Skocz do zawartości

crbjsfso

Użytkownicy
 • Zawartość

  55
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez crbjsfso

 1. Może coś takiego? https://en.wikipedia.org/wiki/Pogo_pin
 2. Moje uszanowanie Panowie i Panie, czy zajmował się ktoś tematem sterylizatorów UV do drobnych przedmiotów, jak cążki, pilniczki, zegarki, biżuteria, pędzle do makijażu, klucze, smartfony, ect.? Z racji deficytu lub zaporowych cen chemicznych środków dezynfekujących zastanawiam się nad możliwością zastąpienia ich promieniowaniem UV. Zachęcam do publikowania tu przemyśleń, testów, recenzji, badań, poradników, schematów, ect. związanych z tematem. Wydaje się, że 8 godzin to dość sporo, lecz jeśli wychodzimy w domu 1 raz w tygodniu do sklepu i musimy sterylizować jedną maskę tygodniowo, to nie wydaje się być to takie głupie.
 3. Wydaje mi się, że dobrze było by wykonać oba projekty i je przetestować, trochę się pobawić, wyciągnąć wnioski, uzupełnić wiedzę. Na pewno każde z zaproponowanych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wersją A od @Jarewa https://easyeda.com/kjn9/WiFi-RGB-Lamp Odsyłacz bezpośrednio do edytora online: https://easyeda.com/editor#id=|aa4ade873803476f8c2bc0cd6ec63dc1 Wersja B od @ethanak https://easyeda.com/kjn9/wifi-rgb-lamp-version-b Odsyłacz bezpośrednio do edytora online: https://easyeda.com/editor#id=|f0386d0ee8b942b8a8004d601f740f77 Mam nadzieję, że nie zrobiłem znaczących błędów, w razie czego będę na bieżąco poprawiał. Właściwie to czy przy przyciskach nie powinno się dawać jakiś małych kondensatorów, aby zniwelować tzw. drgania styków, czy nie ma to w tym przypadku znaczenia? Tak na marginesie to polecam edytor https://easyeda.com/ Dość łatwy i raczej przyjemny w obsłudze, nawet dla osób, które nie do końca wiedzą, co robią (jak ja). No ale przede wszystkim dostęp online w przeglądarce i proste dzielenie się projektami. Wymaga niestety konta, jak większość usług sieciowych, ale za to jest darmowy i połączony z https://jlcpcb.com/ i ich sklepem z częściami.
 4. Czyli z poniższego programatora (przykładowy model) przechodzimy na płytkę z rezystorami i przyciskami. Następnie z takiego "między-programatora" do wyprowadzeń TX, RX, GPIO0, RESET, VCC 3.3V i GND na PCB lampki (albo czegoś innego). Z jednej strony wydaje się skomplikowane, z drugiej jednak chyba nie, ponieważ wszystkie elementy zostaną przeniesione na osobną płytkę, którą będzie trzeba wykonać tylko 1 raz, co pozwoli programować dowolną ilość projektów w przyszłości opartych na ESP8266, a może nawet kiedyś ESP32. Czyli jeśli będę chciał zaprogramować ESP to wciskam RESET i FLASH (GPIO0 do 3.3V przez rezystor), następnie puszczam RESET, czekam aż układ się uruchomi i puszczam FLASH. A do normalnego działania potrzebuje GND, GPIO15, GPIO0 do masy przez rezystory i GPIO2, VCC, CH-PD, RESET do 3.3V też przez rezystory. Czy tylko mi wydaje się to odrobinę skomplikowane?
 5. Czyżby sarkastyczny ton wypowiedzi podszyty irytacją? Ale masz racje, trzeba chyba po prostu zrobić klona Wemos D1 mini z portem USB C, dodatkowym wyjściem 5V bez diody, czy przetwornicy po drodze i układem TTP223. Schematy w Internecie są, wystarczy przerysować, dodać wcześniej wspomniane wcześniej korekty i już. Nie trzeba się bawić w programatory czy jakieś wyjścia do niego, wszystko pięknie przez USB programowane i nawet przycisk reset będzie na PCB. A może już ktoś to wszystko zrobił i wystarczy poszukać.
 6. Chodzi o to, że gniazdo USB typ C będzie dodane na PCB. Z gniazda tego będzie brane 5V do zasilania WS2812B i 3.3V do zasilania ESP po przepuszczeniu przez AMS1117-3.3.
 7. Podpięte pod 5V i usunięty reset. Jeszcze nie siedziałem nad projektem płytki, sprawdziłem tylko czy da się ją wygenerować bez błędów, ale masz jak najbardziej rację. Źródło: http://wiki.ai-thinker.com/_media/esp8266/esp8266_series_modules_user_manual_v1.1.pdf Doskonałe pytanie, na które jeszcze nie mam odpowiedzi. Chociaż liczyłem na: Zrobione. Dodane do ToDo, w wolnej chwili będę testował. A na czym tak właściwie polega różnica?
 8. Jeśli kogoś by to interesowało, to projekt obecnie wygląda tak: https://easyeda.com/kjn9/WiFi-RGB-Lamp
 9. Wydaje mi się, że to właśnie forum pełni rolę takiego nauczyciela.
 10. Dziękuję za odpowiedzi, teraz już wszystko jasne. Jeśli chodzi o projekty to staram się raczej korzystać z doktryny "Just in time learning".
 11. Przejrzałem kilka stron odnośnie programowania ESP8266 12 przy użyciu konwertera USB/UART i zastanawiam się, dlaczego czasami występują różnice w schematach. Na przykład w poniższym przypadku pominięto GPIO15 i użyto GPIO0 poprzez rezystor i przycisk podłączony do GND. Źródło: https://www.14core.com/wiring-programming-esp8266-1212e-nodemcu-wifi-remote-clientserver-mode/ Tutaj zaś do masy jest zwarty GPIO15 i GPIO0. Źródło: https://www.14core.com/wiring-the-esp8266-12e-remote-soil-moisture-temperature-humidity-monitor/ Czyli: GPIO1 to TX czyli wysyłanie danych; GPIO3 to RX czyli odbiór danych; GPIO0 to FLASH czyli podczas programowania ten pin musi być zwarty do masy? Przełączanie układu w tryb programowania? Dlaczego w jednym przykładzie przez rezystor i przycisk, a w drugim nie? GPIO15 to TX2 czyli druga linia wysyłania danych? Dlaczego na jednym przykładzie jest zwarta do masy, a na innym nie? VCC to zasilanie 3.3V; GND to masa. Źródło: https://randomnerdtutorials.com/esp8266-pinout-reference-gpios/
 12. Planuje aktualizację jednego ze swoich projektów i chciałbym stworzyć dla niego nową, autorską płytkę PCB. Zamiast modułu ESP8266 (ESP-01 / ESP-01S) chciałbym wykorzystać ESP8266 (ESP-12S / ESP-12E / ESP-12F). I tu nasuwa się pytanie, jak najlepiej jest wyprowadzić wejście do programowania układu na PCB? Chciałbym to rozwiązać tak, aby na PCB nie znajdowały się zbędne elementy, które będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do programowania ESP i żeby to programator zawierał wszystkie niezbędne do programowania podzespoły. Zastanawiałem się nad wykorzystaniem w roli programatora modułu WeMos D1 mini po wcześniejszym odlutowaniu od niego ESP. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się to dość dobrym rozwiązaniem, ponieważ taka płytka to właściwie gotowy programator do ESP z samym modułem ESP i posiada już wszystkie niezbędne elementy. Czy da się to rozwiązać jakoś inaczej, może lepiej? To będzie prototyp i częste zmiany w kodzie będą raczej bardzo częste. Sama płytka będzie się składała z: Gniazdo USB C - zasilanie 5V ze standardowej ładowarki impulsowej 2A+, zasilanie diod WS2812; stabilizator / przetwornica napięcie 3.3V - do zasilania ESP; ESP8266 12 - jeszcze nie wybrałem wersji, raczej będzie to 12F, "mózg" dla PCB; Czujnik dotyku TTP223, lub inny podobny element - do włączania lampki dotknięciem. Zrobiłem pierwsze testy tego układu i całkiem nieźle działa przez cienkie szkło.
 13. Małe podsumowanie i można zamknąć temat. Raspberry Pi Zero USB adapter - płytka trudna do wykonania samodzielnie w warunkach domowych ze względu na konieczność metalizowania pół-otworów, przy produkcji przez profesjonalną firmę nieopłacalne ze względu na wcześniej wspomniane pół-otwory - Castellated holes. Dostępne rozwiązania tego typu w przystępnej cenie dostępne są tutaj, tutaj i tutaj. Cały proces instalacji Pi-hole na Raspberry Pi Zero W jest dobrze pokazany na wielu dostępnych w internecie poradnikach wideo. Na przykład tym polskim lub tym angielskim. Przechodząc przez proces instalacji kilkukrotnie, na różnych urządzeniach nie napotkałem większych problemów po za koniecznością uzupełnienia wiedzy, na przykład co to jest DHCP, czy jak zalogować się na router. I jeśli chodzi o sam proces to nie mam tak naprawdę nic do dodania po za tym co jest w poradnikach. Dodatkowe filtry dla polskiej części Internetu, z jakimi można eksperymentować dostępne są między innymi tutaj. Do gotowego urządzenia została wydrukowana ta obudowa bez górnej i dolnej warstwy z wypełnieniem Tri-hexagon, a wygląd całości zaprezentowany jest poniżej. Miał być to jedynie prosty projekt adaptera, aby przetestować na własnej skórze zlecanie produkcji PCB, a jak widać skończyło się na budowie Pi-hole z gotowych modułów.
 14. @Treker Z ciekawości na razie dodaje wszystkie filtry jakie jestem w stanie zapleść, na przykład te. Spodziewałem się, że tych zablokowanych zapytań może być sporo, ale ilość blokowanych zapytań jest znacznie większa niż ruchu przepuszczanego. Podczas przeglądania sieci natknąłem jest na poradnik od Linus Tech Tips pt. Block EVERY Online Ad with THIS - Pi-Hole on Raspberry Pi w którym właśnie jest dokładniej pokazy proces, o którym wspominasz, czyli samodzielne dodawanie niechcianych zapytań do czarnej listy. Wychodzi na to, że dzięki cookies niektóre adresy mogą być tworzone specjalnie dla nas.
 15. Pi-hole postawiony na Raspberry Pi Zero W dokładnie według poniższego poradnika. Następnie podłączony do telefonu poprze zmianę DNS. Głównym założeniem projektu było pozbycie się reklam z aplikacji na telefonie, niestety reklamy jak były, tak są i nie ma żadnej różnicy. Może to kwestia dodania odpowiednich list z filtrami do blokera, będę to jeszcze testował. Zastanawia mnie jeszcze jeden aspekt, mianowicie czy jeśli ruch przechodzi przez WiFi w Raspberry Pi Zero W, to transfer nie powinien zostać obcięty do ~50Mbps? No chyba, że z jakiegoś powodu telefon pomija sieć 2.4Ghz z DNS od Raspberry i łączy się z 5Ghz, dlatego nie widać efektów jego działania. Ale teoretycznie nie może, ponieważ ma ustawiony sztywny adres na adres Pi-hole.
 16. Zastanawiam się jaki wpływ mają na siebie rożne rodzaje oprogramowania zainstalowane na jednym urządzeniu. Czy nie będą ze sobą rywalizować o zasoby, ale w taki sposób, że będą się nawzajem wyłączać lub czy dostęp do nich przez interfejs sieciowy będzie niemożliwy. Załóżmy, że mamy do dyspozycji Raspberry Pi 4 model B WiFi DualBand Bluetooth 4GB RAM 1,5GHz z systemem Raspbian Buster Lite i chcemy zainstalować na nim 3 "rzeczy": OpenMediaVault Pi-hole Domoticz Wszystkim tym możemy zarządzać SSH logując się bezpośrednio do Raspberry, ale osobno każde oprogramowanie oferuje również logowanie poprze stronę internetową znajdującą się pod adresem IP Raspberry lub adresem z dopiskiem "/admin". Zastanawiam się co po zainstalowaniu wszystkiego będzie znajdować się pod adresem IP urządzenia, ostatnio zainstalowane oprogramowanie, czy może nic ponieważ Pi nie pozwoli nam czegoś zainstalować? Jest może jakaś strona na której jesteśmy w stanie zweryfikować, czy oprogramowanie które chcemy zainstalować na jednym urządzeniu będzie ze sobą kolidowało w jakiś sposób? Czy może tylko przetestowanie tego w praktyce da nam miarodajne wyniki ponieważ wygląda to różnie na różnych urządzeniach i różnych wersjach oprogramowania?
 17. Przyszedł czas na małą aktualizację. Jak się okazało poprzednia wycena nie zawierała jednego bardzo ważnego parametru, a mianowicie: Castellated Holes. W skrócie jest to dość problematyczny proces wykonywania połówek otworów, który znacznie podnosi wartość zamówienia. Co w konsekwencji sprawia, że całe przedsięwzięcie jest nieopłacalne nawet przy większych ilościach. Postanowiłem więc użyć gotowego, dostępnego na rynku rozwiązania, które zostało mi wcześniej zaproponowane. Udało mi się znaleźć adapter w cenie 1.12 USD, czyli jakieś 4,28 PLN na dzień dzisiejszy. W weekend planuje wszystko poskładać, uruchomić i zacząć testować.
 18. Chodzi mi o poniższy schemat [1]. Nie rozumiem dlaczego dioda IN4733 łączy przysłowiowy plus z minusem, czy nie powinna być ona wpięta tylko na jednej linii jak na schemacie [2]? Schemat [1] Schemat [2]
 19. Zastanawiałeś się może, czy nie użyć do zasilania ogniw Li-Ion 18650 wraz z na przykład takim modułem?
 20. Zastanawiam się czy da się zastosować popularne i tanie czytniki linii papilarnych, które montuje się obecnie w smartfonach do projektów DIY. Obecnie dla majsterkowiczów dostępne są w większości czujniki chyba laserowe, których wielkość i cena jest dość znaczna. Te montowane w smarftonach są chyba pojemnościowe. Zapewne producenci nie udostępniają specyfikacji swoich czujników, więc czy ktoś może miał styczność z tą materią, czy raczej temat jest nie do ugryzienia ze względu na tajemnice producenta?
 21. @wojciech61 Do wyboru, do koloru, w zależności od budżetu: https://pclab.pl/tip/Jaki.komputer.do.gier.Do.biura.i.domu.Polecane.zestawy.komputerowe,52777 https://techlipton.pl/polecane-zestawy-komputerowe/ Jeśli bardziej do gier to Intel, jeśli do pracy w specjalistycznym oprogramowany to AMD. Chociaż to też zależy od budżetu, ale taką ogólną opinią się spotkałem. Należy przejrzeć zestawy i ich opisy.
 22. @Gieneq Spodziewałem się takiego pytania i jest to zupełnie naturalne. Moim celem jest nabranie doświadczenia i zapoznanie się z możliwościami i ograniczeniami edytora, jaki jest EasyEDA. Bardzo podoba mi się w tym edytorze to, że wszystkie projekty przechowywane są w chmurze i można się nimi dzielić z innymi w bardzo prosty sposób. Dla innych może być to wada, dla mnie jest zaleta. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia wykonania PCB wprost z edytora co moim zdaniem powinno być wygodne. Właśnie dlatego chcę to przetestować i sprawdzić jak to naprawdę działa dla zwykłego szarego użytkownika. A dlaczego akurat ta konkretna płytka, no cóż właśnie ten projekt jest następny na mojej liście To-Do. Co do opłacalności to nie zastanawiałem się nad tym jakoś specjalnie, ale właściwie czemu tego nie policzyć, więc: 5x PCB (minimalna ilość zamówienia) panelizacja (X: (30 x 3) = 90.00mm; Y: (37 x 2) = 74.00mm) - łącznie 6 * 5 = 30 sztuk cena za pakiet PCB - 6.3 USD cena przesyłki - 5.98 USD czas dostawy - 15-25 dni roboczych złączę USB 30x - 2.04 USD 6.3 USD + 5.98 USD + 2.04 USD = 14.32 USD po kursie z dziś (15.11.2019) to 55,42 PLN. 55,42 PLN / 30 PCB = ~1,85 PLN za 1 PCB. Moja konkluzja jest następująca. Jeśli chcemy tylko i wyłącznie 1 płytkę PCB, to nie ma sensu. Zaś jeśli chcemy kilka ponieważ budujemy Pi-Hole nie tylko dla siebie ale także dla rodziny i znajomych ma to jak najbardziej sens o ile nie goni nas czas (długie oczekiwanie na dostawę). W przypadku gdybym pomylił się w obliczeniach to proszę mnie poprawić.
 23. Stawiam Pi-Hole na Raspberry Pi Zero W i postanowiłem w ramach ćwiczeń własnoręcznie stworzyć adapter USB w oparciu o dostępne na rynku rozwiązania. Znajdzie się ktoś, kto rzuci okiem, czy płytka jest zaprojektowana zgodnie ze sztuką? Poniżej załączam materiały, na których się opierałem podczas projektowania.
×
×
 • Utwórz nowe...