Skocz do zawartości

Harnas

Użytkownicy
 • Zawartość

  727
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  16

Harnas wygrał w ostatnim dniu 27 marca

Harnas ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

143 Mistrz

O Harnas

 • Ranga
  6/10
 • Urodziny 18.12.1994

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Harnas

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Żeby móc zasilić HDD trzeba dopisać "max_usb_current=1" w pliku /boot/config.txt. Co do zasilania to długo działała mi na ładowarce 5V 2.1A. Kiedy wyjdzie RPi4 chyba nikt nie wie Co do PLC to uważam że mają kosmiczny stosunek ceny do możliwości. Przez co dla mnie że mają racje bytu tylko tam gdzie wymagane jest stała technologia (np.: cały team zna LAD i nikt nie zna C żeby poeksperymentować z czymś innym) oraz tam gdzie wymagana jest jakaś super niezawodność, czyli krytyczne systemy i zabezpieczenia. Tutaj na pewno nie pakowałbym PLC.
 2. Harnas

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  @daniel89 u mnie ten projekt działał z 2 miesiące. To był taki pomysł na startup ze znajomym ale porzuciliśmy pomysł. U mnie RPi chodzi prawie bez przerwy od tych 4 lat, najczęściej obciążone w 100% i się nie zepsuło. Natomiast zdarza mi się je restartować bo często się nim bawię po prostu. Kilka razy wysypał mi się system na karcie pamięci. Czasem z mojej winy (np przypadkiem wyjąłem kartę gdy RPi działało) czasem nie. Ale nie oszczędzam jej i reinstall pomaga. Myślę że przy SSD nie będzie takich problemów. W końcu są do tego dużo lepiej przystosowane. Ostatnio gdy tak się stało to ostatni wpis w /var/log/kernel mowil o "undervoltage problem". Jest to możliwe bo jeden zasilacz zasila u mnie miedzy innymi RPI z HDD, lampkę na powerledach i ładuje telefon RPi 3B ma możliwość botowania od razu z USB więc nie potrzebujesz żadnej karty. Jeśli się boisz o zasilanie to możesz kupić jakiegoś malego UPS, dalej wyjdzie taniej niż PLC.
 3. Harnas

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Używałem starego OpenHaba. To było z 4 lata temu, jeszcze w wersji 1. Nie wiem jak jest teraz, projekt leży w szufladzie Nawet jeśli kupiłbyś CANshield za 200zł to z RPi wyjdzie kilka razy taniej niż kupno PLC. A możliwości są kilka razy większe. Np.: dołożysz sobie talerzowy HDD, zainstalujesz urBackup i masz wygodne backupowanie ważnych danych. Polecam
 4. Harnas

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Przecież RPi może bez problemu działać 24h na dobę. Problemem są karty pamięci, bo dobrze montować je tylko do odczytu, ale SSD rozwiązuje tu ten problem. Moje RPi 2 działa ciągle od 4 lat (z kilkoma przerwami gdy reinstalowałem system), i sporo czasu z zużyciem CPU na 100% przez BOINC. Nawet momentami było podkręcane. Nie wiem o co chodzi wam z wydajnością. 4 rdzenie 1.4GHz to jednak dużo więcej niż STM32 70Mhz. Usługi jakieś są, ale zabierają śmiesznie małe zasoby. U mnie na Raspbian Lite zajęte jest teraz 57MB RAMu i to z uruchomionymi moimi dodatkowymi rzeczami, a średnie obciążenie CPU dla ostatnich 15 minut to 0.25%. Co do komunikacji, to kilka lat temu robiłem projekt smarthome na Openhab. Urządzeniami końcowymi były moduły na atmegach, a łączność odbywała się modułami NRF24l01. Na RPi napisaliśmy programik który komunikował się z Openhabem po MQTT i tłumaczył komendy na na nasz protokół i wysyłał je przez NRF24l01. Więc nie trzeba się ograniczać do tego co akurat jest obsługiwane.
 5. Harnas

  Regulator temperatury cieczy

  @szczawiosław no to sterowanie PWM z częstotliwością 10kHz ma taki sam sens jak 1kHz czy 400Hz. I żadne z nich nie jest bezcelowe :)
 6. Harnas

  Regulator temperatury cieczy

  Możesz to rozjaśnić?
 7. Harnas

  Pomiar wagi w "ruchu".

  Teoretycznie wystarczyłby równoległy pomiar przyśpieszenia i korygowanie wskazania wagi o składową wynikającą z przyśpieszenia wagi. Tylko że worek nie jest ciałem idealnie sztywnym, przez co na wage i czujnik mogą działać znacznie większe przyśpieszenia niż na worek, co zaburzy wyniki. Chociaż może jakieś uśrednianie pomoże na to.
 8. Dla mnie to logiczne że ta maszynka nie jest wydrukowana z filamentu PET. Przecież pierw autor musiał zbudować tą maszynkę aby mieć ten filament Nie wiem jak sie ma PET do ABS czy PLA pod względem wytrzymałości. Nawet jeśli wyraźnie gorszy, to przecież nie zawsze jest wymagana super wytrzymałość. No i często drukuje się z jakimś tam wypełnieniem.
 9. Nie mam pojęcia. Ale zauważ że tam gdzie zagęszczenie ludzi jest największe, czyli jakieś centra miast, olbrzymia większość ludzi porusza się dużo wolniej.
 10. Jestem strasznie ciekaw co z tego wyjdzie. Ma 472 GFLOPS a GTX1030 który kosztuje 80$ a ma 883 GFLOPS. Czyli do samego trenowania modeli tak średnio, no ale da się. Może do samochodów, ale tutaj chyba trzeba przejść rygorystyczne certyfikacje. Cena Developer Kit jest niższa niż SOM. Wygląda to jak sprzedawanie poniżej kosztów aby zachęcić do siebie inżynierów i odbicie sobie tego w innym segmencie np.: sprzedaży kart Tesla (gdzie marże ma ogromne).
 11. Że co? Produkowanie nowych BTS degraduje środowisko, zużywa energie a i tak za pare lat taki BTS będzie przestarzały. Do tego im mniej BTS tym mniej zeszpecony krajobraz. Więc może poza chorobami, co nie jest jednoznaczne, wychodzi że operatorzy dbają o to co określiłeś "potrzebami długofalowymi". Wygoda czy też jakość prawie zawsze jest ściśle powiązana z ceną. Więc jeśli ludziom pasuje taka jakość/cena i nie uciekają do konkurencji to jest dobrze. Można nawet podciągnąć mniejszą jakość usług o dbanie o zdrowie - im mniejsza wygoda tym mniej klientów - tym mniej promieniowania EM. W Orange (Netia chyba też tak ma) tak właśnie jest. Fizycznie leci jednym "kablem" ale nie zalicza się do pasma głównego użytkownika. Istnieje już takie coś - WiFi Roaming. Poza uczelnianym Eduroamem chyba nigdzie nie widziałem go w praktyce.
 12. Może można by pójść w kierunku hotspotów na podobnej zasadzie jak działa "darmowe orange wifi". Zwłaszcza w miastach, gdzie użytkowników jest najwięcej, wszędzie domowe routery mogłyby rozgłaszać drugą sieć WiFi. Ruch z niej byłby kierowany jakimś VPNem do najbliższego węzła. Autoryzacja mogłaby polegać na tej samej zasadzie co obecnie logowanie do BTS, czyli kartą SIM. Do tego WiFi roaming żeby dało się tego wygodniej używać. Gdyby ruch przez te hotspoty zużywałby pakiet powiedzmy 2x wolniej to myślę że wiele ludzi zaczęłoby z tego korzystać, odciążając tym samym BTSy i swoje baterie (WiFi to znacznie mniejsze moce niż 3G czy 4G). Ekonomia to sztuka maksymalizowania zaspokojonych potrzeb przy ograniczonych środkach.
 13. Harnas

  Projekt terrarium Raspberry Pi

  Rpi0 wystarczy. Nawet ESP8266 by wystarczyło. Jeśli zależy Ci na cenie to weź Rpi0 bez złącz. Dolutowanie ich to naprawdę chwila, a w dodatku możesz wybrać stronę na której będą i typ. Jeszcze możesz wziąć Rpi0 bez wifi i dolutować do USB (z dołu są pady) płyteczke z malutkiej karty sieciowej. Tylko to już może być bardziej zawodne. No i nie potrzebujesz szybkiej 16GB karty pamięci. 4GB 4 klasy też będzie dobre. Byle nie jakiś chińczyk no-name z aliexpress. Co do awaryjności. Przede wszystkim powinieneś zamontować kartę w trybie read only.
 14. @roger_z >"Założę się, że to były po prostu testy dlatego, że miały jakieś być." Nie, było to TDD. I w dodatku prowadzący z którymi to było są na co dzień seniorami w pewnej dużej firmie IT, jeśli ma to tu jakieś większe znaczenie. >"warto mieć testy, żeby przy refactoringach czegoś nie popsuć." Jeśli zmienia się również interfejsy to trzeba wtedy pisać od nowa testy. Przy takim dynamicznym kodzie chyba lepiej pisać testy po napisaniu kodu.
 15. Nigdy nie pracowałem w TDD poza laborkami na studiach. Wydaje mi się że aby TDD dobrze działało wymagana jest dokładna wiedza o tym co, jak i w jakiej strukturze ma powstać. Co wyklucza stosowanie TDD gdy na przykład chcemy się sami nauczyć czegoś nowego czy gdy tworzymy jakieś innowacje i startupy.
×