Skocz do zawartości

Bsatola

Użytkownicy
 • Zawartość

  27
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

5 Neutralna

O Bsatola

 • Ranga
  3/10
 1. Wyprowadzenia reostatu zostały podpisane literami "S", "A" i "E". Wydaje mi się, że są to skróty jakichś dłuższych nazw, ale niestety nie jestem w stanie ich rozszyfrować. To samo z podpisem przetwornika piezoelektrycznego. Czy "SG" ma jakieś "rozszerzenie" tak jak np. "R" lub "C"? Proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.
 2. @Treker ok, dziękuję za odpowiedź. Bardzo profesjonalnie wyglądają te schematy, podobnie jak cały kurs
 3. Jakiego programu używacie do rysowania schematów?
 4. @Treker czyli mogę ją wykorzystać do zbudowania prostej ładowarki USB, opisanej w dalszej części artykułu?
 5. Moja przetwornica impulsowa (ta z zestawu do drugiego poziomu kursu elektroniki) nie działa w trybie podwyższania napięcia. Jeśli napięcie na jej wejściu jest niższe niż 5V oraz wyższe od zalecanych 2.7V, napięcie na jej wyjściu wynosi 3.5- 4.7V. Jeśli zaś na wejściu wystawię napięcie 6V lub 9V napięcie jest obniżane prawidłowo i wynosi około 5V (czasami 5.1V). Montowałem układ na płytce stykowej kilkakrotnie i za każdym razem wyniki pomiarów były podobne. Moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że przetwornica jest uszkodzona. Zanim ją wyrzucę lub wymienię na nową, chciałbym się jeszcze upewnić, czy nie mogę jej używać jako przetwornicy obniżającej napięcie? Obniżanie przebiega według moich pomiarów prawidłowo, wydaję mi się, że w takim razie przetwornica nie jest całkowicie zepsuta i bezużyteczna. Co o tym myślicie?
 6. używam przekaźnika z zestawu do kursu elektroniki: HLS8L-DC5V-S-C
 7. Chyba po prostu dam sobie z tym spokój i wrócę do tego jak będę bardziej doświadczony.
 8. Chciałem zbudować coś takiego. Ale układ przedstawiony na zdjęciu z niewiadomych przyczyn mi nie działał. zbudowałem już układ z ne555, w którym migała dioda, zbudowałem też multiwibrator astabilny, w którym migały dwie diody. Chciałem zrobić coś podobnego z przekaźnikiem inspirując się powyższym schematem.
 9. zastanawiam się też, czy nie ma innego sposobu na zbudowanie układu z migającą diodą, opartego na przekaźniku...
 10. Zbudowałem taki układ, osiągnąłem w pewnym sensie swój cel, ponieważ dioda miga, ale dzieje się to bardzo szybko. Jednak wolałbym, aby dioda migała wolniej, nie do końca wiem jak to zrobić, dlatego proszę o pomoc. Tam gdzie na schemacie jest kondensator C3 o pojemności 1000 mikrofaradów, umieściłem drugi taki sam kondensator szeregowo (aby pojemność była większa), dioda zwolniła, ale tylko trochę... I wciąż nie jest to oczekiwany efekt.
 11. Czy da się zbudować układ z przekaźnikiem i diodą, tak aby dioda migała?
 12. Dlaczego po włączeniu czujnika przeszkód dioda sygnalizująca przeszkodę na chwilę się zapala i gaśnie? Edit: zauważyłem, że po postawieniu pomiędzy diodą IR, a odbiornikiem TSOP ścianki z papieru problem znika i wszystko działa znakomicie. Ale wciąż zastanawia mnie czemu dioda zapala się i gaśnie po włączeniu układu. Czy po włączeniu dioda wysyła przez chwilę mocniejsze światło, które odbiera czujnik? Czy dzieje się to z innego powodu?
 13. Dlaczego jak w generatorze astabilnym rezystor 1 (ten, który ma 10k omów) zamienimy na przewód o oporze bliskim zero czerwona dioda świeci się krótko, a zielona bardzo długo?
 14. Pierwszy poziom kursu elektroniki za mną . Dziękuję autorom za stworzenie tak przejrzystego i przyjemnego w przerabianiu kursu oraz użytkownikom forum za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Teraz zabieram się za poziom drugi!
×
×
 • Utwórz nowe...