Skocz do zawartości

Yarokot

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Yarokot

 • Ranga
  1/10
 1. Planuje wysterować samochodowy wskaźnik paliwa. Jest on bezpośrednio podłączony w liczniku pod +10 V ze stabilizatora a następnie do pływaka pracującego w zakresie od 210 Ohm(pusty) do 47 Ohm(pełny). Chce zastosować Arduino Nano do podania sygnału na ten wskaźnik. Domyślam się, że wskaźnik działa na zasadzie pomiaru prądu płynącego w obwodzie. Myślałem nad zastosowaniem tranzystora, który by mi regulował napięcie na rezystorze a tym samym płynący prąd. Rezystor też musiałbym zastosować jakiejś większej mocy, ponieważ jak testowałem wskaźnik to prąd wynosił około 200mA dla pełnego baku. Zastanawiam się czy to ma sens, a może jest jakiś inny lepszy lub w ogóle działający w porównaniu do tego co zaproponowałem.
 2. Chce sterować silnikiem od podnośnika szyb zmieniając kierunek. Dodałem jak w artykule diody i zmieniłem rezystory na 10k. Aktualnie brak reakcji. Mostek sam w sobie jest sprawny, ponieważ sterując bezpośrednio 5v z arduino wszystko działa jak należy. Następuje problem w przypadku chęci wysterowania tego poprzez arduino. Przeszedłem z ekspandera na wyjścia z arduino i zaczęło funkcjonować poprawnie.
 3. Narysowałem schemat, który zamieściłem w załączniku. Poprawiłem kod, ale nadal nie działa jak powinno. Przy rezystorze 330 Ohm tranzystor załącza przekaźniki bez wciśnięcia przycisku. Przy 100k Ohm, brak reakcji na wciśnięcie przycisku. Myślę, że problemem jest dobór odpowiedniego rezystora. Tylko jaki zastosować? pinMode(0, INPUT_PULLUP); pinMode(1, INPUT_PULLUP); pinMode(7, OUTPUT); pinMode(8, OUTPUT); if (digitalRead(0) == LOW) { digitalWrite(7, HIGH); digitalWrite(8, LOW); } else { digitalWrite(7, LOW); } if (digitalRead(1) == LOW) { digitalWrite(8, HIGH); digitalWrite(7, LOW); } else { digitalWrite(8, LOW); } schemat.pdf
 4. Wykonałem na przekaźnikach mostek H, który ma być sterowany za pomocą arduino. Przekaźniki sterują silnikiem 12v, który ma piki do nawet 8 amper, ale mniejsza o to. Problem zachodzi w sterowaniu. Cewki przekaźnika steruje przy pomocy tranzystorów NPN, a następnie przez rezystor do arduino. Problem w tym ze po podłączeniu przekaźniki cały czas się załączają i wyłączają. Czy może to być spowodowane przez zastosowanie rezystora o zbyt małej rezystancji?
×
×
 • Utwórz nowe...