Skocz do zawartości

vtor

Użytkownicy
 • Zawartość

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O vtor

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Wracam do tematu po paru dniowej przerwie , dzięki za przekazaną wiedzę, mam parę może trywialnych pytań ale wolę rozwiać wątpliwości amatora jakim jestem 1) diodę w kierunku przewodzenia w stronę mitrokontrolera tak żeby zasilać mikrokontroler na vdd czy vss? 2) kondensator równolegle ( +kondensatora do VDD uC , -kondensatora do VSS uC) między diodą a mikrokontrolerem? 3) zdecydowałem się na 2000 uF przy mikrokontrolerach z diodą schotkiego i 4700 uF przy baterii / mostku (bez diody)
 2. 1) Dzięki za wyczerpującą wypowiedz. 2) Jak powinien wyglądać ten układ z kondensatorem i diodą? Może być szotkiego? Jak i gdzie go podpiąć ? przy samych mikro kontrolerach i serwomechanizmie za przetwornicami ? Jakie pojemności kondensatorów? 3) Jeszce zobaczę czy problemem nie jest częstotliwość PWM. Ale kondensatory i tak warto wstawić tylko patrz ptk. 2.
 3. Silnik jest jeden naraz w modelu. Akumulatory są 2 szeregowo. Jak podłączyłem jeden akumulator na "krótko" to ruszył bez problemu. Jeszcze nie wstawiłem żadnych kondensatorów.
 4. Witam Mam pewien problem z projektem, auto sterowane przez BT: -Zasilane z 2x lipo 7.4 szeregowo (w sumie 14.8 nominalnie). -Silnik szczotkowy DC 12V (max 18). 0,8A bez obciążenia max 4,3A -Skręcanie serwem. -Silnik sterowany sterownikiem własnego autorstwa mostek H na mosfetach (drivery mosfetów na NPN) i Atmega zasilany 5V.(B). Mam możliwość ustawienia częstotliwości PWM oraz sterować wypełnieniem PWM. -Serwo i sterownik silnika sterowany z osobnego (własnego autorstwa) układu na Atmedze zasilanie 5V (A). Mikrokontrolery mają kondensatory 100nF na VCC i AVCC. Silnik i mostek H zasilany bezpośrednio z akumulatorów. Układy z Atmegami zasilam z przetwornicy na LM2596 (OKYSTAR OKY3502 ). Serwo zasilane z przetwornicy na MP1584EN (OKYSTAR OKY3504-2) , ale planuję wstawić podobną do tej od mikro kontrolerów. Wszystkie masy są z sobą połączone. Jak testowałem układy na małym silniczku i małym serwie to nie było problemów. Po podłączeniu docelowego osprzętu mikrokontrolery zaczęły się zawieszać i wariować. Po podłączeniu 5V z zewnętrznego zasilacza zauważyłem że podczas startu silnika napięcie z akumulatorów spada nawet do 3V. Pytanie czy wstawienie kondensatora elektrolitycznego w układ zasilania rozwiąże problem? Pytanie tylko gdzie wstawić kondensatory i jakie. Tylko na wyjściu zasilania z pakietu akumulatorów, czy dodać też na podłączeniu zasilania serwomechanizmu i mikrokontrolerów? Jaki kondensator dać na zaciskach silnika? 100nF?
 5. Tak chce użyć dwóch takich samych pakietów ( napięcie , pojemność, producent, model)
 6. Witam mam szybkie pytanie bo terminy mnie trochę gonią. Czy można łączyć szeregowo modelarskie pakiety Li-Po? Na przykład dwa pakiety 7.4v aby uzyskać 14.8v (minus jednego pakietu z plusem drugiego). Ładować te pakiety mam zamiar klasycznie ładowarką do pakietów 2S.
 7. @ethanak Dzięki za sugestię chyba najbardziej mi pomogłeś za co dziękuję.
 8. @InspektorGadzet te informacje o które zapytałeś (poza ścieżkami ) wypisałem w pierwszym poście. A inne rzeczy zasilane mają być bezpośrednio z przetwornicy a nie przez płytki AVRów.
 9. przetwornica 3A - ma zasilać też inne rzeczy na 5v poza AVRami płytki przewiduję jedna około 600mA druga 100mA ścieżki (te od 5v) i tak od spodu poprawię lutując kable dodatkowo bo w sensownych pieniądzach mogę wziąć tylko 2 warstwową PCB z 1oz. Więc jak już to jaki bezpiecznik radzicie zastosować żeby to miało sens?
 10. Jak pisałem wcześniej 5V idzie z przetwornicy step-up/step down. "Wyjść" z zasilaniem na płytkach nie mam. stabilizatorów 5V też nie mam w projekcie. Czyli z tego wychodzi że jak już coś na płytkach z AVRami to polimerowy.
 11. Na płytkach nie ma wyjść 5v jak na "oryginalnym" arduino do zasilania innych rzeczy. Na jednej z płytek ( ta z miększym zapotrzebowaniem prądowym ) jest ekspander pinów MCP...... na I2C. Wychodzi na to że na płytkach z AVRami najlepiej zrobić zworkę a w razie potrzeby wlutować polimerowy bezpiecznik, a o topikowym zapomnieć.
 12. Z tego co się dowiedziałem to bezpiecznik ma za zadanie głównie ograniczać szkody (np. pożar). Więc czy ma sens wstawiać na płytkę z AVR bezpiecznik, a jeśli tak to jaki? Płytki z AVR projektowałem jako w miarę uniwersalne (własne Arduino). Więc płytki z AVR jedyne wymogi jakie mają mieć co do swojego źródła zasilania to 5v i minimalna wydajność prądowa, a ewentualne zabezpieczenia chcę zaimplementować na płytce z AVR.
 13. Mam pytanie o pomiar napięcia ujemnego w atmedze. Silnik szczotkowy po odłączeniu zasilania jeszcze chwilę się kręci siłą bezwładności , jeśli w tym momencie zmierzymy napięcie na zaciskach to otrzymamy jakąś wartość z znakiem + lub -, dopiero gdy silnik się zatrzyma wartość zmierzona będzie zero. Jak mierzyć to napięcie przy pomocy ADC z atmegi? Napięcie z przedziału minimum -20/+20v, najlepiej -50/+50(DC). wiem że najpierw musi iść dzielnik napięcia żeby dostosować napięcie mierzone do zakresu przetwornika Chcę mierzyć tą metodą czy silnik się obraca bądź nie, więc interesuje mnie rejon w okolicy 0V. Jakie rozwiązanie będzie tutaj lepsze w/w układ na rezystorach czy układ z wzmacniaczem operacyjnym.
 14. Witam wszystkich Jako projekt szkolny muszę wykonać projekt na AVR (Arduino) , projekt jest już prawie gotowy tylko mam pewne wątpliwości. Do generowania 5v dla całego urządzenia stosuję przetwornicę regulowaną dc/dc. W urządzeniu są dwie płytki (własnego projektu ) z AVR. W projekcie chcę zastosować bezpiecznik topikowy: a) między źródłem zasilania a przetwornicą b) za wejściem zasilania na płytce z AVR Po wgłębieniu się w temat bezpieczników: spadek napięcia , moment zadziałania zastanawiam się czy wstawianie bezpiecznika na wejściu zasilania płytek z AVR ma sens. jedna płytka szacuję że może wziąć maks 600mA , druga ok. 100mA . Przetwornica jest 3A oprócz płytek ma zasilać inne rzeczy na 5V. Wiec moje pytanie jest takie. Gdzie warto w/w sytuacji wstawić bezpiecznik i jaki (topikowy, polimerowy, albo inny).
×
×
 • Utwórz nowe...