Skocz do zawartości

Davis

Użytkownicy
 • Zawartość

  11
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Davis

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @Treker wtedy dioda elegancko świeci. Ale dobra nie było tematu. Dziś usiadłem do tego na spokojnie, zacząłem kombinować i działa. Nie potrafię ci powiedzieć co zrobiłem, ale liczy się ostateczny efekt. Na zaznaczonych miejscach dioda wyraźnie świeciła. W przypadku BC546 delikatnie świeciła już trochę wcześniej ale było to bardzo niewyraźne światło.
 2. Mój układ nie chce działać. Męczę się z tym już drugi dzień i nie wiem czy coś źle podłączyłem czy jest inny powód. Na zdjęciu jest tranzystor BC546 a MPSA29 wpinam na odwrót i przy żadnym dioda nie chce zaświecić niezależnie jak bardzo przesuwam przewód po linii.
 3. @Treker Czerwoną sondę przyłożyłem do wejścia (+) a czarną do (-) i dokonałem pomiaru napięcia w sytuacji gdy po zmianie ustawień potencjometru dioda świeci i nie świeci. Kierowałem się załączonym schematem (przepraszam za nie najlepszą jakość). Mam wątpliwości czy dobrze rozumiem co zachodzi w tym układzie.
 4. Po zmierzeniu woltomierzem wyszło gdy dioda świeci: -0,42 V a gdy nie: 0,50 V. Czyli wychodzi na to, że gdy świeci na wejściu odwracającym (-) jest większe napięcie a gdy nie świeci to z kolei napięcie jest większe na wejściu nieodwracającym (+). Bynajmniej tak to rozumiem, że ma to związek z napięciem różnicowym a konkretnie ze znakiem przed pomiarem na woltomierzu.
 5. W tej zagadce o zależności chodzi o to, że im większa indukcyjność dławika tym większa jest jego rezystancja?
 6. @Treker @MaxHardcr dziękuję za pomoc. Jak widać muszę się jeszcze sporo nauczyć i być bardziej uważny. "W naszym wypadku, węzłem, w którym zachodzi sumowanie prądów może być przykładowo ten zaznaczony poniżej na czerwono (ma on 2 wejścia, 1 wyjście)". Moim zdaniem zgodnie z kierunkiem prądu węzeł ma 1 wejście a 2 wyjścia.
 7. Czy kolory w przewodach męsko-męskich mają jakieś znaczenie? W zadaniu w 1 prawie Kirchhoffa na schemacie są 2 czarne przewody a w zestawie mam tylko 1 czarny.
 8. @Treker Faktycznie zdarzył mi się ten błąd z pomiarem o którym wspomniałeś, ale ten multimetr którego używam jest z "trochę lepszej półki" i przy tak małych wartościach bezpiecznik nie powinien się popsuć. W dodatku przy pomiarach napięcia i oporu wszystko działa bez zarzutów. Z baterią, opornikiem i płytką też wszystko jest w porządku. Tak jak już mówiłem wszystko robię tak jak na schemacie i nie mogę uzyskać pomiaru. Wcześniej przy poprzednich ćwiczeniach nie miałem takiego problemu. (Ale to dopiero mój początek przygody z elektroniką ).
 9. Przy pierwszym układzie robię wszystko tak jak na schemacie ale nie mogę uzyskać pomiaru. Miernik pokazuje cały czas 0. Sprawdzałem i z baterią, i miernikiem jest wszystko w porządku.
 10. W połączeniu szeregowym pomiar wyniósł 1.296 a równoległym 0.242. Czy to normalne że wyniki pomiaru nie są za każdym razem identyczne, a czasem w trakcie pomiaru wyniki "skaczą" jak szalone?
×
×
 • Utwórz nowe...