Skocz do zawartości

Bsatola

Użytkownicy
 • Zawartość

  21
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

4 Neutralna

O Bsatola

 • Ranga
  2/10
 1. używam przekaźnika z zestawu do kursu elektroniki: HLS8L-DC5V-S-C
 2. Chyba po prostu dam sobie z tym spokój i wrócę do tego jak będę bardziej doświadczony.
 3. Chciałem zbudować coś takiego. Ale układ przedstawiony na zdjęciu z niewiadomych przyczyn mi nie działał. zbudowałem już układ z ne555, w którym migała dioda, zbudowałem też multiwibrator astabilny, w którym migały dwie diody. Chciałem zrobić coś podobnego z przekaźnikiem inspirując się powyższym schematem.
 4. zastanawiam się też, czy nie ma innego sposobu na zbudowanie układu z migającą diodą, opartego na przekaźniku...
 5. Zbudowałem taki układ, osiągnąłem w pewnym sensie swój cel, ponieważ dioda miga, ale dzieje się to bardzo szybko. Jednak wolałbym, aby dioda migała wolniej, nie do końca wiem jak to zrobić, dlatego proszę o pomoc. Tam gdzie na schemacie jest kondensator C3 o pojemności 1000 mikrofaradów, umieściłem drugi taki sam kondensator szeregowo (aby pojemność była większa), dioda zwolniła, ale tylko trochę... I wciąż nie jest to oczekiwany efekt.
 6. Czy da się zbudować układ z przekaźnikiem i diodą, tak aby dioda migała?
 7. Dlaczego po włączeniu czujnika przeszkód dioda sygnalizująca przeszkodę na chwilę się zapala i gaśnie? Edit: zauważyłem, że po postawieniu pomiędzy diodą IR, a odbiornikiem TSOP ścianki z papieru problem znika i wszystko działa znakomicie. Ale wciąż zastanawia mnie czemu dioda zapala się i gaśnie po włączeniu układu. Czy po włączeniu dioda wysyła przez chwilę mocniejsze światło, które odbiera czujnik? Czy dzieje się to z innego powodu?
 8. Dlaczego jak w generatorze astabilnym rezystor 1 (ten, który ma 10k omów) zamienimy na przewód o oporze bliskim zero czerwona dioda świeci się krótko, a zielona bardzo długo?
 9. Pierwszy poziom kursu elektroniki za mną . Dziękuję autorom za stworzenie tak przejrzystego i przyjemnego w przerabianiu kursu oraz użytkownikom forum za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Teraz zabieram się za poziom drugi!
 10. Już wszystko rozumiem, bardzo dziękuję za pomoc. Rzeczywiście jak teraz na patrzę, to wydaje się to banalnie proste. Bardzo pomocny okazał się ten opis: https://prezi.com/p/kvz4xwu9ofiz/multiwibrator-astabilny/
 11. Przed napisaniem pytania zapoznałem się z kilkoma filmikami oraz opisami działania multiwibratora astabilnego i oczywiście zgadzam się, że powielanie ich tutaj nie ma sensu. Rzeczą, której nie rozumiem jest sposób rozładowywania się kondensatora z ujemnym napięciem, a mianowicie to, jak przemieszcza się ładunek z kondensatora. Czy najpierw ładunek zebrany w kondensatorze odprowadzany jest do plusa, żeby napięcie na kondensatorze wyniosło zero, a potem z minusa przypływa nowy ładunek, żeby napięcie znowu było dodatnie? Wydaje mi się to trochę absurdalne, dlatego aby rozwiać wszelkie wątpliwości zadałem powyższe pytanie.
 12. Czy mógłby ktoś w bardzo przystępny sposób wytłumaczyć mi działanie multiwibratora astabilnego? Mam na myśli dokładny opis cyklu oraz dokładne wytłumaczenie w jaki sposób powstaje ujemne napięcie (i jak należy je rozumieć) na kondensatorze.
 13. Czy podczas mierzenia pojemności kondensatora elektronicznego multimetrem, sposób wpięcia sond pomiarowych multimetru ma jakiekolwiek znaczenie?
 14. A dlaczego, podczas pomiaru przewodzenia diody elektroluminescencyjnej na mierniku nie wyświetla się jakaś wartość (różna od 1) tak jak w przypadku diody prostowniczej, za to dioda się świeci jeśli odpowiednio przyłożę sondy pomiarowe?
×
×
 • Utwórz nowe...