Skocz do zawartości

Harnas

Użytkownicy
 • Zawartość

  733
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  16

Harnas wygrał w ostatnim dniu 27 marca

Harnas ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

150 Mistrz

O Harnas

 • Ranga
  6/10
 • Urodziny 18.12.1994

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @hazi18 jak Ci się arduino zawiesza to masz raczej bugi w kodzie albo problemy z zasilaniem. U mnie chłodziarka w lodówce od 2 lat ma termostat zbudowany z Chińskiego arduino uno+ds18b20+moduł przekaźnikowy i nic się nie dzieje.
 2. Jest BluePill z STM32. ESP też są mocno zgodne z Arduino.
 3. Elecrow robi akcje promocyjną, m.in 10szt pcb za 1$ https://www.elecrow.com/blog/where-do-you-find-the-opportunity-to-experience-the-pcb-service-for-only-0-99-and-pcba-service-30-off/
 4. @Treker chodzi o to że Chiny zaczynają odbierać status hegemona Stanom Zjednoczonym. USA zaczyna działać bo czas gra na ich niekorzyść. 5G to trochę rykoszet, bo użycie sprzętu Huaweia do budowy tej sieci w USA dałoby ogromne zyski dla Chin oraz za powiedzmy 5 lat, taka wojna handlowa mogłaby się skończyć kliknięciem przycisku gdzieś w Chinach wyłączającego stacje 5G w USA.
 5. Zmierz pierw rezystancje samych kabli pomiarowych.
 6. Może to nie znaczek zgodności z certyfikatem a "China Export". Nawet w linkowanym przez Ciebie artykule jest o tym wzmianka https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE#China_Export
 7. Żeby móc zasilić HDD trzeba dopisać "max_usb_current=1" w pliku /boot/config.txt. Co do zasilania to długo działała mi na ładowarce 5V 2.1A. Kiedy wyjdzie RPi4 chyba nikt nie wie Co do PLC to uważam że mają kosmiczny stosunek ceny do możliwości. Przez co dla mnie że mają racje bytu tylko tam gdzie wymagane jest stała technologia (np.: cały team zna LAD i nikt nie zna C żeby poeksperymentować z czymś innym) oraz tam gdzie wymagana jest jakaś super niezawodność, czyli krytyczne systemy i zabezpieczenia. Tutaj na pewno nie pakowałbym PLC.
 8. @daniel89 u mnie ten projekt działał z 2 miesiące. To był taki pomysł na startup ze znajomym ale porzuciliśmy pomysł. U mnie RPi chodzi prawie bez przerwy od tych 4 lat, najczęściej obciążone w 100% i się nie zepsuło. Natomiast zdarza mi się je restartować bo często się nim bawię po prostu. Kilka razy wysypał mi się system na karcie pamięci. Czasem z mojej winy (np przypadkiem wyjąłem kartę gdy RPi działało) czasem nie. Ale nie oszczędzam jej i reinstall pomaga. Myślę że przy SSD nie będzie takich problemów. W końcu są do tego dużo lepiej przystosowane. Ostatnio gdy tak się stało to ostatni wpis w /var/log/kernel mowil o "undervoltage problem". Jest to możliwe bo jeden zasilacz zasila u mnie miedzy innymi RPI z HDD, lampkę na powerledach i ładuje telefon RPi 3B ma możliwość botowania od razu z USB więc nie potrzebujesz żadnej karty. Jeśli się boisz o zasilanie to możesz kupić jakiegoś malego UPS, dalej wyjdzie taniej niż PLC.
 9. Używałem starego OpenHaba. To było z 4 lata temu, jeszcze w wersji 1. Nie wiem jak jest teraz, projekt leży w szufladzie Nawet jeśli kupiłbyś CANshield za 200zł to z RPi wyjdzie kilka razy taniej niż kupno PLC. A możliwości są kilka razy większe. Np.: dołożysz sobie talerzowy HDD, zainstalujesz urBackup i masz wygodne backupowanie ważnych danych. Polecam
 10. Przecież RPi może bez problemu działać 24h na dobę. Problemem są karty pamięci, bo dobrze montować je tylko do odczytu, ale SSD rozwiązuje tu ten problem. Moje RPi 2 działa ciągle od 4 lat (z kilkoma przerwami gdy reinstalowałem system), i sporo czasu z zużyciem CPU na 100% przez BOINC. Nawet momentami było podkręcane. Nie wiem o co chodzi wam z wydajnością. 4 rdzenie 1.4GHz to jednak dużo więcej niż STM32 70Mhz. Usługi jakieś są, ale zabierają śmiesznie małe zasoby. U mnie na Raspbian Lite zajęte jest teraz 57MB RAMu i to z uruchomionymi moimi dodatkowymi rzeczami, a średnie obciążenie CPU dla ostatnich 15 minut to 0.25%. Co do komunikacji, to kilka lat temu robiłem projekt smarthome na Openhab. Urządzeniami końcowymi były moduły na atmegach, a łączność odbywała się modułami NRF24l01. Na RPi napisaliśmy programik który komunikował się z Openhabem po MQTT i tłumaczył komendy na na nasz protokół i wysyłał je przez NRF24l01. Więc nie trzeba się ograniczać do tego co akurat jest obsługiwane.
 11. @szczawiosław no to sterowanie PWM z częstotliwością 10kHz ma taki sam sens jak 1kHz czy 400Hz. I żadne z nich nie jest bezcelowe :)
 12. Teoretycznie wystarczyłby równoległy pomiar przyśpieszenia i korygowanie wskazania wagi o składową wynikającą z przyśpieszenia wagi. Tylko że worek nie jest ciałem idealnie sztywnym, przez co na wage i czujnik mogą działać znacznie większe przyśpieszenia niż na worek, co zaburzy wyniki. Chociaż może jakieś uśrednianie pomoże na to.
 13. Dla mnie to logiczne że ta maszynka nie jest wydrukowana z filamentu PET. Przecież pierw autor musiał zbudować tą maszynkę aby mieć ten filament Nie wiem jak sie ma PET do ABS czy PLA pod względem wytrzymałości. Nawet jeśli wyraźnie gorszy, to przecież nie zawsze jest wymagana super wytrzymałość. No i często drukuje się z jakimś tam wypełnieniem.
 14. Nie mam pojęcia. Ale zauważ że tam gdzie zagęszczenie ludzi jest największe, czyli jakieś centra miast, olbrzymia większość ludzi porusza się dużo wolniej.
×
×
 • Utwórz nowe...