Skocz do zawartości

pszlachcic74

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O pszlachcic74

 • Ranga
  1/10
 1. Znalazłem jakieś schematy w sieci, dodałem zamiast diody Shottky to co na schemacie poniżej. Rezystor i kondensator mają zapewniać "miękki start", ale w tym układzie mosfet jest tylko jeden...
 2. Zrobiłem wersję poprawioną. R1 i R2 są teraz odpowiednie, R4 na razie zostaje 100k, po przeliczeniu wszystkich parametrów akumulatorów i obciążenia najwyżej poprawię. Rysunek 1 zawiera układ z dzielnikiem napięcia (R3 i R5), Rysunek 2 z diodą Zenera. Dałem 12V i 1,3W, myślę że takie parametry będą OK. Usunąłem diodę za akumulatorem - rzeczywiście jest niepotrzebna, a tylko daje spadek napięcia. Dioda D1 zostaje, była tylko źle zaznaczona bo SB560 to dioda Shottky, więc spadek napięcia będzie nieduży. Wiem, że są takie układy. Znalazłem gdzieś schematy na 5V i 3,3V, ale jak na razie nie udało mi się znaleźć nic na 24V, a nie mam na tyle wiedzy, żeby samemu tworzyć takie układy. Jeszcze raz wielkie dzięki za fachową, i co ważne, zrozumiałą dla niespecjalisty pomoc.
 3. Dzięki za odpowiedzi, Masz rację, pomyłka, miało być 8k2. To daje próg odcięcia ok. 23V, rzeczywiście za dużo. Dla R1 = 7k5 próg odcięcia wychodzi ok. 21,3V a to dużo lepsza wartość. Jeszcze lepiej wychodzi dla R1= 8k2 i R2 = 1k1, wtedy próg odcięcia wyjdzie 21,1V, prawie idealnie. To właśnie są wyniki mojej niewiedzy. Myślę że wystarczy 13k lub 15k, więcej chyba nie trzeba. Zastanawiam się też czy nie zwiększyć R4 do 220k (jak rozumiem histereza przy 100k i 24V powinna wyjść ok. 1V, przy większym R4 będzie mniejsza, w tym przypadku ok. 0,5V). Cyba już rozumiem. Z opisu AVT-772 napięcie bramka-źródło powinno być o ok. 2V niższe niż napięcie zasilania, które będzie wynosić dwadzieścia kilka V. Ponieważ w charakterystyce tego tranzystora jest +/- 20V, zatem do mojego celu się nie nadaje, musiałby być inny MOSFET-P, o większym napięciu bramka-źródło. Jakieś propozycje?
 4. Bardzo proszę bardziej biegłych o sprawdzenie poniższego schematu zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora AGM 24V (a dokładniej dwóch połączonych szeregowo 12V). Schemat oparty jest na projekcie AVT-772. Zmieniłem wartości rezystorów i MOSFET'a. Dodałem też dwie diody zabezpieczające żeby uniknąć przejścia prądu z powrotem na akumulator i odciąć ewentualny wsteczny prąd z obciążenia. Zasada działania taka jak w oryginale. Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem wszystkie opisy dlatego wolę żeby ktoś to sprawdził zanim zmontuję układ.
×
×
 • Utwórz nowe...