Skocz do zawartości

Adas

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez Adas

 1. 8 godzin temu, Gieneq napisał:

  Oj nie nie , może niejasno się wyraziłem. Rezystory R1 i R2 mogą być dowolne. Jest zależność że wypadkowa rezystancja wyraża się wzorem.

  Jeżeli pytasz o 3 część kursu to tego nie ma tutaj, jest za to w poprzedniej (2 części). Śródtytuł Połączenie równoległe rezystorów.

  Masz tam przykład jak użyć wzór. Uzyskasz wypadkową rezystancję gdzie łatwo policzysz spadek napięcia z dzielnika napięcia (masz to w 3 części kursu).

  Na spokojnie policz, poeksperymentuj. Dobrze jest wyrobić sobie pewną intuicję. Np wyobraź sobie że jeden z rezystorów ma opór zerowy albo nieskończony i co się wtedy dzieje. Jak jest nieskończony to prawie rozwarcie, czyli przestaje mieć wpływ na spadek napięcia. Jak jest zerowy to prawie zwarcie, co wtedy się dzieje? Stawianie sobie takich pytań pomaga 😀

  Ja pewnie troche zagmatwałem, więc najprościej chciałbym to przedstawić poniższym pytaniem:

  Mimo że R1 jest różne od R2 to jeśli są wpięte równolegle - napięcie, jakie się odłoży na każdym z nich będzie takie samo ? 

  Jeśli tak to nie rozumiem tego zjawiska. Nie chodzi mi też o to jak to można obliczyc, rozumiem również pojecie zastępczej rezystancji Rz, ale po prostu nie kumam jak to fizycznie możliwe.

  Jeszcze jedna rzecz, którą prosiłbym abyś mi zobrazował, mianowicie dlaczego zbyt wysokie napięcie może uszkodzić elementy w układzie, skoro kurs mówi o tym, że każdy z elementów pobierze tyle prądu ile potrzebuje ? 

  Gdzies mi brakuje kilku elementów układanki, żebym zakumał:D

  • Lubię! 1
 2. Odnośnie 2 prawa Kirchhoffa w sekcji #3 - mam pytanie, bo nie rozumiem tego zjawiska.

  "na podzespołach połączonych równolegle zawsze będzie to samo napięcie, ponieważ są dołączone do tego samego zasilania." - dlaczego napięcie na elementach (a właściwie spadek napięcia na tych elementach) wpiętych równolegle będzie takie samo jak napięcie żródła zasilania ? Jeśli rezystancja tych elementow będzie różna, rózne wartości prądu "zabiorą z układu", to rozumiem, że będą na nich również różne spadki napięć. Dodatkowo przed układem spiętym równolegle (przed węzłem rozwidlającym dla płynącego prądu - jak na załączonym układzie z dodanym R3) może być dodany np. rezystor R3, który zabierze też z układu prądu i napięcia, więc napięcie pozostałe do rozdzielenia na R1 i R2 będzie zmniejszone a dodatkowo inne wartości rezystancji R1 i R2 spowodują, że inne napięcie się na nich odłoży, mimo że wpięte są względem siebie równolegle.

  szeregowo_równolegle.jpg

  • Lubię! 1
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.