Skocz do zawartości

Admon

Użytkownicy
 • Zawartość

  7
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O Admon

 • Urodziny 07.05.1959

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Admon's Achievements

2/10

2/10 (2/10)

5

Reputacja

 1. Bardzo dobry przykład jak ułatwić ciężką pracę fizyczną wykorzystując technologię. Super pomysł jako pierwszy krok. W tej sytuacji nasuwa się pytanie - jakie jest finalne idealne rozwiązanie ? (IFR - Ideal Final Result), które jest integralnym elementem procesu TRIZ (skrót z rosyjskiego : техника решения инновационных задач) w/g Altszullera. W/g mnie to jest maszyna pakująca Ishida (Japonia) - składająca się z 16 indywidualnych sekcji ważących ziemniaki umieszczonych na okręgu. W trakcie pakowania realizowana jest funkcja optymalizacji, polegająca na realizacji otwarcia 4-6 sekcji jednocześnie sterowanego przez przez komputer, tak aby uzyskać wagę jednostkowego opakowania zbliżoną do zadanej. Widziałem takie maszyny 20lat temu, pracujące z wydajnością 1 worek na 3-5 sekund. Zadana waga była 2.2 funty UK (1 kg), a dokładność wynosiła 50g. Maszyna pracowała w zakresie do 20kg opakowania jednostkowego. Identyczne maszyny służą do pakowania produktów sypkich przemysłu spożywczego (np. czipsów). Szczegóły można obejrzeć: https://youtu.be/m6wOonjT9KE?t=103
 2. Ciekawy projekt! Zakładam, że wykorzystując technologię, zależy nam na optymalizacji procesów wzrostu i rozwoju roślin, dlatego mam kilka sugestii: (1) wymienić rurki z tworzywa na ciemne - (białe szybko zarosną glonami), (2) uwzględnić wpływ temperatury na ilość jednorazowo aplikowanej wody (rośliny pobierają więcej wody w wyższej temperaturze, ale zbyt wysoka może zahamować wzrost roślin, a nawet problemy fizjologiczne i krańcowo - ich obumarcie. Dodatkowo przy zbyt wysokiej temperaturze można by zwiększyć schładzanie roślin poprzez aktywną wentylację. Jedną z funkcji wody w roślinach jest regulacja temperatury i jej parowanie przez aparaty szparkowe w celu schłodzenia. (3) wprowadzić pomiar wilgotności powietrza, oraz zapewnić aby podłoże nie było zbyt mokre, aby zapobiec rozwojowi grzyba Phytophtora sp. powodującego chorobę o nazwie zaraza ziemniaka - która powoduje nekrozy na liściach, pędach i owocach). Pierwotne zakażenie może nastąpić poprzez zarodniki przeniesione w powietrzu, bądź odglebowo. Na pierwszym zdjęciu widoczne są objawy tej choroby na pomidorach. (4) docelowo można rozważyć wprowadzenie automatyzacji pomiaru zawartości składników pokarmowych w glebie i ich korektę poprzez aplikację do dostarczanej wody. (5) interesujący byłby projekt prowadzenia takiej uprawy w w mieszkaniu w okresie zimy, poprzez wykorzystanie światła LED aktywnego dla fotosyntezy - zrobiłem eksperyment z pelargoniami, które mi kwitły w mieszkaniu przez całą zimę. Z załączeniu na foto nr 2 inne rośliny w takim oświetleniu.
 3. Czytam: "Ogniwa galwaniczne znane są ludzkości już od ponad 200 lat". I to jest prawda, bo skoro powstanie pierwszych ogniw datuje się na wiek III p.n.e , czyli 2200 lat temu to jest cały czas ponad 200 lat. Jest to tzw. bateria z Bagdadu (Naczynie z Bagdadu, bateria bagdadzka) – naczynie gliniane znalezione w 1936 roku w Chudżat Rabua (okolice Bagdadu) przez archeologa niemieckiego Wilhelma Königa. Okazuje się, że jeszcze do niedawna bagdadzcy złotnicy używali do złocenia małych przedmiotów własnoręcznie budowanych ogniw galwanicznych, różniących się zasadniczo od rozpowszechnionych na świecie. Reasumując ogniwa tego typu znane są ludzkości od ponad 2200 lat, a od ok. 200 lat nazywane są ogniwami galwanicznymi . Miłego dnia !
 4. Zbyt często nadużywamy słowa 'innowacja' w Polsce we wszystkich jego odmianach. Prawdopodobnie wynika to z niepełnego zrozumienia co ono oznacza. Najkrócej: "a new idea, that works" - czyli nowa idea, która działa na rynku. Nie jest innowacją nowa idea bez jejwdrożenia, lub to, co nam się wydaje, że jest nowe , a tym bardziej tylko pomysł ... Miłego dnia!
 5. Jeśli zastosujemy transparentne tworzywo w instalacji - tak jak na zdjęciach - wewnętrzne powierzchnie rurek i zbiornika zarosną glonami w jeden tydzień. Tworzywo powinno być nieprzepuszczające światła. System nawadniania kropelkowego opracował pod koniec lat 50-tych XX wieku Simcha Blass (1897–1982; Hebrew: שמחה בלאס‎), który był polsko-izraelskim inżynierem i wynalazcą, oraz założycielem firmy Netafim. https://www.netafim.com/48f2d3/globalassets/products/flexible--pe-pipes/pipes-catalog.pdf Wychodzi na to, że najprostszym i najtańszym rozwiązaniem przy wielogatunkowym zbiorowisku roślin, będzie zastosowanie prostego systemu kropelkowego - bez sensorów i elektroniki, ale z 1 pompką i regulowanymi końcówkami do aplikacji wody. Na każdej końcówce możemy indywidualnie ustawić ilość dozowanej wody w jednostce czasu. W przeciwnym razie wartość instalacji do nawadniania, przekroczy wartość nawadnianych roślin. https://en.wikipedia.org/wiki/Drip_irrigation
 6. Dobry pomysł, ale : (1) zastosowane przezroczyste tworzywo do rurek i zbiornika spowoduje, że ich wewnętrzne powierzchnie zarosną glonami w 1 tydzień, (2) pomysł super, przy założeniu, że mamy monokulturę (1 gatunek roślin) do podlewania - w innym przypadku jedne zgniją, a inne uschną - chyba że zastosujemy tyle czujników i aplikatorów - ile mamy różnych gatunków roślin. Jedne gatunki wymagają regularnego podlewania - 1x dziennie, a inne 1x na tydzień. Miłego dnia ! Ten numer niestety, ale nie przejdzie, chyba że do każdego gatunku roślin zastosujemy oddzielne: sensor i aplikator wody. Inaczej jedne rośliny uschną , a inne zgniją.
 7. Dobre, ale to, czy mnie wyrzucą z mojego domu, czy nie - zależy od tego jakie to będą zioła ...;)
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.