Skocz do zawartości

Harnas

Użytkownicy
 • Zawartość

  828
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  20

Wszystko napisane przez Harnas

 1. Harnas

  Gdzie zamówić płytkę PCB?

  Jeśli chodzi o programy to ja jestem wapniakiem w tej kwestii i używam Eagle. Jakoś się nauczyłem go 10 lat temu i nie chce mi się uczyć czegoś nowego dla 1 projektu PCB raz na 2 lata. A jeśli chodzi o firmy, kiedyś często zamawiałem z Elecrow i pierwszą rzeczą jaka była to liczyłem ile tym razem przysłali gratisowych sztuk PCB, bo zawsze było więcej. Zamiast 10 przysyłali 12-14 sztuk (może teraz się zmieniło bo od ~3 lat nie zamawiałem od nich). Ostatnio zamówiłem z JLCPCB i troszkę posmutniałem jak okazało się że przysłali równe zamówione 10 sztuk. Jeszcze kiedyś zamawiałem z prototyp
 2. Dyskutowałbym xd Te pojemności są liczone raczej w pikofaradach. Wątpię że na zasilaniu uzbiera się więcej niż 1nF, a to 100x mniej niż zwykły jeden kondensator 100nF.
 3. Daj linka, za taką cenę biorę 1000 od razu, byle z dostawą do końca miesiąca. Większość przesyłek przychodzi bez tej opłaty.
 4. Zgadzam się że I2C tutaj się nie nadaje, natomiast: to zupełna nieprawda. Dane lecą w takt SCL więc tak jak master będzie taktował SCL tak będą się przesyłać dane.
 5. Tak sobie myślę na głos, czy nie byłoby lepiej w domu sobie przekonwertować te książki na pliki audio? Można by użyć dowolnego syntezatora, nie tylko takiego który da radę ruszyć albo jest przepisany na ESP32. A przy okazji temat uruchamiania plików audio na Embedded jest całkiem oklepany.
 6. Pewnie chodzi o to że użyłeś regulatora dostosowanego do samolotów w samochodzie. To normalne że taki regulator ma tylko jeden kierunek obrotów i że przy starcie silnik kręci się prawo/lewo. Do samochodów są zupełnie inne regulatory, zazwyczaj znacznie droższe.
 7. Braki w takich zawodach to raczej ogólna niechęć do pracy fizycznej. A nie tego, że nie ma jak nauczyć się tego typu rzeczy, bo firmy szukają takich pracowników cały czas. Nie jest też tajemnicą, że ogarnięci fachowcy wożą się lepszymi samochodami niż przysłowiowi programiści 15k.
 8. A ja uważam że to był dobry krok, mimo że sam 8 lat temu kończyłem technikum. Niestety system edukacji w Polsce czerpie jeszcze sporo z rzeczywistości jaka była 200 lat temu, gdzie wiedza nie była nigdzie dostępna. Teraz zamiast wpychania rybek, system powinien dawać wędki, a najlepiej pokazywać jak je zdobyć i zachęcać by uczyć się łowić samemu. Teraz świat zmienia się tak szybko, że szkoła musi przystosowywać uczniów do pracy w zawodach które jeszcze nie istnieją, a szkolnictwo zawodowe to w pewnym sensie odwrotność tego.
 9. Sigmoid jest popularny bo swego czas była to pierwsza (więc wówczas jedyna) znana "możliwa" funkcja aktywacji. Później odkryto że nie musi to być sigmoid. https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_approximation_theorem
 10. @Elvis co sądzisz o takim przypadku. Od 2012 roku wiadomo że urządzenia USB 3.0 mogą zakłócać działanie urządzeń radiowych działających na paśmie 2.4GHz https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/docs/io/universal-serial-bus/usb3-frequency-interference-paper.html . Ten sam artykuł można znaleźć na stronie usb.org https://usb.org/sites/default/files/327216.pdf . W 2021 roku można kupić laptopa, dysk usb i myszkę bezprzewodową, wszystko w cywilizowanym kraju, z fakturą VAT, wyprodukowane przez wielkich producentów. A po podłączeniu do siebie zaczną się wzajemnie zakłócać na przykład: h
 11. Jeśli chcesz mierzyć swoje ... ego. To najlepiej zarabiające osoby jakie znam ze studiów to ludzie po technikum, narzekali na studia ale rozumieli po co one są i wycisnęli z nich ile się dało a to co uważali za braki nadrobili sami. Tydzień po obronieniu magistra zarabiali więcej niż 35zł/h na rękę, będąc na UoP a mając jako doświadczenie zawodowe 3 miesiące praktyk w trakcie inżynierki. Oczywiście niedługo potem doszły do tego premie, opcje na akcje, podwyżki i inne benefity. Jeszcze wyżej w zarobkach a już na pewno atrakcyjności obowiązków w pracy są ludzie z doktoratami, ale oni siłą rzeczy
 12. Nawet nie masz pojęcia jak się mylisz. Rdzenie 8051 są ciągle produkowane na ogromną, tylko zwykle nie jako osobne mikrokontolery a bloki wewnątrz innych układów https://www.quora.com/Where-do-we-use-8051-today To niestety problem który można spotkać na wielu różnych kierunkach i uczelniach. Generalnie opisujesz podejście ludzi którzy uważają studia za zawodówkę, tylko dla ludzi po maturze. Nie do końca świadomych że nawet technikum to coś przynajmniej minimalnie wyżej niż zawodówka. Prowadzenie zajęć na starszym sprzędzie ma ten plus, że oprócz programowania może komuś uświadomi
 13. Uważam że kolega @Kuba_k ma rację bo: Nikt nie wytknął mu błędu powołując się na przepisy. Nikt nie wytknął mu błędu powołując się na orzecznictwo w tych sprawach. Zupełnie jakby nie było kar a nawet pozwów za takie rzeczy. A żeby zrobić te rzeczy nie trzeba łamać NDA. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale samochód musi spełniać CE? Jeśli tak, to założenie LPG może złamać zgodność. Tak samo tuning gdzie wymienia się cały silnik. W sumie to dodanie kolejnego głośnika czy zmiana radia może łamać CE. A chyba żaden komis samochodowy nie skończył źle przez to że sprzedał samoc
 14. Harnas

  Jakie studia wybrać?

  Ja polecam bardzo technikum. Teraz jest taka sama matma jak na rozszerzeniu w LO więc nic się nie traci, a można dużo zyskać. Od wiedzy po takie rzeczy jak sponsorowanie przez szkołę wyjazdów na zawody robotów. I z mojego doświadczenia, raczej ludzie po technikum trafniej wybierają kierunek studiów pod swoje zainteresowania i więcej z nich wyciągają. Co do studiów, jeśli bardziej interesuje Cię samo sterowanie to idź na AiR a jak projektowanie mechaniki to MiBM. Chociaż jeśli oba kierunki są na jednym wydziale to mogą się różnice mogą być tylko w powiedzmy 20%. I ciągle pamiętaj że t
 15. Może warto byłoby przetestować tą uproszczoną implementację na FreeRTOS. Akurat FreeRTOS jest bardzo prostym systemem, nie ma tam chyba żadnego (na pewno nie ma ma STM32F1) sprawdzania uprawnień do pamięci (MMU, Ring0/1, etc) co mogłoby zjadać mocniej wydajność. Obstawiam że na 99% problem leżał po stronie implementacji a nie samego RTOSa.
 16. Harnas

  Nucleo i SBC

  Swego czasu bawiłem się Orangepi Zero i nie kojarzę abym musiał się łączyć po porcie szeregowym. Minus tego Orangepi Zero jest taki że strasznie się grzeje, i nawet z małym radiatorem przy pełnym obciążeniu dość szybko nagrzewa się chyba do 75 stopni gdzie następuje throttling rdzeni do 500Mhz. Więc na dłużej niż 5 minut mamy tak naprawdę mniej niż połowę deklarowanej mocy obliczeniowej.
 17. Trudno mi zrozumieć jak to ma wyglądać. Ale ten regulator, tak jak większość tych prostych i tanich potrafi tylko sterować silnikiem BLDC do którego jest dołączone śmigło - chodzi o łatwy start.
 18. Sprawdź co zwracają funkcje HAL_I2C_Mem_Write i HAL_I2C_Mem_Read.
 19. Jestem ciekaw jakie będą zastosowania tego RPi. To coś pomiędzy STM32F0/1/2/3/4 a STM32F7 lub ESP32/RPi0. Może to jakiś początkowy etap współpracy fundacji Raspberry z ARM czyli Nvidia. I za jakiś czas zobaczymy RPi na autorskim chipie posiadającym CUDA. Takie RPi Jetson - połączenie dokumentacji i wsparcia Raspberry z możliwościami Nvidii.
 20. Wniosek jest taki że warto od razu kłaść skrętkę 8 żyłową - Ethernet, ewentualnie 4 żyłową - telefoniczną. Wtedy zostaje pełna dowolność: PoE 10/100/1000Mb, zasilanie + Ethernet 10/100 M, zasilanie + RS485/CAN etc, sam Ethernet 10/100M (telefoniczna) czy prosty on/off na jednej parze. Nie wiem dokładnie jakie zalety ma Fritz!Box, ale wystawienie przez API urządzeń podłączonych po WIFI bez większego problemu można zrobić na OpenWRT (wystawienie przeparsowaych odpowiedzi dla komend "ubus call hostapd.wlan0 get_clients" i "ubus call hostapd.wlan1 get_clients").
 21. Bardzo dobrze. Nie miałem żadnych problemów tu opisanych, ale działam na Ubuntu. Robiłem jednak tylko prostsze rzeczy, nawet nie uruchamiałem nigdy tam debuggera.
 22. Harnas

  Obiecujące technologie

  Wspomniana została tutaj fotowoltaika. Od kiedy ludzkość potrafi produkować energię elektryczną szuka sposobów na jej magazynowanie. Dużych rozwiązań, potrafiących stabilizować całą sieć nie ma. Niemcy nie są samotną wyspą, są wpięci w europejską sieć. W bezwietrzny wieczór po prostu importują więcej prądu z Francuskich reaktorów, Skandynawskich elektrowni wodnych i mniej eksportują do Czech, przez co Polska nie może od nich tyle importować i importujemy więcej z Ukrainy. Tutaj trzeba patrzeć na cały kontynent. Nawet jeśli będą takie magazyny, to ktoś musi ponieść koszta ich budowy. Racze
 23. Obstawiałbym, że gdy silnik się wyłączy, indukuje napięcie i przez może podwyższone napięcie zasilania bądź brak innych odbiorników, napięcie na liniach zasilania wzrasta tak że upala MOSFETy w sterowniku. Spróbowałbym dolutować jeden lub kilka kondensatorów (łącznie 1000uF) low-ESR na liniach zasilania przy samym sterowniku (może być do kabli) i sprawdził czy dalej to będzie występować.
 24. Trend w którym ludzie kształcą się coraz dłużej jest od dobrych 200 lat. Teraz żeby robić fajne rzeczy coraz częściej jest potrzebny doktorat. Nie wiem jakie studia masz na myśli, ale na moich jak najbardziej była presja czasu i wybieranie kompromisów. A co do dyscyplinarki, to nie słyszałem aby ktoś ja dostał w innym przypadku jak za przyjście do pracy pod wpływem alkoholu. Jeśli pracodawca deleguje pracownikowi zadania których nie potrafi on do końca wykonać (bo tak należy rozumieć ocenę 3) to jest to raczej jego wina niż pracownika. Z resztą się zgadzam.
 25. Może po prostu, gdy dokonuje się zapis to procesor i karta SD pobierają więcej prądu i zakłócają tor analogowy? Ja bym dolutował kondensatory ceramiczne 100nF-1uF na liniach zasilania i zobaczył co wtedy.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.