Skocz do zawartości

wezen53

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

O wezen53

 • Ranga
  1/10
 1. @wn2001 masz ode mnie pione za wyczerpującą odpowiedź, dzięki. Składając i testując taki układ musiałbym pracować z dużym napięciem, a ja nie jestem na razie zbyt doświadczonym elektronikiem, więc musiałbym się zastanowić czy bym się tego podjął. @ethanak rozważałem takie rozwiązanie ale to więcej roboty, taki mechanizm musi być dokładny. Nie znalazłem oferty mechanizmu maltańskiego w sklepach internetowych. Jedynym sposobem na pozyskanie go jest chyba zlecenie wykonania go w jakimś zakładzie obrabiającym metale. Użycie stroboskopu też by poskutkowało, ale ja wolałbym żeby efekt animacji był widoczny bez migania światłem.
 2. @Gieneq, @wn2001dziękuje za odpowiedzi. Domyślałem się że pełna moc od początku kroku to by było za kolorowo. Takie osiągi silnika są mi potrzebne to przeprowadzania animacji poklatkowej. Miałem zamiar do wału przyczepić okrągły papierowy krążek z dwunastoma obrazkami np. konia na jego obrzeżach. Każdy obrazek przedstawiałby konia w innej fazie ruchu. Po włączeniu silnika i wprawieniu wału w ruch przerywany - 20 ms(25 do 30 może też nie było by katastrofy) obraca się do 30 stopni później czeka 60 ms i tak dalej - obrazek sprawiał by wrażenie ruchu(na serwie widziałem efekt ruchu ale był on niedokładny i słabo widoczny - serwo było zbyt wolne). Gdybym chciał jednak spróbować zbudować układ z silnikiem krokowym to czy ten sterownik do tego silnika byłby w miarę czy nie bardzo by się nadawał. I co z zasilaniem, pewnie zasilanie z baterii 9V nie sprawdziło by się. Może jakiś zasilacz sieciowy. Jakie napięcie musiałbym dać do sterownika? Ze względu na cenę nie mogę sobie pozwolić na zintegrowane serwonapędy przemysłowe.
 3. Testowałem kilka serw i dającym najlepszy rezultat okazało się małe serwo Feetech FS90R - micro - praca ciągła 360 stopni bo o taki ruch mi chodzi - w kółko. Posiada ono prędkość 0,07 s/60° dla 6V. Powinno dać 0,035 ms na 30 stopni. Wyliczyłem ile powinien trwać ruch dla 30 stopni. Dodałem wyliczone opóźnienie - czas trwania ruchu w kodzie programu dla arduino. W testach ruch ten nie był dokładny - nie zawsze było to 30 stopni. Do ramienia serwa był przyklejony kawałek kartki, 30 stopni serwo robiło w 50 ms Ostatnio rozglądałem się za silnikiem krokowym, rozkminiałem co i jak. Oprócz silnika wspomnianego w moim poprzednim poście znalazłem jeszcze takie: - silnik z niską indukcyjnością uzwojenia 1,7 mH ale też małym poborem prądu 0,6A - silnik Nema 8. Dowiedziałem się że niska indukcyjność daje lepszą dynamikę silnika czyli w moim rozumieniu szybszy start i zatrzymanie. Moment 0,18 kg*cm (0,017 Nm) - silnik Nema 17 który pobiera dużo prądu 2,5 A. Indukcyjność uzwojenia wynosi 1,8 mH. Moment 4,8 kg*cm (0,47 Nm) Potrzebuje szybkiego krótkiego ruchu obrotowego silnika krokowego. Co w tym przypadku jest ważniejsze? wartość indukcyjności czy pobór prądu, a może jeszcze coś innego.
 4. Cześć Wam. Potrzebuje silnika w którym dzięki sterowaniu arduino uno silnik wykonywałby ruch obrotowy 30 stopni w 20 milisekund. Plan działania. -obrót 30 stopni w 20 ms -czeka 63 ms i tak w pętli Na pełen obrót wału 360 stopni składałoby się 12 ruchów obrotowych po 30 stopni. Czas obrotu wału wynosiłby 12 * (20+63)= 996 ms. Silnik miałby bardzo małe obciążenie , około 5 g. Moją uwagę zwraca silnik 400 krokowy. https://botland.com.pl/pl/silniki-krokowe/2113-silnik-krokowy-42byghm809-400-krokowobr-3v-17a-048nm.html 400 / 12 = 33,3 ~ 33 kroków by musiało zrobić żeby osiągnąć te 30 stopni. Myślałem także nad silnikiem dc z enkoderami, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Który silnik z jakim sterownikiem dałby mi te 30 stopni w 20 milisekund? Pyta początkujący w tym fachu.
×
×
 • Utwórz nowe...