Skocz do zawartości

szlak18

Użytkownicy
 • Zawartość

  8
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

4 Neutralna

O szlak18

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Brak informacji

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. W związku z ostrzeżeniami o NIE zasilaniu serwa z USB, czyli lepiej wgrać najpierw program do płytki bez podłączenia serwa. Potem podłączyć zasilanie 9v i serwo? Chyba miałem szczęście że to serwo jest małe bo wgrałem program przez USB z serwem podłączonym do płytki, na domiar złego do wyjścia 5V. Po wgraniu programu serwo od razu ruszyło. Nic się nie stało... Chciałem się też upewnić, V in to jest to samo napięcie co podane z zasilania zewnętrznego? Czy jest ono podłączone bezpośrednio do gniazda zasilającego bez stabilizacji i ograniczeń? Czy można mieć płytkę włączoną do zasilania USB i zasilania zewnętrznego jednocześnie?
 2. Dzięki Gieneq za nakierowanie. Zmieniłem ustawienia monitora COM z "powrót karetki" na NOWA linia i działa. Można by to w kursie zaznaczyć opisując Serial.readStringUntil('\n'); - wyjaśniając dostępne parametry bo domyślam się, że powrót karetki też ma jakiś parametr - cokolwiek to znaczy. Także złapałem się na tym, że wpisując z "palca" Serial.print wpisałem tylko print i monitor wpisywał wszystko w jednej linii. Dopiero potem zauważyłem println i już pisał linia pod linią.
 3. #define zielona 8 #define czerwona 9 String odebraneDane = ""; //Pusty ciąg odebranych danych void setup() { Serial.begin(9600); //Uruchomienie komunikacji pinMode(zielona, OUTPUT); //Konfiguracja wyjść pinMode(czerwona, OUTPUT); digitalWrite(zielona, HIGH); delay(1000); digitalWrite(zielona,LOW); //Wyłączamy diody digitalWrite(czerwona, HIGH); delay(1000); digitalWrite(czerwona,LOW); } void loop() { if(Serial.available() > 0) { //Czy Arduino odebrało dane //Jeśli tak, to odczytujemy je do znaku końca linii i zapisz w zmiennej odebraneDane odebraneDane = Serial.readStringUntil('\n'); if (odebraneDane == "zielona") { //Jeśli odebrano słowo "zielona" digitalWrite(zielona, HIGH); //To włączamy diodę zieloną delay(1000); digitalWrite(zielona, LOW); } if (odebraneDane == "czerwona") { //Jeśli odebrano słowo "czerwona" digitalWrite(czerwona, HIGH); //To włączamy diodę czerwoną delay(1000); digitalWrite(czerwona, LOW); } } } Kopia programu z lekcji plus te moje 6 linijek 9600 baud, autoscroll, powrót karetki. COM 3 Nie wiem jak pokazać więcej konfiguracji. Do tego momentu wszystko działało OK.I woltomierz też działa z następnej lekcji. A tak przy okazji czy można zrobić tak by monitor wypisywał dane nie w jednej linii a jeden wpis pod drugim jak w kursie.
 4. Witam Wystąpił problem z programem z ćwiczenia "Sterowanie diodami przez UART" Po wklejeniu (wcześniej wpisałem oczywiście) program nie działa. Dodałem do sekcji setup mignięcie diodami digitalWrite(zielona, HIGH); delay(1000); digitalWrite(zielona,LOW); //Wyłączamy diody digitalWrite(czerwona, HIGH); delay(1000); digitalWrite(czerwona,LOW); by mieć pewność, że wszystko dobrze podłączone i wgrane. Diody migają na powitanie i dalej nic. Włączam monitor portu szeregowego, wpisuję zielona i nic. Zamykam monitor i błyska zielona po tym czerwona. Włączam monitor wpisuję czerwona i nic. Wyłączam monitor i błyska zielona po niej czerwona. Wersja Arduino 1.8.10. Czy można prosić o pomoc?
 5. Dziękuję za odp. Wracając do programu z sygnalizacją świetlną, zmniejszając czas opóźnienia w pętlach możemy zmierzyć a raczej oszacować czas naciśnięcia przycisku - skracając do 200 ms mamy już stabilne przełączanie świateł, bo szybko naciskając przycisk wiemy że robimy to nieco szybciej niż 200 ms. Jeżeli potrzymamy przycisk stale wciśnięty, przy tych 200 ms to sekwencja będzie się stale przełączała tak długo jak będzie wciśnięty przycisk.
 6. Krótkie pytanie techniczne. Czy da się jakoś pauzować program wysłany na płytkę. Pytam, bo po wpisaniu programu w trakcie nauki, fajnie działa, ale program działa w czasie dalszego czytania kolejnych zadań kursu i trochę to deprymuje. Zanim wpiszę następny program, dotychczasowy stale jest aktywny. Czy po prostu tym się nie przejmować.
 7. Co do zaplecza teoretycznego to się zgadza. Uwidocznił się jednak problem praktyczny. Mianowicie przełożenie schematu na płytkę uniwersalną. Staram się to robić przed spojrzeniem na zdjęcie fizycznej realizacji no i czasami się zatrzymuję. Czy są jakieś mnemotechniczne zasady przekładania schematu na płytkę czy trzeba nabrać wprawy. Może jakiś artykuł na ten temat...
 8. Witam Tu Jaro. Mam trochę wolnego czasu, zawsze chciałem usystematyzować wiedzę ogólną, którą zdobyłem na studiach fizyki doświadczalnej. A było to już trochę temu. Mam nadzieję wykorzystać ją w praktyce. Zainteresowałem się także programowaniem. Moim hobby jest modelarstwo lotnicze. Mam nadzieję, że łącząc to wszystko zbuduję chmarę małych robocików, mechanicznych mrówek czy innych owadów do zbierania informacji ze środowiska. No może jakiś ornitopter...
×
×
 • Utwórz nowe...