkownicy
 • Zawartość

  28
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

6 Neutralna

O Bsatola

 • Ranga
  3/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Bardzo ciekawy i dobrze napisany artykuł, oby takich więcej!
 2. Wyprowadzenia reostatu zostały podpisane literami "S", "A" i "E". Wydaje mi się, że są to skróty jakichś dłuższych nazw, ale niestety nie jestem w stanie ich rozszyfrować. To samo z podpisem przetwornika piezoelektrycznego. Czy "SG" ma jakieś "rozszerzenie" tak jak np. "R" lub "C"? Proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.
 3. @Treker ok, dziękuję za odpowiedź. Bardzo profesjonalnie wyglądają te schematy, podobnie jak cały kurs
 4. Jakiego programu używacie do rysowania schematów?
 5. @Treker czyli mogę ją wykorzystać do zbudowania prostej ładowarki USB, opisanej w dalszej części artykułu?
 6. Moja przetwornica impulsowa (ta z zestawu do drugiego poziomu kursu elektroniki) nie działa w trybie podwyższania napięcia. Jeśli napięcie na jej wejściu jest niższe niż 5V oraz wyższe od zalecanych 2.7V, napięcie na jej wyjściu wynosi 3.5- 4.7V. Jeśli zaś na wejściu wystawię napięcie 6V lub 9V napięcie jest obniżane prawidłowo i wynosi około 5V (czasami 5.1V). Montowałem układ na płytce stykowej kilkakrotnie i za każdym razem wyniki pomiarów były podobne. Moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że przetwornica jest uszkodzona. Zanim ją wyrzucę lub wymienię na nową, chciałbym się jeszcze upewnić,
 7. używam przekaźnika z zestawu do kursu elektroniki: HLS8L-DC5V-S-C
 8. Chyba po prostu dam sobie z tym spokój i wrócę do tego jak będę bardziej doświadczony.
 9. Chciałem zbudować coś takiego. Ale układ przedstawiony na zdjęciu z niewiadomych przyczyn mi nie działał. zbudowałem już układ z ne555, w którym migała dioda, zbudowałem też multiwibrator astabilny, w którym migały dwie diody. Chciałem zrobić coś podobnego z przekaźnikiem inspirując się powyższym schematem.
 10. zastanawiam się też, czy nie ma innego sposobu na zbudowanie układu z migającą diodą, opartego na przekaźniku...
 11. Zbudowałem taki układ, osiągnąłem w pewnym sensie swój cel, ponieważ dioda miga, ale dzieje się to bardzo szybko. Jednak wolałbym, aby dioda migała wolniej, nie do końca wiem jak to zrobić, dlatego proszę o pomoc. Tam gdzie na schemacie jest kondensator C3 o pojemności 1000 mikrofaradów, umieściłem drugi taki sam kondensator szeregowo (aby pojemność była większa), dioda zwolniła, ale tylko trochę... I wciąż nie jest to oczekiwany efekt.
 12. Czy da się zbudować układ z przekaźnikiem i diodą, tak aby dioda migała?
 13. Dlaczego po włączeniu czujnika przeszkód dioda sygnalizująca przeszkodę na chwilę się zapala i gaśnie? Edit: zauważyłem, że po postawieniu pomiędzy diodą IR, a odbiornikiem TSOP ścianki z papieru problem znika i wszystko działa znakomicie. Ale wciąż zastanawia mnie czemu dioda zapala się i gaśnie po włączeniu układu. Czy po włączeniu dioda wysyła przez chwilę mocniejsze światło, które odbiera czujnik? Czy dzieje się to z innego powodu?
 14. Dlaczego jak w generatorze astabilnym rezystor 1 (ten, który ma 10k omów) zamienimy na przewód o oporze bliskim zero czerwona dioda świeci się krótko, a zielona bardzo długo?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.