Skocz do zawartości

crbjsfso

Użytkownicy
 • Zawartość

  55
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

35 Bardzo dobra

O crbjsfso

 • Ranga
  4/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Może coś takiego? https://en.wikipedia.org/wiki/Pogo_pin
 2. Moje uszanowanie Panowie i Panie, czy zajmował się ktoś tematem sterylizatorów UV do drobnych przedmiotów, jak cążki, pilniczki, zegarki, biżuteria, pędzle do makijażu, klucze, smartfony, ect.? Z racji deficytu lub zaporowych cen chemicznych środków dezynfekujących zastanawiam się nad możliwością zastąpienia ich promieniowaniem UV. Zachęcam do publikowania tu przemyśleń, testów, recenzji, badań, poradników, schematów, ect. związanych z tematem. Wydaje się, że 8 godzin to dość sporo, lecz jeśli wychodzimy w domu 1 raz w tygodniu do sklepu i musimy sterylizować jedną maskę tygodniowo, to nie wydaje się być to takie głupie.
 3. Wydaje mi się, że dobrze było by wykonać oba projekty i je przetestować, trochę się pobawić, wyciągnąć wnioski, uzupełnić wiedzę. Na pewno każde z zaproponowanych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wersją A od @Jarewa https://easyeda.com/kjn9/WiFi-RGB-Lamp Odsyłacz bezpośrednio do edytora online: https://easyeda.com/editor#id=|aa4ade873803476f8c2bc0cd6ec63dc1 Wersja B od @ethanak https://easyeda.com/kjn9/wifi-rgb-lamp-version-b Odsyłacz bezpośrednio do edytora online: https://easyeda.com/editor#id=|f0386d0ee8b942b8a8004d601f740f77 Mam nadzieję, że nie zrobiłem znaczących błędów, w razie czego będę na bieżąco poprawiał. Właściwie to czy przy przyciskach nie powinno się dawać jakiś małych kondensatorów, aby zniwelować tzw. drgania styków, czy nie ma to w tym przypadku znaczenia? Tak na marginesie to polecam edytor https://easyeda.com/ Dość łatwy i raczej przyjemny w obsłudze, nawet dla osób, które nie do końca wiedzą, co robią (jak ja). No ale przede wszystkim dostęp online w przeglądarce i proste dzielenie się projektami. Wymaga niestety konta, jak większość usług sieciowych, ale za to jest darmowy i połączony z https://jlcpcb.com/ i ich sklepem z częściami.
 4. Czyli z poniższego programatora (przykładowy model) przechodzimy na płytkę z rezystorami i przyciskami. Następnie z takiego "między-programatora" do wyprowadzeń TX, RX, GPIO0, RESET, VCC 3.3V i GND na PCB lampki (albo czegoś innego). Z jednej strony wydaje się skomplikowane, z drugiej jednak chyba nie, ponieważ wszystkie elementy zostaną przeniesione na osobną płytkę, którą będzie trzeba wykonać tylko 1 raz, co pozwoli programować dowolną ilość projektów w przyszłości opartych na ESP8266, a może nawet kiedyś ESP32. Czyli jeśli będę chciał zaprogramować ESP to wciskam RESET i FLASH (GPIO0 do 3.3V przez rezystor), następnie puszczam RESET, czekam aż układ się uruchomi i puszczam FLASH. A do normalnego działania potrzebuje GND, GPIO15, GPIO0 do masy przez rezystory i GPIO2, VCC, CH-PD, RESET do 3.3V też przez rezystory. Czy tylko mi wydaje się to odrobinę skomplikowane?
 5. Czyżby sarkastyczny ton wypowiedzi podszyty irytacją? Ale masz racje, trzeba chyba po prostu zrobić klona Wemos D1 mini z portem USB C, dodatkowym wyjściem 5V bez diody, czy przetwornicy po drodze i układem TTP223. Schematy w Internecie są, wystarczy przerysować, dodać wcześniej wspomniane wcześniej korekty i już. Nie trzeba się bawić w programatory czy jakieś wyjścia do niego, wszystko pięknie przez USB programowane i nawet przycisk reset będzie na PCB. A może już ktoś to wszystko zrobił i wystarczy poszukać.
 6. Chodzi o to, że gniazdo USB typ C będzie dodane na PCB. Z gniazda tego będzie brane 5V do zasilania WS2812B i 3.3V do zasilania ESP po przepuszczeniu przez AMS1117-3.3.
 7. Podpięte pod 5V i usunięty reset. Jeszcze nie siedziałem nad projektem płytki, sprawdziłem tylko czy da się ją wygenerować bez błędów, ale masz jak najbardziej rację. Źródło: http://wiki.ai-thinker.com/_media/esp8266/esp8266_series_modules_user_manual_v1.1.pdf Doskonałe pytanie, na które jeszcze nie mam odpowiedzi. Chociaż liczyłem na: Zrobione. Dodane do ToDo, w wolnej chwili będę testował. A na czym tak właściwie polega różnica?
 8. Jeśli kogoś by to interesowało, to projekt obecnie wygląda tak: https://easyeda.com/kjn9/WiFi-RGB-Lamp
 9. Wydaje mi się, że to właśnie forum pełni rolę takiego nauczyciela.
 10. Dziękuję za odpowiedzi, teraz już wszystko jasne. Jeśli chodzi o projekty to staram się raczej korzystać z doktryny "Just in time learning".
 11. Przejrzałem kilka stron odnośnie programowania ESP8266 12 przy użyciu konwertera USB/UART i zastanawiam się, dlaczego czasami występują różnice w schematach. Na przykład w poniższym przypadku pominięto GPIO15 i użyto GPIO0 poprzez rezystor i przycisk podłączony do GND. Źródło: https://www.14core.com/wiring-programming-esp8266-1212e-nodemcu-wifi-remote-clientserver-mode/ Tutaj zaś do masy jest zwarty GPIO15 i GPIO0. Źródło: https://www.14core.com/wiring-the-esp8266-12e-remote-soil-moisture-temperature-humidity-monitor/ Czyli: GPIO1 to TX czyli wysyłanie danych; GPIO3 to RX czyli odbiór danych; GPIO0 to FLASH czyli podczas programowania ten pin musi być zwarty do masy? Przełączanie układu w tryb programowania? Dlaczego w jednym przykładzie przez rezystor i przycisk, a w drugim nie? GPIO15 to TX2 czyli druga linia wysyłania danych? Dlaczego na jednym przykładzie jest zwarta do masy, a na innym nie? VCC to zasilanie 3.3V; GND to masa. Źródło: https://randomnerdtutorials.com/esp8266-pinout-reference-gpios/
 12. Planuje aktualizację jednego ze swoich projektów i chciałbym stworzyć dla niego nową, autorską płytkę PCB. Zamiast modułu ESP8266 (ESP-01 / ESP-01S) chciałbym wykorzystać ESP8266 (ESP-12S / ESP-12E / ESP-12F). I tu nasuwa się pytanie, jak najlepiej jest wyprowadzić wejście do programowania układu na PCB? Chciałbym to rozwiązać tak, aby na PCB nie znajdowały się zbędne elementy, które będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do programowania ESP i żeby to programator zawierał wszystkie niezbędne do programowania podzespoły. Zastanawiałem się nad wykorzystaniem w roli programatora modułu WeMos D1 mini po wcześniejszym odlutowaniu od niego ESP. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się to dość dobrym rozwiązaniem, ponieważ taka płytka to właściwie gotowy programator do ESP z samym modułem ESP i posiada już wszystkie niezbędne elementy. Czy da się to rozwiązać jakoś inaczej, może lepiej? To będzie prototyp i częste zmiany w kodzie będą raczej bardzo częste. Sama płytka będzie się składała z: Gniazdo USB C - zasilanie 5V ze standardowej ładowarki impulsowej 2A+, zasilanie diod WS2812; stabilizator / przetwornica napięcie 3.3V - do zasilania ESP; ESP8266 12 - jeszcze nie wybrałem wersji, raczej będzie to 12F, "mózg" dla PCB; Czujnik dotyku TTP223, lub inny podobny element - do włączania lampki dotknięciem. Zrobiłem pierwsze testy tego układu i całkiem nieźle działa przez cienkie szkło.
 13. Małe podsumowanie i można zamknąć temat. Raspberry Pi Zero USB adapter - płytka trudna do wykonania samodzielnie w warunkach domowych ze względu na konieczność metalizowania pół-otworów, przy produkcji przez profesjonalną firmę nieopłacalne ze względu na wcześniej wspomniane pół-otwory - Castellated holes. Dostępne rozwiązania tego typu w przystępnej cenie dostępne są tutaj, tutaj i tutaj. Cały proces instalacji Pi-hole na Raspberry Pi Zero W jest dobrze pokazany na wielu dostępnych w internecie poradnikach wideo. Na przykład tym polskim lub tym angielskim. Przechodząc przez proces instalacji kilkukrotnie, na różnych urządzeniach nie napotkałem większych problemów po za koniecznością uzupełnienia wiedzy, na przykład co to jest DHCP, czy jak zalogować się na router. I jeśli chodzi o sam proces to nie mam tak naprawdę nic do dodania po za tym co jest w poradnikach. Dodatkowe filtry dla polskiej części Internetu, z jakimi można eksperymentować dostępne są między innymi tutaj. Do gotowego urządzenia została wydrukowana ta obudowa bez górnej i dolnej warstwy z wypełnieniem Tri-hexagon, a wygląd całości zaprezentowany jest poniżej. Miał być to jedynie prosty projekt adaptera, aby przetestować na własnej skórze zlecanie produkcji PCB, a jak widać skończyło się na budowie Pi-hole z gotowych modułów.
×
×
 • Utwórz nowe...