Skocz do zawartości

crbjsfso

Użytkownicy
 • Zawartość

  40
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

33 Bardzo dobra

O crbjsfso

 • Ranga
  3/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @Treker Z ciekawości na razie dodaje wszystkie filtry jakie jestem w stanie zapleść, na przykład te. Spodziewałem się, że tych zablokowanych zapytań może być sporo, ale ilość blokowanych zapytań jest znacznie większa niż ruchu przepuszczanego. Podczas przeglądania sieci natknąłem jest na poradnik od Linus Tech Tips pt. Block EVERY Online Ad with THIS - Pi-Hole on Raspberry Pi w którym właśnie jest dokładniej pokazy proces, o którym wspominasz, czyli samodzielne dodawanie niechcianych zapytań do czarnej listy. Wychodzi na to, że dzięki cookies niektóre adresy mogą być tworzone specjalnie dla nas.
 2. Pi-hole postawiony na Raspberry Pi Zero W dokładnie według poniższego poradnika. Następnie podłączony do telefonu poprze zmianę DNS. Głównym założeniem projektu było pozbycie się reklam z aplikacji na telefonie, niestety reklamy jak były, tak są i nie ma żadnej różnicy. Może to kwestia dodania odpowiednich list z filtrami do blokera, będę to jeszcze testował. Zastanawia mnie jeszcze jeden aspekt, mianowicie czy jeśli ruch przechodzi przez WiFi w Raspberry Pi Zero W, to transfer nie powinien zostać obcięty do ~50Mbps? No chyba, że z jakiegoś powodu telefon pomija sieć 2.4Ghz z DNS od Raspberry i łączy się z 5Ghz, dlatego nie widać efektów jego działania. Ale teoretycznie nie może, ponieważ ma ustawiony sztywny adres na adres Pi-hole.
 3. Zastanawiam się jaki wpływ mają na siebie rożne rodzaje oprogramowania zainstalowane na jednym urządzeniu. Czy nie będą ze sobą rywalizować o zasoby, ale w taki sposób, że będą się nawzajem wyłączać lub czy dostęp do nich przez interfejs sieciowy będzie niemożliwy. Załóżmy, że mamy do dyspozycji Raspberry Pi 4 model B WiFi DualBand Bluetooth 4GB RAM 1,5GHz z systemem Raspbian Buster Lite i chcemy zainstalować na nim 3 "rzeczy": OpenMediaVault Pi-hole Domoticz Wszystkim tym możemy zarządzać SSH logując się bezpośrednio do Raspberry, ale osobno każde oprogramowanie oferuje również logowanie poprze stronę internetową znajdującą się pod adresem IP Raspberry lub adresem z dopiskiem "/admin". Zastanawiam się co po zainstalowaniu wszystkiego będzie znajdować się pod adresem IP urządzenia, ostatnio zainstalowane oprogramowanie, czy może nic ponieważ Pi nie pozwoli nam czegoś zainstalować? Jest może jakaś strona na której jesteśmy w stanie zweryfikować, czy oprogramowanie które chcemy zainstalować na jednym urządzeniu będzie ze sobą kolidowało w jakiś sposób? Czy może tylko przetestowanie tego w praktyce da nam miarodajne wyniki ponieważ wygląda to różnie na różnych urządzeniach i różnych wersjach oprogramowania?
 4. Przyszedł czas na małą aktualizację. Jak się okazało poprzednia wycena nie zawierała jednego bardzo ważnego parametru, a mianowicie: Castellated Holes. W skrócie jest to dość problematyczny proces wykonywania połówek otworów, który znacznie podnosi wartość zamówienia. Co w konsekwencji sprawia, że całe przedsięwzięcie jest nieopłacalne nawet przy większych ilościach. Postanowiłem więc użyć gotowego, dostępnego na rynku rozwiązania, które zostało mi wcześniej zaproponowane. Udało mi się znaleźć adapter w cenie 1.12 USD, czyli jakieś 4,28 PLN na dzień dzisiejszy. W weekend planuje wszystko poskładać, uruchomić i zacząć testować.
 5. Chodzi mi o poniższy schemat [1]. Nie rozumiem dlaczego dioda IN4733 łączy przysłowiowy plus z minusem, czy nie powinna być ona wpięta tylko na jednej linii jak na schemacie [2]? Schemat [1] Schemat [2]
 6. Zastanawiałeś się może, czy nie użyć do zasilania ogniw Li-Ion 18650 wraz z na przykład takim modułem?
 7. Zastanawiam się czy da się zastosować popularne i tanie czytniki linii papilarnych, które montuje się obecnie w smartfonach do projektów DIY. Obecnie dla majsterkowiczów dostępne są w większości czujniki chyba laserowe, których wielkość i cena jest dość znaczna. Te montowane w smarftonach są chyba pojemnościowe. Zapewne producenci nie udostępniają specyfikacji swoich czujników, więc czy ktoś może miał styczność z tą materią, czy raczej temat jest nie do ugryzienia ze względu na tajemnice producenta?
 8. @wojciech61 Do wyboru, do koloru, w zależności od budżetu: https://pclab.pl/tip/Jaki.komputer.do.gier.Do.biura.i.domu.Polecane.zestawy.komputerowe,52777 https://techlipton.pl/polecane-zestawy-komputerowe/ Jeśli bardziej do gier to Intel, jeśli do pracy w specjalistycznym oprogramowany to AMD. Chociaż to też zależy od budżetu, ale taką ogólną opinią się spotkałem. Należy przejrzeć zestawy i ich opisy.
 9. @Gieneq Spodziewałem się takiego pytania i jest to zupełnie naturalne. Moim celem jest nabranie doświadczenia i zapoznanie się z możliwościami i ograniczeniami edytora, jaki jest EasyEDA. Bardzo podoba mi się w tym edytorze to, że wszystkie projekty przechowywane są w chmurze i można się nimi dzielić z innymi w bardzo prosty sposób. Dla innych może być to wada, dla mnie jest zaleta. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia wykonania PCB wprost z edytora co moim zdaniem powinno być wygodne. Właśnie dlatego chcę to przetestować i sprawdzić jak to naprawdę działa dla zwykłego szarego użytkownika. A dlaczego akurat ta konkretna płytka, no cóż właśnie ten projekt jest następny na mojej liście To-Do. Co do opłacalności to nie zastanawiałem się nad tym jakoś specjalnie, ale właściwie czemu tego nie policzyć, więc: 5x PCB (minimalna ilość zamówienia) panelizacja (X: (30 x 3) = 90.00mm; Y: (37 x 2) = 74.00mm) - łącznie 6 * 5 = 30 sztuk cena za pakiet PCB - 6.3 USD cena przesyłki - 5.98 USD czas dostawy - 15-25 dni roboczych złączę USB 30x - 2.04 USD 6.3 USD + 5.98 USD + 2.04 USD = 14.32 USD po kursie z dziś (15.11.2019) to 55,42 PLN. 55,42 PLN / 30 PCB = ~1,85 PLN za 1 PCB. Moja konkluzja jest następująca. Jeśli chcemy tylko i wyłącznie 1 płytkę PCB, to nie ma sensu. Zaś jeśli chcemy kilka ponieważ budujemy Pi-Hole nie tylko dla siebie ale także dla rodziny i znajomych ma to jak najbardziej sens o ile nie goni nas czas (długie oczekiwanie na dostawę). W przypadku gdybym pomylił się w obliczeniach to proszę mnie poprawić.
 10. Stawiam Pi-Hole na Raspberry Pi Zero W i postanowiłem w ramach ćwiczeń własnoręcznie stworzyć adapter USB w oparciu o dostępne na rynku rozwiązania. Znajdzie się ktoś, kto rzuci okiem, czy płytka jest zaprojektowana zgodnie ze sztuką? Poniżej załączam materiały, na których się opierałem podczas projektowania.
 11. Prawdopodobnie chodzi o coś w tym stylu. Tego typu konstrukcje powinny dobrze działać jako ploter, laser małej mocy czy drukarka, ale jako frezarka to moim zdaniem tego typu konstrukcje mają zbyt mała bezwładność. Tutaj jest interesująca konstrukcja na kółkach o teoretycznie nieskończonej powierzchni roboczej dla jednej osi.
 12. No właśnie, trochę do komplikuje sprawę ponieważ trzeba użyć dodatkowego gniazda USB. Myślałem raczej nad zeskrobaniem solder maski w zaznaczonym na poniższym zdjęciu miejscu i przylutowaniu tam przewodu. Taż tak pomyślałem. Swoją drogą samo gniazdo jest na maksymalnie 1A. Trochę zaskakujące, ponieważ takie gniazdo jest w większości smartfonów (tak mi się wydaje) i standardowa ładowarka ma 2A.
 13. Jaka jest wydajność prądowa Wemos D1 mini dla pinu 5V? Ze schematu Wemos D1 mini wynika, że na linii 5V za gniazdem USB jest dioda B5819W, bezpiecznik 0.5A, a po drodze regulator napięcia, chyba coś w stylu RT9013, który zapewnia 3.3V dla ESP8266. Czyli teoretycznie do zasilania urządzenia z pośrednictwem tego pinu mamy do dyspozycji tylko 500mA? Czyli jeśli chciałbym zasilić na przykład pasek LED WS2812B to muszę zrezygnować z pinu 5V i wlutować się bezpośrednio w wejście VBUS gniazda USB? Czy wersja płytki ma tu może jakieś znaczenie? Widok PCB Wemos D1 mini od strony gniazda USB. Tabelka wyprowadzeń Wemos D1. Linki do Wiki dla poszczególnych płytek: D1 mini V2.2.0 (Retired) D1 mini V2.3.0(Retired) D1 mini v3.0.0(Retired) D1 mini
 14. @Kuba_k Tutaj jest trochę stary, ale moim zdaniem ciekawy film jeśli chodzi o GP2Y1010AU0F w formie czujnika smogu od razu z opcją podpięcia do systemu inteligentne domu opartego o oprogramowanie Domoticz. Eh, szkoda, że mam za mało czasu na swoje projekty i testowanie wszystkich fajnych rozwiązań. Jak coś zbudujesz to daj znać, chętnie rzucę okiem.
 15. @Kuba_k Tak wszystko się zgadza, moje obserwacje również to potwierdzają. Chciałbym jednak trochę pokombinować z kodem, zanim dołożę/wymienia czujnik GP2Y1010AU0F. Choćby z czystej ciekawości.
×
×
 • Utwórz nowe...