Skocz do zawartości

jugan1

Użytkownicy
 • Zawartość

  43
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez jugan1

 1. Właśnie celowo dodałem, że wszystkie komputery z danej podsieci wysyłają żądanie do tego samego serwera. Są one jakoś rozróżnialne w tej tablicy?
 2. Dzień dobry, Mam dość ważne dla mnie pytanie. Nakreślę trochę sytuację. Załóżmy, że kilka komputerów z jednej podsieci wysyła żądanie do tego samego serwera www. Oczywiście rozumiem drogę z tej podsieci do serwera ( wybór kolejnych routerów na podstawie adresu serwera www ). Serwer www dostaje żądania i odpowiada na nie. Pakiety idą do routera. Skąd ten jednak wie, że daną odpowiedź ma przesłać do danego komputera? Czy do serwera są wysyłane jakieś dodatkowe informacje np. o numerach ip w sieci lokalnej, albo adresy mac komputera? Pozdrawiam
 3. W takim razie jak mogę się połączyć z takim komputerem B w innej podsieci? Powiedzmy, że na komputerze byłby jakiś serwer. Chciałbym wysłać do niego jakieś żądanie.
 4. No to załóżmy, że chciałbym wysłać wiadomość z komputera A na komputer B w innej podsieci. Chciałbym to wszystko wykonać na porcie 6666 przez tcp. Zatem jeśli dostawca internetu nie ustawi przekazywania wiadomości do komputera B na porcie 6666 dla tcp to wiadomość nie dojdzie? To musiałbym zadzwonić do dostawcy, aby to włączył?
 5. Przede wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedź! Oczywiście o portach wiem. Może napiszę jak rozumiem Twoją odpowiedź ( jeśli jest coś źle to proszę o poprawę ) oraz zadam dodatkowe pytania: Jeżeli komputer A wysyła wiadomość do komputera B, który jest w innej podsieci to wystarczy podać adres routera podsieci w której jest komputer B. Na routerze musi być włączone przekierowywanie danych. Czy ogólnie w Polsce routery mają włączone przekierowywanie danych? Czy wysyłając coś z mojego komputera do komputera znajomego z drugiego końca Polski mogę liczyć na to, że przekierowywanie będzie włączone? Załóżmy, że komputer A wysyła wiadomość do komputera B w innej podsieci. Przekierowywanie danych jest włączone na routerze. Jednak w tej samej podsieci do której należy komputer B jest jeszcze komputer C, który też czeka na wiadomość na danym porcie. Czy wysyłając wiadomość z komputera A oba komputery (B, C ) otrzymają wiadomość? Czy router wyśle do wszystkich tą wiadomość? Pozdrawiam
 6. Witam, Mam pytanie związane z programowaniem sieciowym. Najlepiej jeśli ktoś odpowiedziałby pod kątem c++/pythona, ale podejrzewam, że odpowiedź i tak będzie niezależna od języka programowania. Cel: wysłać wiadomość pomiędzy 2 komputerami. Są tutaj 2 możliwości: a) oba komputery są w tej samej podsieci b) oba komputery są w różnych podsieciach I tutaj zaczyna się właściwa część: Wydaje mi się ( do weryfikacji ), że jeżeli mam możliwość a) to wystarczy podać adres innego komputera w tej samej podsieci np. 192.168.0.49 w kodzie i już mogę wysyłać na ten komputer komunikaty ( oczywiście o ile będzie napisany kod dla wysyłającego jak i odbierającego ). Co jednak w przypadku, gdy chciałbym wysłać wiadomość z komputera A do komputera B, który jest w innej podsieci? Komputer B ma 2 adresy - jeden w swojej podsieci oraz drugi, który jest adresem routera, który jest w tej podsieci. Załóżmy, że będą to adresy odpowiednio: 192.168.0.49 oraz 50.50.50.50. Jeżeli zatem podam w kodzie adres pierwszy to moja wiadomość nie zostanie wysłana do komputera B tylko do jakiegoś komputera z podsieci komputera A. Jednak, gdy podam adres 50.50.50.50 to dojdzie wiadomość do routera (?). Co on z tym zrobi? Przekaże wszystkim pc w podsieci? Czy kompletnie nic? Musiałbym teoretycznie podać 2 adresy komputera B, ale nie widziałem nigdzie takiego przypadku w internecie. Pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedzi!
 7. Dzień dobry, Od razu zaznaczę, że ten temat to nie żart - rzeczywiście nie znam się na tematach związanych z komunikacją radiową. Większość pytań będzie dziwna - jednak proszę o jakieś łopatologiczne wyjaśnienie. Mam kilka pytań - każde będzie zależne od poprzednich, a więc jeśli gdzieś popełnię błąd to pratwo 1) Dlaczego różna częstotliwość to różna długość anten? 2) Czy fale radiowe tak naprawdę wysyłają zera i jedynki? Jeśli tak to jak je odróżnić? Czy dzięki ich napięciu? Czy w ogóle fale radiowe mają napięcie? 3) Zakładam, że fale radiowe to zera i jedynki. Zakładam też, że mam 4 identyczne telefony wszystkie z tej samej sieci. Skąd fale radiowe wiedzą, gdzie wywołać dzwonienie telefonu z numerem na który dzwonimy? Podejrzewam, że chodzi o jakiś wstępny kod. No ok. Ale teraz tak - dzwonię z telefonu A na telefon B, a z telefonu C na telefon D. Kody o numery na jakie chcemy dzwonić są wysyłane i trafiają na telefony C i D, które sprawdzają, czy to ten kod. No dobrze, ale jeśli ta operacja nastąpi jednocześnie to np. telefon C będzie dostawał naraz cyfry binarne od A i B, co sprawi, że otrzyma jakiś kod będący złożeniem tych obu... 4) To samo pytanie, ale związane np. z telewizorem i pilotami. Mam telewizor marki A oraz bilety pasujące do telewizorów marki A, a drugi pilot pasujący do B ( czyli ten nie pasuje ). Jednocześnie naciskam jakiś przycisk na obu pilotach. Kody lecą do tv. Docierają jednocześnie. Powiedzmy, że kod wysyłany z pilota pierwszego to 000. a z drugiego to 111. To TV może to odebrać np. jako 110100 ( jedna z możliwości ). Zatem skąd będzie wiedział na jaki kanał przełączyć? 5) Powróćmy jeszcze do częstotliwości. Przecież to chodzi o szybkość odbierania. Jak antena o złej długości względem wysyłanej do niej częstotliwości wie, że to nie są fale dla niej? Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
 8. Witam, Czy na forum jest kategoria "najdziwniejszy temat roku"? Jeżeli tak to pomimo, że jest jeszcze kilka miesięcy do zakończenia roku można mi już podesłać nagrodę za założenie tego tematu Ostatnio będąc u lekarza usłyszałem, że zbyt dużo czasu spędzam na siedząco - zwłaszcza w weekend, kiedy naprawdę można to ograniczyć. Podpisuję się pod tym obiema rękoma. Chciałbym jednak dowiedzieć się od Was, ile czasu spędzacie w pozycji siedzącej w taką sobotę? Próbowałem znaleźć jakieś informacje o tym w internecie. Udało znaleźć mi się artykuł, że prawie 9 h dziennie spędzamy siedząc ( niestety nie było mówione, czy w weekendy, czy średnio licząc i weekendy i dni robocze ). Zdaje mi się to i tak dość mało. Dlaczego? Załóżmy, że jest okres jesienno-zimowy i ktoś mieszka w bloku. Czynności, które robią Polacy w wolnym czasie to: - oglądanie tv - granie w gry - surfowanie po internecie - kino - teatr - spotkania z przyjaciółmi i granie w planszówki / rozmawianie w pubie - wyjścia do restauracji - czytanie książek / gazet - jedzenie ( nie samo przygotowywanie ) - hobby takie jak programowanie / elektronika / szydełkowanie / układanie puzzli / malowanie / rysowanie Co łączy te wszystkie rzeczy? Właśnie tryb siedzący. Oczywiście ktoś może zauważyć, że do kina trzeba dojść - owszem. Ale nie dość, że często jednak jedziemy samochodem / autobusem do kina to nawet gdyby obie strony iść to jednak większa część tego wyjścia to siedzenie. Są oczywiście czynności, gdzie nie siedzimy: - pływanie - siłownia - bieganie - spacery - wizyty w hipermarkecie - sprzątanie - gotowanie Weźmy teraz taką sobotę w której ktoś wykonuje: - 2 spacery 3 km - czas około 40 min każdy = razem niech będzie 1.5 h - wizyta w markecie - czas około 1 h ( mam na myśli samo chodzenie po sklepie ) - siłownia - 1.5 h - sprzątanie/ gotowanie - 1 h - wstawanie, co 1 h na 5 min - razem 1 h Wyjdzie nam około 6 h niesiedzenia. Przy założeniu, że ktoś śpi 8 h to zostaje mu 16 h z dnia. Te czynności zajmą 6 h , więc 10 h się siedzi. Wiem, że dla niektórych sprzątanie i gotowanie - 1 h to mało, ale załóżmy, że ta osoba nie dba jakoś super o czystość domu, odkurza raz w tygodniu ( słyszałem, że to średnia w Polsce ). Poza tym część czynności związanych z gotowaniem można wykonać na siedząco jak np. obieranie ziemniaków, krojenie warzyw, robienie kanapek. A taka sobota z 2 spacerami i wizytą na siłowni i tak jest bardziej aktywną sobotą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że osoby mieszkające w domkach mają więcej prac w domu, ale skupmy się tu jednak na tych mieszkających w blokach / wieżowcach, którzy nie muszą myśleć o ogrodzie / odśnieżaniu. Uprzedzam, że ten temat nie jest żartem i naprawdę chciałbym poznać opinie jak największej liczby osób.
 9. Zgadzam się - przy najbliższej możliwej okazji zapytam się lekarza o to. Jednak zadałem takie pytanie, gdyż przede wszystkim nie jest ono tak skompikowane, że potrzebuję wiedzy specjalisty na temat np. jakiejś choroby. Każdy z nas miał na pewno robionych wiele pobrań krwi ( nie mam tu na myśli, że codziennie, ale zapewne raz na rok - dwa lata ), więc może taka osoba się po prostu zainteresowała przedziałami badań. I tak jak napisałem - to nie jest wiedza ekspercka, więc możliwe, że nawet osoby, który były na profilu biologiczno-chemicznym w liceum będą w stanie odpowiedzieć. I nie traktuję porad osób z internetu jako w 100% poprawnych - jednak często warto przeglądać fora i czytać odpowiedzi, gdyż może to nas w jakiś sposób naprowadzić na prawdziwą odpowiedź.
 10. Dzień dobry, Być może na forbocie jest ktoś, kto jest w jakiś sposób powiązany z medycyną / pielęgniarstwem / dietetyką, a może jego partner/ka? Mam dość dziwne pytanie, które będzie odnosiło się praktycznie do wszystkich testów - niemniej pytanie dopadło mnie, gdy właśnie patrzałem na swoje wyniki testów wątrobowych. Gdy patrząc na wyniki mam podany zakres prawidłowych wartości badanej rzeczy i wynosi on 100-200 wiem, że wartością optymalną byłoby 150. Zakres mogę przekroczyć zarówno mając czegoś za dużo ( więcej niż 200 ) jak i za mało ( poniżej 100 ). Co jednak w przypadku, gdy zakres to 0-100? Czy wtedy wartością optymalną jest 50 ( wartość średnia ), czy im mniej tym lepiej np. 5, gdyż nie mogę mieć czegoś za mało, jeśli zakres rozpoczyna się od zera? Pozdrawiam
 11. Chodzi mi o mechanikę Podejrzewam, że gwałtowny ruch silniczkami zamontowanymi przy zgięciu "kolan" nie wystarczy.
 12. Witam, Tak jak w nazwie tematu. Czy ktoś znalazł jakąś informację w internecie bądź też domyśla się jak owy robot skacze? Moja wiedza na temat elektroniki nie jest zbyt wielka, więc prosiłbym o jakiś opis typu: ( tutaj pokażę jak ja opisałbym poruszanie się robota na kołach ) : Mamy mikrokontroler to którego podłączamy m.in. mostek H i za pomocą tego mikrokontrolera zasilamy silniki, które są połączone z kołami. Chodzi mi o coś takiego łatwego do zrozumienia Pozdrawiam
 13. A czy takie ustawienie bramek cyfrowych, aby realizowały przetwarzanie obrazów jest ciężkie? Na blogu nie ma o tym słowa, a w internecie też nie widzę informacji o tym ( być może za słabo szukam ).
 14. Witam, Moja wiedza na temat fpga jest niemalże zerowa. Przeczytałem dość szybko kurs na blogu, jednakże nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, które mnie interesuje: Czy przetwarzając obrazy ( słyszałem, że fpga bardzo dobrze się tutaj sprawdza ze względu na równoległość ) muszę w ogóle interesować się jak to ma wyglądać od strony sprzętowej? Mam na myśli tutaj bramki cyfrowe. Czy fpga jest tak sprytne, że wybierze najlepszą możliwość. Dziękuję za odpowiedzi
 15. Chodzi mi o takie moduły gps do arduino do 250 zł
 16. Dziękuję za odpowiedzi! Lubię po prostu wymyślić sobie jakiś problem ( jak tutaj ), a następnie myśleć nad rozwiązaniem. Za dużo o elektronice nie wiem, ale dzięki temu zawsze czegoś się nauczę. Jeżeli miałaby być to prędkość światła to ten pomysł odpada Myślałem o odległościach do 25 metrów z tolerancją błędu +-0.5 metra. Oczywiście chętnie też poczytam o opcjach dla np. 1 kilometra. Zrodziło się kilka pytań 1) Czy wszystko jest falą elektromagnetyczną ? Mówię o dźwięku, świetle, podczerwieni, ultrafiolet 2) Czy gps mógłby tutaj pomóc? Znalazłem ciekawy moduł na botlandzie i tolerancja wynosi 3 metry. Hmmm. Czy są jeszcze dokładniejsze gpsy? Czy coś takiego mogłoby tutaj zadziałać ( zakładając, że tolerancja mogłaby być np. 2 metry zamiast 0.5 metra) ? Pozdrawiam
 17. Witam, Myślę nad takim problemem: mam 2 urządzenia: nadajnik oraz odbiornik. Chciałbym, aby nadajnik przesyłał informację o odległości od odbiornika. Urządzenia te jednak mogłyby być w różnych pozycjach względem siebie ( mówię o współrzędnych xyz ). Chciałbym wysyłać po prostu czas z nadajnika do odbiornika ( załóżmy, że byłby odpowiedni format takiej wiadomości ), dzięki czemu znałbym długość czasu przesyłu. I teraz pytanie: czy to ma sens? Rozumiem, że szybkość komunikacji radiowej wynosi tyle samo, co prędkość dźwięku? Macie może inny pomysł na rozwiązanie tego zadania? Pozdrawiam
 18. Miałem też problem z zerem na tym czujniku. Jeżeli używasz pinów 9-14 to zmień je na jakieś mniejsze np. 4 i 5. Możliwe, że pomoże
 19. Nie zamierzam podocentować. Moja wiedza z elektroniki jest niemalże zerowa i chciałbym to zmienić. Nie wiem jednak, czy nie wchodzę za mocno w jakieś zagadnienie i czy nie jest ono dla zaawansowanych.
 20. A nie lepiej zrobić tak jak początkowo chciałem? Wtedy nie potrzebuję żadnego bezpiecznika
 21. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście im dalej w las tym człowiek widzi, że nie wie jeszcze nic Mam zatem kilka pytań: 1) Ponowię pytanie, które zadałem Zatem, czy na rysunku 4 jest poprawne podłączenie diody prostowniczej, która ma zabezpieczyć układ? ( Tak wnioskuję z wypowiedzi ethanaka ) 2) Odnośnie tego, co podesłał Treker. Nie wiem, czy dobrze to rozumiem. Ten symbol takiej falki nie jest mi znany, ale wydaje mi się, że on nie jest tutaj ważny w kontekście mojego pytania, więc zakładam, że tam jest po prostu przewód. Jeżeli wszystko jest dobrze podłączone to prąd "idzie" od plusa następnie przez diodę nie przejdzie i dotrze do układu ( tutaj To Radio ), a następnie wróci do minusa. Jeżeli natomiast źle podłączymy to prąd idący z plusa ma 2 drogi do wyboru: albo diodę, albo układ i wybierze diodę, bo tam jest mniejsza rezystancja. Następnie wróci do minusa . Chociaż nie ma to trochę sensu, bo nie ma nigdzie rezystora.
 22. Zatem, czy na rysunku 4 jest poprawne podłączenie diody prostowniczej, która ma zabezpieczyć układ? ( Tak wnioskuję z wypowiedzi ethanaka )
 23. Niestety nie posiadam diody prostowniczej / diody LED. W przyszłości z pewnością sprawdzę to w praktyce
 24. Wydaje mi się, że wyraziłem się nieprecyzyjnie w pierwszym poście, albo po prostu nie rozumiem Twojej odpowiedzi Gieneq ( za którą serdecznie dziękuję). Podrzucam kolejne rysunki, które mam nadzieję pokażą, co mam na myśli. Rysunek 1 pokazuje jak powinna być podłączona bateria do tego układu ( ważne jest, że plus jest z lewej strony, a minus z prawej strony ). Rysunek 2 pokazuje jak podłączam diodę prostowniczą ( te zielone prostokąty nic nie oznaczają, po prostu się pomyliłem z kierunkiem strzałek ), gdy prąd płynąłby tak jak naprawdę płynie ( od minusa do plusa) Rysunek 3 jest kontynuacją rysunku 2 tzn. zmieniam tutaj po prostu sposób podłączenia baterii i w zasadzie układ by działał, bo jak prąd płynąłby tak jak płynie to nastąpiłaby blokada. Rysunek 4 pokazuje jak podłączam diodę prostowniczą, gdy prąd płynąłby tak jak się przyjęło ( od plusa do minusa) Rysunek 5 jest kontynuacją rysunku 4 tzn. zmieniam tutaj po prostu sposób podłączenia baterii i w zasadzie układ by działał, bo jest tutaj blokada. I pytanie brzmi: jak podłączyć diodę: jak na rysunku 2, czy rysunku 4 ( rysunek 3 i 5 pokazują sytuację ze źle podłączoną baterią)? Skoro prąd tak naprawdę płynie od minusa do plusa to przecież trzeba by podłączyć jak na rysunku 2 (pomimo, że się przyjęło, że płynie odwrotnie).
×
×
 • Utwórz nowe...