Skocz do zawartości

vtor

Użytkownicy
 • Zawartość

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralna

O vtor

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Musi być np. void receiveEvent (int x){ } bez int x jest błąd.
 2. Jak w Arduino IDE 1.8.10 zamiast płytki UNO wybieram Atmega 328 ( wcześniej doinstalowana paczka MiniCore). To wywala mi komunikat invalid conversion from 'void (*)()' to 'void (*)(int)' [-fpermissive] i podświetla na czerwono linijkę z kodem Wire.onReceive (receiveEvent); Po wybraniu płytki UNO nie ma takiego problemu i kod kompiluje się bez problemu.
 3. Witam 2 x zestaw Arduino UNO , stabilizator 3,3v , NRF24101+. Stabilizator 1A wydajności zasilany z 5V Arduino, na wejściu i wyjściu stabilizatora kondensator ceramiczny 100 nF. Podłączenie klasyczne jak w przykładach. Wszystkie połączenia sprawdziłem multimetrem. Kody programów: #include <SPI.h> #include <nRF24L01.h> #include <printf.h> #include <RF24.h> #include <RF24_config.h> RF24 radio(7, 8); // CE, CSN const byte address[6] = "00001"; void setup() { Serial.begin(9600); radio.begin(); radio.setPALevel(RF24_PA_MIN); radio.openWritingPipe(address); radio.stopListening(); //radio.printDetails(); Serial.println("nadajnik"); } void loop() { const char text[] = "Hello World"; radio.write(&text, sizeof(text)); delay(1000); } #include <SPI.h> #include <nRF24L01.h> #include <printf.h> #include <RF24.h> #include <RF24_config.h> RF24 radio(7, 8); // CE, CSN const byte address[6] = "00001"; void setup() { Serial.begin(9600); radio.begin(); radio.openReadingPipe(0, address); radio.setPALevel(RF24_PA_MIN); radio.startListening(); //radio.printDetails(); Serial.println("odbiornik"); } void loop() { if (radio.available()) { char text[32]; radio.read(&text, sizeof(text)); Serial.println(text); } } Od komentowanie radio.printDetails(); powoduje brak wyświetlania czegokolwiek nawet nadajnik/odbiornik. Więc czy ja coś robię źle , czy moduły NRF mogą być uszkodzone? Z analizujcie chociaż kody programów czy tu nie leży problem.
 4. Witam Wiem że pytanie dla większości jest trywialne ale jak wyliczyć wartości rezystorów znając zakres mierzonego napięcia i maksymalne napięcie ADC. Jakiś wzór był by mile widziany. Bo nawet nie wiem czego szukać w Google.
 5. sei() - czyli włączenie przerwań pomogło. Dzięki za biblioteki (teraz mam tą Adafrutową) .
 6. Problemem jest sprawdzanie pinów ekspandera a nie println. Taka sama funkcja z println i sprawdzaniem pinów mikrokontrolera i działa wszystko ok. A jak funkcja przerwania ma sprawdzać pin expandera ( bez println ) to program się zawiesza. Jest na to jakiś sposób ? Można zrobić tak żeby piny expandera działały jak piny przerwań ?? (np. metody z biblioteki)
 7. Witam Jak się mylę to mnie poprawcie. Sygnał na pinie przerwania arduino (UNO) wywołuje funkcję w której ma być sprawdzany stan na pinie expandera. void kontrola(){ Serial.println ("TEST"); if (mcp.digitalRead(0)== LOW){ A = 0; } } Gdy następuje przerwanie to na serial monitorze pojawia się tylko " TES " i program się zawiesza. Czy jest to spowodowane tym że w przerwaniu hamowana jest komunikacja z expanderem? Czy coś innego i można jakoś rozwiązać ten problem ?
 8. https://abc-rc.pl/product-pol-11741-Miniaturowy-modul-GSM-SIM800L-MicroSim-TTL-GPRS-3-7-4-2V.html
 9. Układ z Atmegą steruje pracą silnika szczotkowego DC (kierunek obrotu, prędkość obrotu, hamowanie silnika). Chciał bym wykorzystując pin analogowy mikro kontrolera mierzyć napięcie jakie jest na zaciskach silnika w momencie gdy układ sterujący nie podaje żadnego napięcia, a silnik sam generuje napięcie kręcąc się siłom rozpędu. Odczyt napięcia 0V na zaciskach był by informacją że wirnik silnika jest w spoczynku i można bezpiecznie zmienić już kierunek obrotu silnika. Atmega może mierzyć od 0v do 5v więc bez dzielnika napięcia się nie obędzie, Ale jak mierzyć ujemne napięcie. W/w sytuacji jest ważniejsze czy napięcie wynosi 0 czy nie , a nie czy napięcie wynosi -7 lub 11v. Z tego co się doczytałem to wzmacniać operacyjny jest mało dokładny a o tzw "sumowaniu napięć" na rezystorach nie znalazłem jakiegoś łopatologicznego wyjaśnienia zagadnienia. Proszę o doradzenie metody do tej sytuacji i łopatologiczne wyjaśnienie jak to zrobić.
 10. Wracam do tematu po paru dniowej przerwie , dzięki za przekazaną wiedzę, mam parę może trywialnych pytań ale wolę rozwiać wątpliwości amatora jakim jestem 1) diodę w kierunku przewodzenia w stronę mitrokontrolera tak żeby zasilać mikrokontroler na vdd czy vss? 2) kondensator równolegle ( +kondensatora do VDD uC , -kondensatora do VSS uC) między diodą a mikrokontrolerem? 3) zdecydowałem się na 2000 uF przy mikrokontrolerach z diodą schotkiego i 4700 uF przy baterii / mostku (bez diody)
 11. 1) Dzięki za wyczerpującą wypowiedz. 2) Jak powinien wyglądać ten układ z kondensatorem i diodą? Może być szotkiego? Jak i gdzie go podpiąć ? przy samych mikro kontrolerach i serwomechanizmie za przetwornicami ? Jakie pojemności kondensatorów? 3) Jeszce zobaczę czy problemem nie jest częstotliwość PWM. Ale kondensatory i tak warto wstawić tylko patrz ptk. 2.
 12. Silnik jest jeden naraz w modelu. Akumulatory są 2 szeregowo. Jak podłączyłem jeden akumulator na "krótko" to ruszył bez problemu. Jeszcze nie wstawiłem żadnych kondensatorów.
 13. Witam Mam pewien problem z projektem, auto sterowane przez BT: -Zasilane z 2x lipo 7.4 szeregowo (w sumie 14.8 nominalnie). -Silnik szczotkowy DC 12V (max 18). 0,8A bez obciążenia max 4,3A -Skręcanie serwem. -Silnik sterowany sterownikiem własnego autorstwa mostek H na mosfetach (drivery mosfetów na NPN) i Atmega zasilany 5V.(B). Mam możliwość ustawienia częstotliwości PWM oraz sterować wypełnieniem PWM. -Serwo i sterownik silnika sterowany z osobnego (własnego autorstwa) układu na Atmedze zasilanie 5V (A). Mikrokontrolery mają kondensatory 100nF na VCC i AVCC. Silnik i mostek H zasilany bezpośrednio z akumulatorów. Układy z Atmegami zasilam z przetwornicy na LM2596 (OKYSTAR OKY3502 ). Serwo zasilane z przetwornicy na MP1584EN (OKYSTAR OKY3504-2) , ale planuję wstawić podobną do tej od mikro kontrolerów. Wszystkie masy są z sobą połączone. Jak testowałem układy na małym silniczku i małym serwie to nie było problemów. Po podłączeniu docelowego osprzętu mikrokontrolery zaczęły się zawieszać i wariować. Po podłączeniu 5V z zewnętrznego zasilacza zauważyłem że podczas startu silnika napięcie z akumulatorów spada nawet do 3V. Pytanie czy wstawienie kondensatora elektrolitycznego w układ zasilania rozwiąże problem? Pytanie tylko gdzie wstawić kondensatory i jakie. Tylko na wyjściu zasilania z pakietu akumulatorów, czy dodać też na podłączeniu zasilania serwomechanizmu i mikrokontrolerów? Jaki kondensator dać na zaciskach silnika? 100nF?
 14. Tak chce użyć dwóch takich samych pakietów ( napięcie , pojemność, producent, model)
 15. Witam mam szybkie pytanie bo terminy mnie trochę gonią. Czy można łączyć szeregowo modelarskie pakiety Li-Po? Na przykład dwa pakiety 7.4v aby uzyskać 14.8v (minus jednego pakietu z plusem drugiego). Ładować te pakiety mam zamiar klasycznie ładowarką do pakietów 2S.
×
×
 • Utwórz nowe...