Skocz do zawartości

jas123

Użytkownicy
 • Zawartość

  135
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez jas123

 1. A co jeśli gdy klikam "configure" w CMake wyskakuje mi błąd systemu o treści: "Nie można kontynuować wykonywania kodu, ponieważ nie znaleziono obiektu libwinpthread-1.dll. Ponowne zainstalowanie programu może rozwiązać ten problem." . Co to za obiekt ? Instalowałem ten program 2 razy i ciągle to samo. Proszę o pomoc.
 2. @bardgang a może byś trochę pomyślał i popróbował, a nie wszystko na gotowe?
 3. Nie ważne gdzie i za ile kupisz te diody zawsze może się trafić jakaś wadliwa. Moim zdaniem najpierw powinieneś przetestować wszystkie po kolei.
 4. W obu programach serwo może mieć wartość 0 .Różnica Twojego kodu a kodu z kursu jest taka że w kodzie z kursu warunek jest na początku czyli nie ma możliwości żeby pozycja serwa była większa od 179 może być równa 179 ale nie musi (to zależy od zmiennej "zmiana").W Twoim kodzie maksymalna pozycja serwa to 179 + wartość zmiennej "zmiana" (to też zależy od zmiennej). Edit: Namieszałem trochę , komentarz poprawiony.
 5. Nie zgadzam się. Najpierw jest wykonywany ruch serwem a później zmieniana jest wartość "pozycja" Przeanalizujmy Twój kod a później kod z kursu. void loop() { serwomechanizm.write(pozycja); // zmienna " pozycja" = 0 ; pozycja serwa = 0 if (pozycja < 180) { // zmienna " pozycja" = 0 ; pozycja serwa = 0 pozycja = pozycja + zmiana; // zmienna " pozycja" = 6 ; pozycja serwa = 0 } else { pozycja = 0; } delay(100); // zmienna " pozycja" = 6 ; pozycja serwa = 0 przez 0,1 sekundy } kod z kursu: void loop() { if (pozycja < 180) { // zmienna " pozycja" = 0 ; pozycja serwa = 0 serwomechanizm.write(pozycja); // zmienna " pozycja" = 0 ; pozycja serwa = 0 } else { pozycja = 0; } pozycja = pozycja + zmiana; // zmienna " pozycja" = 6 ; pozycja serwa = 0 delay(200); // zmienna " pozycja" = 6 ; pozycja serwa = 0 przez 0,2 sekundy }
 6. Są 2 opcję antena lutowana albo przykręcana ( to zależy jaką kupisz) , ale pewnie przydadzą się złącza goldpin które trzeba przylutować samemu. Ja do takiego projektu wybrałbym nrf24l01 nawet ten bez dokręcanej anteny . Robiłem test na około 12 metrów przez 3 ściany i wszystko działa praktycznie bez opóźnień. Każdy ma trochę inne ściany więc u Ciebie może być inaczej .
 7. Oj faktycznie zapomniałem jednego warunku . Kod już poprawiony. Polecam poćwiczyć sobie warunki ze zmiennymi, całkiem przydatna rzecz .
 8. digitalWrite(zielona, zmiana); A co to za digitalWrite? W tym wypadku masz do wyboru tylko dwa stany 1 i 0. Jeśli chcesz używać PWM powinieneś napisać tak: analogWrite(zielona, zmiana); Pozdrawiam
 9. Co to za schemat to jest nadajnik czy odbiornik?. Jeśli to odbiornik to po co ten nadajnik w schemacie ? A jeśli to nadajnik to poco ten odbiornik?
 10. Nie wiem czy da się z tej klawiatury pobrać kilka znaków w tym samym czasie. Ale mam inny sposób (podejrzałem trochę z kursu) . Więc tak dodajesz jakąś zmienną: byte k = 0; w pętli loop coś takiego: void loop(){ char klawisz = klawiatura.getKey(); if (klawisz) { if (k == 0 && klawisz == 'a') { k++; } else if (k == 1 && klawisz == 'd') { k++; } else if (k == 2 && klawisz == 'g') { k = 0; lcd.clear(); lcd.print("ok"); funkcja(); } else { lcd.clear(); lcd.print("zle"); } } } Chodzi w tym o to że musisz wpisać odpowiedni kod w odpowiedniej kolejności żeby coś się stało jeśli źle napiszesz to nie zadziała.
 11. Nie znam się na komputerach ale 8Gb RAMu chyba sporo jak na taki procesor. To tyle ile mam w komputerze.
 12. Stan kolektora zmienia się w zależności od stanu bazy . Kiedy na bazie jest stan niski kolektor nie przewodzi. Gdy na bazie jest stan wysoki , kolektor zwiera się do emitera. Czyli się odblokowuje i zaczyna przewodzić.Kolektor w tranzystorach NPN to masa zasilania . Uwaga! Nie jest to dokładny opis działania tranzystora, tylko najprostsze wytłumaczenie.
 13. To : char klawisz = klawiatura.getKey(); wystarczy napisać raz w pętli loop. Tobie to się skompilowało w ogóle? Ja musiałem poprawić jeszcze kilka błędów. I wyszło tak: #include <Wire.h> // standardowa biblioteka Arduino #include <LiquidCrystal_I2C.h> // dolaczenie pobranej biblioteki I2C dla LCD LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,20,4); // Ustawienie adresu ukladu na 0x27 #include <Keypad.h> //biblioteka od klawiatury const byte ROWS = 4; // ile wierszy const byte COLS = 4; //ile kolumn byte rowPins[ROWS] = {5, 4, 3, 2}; //piny wierszy byte colPins[COLS] = {6, 7, 8, 9}; //piny kolum char keys[ROWS][COLS] = { //mapowanie klawiatury {'a','b','c',' '}, {'d','e','f','B'}, {'g','h','i','C'}, {'j','k','l','D'}, }; Keypad klawiatura = Keypad( makeKeymap(keys), rowPins, colPins, ROWS, COLS ); //inicjalizacja klawiatury void setup(){ Serial.begin(9600); lcd.begin(); // Inicjalizacja LCD 20x4 lcd.backlight(); // zalaczenie podwietl'B'enia lcd.setCursor(0,0); // Ustawienie kursora w pozycji 0,0 (pierwszy wiersz, pierwsza kolumna) } void loop(){ char klawisz = klawiatura.getKey(); if(klawisz){ Serial.print(klawisz); lcd.print(klawisz); if (klawisz == 'B') { lcd.setCursor (0,1); } } }
 14. Z kąd mam wiedzieć dlaczego Ci nie działa . Pokaż chociaż swój kod.
 15. w kursie nawet masz taki warunek klawisz = klawiatura.getKey(); if (klawisz == 'A') { funkcja(); }
 16. Instalowałem tą paczkę i filmy .mpg działają (nie działają mp3 i mp4) tylko nie wiem jak nagrać film z dźwiękiem .
 17. Faktycznie trochę źle zrozumiałem, na szczęście użyłem przetwornicy i malinka żyje.
 18. Mam pytanie odnośnie nagrywania filmów . Chciałbym nagrać film z dźwiękiem . Mam taki mikrofon. Da się coś zrobić ? Jeśli potrzeba to mam też takie coś. Próbowałem użyć innego rozszerzenia pliku zamiast mpg (mp4 , mp3) . Ale program pokazuje mi błąd albo że plik jest uszkodzony. Z góry dziękuję za pomoc.
 19. Dzień dobry , przychodzę z aktualizacją mojego projektu. A właściwie to prawie mojego bo użyłem tutaj sporo części z zestawu do kursu budowy robotów. Zdecydowałem się na sterowanie pojazdem przez Arduino i nrf24 , z 2 powodów . 1 Chciałem ponownie wykorzystać forbotowego shielda. 2 Z moim szczęściem podłączanie własnoręcznie zlutowanego shielda do malinki prawdopodobnie skończyłoby się jej spaleniem. Moim zdaniem pojazd wygląda już całkiem zgrabnie . Doczepię jeszcze kilka czujników i tyle. Denerwuje mnie ten kabel zasilający Rpi . Czy mogę zasilić malinkę z portów GPIO? Czytałem że te porty omijają cały układ zasilania i trzeba uważać. Mam 2 baterie 18650 . Wystarczy zwykła przetwornica step-down?
 20. Tak właśnie myślałem że nie będzie to takie łatwe.
 21. Cześć dzisiaj wpadłem na pomysł rozebrania starego telefonu .Pozyskałem z niego 2 kamery i nie wiem jak je wykorzystać bo nie mam żadnej przejściówki / konwertera . Czy mogę dokupić konwerter/ przejściówkę do tych kamer żeby je podłączyć np do Rpi ? Jeśli tak to gdzie i jak takie coś się nazywa. Próbowałem już połączyć je przez konwerter od Raspberry Pi Camera ale tam jest węższy rozstaw wejść.
×
×
 • Utwórz nowe...