Skocz do zawartości

jas123

Użytkownicy
 • Zawartość

  117
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez jas123

 1. Faktycznie trochę źle zrozumiałem, na szczęście użyłem przetwornicy i malinka żyje.
 2. Mam pytanie odnośnie nagrywania filmów . Chciałbym nagrać film z dźwiękiem . Mam taki mikrofon. Da się coś zrobić ? Jeśli potrzeba to mam też takie coś. Próbowałem użyć innego rozszerzenia pliku zamiast mpg (mp4 , mp3) . Ale program pokazuje mi błąd albo że plik jest uszkodzony. Z góry dziękuję za pomoc.
 3. Dzień dobry , przychodzę z aktualizacją mojego projektu. A właściwie to prawie mojego bo użyłem tutaj sporo części z zestawu do kursu budowy robotów. Zdecydowałem się na sterowanie pojazdem przez Arduino i nrf24 , z 2 powodów . 1 Chciałem ponownie wykorzystać forbotowego shielda. 2 Z moim szczęściem podłączanie własnoręcznie zlutowanego shielda do malinki prawdopodobnie skończyłoby się jej spaleniem. Moim zdaniem pojazd wygląda już całkiem zgrabnie . Doczepię jeszcze kilka czujników i tyle. Denerwuje mnie ten kabel zasilający Rpi . Czy mogę zasilić malinkę z portów GPIO? Czytałem że te porty omijają cały układ zasilania i trzeba uważać. Mam 2 baterie 18650 . Wystarczy zwykła przetwornica step-down?
 4. Tak właśnie myślałem że nie będzie to takie łatwe.
 5. Cześć dzisiaj wpadłem na pomysł rozebrania starego telefonu .Pozyskałem z niego 2 kamery i nie wiem jak je wykorzystać bo nie mam żadnej przejściówki / konwertera . Czy mogę dokupić konwerter/ przejściówkę do tych kamer żeby je podłączyć np do Rpi ? Jeśli tak to gdzie i jak takie coś się nazywa. Próbowałem już połączyć je przez konwerter od Raspberry Pi Camera ale tam jest węższy rozstaw wejść.
 6. Ten "pomarańczowy" to kondensator ceramiczny i również służy do filtrowania zasilania . Kondensatory ceramiczne dobrze radzą sobie z filtrowaniem wysokich częstotliwości a elektrolityczne dobrze filtrują niskie częstotliwości.Dlatego często stosuje się oba rodzaje. Źródło :Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania
 7. To jest kondensator elektrolityczny i w tym przypadku nie ma dokładnie wyznaczonego kondensatora który koniecznie musisz podłączyć żeby układ działał . Ten "czarny" służy do filtrowania zasilania może on mieć 100µF, 200µF, 1000µF . Ważne żeby nie był za mały (chodzi o pojemność). Za duży też nie potrzebny. .
 8. Chyba trochę źle zadałem pytanie. Chodziło mi bardziej jak odpowiedzieć programowi na taką linijkę kodu: x = int(input()) program czeka a ja nie wiem jak coś wpisać w konsolę.
 9. Miałem dokładnie ten sam pomysł co Ty . Udało mi się napisać kod który włącza i wyłącza lampkę przez tranzystor. Całość działa tak że gdy czujnik wykryje coś w podanej odległości to zapala lampkę następnym razem ją gasi. Kod: #define trigPin 12 #define echoPin 11 #define led 13 #define przycisk 10 bool stan = 0; bool stanP = 0; int odleglosc = 15; void setup() { Serial.begin (9600); pinMode(przycisk,INPUT_PULLUP); pinMode(trigPin, OUTPUT); pinMode(echoPin, INPUT); pinMode(led,OUTPUT); } void loop() { if(digitalRead(przycisk) == LOW && stanP == 0){ odleglosc = 70; stanP = 1; delay(500); }else if(digitalRead(przycisk) == LOW && stanP == 1){ odleglosc = 15; stanP = 0; delay(500); } long czas, dystans; digitalWrite(trigPin, LOW); delayMicroseconds(2); digitalWrite(trigPin, HIGH); delayMicroseconds(10); digitalWrite(trigPin, LOW); czas = pulseIn(echoPin, HIGH); dystans = czas / 58; if(dystans < odleglosc && stan == 0){ digitalWrite(led,HIGH); stan = 1; delay(300); } else if(dystans < odleglosc && stan == 1){ digitalWrite(led,LOW); stan = 0; delay(300); } } Jeśli masz jakieś pytania do kodu to pytaj.
 10. Mam podobny układ albo i nawet taki sam . Ponownie - z pakietem 2 akumulatorków grzeje się tak samo jak ta pierwsza (czyli bardzo mocno). Przy jednym akumulatorku oba pracują (chyba) normalnie .
 11. Mocno grzeje się moduł TP4056 tak że nie da się go trzymać dłużej niż 3 sekundy. Akumulatorki ładują się z prędkością 0.01V na 3-4minuty. Prąd ładowania to 1A.
 12. Dzięki za odpowiedź. Ładowarka nadal się grzeje ale jest postęp . Po połączeniu akumulatorów do "BAT" przekroczyłem 3.5V. Dodam jeszcze że przy ładowaniu pojedyńczych akumulatorków ładowarka zaczyna się grzać dopiero po kilkunastu minutach a teraz przy 2 akumulatorkach grzeje się mocno już po paru sekundach. Dlaczego tak się dzieje?
 13. Cześć. Mam ładowarkę Li-Ion i 2 połączone ze sobą równolegle baterie 18650.Na początku ładowania miały 2.6V. Ładowały się normalnie aż do progu 3.5V. Później ładowarka zaczyna się grzać i nie ładuje dalej .Próbowałem 3 razy oczywiście z przerwami aby ładowarka mogła sobie "odpocząć", i nic. Wie ktoś może jaka jest tego przyczyna? Ładowarka jest nowa i sprawdzałem przed ładowaniem że daje 4.2V. Baterie są ze starego powerbanka.
 14. To są chyba takie same wyprowadzenia jak w tym wyświetlaczu tylko że są ustawione po kolei albo w kolumnach albo w rzędach.Myślę że magistralę I2C da się podłączyć ale najpierw trzeba odszyfrować które wejścia są które.
 15. Nawet nie napisałeś co to za scalak po środku , i co to za wejścia/ wyjścia.
 16. Ja mam Code::Blocks tam możesz wybrać opcję "MCS51 Project" i dalej masz do wyboru 4 kompilatory :
 17. Do twojego pojazdu wystarczą zwykłe silniki 3-6V z przekładnią.
 18. Cześć , dzisiaj zacząłem pracę nad budową pojazdu zdalnie sterowanego z kamerką. Powstał już nawet pierwszy prototyp i działa, ale nie wygląda on za ciekawie: Sterowany jest za pomocą modułu radiowego nrf24 . Na razie użyłem nadajnika i odbiornika których użyłem w poprzednim projekcie, oraz Raspberry pi 4B z kamerką na programie motion. Na płytce stykowej są 2 tranzystory. Teraz tak. Mam 2 pomysły : 1.Zostawić sterowanie nrf24 , dorobić bardziej pasujący do tego projektu odbiornik . 2.Zainstalować jakiś program do sterowania wifi (jeśli taki istnieje) odłożyć Arduino i do sterowania wszystkiego (kamery , silników , serwomechanizmu ,może jakieś oświetlenie) użyć malinki. Jeszcze się nie zdecydowałem.Wiem mniej więcej jak zrealizować pomysł nR 1 ale mam pytania do pomysłu nr 2. Czy mogę zasilać silniki bezpośrednio z malinki? Czytałem gdzieś że max prąd wyjścia to 200mA a silnik pobiera max 180mA. Czy można jakoś zwiększyć zasięg wifi w rpi za niewielkie pieniądze?
 19. Na pierwszym zdjęciu maszyna pobiera duży prąd (w późniejszej części animacji), całość jest zasilana z Arduino. Na drugim zdjęciu nic nie pobiera prądu z Arduino. Po wciśnięciu przycisku do Arduino zostaje wysłany sygnał ze stanem wysokim (nie jest pobierany żaden prąd z Arduino). A tak po za tym to według mnie oba obrazki są źle zrobione. Powinno być jeszcze połączenie do masy Arduino.
 20. //do wstawiania kodu masz specjalną do tego opcję Wpisz sobie w kilku miejscach programu : Serial.println("1"); ... Serial.println("2"); ... Serial.println("3"); ... i zobacz gdzie się zatrzymuje.
×
×
 • Utwórz nowe...