Skocz do zawartości

Harnas

Użytkownicy
 • Zawartość

  872
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  20

Wszystko napisane przez Harnas

 1. Zrozumiałem to tak, że jest to zarzut że uczelnia ich tego nie nauczyła. Jeśli chodzi o moich znajomych, to na co dzień w pracy wszyscy moi koledzy muszą wymyślać rozwiązania różnych problemów, więc siłą rzeczy muszą potrafić szukać w internecie potrzebnych informacji i łączyć kropki, bo większości się nie znajdzie. A drugiej części nie zrozumiałem, chodzi Ci o to że jest przewaga jest studentów którzy nie chcą się niczego mądrego nauczyć tylko zdobyć dyplom?
 2. @Tomson1105 nie chodzi o to czy się nadają czy nie, a o to czego chcą a nie chcą się uczyć. Cały czas dobrze wiadomo jakie kompetencje ma absolwent zawodówki, technikum i politechniki. A mimo to, inteligentne osoby idą na politechnikę, jarając się na nich najbardziej kompetencjami montera (absolwenta zawodówki). To są rzeczy które zainteresowani mogą bez problemu ogarnąć sami, zwłaszcza w tak powszechnym dostępnie do internetu. Naprawdę do tego potrzeba przedmiotu na uczelni wyższej? Oprócz tego, płytkę stykową w pracy użyje 1 na 100 absolwentów.
 3. @Tomson1105 rzuciłeś tezę i naprawdę nie wiem jak to co napisałeś później się do niej odnosi: Ten wykład marzeń mógłby być zarówno dla 1 osoby jak i na pełnym stadionie i kolejnym milionem słuchaczy przed telewizorami. Co ma do tego ilość osób? Problemem jest to, że większość studentów i absolwentów Politechnik tak naprawdę chciała by pójść do jakiejś 1-2 rocznej zawodówki a wybiera uczelnię wyższą.
 4. Raczej będą problemy. Nie rób takich rzeczy, zwłaszcza z bateriami litowymi bo może to skończyć się czymś niebezpiecznym.
 5. Czemu wgrywasz wersję sprzed 5 lat?
 6. Harnas

  GPS tracker do roweru, co zamiast GSM?

  Może AirTag.
 7. Jak najbardziej można. Jest rejestr ODR.
 8. @Zealota zgadza się, wypływa ale w pomijalnym stopniu. W artykule dalej o tej metodzie jest napisane: A PC ma bardzo szeroki zakres zmian obciążenia. Oraz: I na schemacie z podwójnym BCM, na wejściu jest filtr EMI, czyli zaprojektowany z myślą o tłumieniu zakłóceń wysokiej częstotliwości.
 9. Zupełnie nie prawda. Ten dławik jest aby blokować zakłócenia wysokiej częstotliwości. Nie dałby rady korygować cos(fi) w takim zakresie zmian obciążenia.W zasilaczu jest aktywny PFC który steruje tranzystorami tak, aby z zewnątrz wyglądał jak odbiornik rezystancyjny.
 10. Przeczytałem właśnie komentarz o rodzaju buforowania i czy nie byłoby jeszcze lepiej przełączać się między podwójnym i potrójnym w zależności od ilości FPS? Przy krótkim czasie renderowania klatki przełączalibyśmy się na podwójne buforowanie i po wyrenderowaniu usypialibyśmy CPU do czasu blanking interval. Wtedy oszczędzalibyśmy nieco energii i rdzeń byłby nieco chłodniejszy.
 11. Osobiście odradzam rf800. Nadaje się najwyżej do zabezpieczania domowych PCB przed utlenianiem. Dużo lepsze są topniki w żelu (chociaż najtańsze RMA223 są dość słabe). Tak jak kolega napisał, wiertła w różnych rozmiarach - w najgorszym wypadku będą jako zapasowe, różne szczypce i pęsety - warto spróbować różnych, kabelki z bananami na jednym końcu i krokodylkami na drugim - można podpiąć zasilacze i multimetry. Może jeszcze kable USB, audio i ethernet jeśli nie masz zapasowych. Przydają się w najmniej spodziewanym momencie.
 12. Zgadzam się z tym. Chodzi o to aby nie zaprzepaszczać talentów. Siłą rzeczy większość ludzi w młodym wieku nie będzie chciała programować. Nie wiem czy to jest takie złe, pamiętam jak po pierwszym semestrze studiów, ludzie po LO ogarniali C i C++ lepiej niż ja mający z nim styczność od ~4 lat. Teraz na codzień używam technologii których liznąłem pierwszy raz dopiero na studiach, i to bardziej na 3 roku niż pierwszym. Ostatnio przyszła mi do głowi myśl, że dla ogólnego zachęcenia pokolenia do pójścia w STEM, wydaje mi się że lepsze będzie inwestowanie w nauczycieli, aby jakoś zachęcali uczniów to zerknięcia po lekcjach z ciekawości w wikipedię, Veritasium na YT itd niż inwestowanie w pracownie Arduino.
 13. Ja bym dodał parę kondensatorów ceramicznych 1uF na zasilaniu. Przy DS3231, mikrokontrolerze itd. Wydaje mi się, że przy włączaniu/wyłączaniu zasilania, na zasilaniu może pojawiać się dużo zakłóceń i one jakoś przestawiają rejestry. Wystarczy żeby gdzieś tam przeskoczyła jedynka na zero i już jest x sekund w którąś stronę.
 14. Harnas

  Tworzenie elektromagnesu

  @Franek100 ale musisz nawijać w jedną stronę, tzn nie możesz pierw nawijać w prawo a potem zawrócić i w lewo bo pole magnetyczne będzie się wzajemnie znosić https://pl.wikipedia.org/wiki/Reguła_prawej_dłoni
 15. Nie wiem dokładnie do czego to potrzebujesz. Dobre 8 lat temu, popularne były sterowniki do dronów oparte na MultiWii, gdzie MPU6050 bez problemu dawał radę.
 16. Harnas

  Tworzenie elektromagnesu

  Weź drut 0.5mm, ma wtedy 4x mniejszą powierzchnię przekroju, więc zmieści się go mniej więcej 4x więcej. Plus samych zwojów przydałoby się z 50 albo i 100.
 17. Są już ESP32 S2, S3, C3. Niektóre z nich mają USB.
 18. Stawiam że masz złą prędkość transmisji. Ewentualnie nie skrzyżowałeś RXD z TXD.
 19. @wn2001 z mojej strony mogę polecić https://github.com/Phylliade/ikpy . Da się na tym w miarę łatwo ogarnąć kinematykę odwrotną.
 20. Na odwrót. Dla każdej nazwy przypisany jest jakiś adres. Na jednym IP może być hostowanych wiele domen, stąd nawet używając HTTPS, nagłówek z domeną jest nieszyfrowany, po to aby serwer mógł ogarnąć do czego jest kierowane żądanie. Ale to taki szczegół w kontekście pytania OPa.
 21. Harnas

  I2c wzmocnienie sygnału

  Generalnie ciężko będzie to wzmocnić. Piny I2C są OD więc ładowanie pojemności przewodu z 0->1 odbywa się przez sporą rezystancję. Plus oba sygnały muszą iść synchronicznie wobec siebie. Możesz spróbować zmniejszyć prędkość transmisji do np: 1kHz i może będzie git. A jak nie to RS485 jak polecali koledzy wyżej.
 22. Harnas

  Inteligentny dom jaki sprzęt

  To jak widzisz taki system? Przede wszystkim po jaki medium łączność i w jaki sposób będzie to całe zaprogramowane.
 23. Harnas

  Inteligentny dom jaki sprzęt

  W tym że trzeba będzie programować/konfigurować każde urządzenie z osobna.
 24. Harnas

  Inteligentny dom jaki sprzęt

  Jak sobie wyobrażasz postawienie i utrzymanie takiego systemu?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.