Skocz do zawartości

abukkuba

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O abukkuba

 • Ranga
  1/10
 1. dzięki @deshipu, ale czy mógłbyś (albo ktoś inny ) tak bardziej łopatologicznie "wyłożyć" jaka jest różnica między pomiarami w załączonych schematach (z kursu "podst. elektroniki I" i moim obwodem). Dlaczego w tym schemacie z kursu wszystko jest zgodnie z logiką, czyli napięcie spada za diodą a u mnie jest na odwrót i wzrasta?
 2. Cześć. W celu upewnienia czy kolejność wpięcia w szeregu nie ma znaczenia zamieniłem miejscami diodę i rezystor - czyli u mnie patrząc na schemat od góry najpierw jest opornik a za nim dioda (jak przedstawiłem na załączonym zdjęciu). Napięcie między pkt. 1 i 2 wyniosło u mnie 8,49V a napięcie między pkt 1 i 3: 9,2V. Wychodzi więc na to, że za diodą napięcie jest większe niż przed. Proszę o nakierowanie, czy popełniłem błąd w skonstruowaniu obwodu, czy też umknęło mi coś z wiedzy teoretycznej :)
 3. @Treker dzięki za podpowiedź, artykuł o płytce czytałem oczywiście na początek ale cóż... widać, nie bez powodu założyłem wątek w sekcji Zupełnie zieloni . Teraz, po paru godzinach ćwiczeń już bardziej dostrzegam co było nie tak . Co do miernika: czy jego uszkodzenie przejawia się jakimiś zmianami/brakiem działania czy nadal będzie działał, tyle że ze spalonym bezpiecznikiem? Od próby mierzenia wspomnianego w temacie obwodu używam miernika cały czas, dodatkowo wykonałem dla weryfikacji pomiary V dla baterii i oporu własnego ciała - wyniki były prawidłowe, czyt. takie jak na początku kiedy rozpoczynałem kurs (i miernik teoretycznie musiał być 100% sprawny).
 4. Cześć, proszę o konsultację i wytłumaczenie, na czym polega praktyczna różnica w załączonych na zdjęciach schematach. Nie rozumiem dlaczego nóżki rezystora muszą być ułożone w "rozkroku" nad osią, która dzieli płytkę na dwie połówki. W moim obwodzie rezystor jest ustawiony pomiędzy kolumnami "F" oraz "I" - to jedyna różnica względem oryginalnego schematu z kursu. Prąd nie był jednak rzędu 0,95mA, a wykraczał w ogóle poza zakres pomiarowy. pozdrawiam, Kuba
×
×
 • Utwórz nowe...