Skocz do zawartości

HappyW

Użytkownicy
 • Zawartość

  8
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

O HappyW

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Okazało się, że od tego należało zacząć. Tym razem sudo apt-get install fswebcam w zupełności wystarczyło. Jeszcze raz bardzo dziękuję i biorę się za testowanie oprogramowania i kamery. Pozdrawiam serdecznie, HappyW
 2. Kontynuując temat. Spróbowałem zainstalować system jeszcze raz na innej karcie (Etcher + Raspbian Buster with desktop and recommended software) - efekt dokładnie jak wcześniej opisany. BTW doczytałem, że problem z uszkodzeniem SPI EEPROM może dotyczyć RPI v. 4, więc już z tym nie kombinowałem, a za to sprawdziłem jak zadziała Raspbian Buster with desktop. Okazało się, że tym razem zadziałało od razu Teraz się system aktualizuje, dam znać jak skończy, sprawdzę jak tym razem pójdzie z instalacją fswebcam. Wielkie dzięki za pomoc.
 3. Za chwilę sprawdzę, bo chyba mam jakiegoś na pendrive. Przy sobie nie mam też innej karty, w razie czego będę kontynuował testy po południu. Bardzo dziękuję.
 4. Witam ponownie, Wprawdzie temat zaczyna wykraczać poza zdefiniowane ramy, jednak pozwolę sobie dopytać w ramach jego kontynuacji. Zgodnie z sugestią @ethanak próbowałem postawić czysty system. Obraz pobrałem (Raspbian Buster with desktop and recommended software) i przy użyciu Etcher załadowałem na kartę. Niestey, próba uruchomienia z jej użyciem mojej maliny daje efekt w postaci "end Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(179,2)". Tutaj przeczytałem, że jeżeli RPI się nie bootuje, to mógł ulec uszkodzeniu SPI EEPROM i konieczne może być użycie bootloader'a. Niestety ja używam RPI 2 model B i w związku z tym pytanie, czy mogę w stosunku do niej zastosować tą samą procedurę? Z góry dziękuję za pomoc.
 5. Jasne, wielkie dzięki, dam znać jak odpalę i zobaczę jak idzie. Bardzo dziękuję!!!
 6. Mam wrażenie, że albo u mnie jest jeszcze jakiś poważniejszy problem i potrzebne jest np. postawienie czystego systemu, albo coś jest nie tak z repozytoriami (nie przypuszczam). pi@RPIws ~ $ sudo apt-get update Err http://raspberrypi.collabora.com wheezy Release.gpg Something wicked happened resolving 'raspberrypi.collabora.com:http' (-5 - No address associated with hostname) Get:1 http://archive.raspberrypi.org wheezy Release.gpg [488 B] Ign http://mirrordirector.raspbian.org wheezy Release.gpg Ign http://raspberrypi.collabora.com wheezy Release Get:2 http://archive.raspberrypi.org wheezy Release [17.6 kB] Ign http://mirrordirector.raspbian.org wheezy Release Get:3 http://archive.raspberrypi.org wheezy/main armhf Packages [145 kB] Err http://raspberrypi.collabora.com wheezy/rpi armhf Packages Something wicked happened resolving 'raspberrypi.collabora.com:http' (-5 - No address associated with hostname) Err http://raspberrypi.collabora.com wheezy/rpi Translation-en Something wicked happened resolving 'raspberrypi.collabora.com:http' (-5 - No address associated with hostname) Ign http://archive.raspberrypi.org wheezy/main Translation-en Err http://mirrordirector.raspbian.org wheezy/main armhf Packages 404 Not Found Err http://mirrordirector.raspbian.org wheezy/contrib armhf Packages 404 Not Found Err http://mirrordirector.raspbian.org wheezy/non-free armhf Packages 404 Not Found Err http://mirrordirector.raspbian.org wheezy/rpi armhf Packages 404 Not Found Ign http://mirrordirector.raspbian.org wheezy/contrib Translation-en Ign http://mirrordirector.raspbian.org wheezy/main Translation-en Ign http://mirrordirector.raspbian.org wheezy/non-free Translation-en Ign http://mirrordirector.raspbian.org wheezy/rpi Translation-en Fetched 163 kB in 5s (30.6 kB/s) W: Failed to fetch http://raspberrypi.collabora.com/dists/wheezy/Release.gpg Something wicked happened resolving 'raspberrypi.collabora.com:http ' (-5 - No address associated with hostname) W: Failed to fetch http://raspberrypi.collabora.com/dists/wheezy/rpi/binary-armhf/Packages Something wicked happened resolving 'raspberrypi.coll abora.com:http' (-5 - No address associated with hostname) W: Failed to fetch http://raspberrypi.collabora.com/dists/wheezy/rpi/i18n/Translation-en Something wicked happened resolving 'raspberrypi.collab ora.com:http' (-5 - No address associated with hostname) W: Failed to fetch http://mirrordirector.raspbian.org/raspbian/dists/wheezy/main/binary-armhf/Packages 404 Not Found W: Failed to fetch http://mirrordirector.raspbian.org/raspbian/dists/wheezy/contrib/binary-armhf/Packages 404 Not Found W: Failed to fetch http://mirrordirector.raspbian.org/raspbian/dists/wheezy/non-free/binary-armhf/Packages 404 Not Found W: Failed to fetch http://mirrordirector.raspbian.org/raspbian/dists/wheezy/rpi/binary-armhf/Packages 404 Not Found E: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead. Co sądzisz?
 7. @FlyingDutch i @ethanak, Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim pytaniem i udzielone wyjaśnienia. @ethanak masz absolutną rację odnośnie poziomu mojej wiedzy oraz kursów. Niestety czasami staram się coś zrobić "na wczoraj", a ciągle brakuje czasu na zbudowanie podstaw. Mam nadzieję, że wkrótce znajdę czas na nadrobienie zaległości i nie będę pytał o przyziemności. Niemniej bardzo dziękuję za podpowiedź odnośnie "chmod 755" - zadziałało Teraz jeszcze muszę rozwiązać problem z brakiem zainstalowanej grafiki error: GD graphics library not found Na razie spróbowałem zainstalować sudo apt-get install libgd2-noxpm-dev , ale niestety nie poszło idealnie The following packages have unmet dependencies: libgd2-noxpm-dev : Depends: libgd2-noxpm (= 2.0.36~rc1~dfsg-6.1+deb7u11) but it is not going to be installed E: Unable to correct problems, you have held broken packages. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
 8. Witam i wielka prośba o pomoc. Planuję przetestować współpracę mojej malinki (Pi 2 B) z kamerą podłączoną przez USB. Znalazłem wiele pozytywnych informacji nt. programu fswebcam, ale niestety utknąłem na samym początku tj. na jego instalacji. Mianowicie polecenie sudo apt-get install fswebcam informuje o problemach z repozytorium http://mirrordirector.raspbian.org W związku z tym znalazłem źródło na GitHub i próbowałem postępować zgodnie ze wskazówką autora (Philip Heron). Dodam, że pobrane pliki w formie ZIP rozpakowałem i cały folder fswebcam-master umieściłem w /home/pi. Następnie z poziomu folderu fswebcam-master wprowadziłem polecenie ./configure --prefix=/usr Niestety tym razem dowiedziałem się, że -bash: ./configure: Permission denied Próba wpisania przed tym "sudo" zmienia tyle, że sudo: ./configure: command not found Wprawdzie nie jest to czysty system, ale zbyt wiele modyfikacji nie wprowadzałem i działam na standardowym koncie "pi". Próbowałem jeszcze kilku innym możliwości włącznie z przypisaniem do /usr dodatkowych uprawnień, wszystko bez pozytywnego rezultatu. Wielka prośba o pomoc, niestety ja dopiero zaczynam i moja wiedza pozostawia jeszcze wiele do życzenia ;-)
×
×
 • Utwórz nowe...