Skocz do zawartości

gdn

Użytkownicy
 • Zawartość

  6
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O gdn

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Dzięki za uwagi. Spróbuję kupić nieco większy panel, a jak nie da rady, to będę stopniowo zmniejszał próbkowanie - ostatecznie, to odczyt temperatury nawet raz na godzinę powinien być wystarczający, czyli mogę zejść z pobieraną mocą ze 100 razy .
 2. Odnośnie poboru prądu, to moja kalkulacja była taka: 1. maksymalny pobór prądu (wg https://sklep.techdesign.pl/modul-wifi-esp8266-nodemcu-v3) = 210 mA, jeśli będzie kontroler będzie uruchomiony przez 4 s / minutę , a w pozostałym będzie spał (zużycie energii o rząd wielkości mniejsze), czyli będzie pracował przez 1/15 czasu, tak więc średni pobór prądu wyniesie 210 / 15 = 14 mA (wcześniej zaokrągliłem to do 20 mA). Ale rozumiem, że jest to zużycie prądu o napięciu 5 V (z microUSB), w takim razie średnia moc wyniesie 70 mW, czyli w ciągu doby będzie to 1680 mWh. 2. założyłem, że z baterii słonecznej z instructable uzyskam maksymalnie 120 mA * 5,5 V = 660 mW; 3. by bilans energetyczny wyszedł na zero, potrzebne są zatem 3 h naświetlenia; 4. zamiast akumulatora 14500, chciałem użyć wersji 18650, którego pojemność wynosi zazwyczaj 3000 mAh, co przy o napięciu 3,3 V da pojemność 10 Wh; 5. tak więc, rezerwa energii z akumulatora powinna wystarczyć na ponad 5 dni bez słońca. Ale może coś źle kalkuluję i zrobiłem jakiś błąd. Na pewno nie uwzględniłem strat na ładowaniu, przeszacowałem realną pojemność akumulatora, a sprzedawca przeszacował wydajność ogniw słonecznych, a ja nasłonecznienie w Polsce (hinduski autor ma pewnie w Indiach dużo więcej słońca), więc jednak poszukam panelu o większej mocy. Rozumiem, że po zastosowanie większego panelu (a tym samym napięciu) dalej będę mógł korzystać z tego samego schematu? No i czy zmiana akumulatora z 14500 na 18650 jest istotna z tego punktu widzenia? Ewentualnie mogę rzadziej odczytywać temperaturę (niż raz na 30 s), albo robić to tym rzadziej im mniej energii zostało w akumulatorze, ale na razie to dla mnie wyższa szkoła jazdy. Stacja pogodowa ma monitorować temperaturę w tunelu foliowym i będzie działała tylko od kwietnia do października, wydaje mi się, że rzadko wiosną i latem jest 5 dni pod rząd bez słońca. No i nie jest to system mission critical - jak przestanie działać, to trudno - ale najlepiej, by po pojawieniu się słońca wstał samodzielnie, bez potrzeby ręcznego restartu .
 3. Zrobiłem prosty IoT: NodeMCU + BMP280, pracujący 2s, dwa razy w ciągu minuty, a w pozostałym czasie deepsleep, czyli średnie obciążenie powinno być mniejsze niż 20mA. Na razie zasilam to powerbankiem, ale wolałbym coś bardziej niezależnego, np. panel słoneczny. Znalazłem w sieci projekt stacji pogodowej z wemos, baterią słoneczną, 1 akumulatorem i do tego modułem TP4056: https://www.instructables.com/id/Solar-Powered-WiFi-Weather-Station/ (załączam obrazek). Jest bardzo prosty, bez dodatkowych stepup-ów, czy też rezystorów do regulacji prądu ładowania. Chciałem się upewnić, czy na pewno ta konfiguracja działa poprawnie? Czyli, czy w słoneczne dni panel solarny ładuje akumulator, a w pozostałym czasie kontroler ma zasilanie z akumulatora? Wcześniej przejrzałem b. pobieżnie wątki z forum i wynika z nich, że raczej takie urządzenie powinno być bardziej skomplikowane.
 4. @Sabre No tak, ale 0,1 A przy napięciu 9 V, to 0,9 W, a 1A przy napięciu 1,5 V to niewiele więcej, bo 1,5 W :).
 5. @Sabre masz na myśli natężenie (A), czy moc (W=AV)? Ale może masz rację, nie znam się dokładnie na bateriach :).
 6. Co do niskiej pojemności baterii 9V, to przecież 500 mAh dla napięcia 9 V równa się 4,5 Wh pojemności, a 2300 mAh baterii 1,5 V to przecież 3,45 Wh pojemności, więc mniej. Oczywiście ceny baterii AA są średnio kilka razy niższe niż 6LR61, ale to inna kwestia.
×
×
 • Utwórz nowe...