Skocz do zawartości

jas123

Użytkownicy
 • Zawartość

  163
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  2

Wszystko napisane przez jas123

  Aż mi się przypomniały czasy gdy robiłem ten kurs i pierwszy raz miałem Arduino w ręku 😄
 1. @DobryKnur do tego projektu nadajnik sprawuje się całkiem dobrze (w domu nie ma zbyt dużego pola do popisu). Teoretycznie powinien mieć zasięg 1100m ale w praktyce od ~50m zaczynało trochę zrywać sygnał gdy testowałem na otwartym terenie. Możliwe że to moja wina, bo podłączyłem go przez jakiś najtańszy stabilizator 3.3V.
 2. Ogólnie funkcja print wypisuje tylko raz (println też), więc po co Ci jakieś "printOne"? Jeśli coś się w programie powtarza, to najprawdopodobniej jest to w pętli. Może trzeba to "coś" wystawić poza pętlę, zrobić jakiś warunek, przerwać pętlę np. funkcją break.... Sposobów jest wiele.
 3. Dzięki, po zmianie hasła, wpisaniu tej komendy i po resecie pokazuje to samo. A przed zmianą hasła pokazywało co innego niż po zmianie. Działa też nowe hasło do roota, nawet po resecie .
 4. Cześć, mam problem ze zmianą hasła do root na RaspberryPi. Chodzi tu o to że gdy już zmienię to hasło komendą sudo passwd root to wszystko ładnie działa, mam dostęp do roota komendą su (i wpisuję hasło do roota które przed chwilą ustawiłem). Ale gdy zresetuje malinkę, albo tylko zakończę i otworzę nową sesję w PuTTY, to hasło do roota już jest inne, a co gorsza nie wiem jakie. Wie ktoś jak skutecznie zmienić to hasło? Albo chociaż wie jakie to hasło jest domyślnie?
 5. @micnyk Pokaż kod nadajnika i odbiornika to może coś wymyślimy Najlepiej by było jak byś użył do tego funkcji "Wstaw kod"
 6. Załóżmy że przycisk jest podpięty do masy, przez rezystor podciągający. if(przycisk == 0) // jeśli przycisk naciśnięty { syrena(); // włączamy syrenę }
 7. Jasno Ci napisał że nie może odnaleźć takiej biblioteki. Upewnij się czy na pewno wypakowałeś bibliotekę z pliku zip i czy na pewno znajduje się w katalogu C:\Users\user\Documents\Arduino\libraries .
 8. jas123

  Szklarnia Arduino nie działa

  Nie. Bo się okaże, że dla odmiany przeciążyłeś pin 5V i tak będziemy się bawić w kółko. Najlepiej żeby wszystko co pobiera stosunkowo duży prąd było zasilane z Vin.
 9. jas123

  Szklarnia Arduino nie działa

  To pewnie przeciąrzyłeś pin 3V. Spróbuj podłączyć ledy do Vin przez przetwornicę lub stabilizator.
 10. jas123

  Szklarnia Arduino nie działa

  Z którego pinu zasilasz ledy i wyświetlacz 5V czy Vin ? Jeśli z pinu 5V to źle bo wydajność prądowa stabilizatora w Arduino o ile dobrze pamiętam jest rzędu 200mAh.
 11. Do magistrali I2C możesz podłączyć więcej niż jedno urządzenie. Przy adresowaniu 10 bitowym jest to około 1000 urządzeń ( 2 do potęgi liczba bitów) . Więc jedno I2C chyba wystarczy. Warunkiem jest oczywiście to że każde urządzenie ma inny adres.
 12. jas123

  Szklarnia Arduino nie działa

  Sprawdziłeś ile całość pobiera prądu ? Nie wiem jaką konkretnie masz pompę i wentylator ale jak patrzę w internecie na podobne rzeczy to pompa może pobierać do 1A a wentylator 300mAh więc mamy już 1,3A do tego dochodzi Arduino, wyświetlacz, ledy i reszta pierdół. Spróbuj użyć innego zasilacza albo odłącz pompę i zobacz czy działa.
 13. Wydajność prądowa pinu 5V zależy od wydajności wbudowanego stabilizatora (nie będę pisał ile mAh bo dokładnie nie wiem). Ale ogólnie urządzenia pobierające stosunkowo duży prąd - m.in. silnik - powinno się zasilać z pinu Vin. Jeśli jednak podłączysz silnik do pinu 5V (cały czas mówię o silnikach podobnych do tego pokazanego w kursie) to pewnie nawet ruszy ale stabilizator może zacząć się nieprzyjemnie grzać dlatego jeszcze raz powiem że do silników służy pin Vin. Inna sprawa jest z pinami I/O które mają maksymalną wydajność prądową około 40mAh. Podłączenie silnika do jednego z pinów I/O może s
 14. @TomekTarczynski Jeżeli podłączysz zewnętrzne zasilanie to na pinie Vin powinno pojawić się napięcie takie samo jakie daje zewnętrzne zasilanie. Jeżeli natomiast odłączysz zewnętrzne zasilanie to na pinie Vin będzie napięcie trochę niższe niż 5V ( w moim uno mam 4,42V). Czyli diody świecą nieco słabiej bo po prostu napięcie jest niższe. Nie będziesz miał 5V bo napięcie przechodzi przez kilka elementów po drodze co można zobaczyć na schemacie w lewym górnym rogu. Jeśli będziesz zasilał silnik przez Vin ( i masz podłączone zewnętrzne zasilanie) to nie, zakładam też że chodzi Ci
 15. Teraz otwórz kiosk i sprzedawaj hasła do odblokowania gniazda. Np. hasło za 5zł odblokowuje prąd na pół godziny. Ustaw że każde hasło działa tylko raz .Chyba że zrobisz opcję zakupu abonamentu to wtedy ustaw że hasło jest ważne np. tylko przez tydzień itp.. Tylko wtedy trzeba dodać jakiś zegar np. taki.
 16. To już nie będzie takie proste. Na początku musisz się dowiedzieć na jakiej częstotliwości są przesyłane dane a potem jeszcze w jaki sposób. Z tym drugim może być już duży problem. Producenci raczej nie publikują takich informacji. Do tego przydała by się jakaś biblioteka która by wysyłała te specjalne fale przez moduł radiowy (który też musi działać na odpowiedniej częstotliwości) a takowej też raczej nigdzie nie znajdziesz.
 17. A ja mam zupełnie na odwrót. Przy lutowaniu załączam pochłaniacz oparów, koszulkę na nos i jeszcze otwieram okno na oścież.
 18. 2Hz - czyli dioda ma się włączać i wyłączać 2 razy na sekundę. Tu masz 2 sekundy czyli w tym czasie dioda powinna się włączyć i wyłączyć 4 razy . 2s / 4 = 0,5s = 500ms - tyle ma trwać jeden okres(włącz i wyłącz) . W jednym okresie są 2 polecenia (włącz i wyłącz), zatem czas 500ms dzielimy na 2 : 500ms / 2 = 250ms. Z tych obliczeń wychodzi że dioda przez 250ms ma być włączona a przez kolejne 250ms ma być wyłączona, całość ma się wykonywać przez 2 sekundy. Kod wykonujący takie polecenie może wyglądać tak: digitalWrite(10,HIGH); //włączamy diodę # delay(250); //czekamy 250ms
 19. W takim przypadku ja bym użył millis() //////przed pętlą setup////// unsigned long zapamietanyCzas = 0; unsigned long roznicaCzasu = 0; ////////pętla loop/////////// if (digitalRead(przycisk) == 0){ unsigned long aktualnyCzas = millis(); if (digitalRead(przycisk) == 1) { roznicaCzasu = aktualnyCzas - zapamietanyCzas; if (roznicaCzasu >= 5000 ){ ledsOn(); }else{ wlaczNaStale(); } zapamietanyCzas = aktualnyCzas; } }
 20. Ten projekt powstał już jakiś czas temu, gdzieś w połowie marca . Jednak ostatnio go nieco ulepszyłem i poprawiłem. Dlatego przyszedłem się pochwalić . Pierwsza wersja była zrobiona na Arduino Nano i mogłem sterować jednym paskiem led 12V za pomocą pilota na podczerwień i przekaźnika (tylko stan wysoki, stan niski) . Całość była zasilana z akumulatora 12V 7,2AH co było złym rozwiązaniem bo starczał tylko na tydzień. Nie zadowalał mnie taki sterownik, więc gdy tylko podszkoliłem się w wiedzy o tranzystorach powstała druga wersja w której mogłem już sterować PWM (a właściwie to dolutowałem
 21. Dodaj do kodu jakieś logowanie w różnych miejscach programu żebyś wiedział gdzie się zatrzymuje. Serial.println("1"); //itd...
 22. Wszystko masz ładnie pokazane w kursie, jedyne co musisz zrobić to podpiąć silnik , przycisk i dodać prostą pętlę. Załóżmy że przycisk jest podłączony do pinu 2 i masy: void setup() { pinMode(6, OUTPUT); //Sygnał PWM silnika nr 1 digitalWrite(6, HIGH); //Ustawiamy (na stałe) stan wysoki na pinie 6 pinMode(7, OUTPUT); //Sygnały sterujące kierunkiem obrotów silnika nr 1 pinMode(8, OUTPUT); pinMode(2,INPUT_PULLUP);//ustawiamy przycisk jako wejście z rezystorem podciągającym } } void loop() { if(digitalRead(2)){// jeśli wartość odczytana z pinu 2 jest różna od 0 (w ty
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.