Skocz do zawartości

GrzegorzSz

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

O GrzegorzSz

 • Ranga
  1/10
 1. Kończy się wrzesień, a aktualizacji do RPi4 wciąż nie widać. Co więcej, układ wyjściowy gniazd jest inny niż na zdjęciach, więc trzeba odwrotnie założyć przednią ściankę. Do tego układów scalonych jest więcej niż dwa, a mniej niż radiatorów, więc przydałaby się jednak konkretna informacja co i gdzie przyklejać.
 2. dzięki za wskazówkę, widzę że ten język ma faktycznie ogromne możliwości, ale łatwo nie będzie
 3. Witam wszystkich Zaczynam dopiero przygodę z Malinką i zapewne zbłądzę jeszcze wiele razy, zanim osiągnę pożądany efekt. Chcę na niej zrobić system nadzoru i ewidencji nad piecem centralnego ogrzewania w moim domu. Na komputerze powinny chodzić: 1. właściwy program sterujący 2. interfejs graficzny wyświetlający dane i pozwalający zmieniać parametry 3. rejestrator w bazie danych wartości typu temperatury, czas otwarcia palnika gazowego itp. Niestety, utknąłem za granicą i na razie mogę tylko rozpatrywać problemy teoretycznie (cały zestaw leży w kartonach w Polsce). Ze względu na liczne głosy zachwytu, chciałbym całe oprogramowanie napisać w Pythonie. Będę wdzięczny za wyjaśnienie kilku wstępnych wątpliwości: 1. Główny program mógłby chodzić w pętli opisanej w Waszym kursie while True: temperatura1 = sensor1.get_temperature() if temperatura1 < temperatura_min: uruchom_piec() temperatura2 = sensor2.get_temperature() if temperatura2 < temperatura_min: grzej_wode() # itd. time.sleep(1) Interesuje mnie zachowanie funkcji sleep(). Z jednej strony wydaje mi się konieczna, bo inaczej potężnie obciążymy procesor, z drugiej zastanawiam się, czy w czasie oczekiwania nie zablokuje np. obsługi ekranu dotykowego i zmianę nastaw? 2. W jaki sposób przydzielane są wątki na poszczególne rdzenie - czy dzieje się to automatycznie, czy też musi to robić programista? 3. Zakładam stworzenie niezależnych programów, które będą miały łączność poprzez jakiś plik z danymi nastaw (modyfikacja przez interfejs graficzny, a odczyt przez program sterujący) oraz plik wartości odczytanych z czujników (zapis przez program sterujący, a rejestracja w odpowiednich interwałach czasowych przez interfejs do bazy danych) Czy da się zastosować jakiś np. sprzętowy zegar, który wygeneruje przerwanie co minutę żeby zapisać kolejny rekord z danymi, czy też stosować sleep() w pętli?
 4. Witam wszystkich Mam na imię Grzegorz, lat całkiem sporo. Elektroniką bawiłem się dawno temu, potem przesiadłem się na komputery, przez wiele lat pisałem programy. Teraz zainteresowałem się Raspberry Pi, bo sterowanie mojego pieca w domu uważam za zbyt słabe i chcę poprawić dobrą fabrykę. Co z tego wyjdzie i czy piec przeżyje - poinformuję tutaj
×
×
 • Utwórz nowe...