Skocz do zawartości

Bsatola

Użytkownicy
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Bsatola

 1. Dlaczego po włączeniu czujnika przeszkód dioda sygnalizująca przeszkodę na chwilę się zapala i gaśnie? Edit: zauważyłem, że po postawieniu pomiędzy diodą IR, a odbiornikiem TSOP ścianki z papieru problem znika i wszystko działa znakomicie. Ale wciąż zastanawia mnie czemu dioda zapala się i gaśnie po włączeniu układu. Czy po włączeniu dioda wysyła przez chwilę mocniejsze światło, które odbiera czujnik? Czy dzieje się to z innego powodu?
 2. Dlaczego jak w generatorze astabilnym rezystor 1 (ten, który ma 10k omów) zamienimy na przewód o oporze bliskim zero czerwona dioda świeci się krótko, a zielona bardzo długo?
 3. Pierwszy poziom kursu elektroniki za mną . Dziękuję autorom za stworzenie tak przejrzystego i przyjemnego w przerabianiu kursu oraz użytkownikom forum za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Teraz zabieram się za poziom drugi!
 4. Już wszystko rozumiem, bardzo dziękuję za pomoc. Rzeczywiście jak teraz na patrzę, to wydaje się to banalnie proste. Bardzo pomocny okazał się ten opis: https://prezi.com/p/kvz4xwu9ofiz/multiwibrator-astabilny/
 5. Przed napisaniem pytania zapoznałem się z kilkoma filmikami oraz opisami działania multiwibratora astabilnego i oczywiście zgadzam się, że powielanie ich tutaj nie ma sensu. Rzeczą, której nie rozumiem jest sposób rozładowywania się kondensatora z ujemnym napięciem, a mianowicie to, jak przemieszcza się ładunek z kondensatora. Czy najpierw ładunek zebrany w kondensatorze odprowadzany jest do plusa, żeby napięcie na kondensatorze wyniosło zero, a potem z minusa przypływa nowy ładunek, żeby napięcie znowu było dodatnie? Wydaje mi się to trochę absurdalne, dlatego aby rozwiać wszelkie wątpliwości zadałem powyższe pytanie.
 6. Czy mógłby ktoś w bardzo przystępny sposób wytłumaczyć mi działanie multiwibratora astabilnego? Mam na myśli dokładny opis cyklu oraz dokładne wytłumaczenie w jaki sposób powstaje ujemne napięcie (i jak należy je rozumieć) na kondensatorze.
 7. Czy podczas mierzenia pojemności kondensatora elektronicznego multimetrem, sposób wpięcia sond pomiarowych multimetru ma jakiekolwiek znaczenie?
 8. A dlaczego, podczas pomiaru przewodzenia diody elektroluminescencyjnej na mierniku nie wyświetla się jakaś wartość (różna od 1) tak jak w przypadku diody prostowniczej, za to dioda się świeci jeśli odpowiednio przyłożę sondy pomiarowe?
 9. @Treker Wiem, kursy z Forbota są wyjątkowe :). Ale chodzi mi właśnie o książki z ciekawymi projektami oraz dodatkową teorią, które pomogą mi lepiej poznać i zrozumieć elektronikę oraz jej zastosowania. Już sprawdziłem i część książek mnie zainteresowała :), dziękuję za pomoc.
 10. Cześć, to mój pierwszy samodzielny wątek na forum, więc przepraszam za wszelkie niedociągnięcia. Niedawno ukończyłem pierwszą część kursu elektroniki Forbota, a zestaw do drugiej części jest już u mnie w domu. Regularnie oglądam także filmy na kanale RS Elektronika na Youtubie. Naprawdę złapałem bakcyla na punkcie elektroniki i stąd ten temat. Mianowicie szukam jakiejś ciekawej książki na temat elektroniki itp. , może wykraczać poza podstawowe zagadnięcia. Chodzi po prostu o ciekawą, lekturę, z której będę mógł dowiedzieć się jeszcze więcej na temat elementów elektronicznych, ich działania oraz obwodów które można z ich pomocą stworzyć. Proszę o wpisywanie tytułów książek poniżej, zapraszam także do podzielenia się recenzją na ich temat.
 11. @Treker Po prostu z ciekawości chciałem sprawdzić jaki jest opór tych diod. A sondy przykładam bezpośrednio do diod tak jak przy pomiarze napięcia przewodzenia diody w kursie, dokładnie tak jak na zdjęciu jedną sondę do jednego wyprowadzenia i drugą do drugiego. I wiem, że nie jest mi to do niczego potrzebne na tak niskim poziomie, ale po prostu zależy mi na zrozumieniu świata elektroniki, dlatego zadaję tego typu pytania.
 12. Jak zmierzyć rezystancję diody świecącej? I czy to normalne, że korzystając z multimetru w trybie do mierzenia napięcia przewodzenia diody jestem w stanie je zmierzyć na diodzie prostowniczej, a na LED już nie?
 13. Cześć, mam pytanie co do analogii wodnej dotyczącej napięcia. Dlaczego "napięcie" na tym obrazku jest mierzone od poziomu wody w drugim zbiorniku, a nie od poziomu dolnego progu śluzy? Przecież z tego wynika, że gdyby wysokość wody nie dosięgałaby do progu śluzy, wciąż występowałoby "napięcie", ale nie płynąłby "prąd". //Już znam odpowiedź na to pytanie i wg. mojego źródła ta analogia jest poprawna.
×
×
 • Utwórz nowe...