Skocz do zawartości

Adas

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

O Adas

 • Ranga
  1/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Ja pewnie troche zagmatwałem, więc najprościej chciałbym to przedstawić poniższym pytaniem: Mimo że R1 jest różne od R2 to jeśli są wpięte równolegle - napięcie, jakie się odłoży na każdym z nich będzie takie samo ? Jeśli tak to nie rozumiem tego zjawiska. Nie chodzi mi też o to jak to można obliczyc, rozumiem również pojecie zastępczej rezystancji Rz, ale po prostu nie kumam jak to fizycznie możliwe. Jeszcze jedna rzecz, którą prosiłbym abyś mi zobrazował, mianowicie dlaczego zbyt wysokie napięcie może uszkodzić elementy w układzie, skoro kurs mówi o tym, że każdy z elementów pobierze tyle prądu ile potrzebuje ? Gdzies mi brakuje kilku elementów układanki, żebym zakumał:D
 2. @Gieneq ok czyli jeśi dobrze zrozumiałem na rezystorach wpiętych równolegle odłoży się to samo napięcie pod warunkiem, że mają tę samą rezystancję oraz w układzie nie ma innych elementów wpiętych szeregowo jak ten R3 z wklejonego obrazka ? Może warto doprecyzować informację w kursie.
 3. Odnośnie 2 prawa Kirchhoffa w sekcji #3 - mam pytanie, bo nie rozumiem tego zjawiska. "na podzespołach połączonych równolegle zawsze będzie to samo napięcie, ponieważ są dołączone do tego samego zasilania." - dlaczego napięcie na elementach (a właściwie spadek napięcia na tych elementach) wpiętych równolegle będzie takie samo jak napięcie żródła zasilania ? Jeśli rezystancja tych elementow będzie różna, rózne wartości prądu "zabiorą z układu", to rozumiem, że będą na nich również różne spadki napięć. Dodatkowo przed układem spiętym równolegle (przed węzłem rozwidlającym dla płynącego prądu - jak na załączonym układzie z dodanym R3) może być dodany np. rezystor R3, który zabierze też z układu prądu i napięcia, więc napięcie pozostałe do rozdzielenia na R1 i R2 będzie zmniejszone a dodatkowo inne wartości rezystancji R1 i R2 spowodują, że inne napięcie się na nich odłoży, mimo że wpięte są względem siebie równolegle.
 4. Super artykuł ktory dobrze obrazuje to, jak działają zjawiska związane elektrycznoscia i elektronika. Brakuje mi w pierwszej części wyjaśnienia, dlaczego dodanie źródła o zbyt wysokim napięciu spowoduje uszkodzenie układu skoro odbiornik weźmie tyle prądu ile potrzebuje ?
×
×
 • Utwórz nowe...