Skocz do zawartości

Harnas

Użytkownicy
 • Zawartość

  771
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  19

Wszystko napisane przez Harnas

 1. Z mojej strony mogę zaproponować takie usprawnienia: wczytywanie i obróbkę danych przez bibliotekę Pandas. Zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż filereader. Ewentualnie Pythonowy csvreader. do podziały na zbiór treningowy i testowy można użyć train_test_split z sklearn zdecydowanie zwiększyłbym ilość epok w trakcie uczenia. Spokojnie mogłoby być ich 100 albo i 500.
 2. Wady które opisałeś wynikają z zastosowania technologii, czy wręcz prawa lub ustroju panującego w danym kraju. Te same algorytmy, technologie (np. frameworki deeplearningowe, GPU) które oceniają w Chinach ludzi, oceniają związki chemiczne i umożliwiają sprawniejsze tworzenie nowych leków. I to jest coś co robi na przykład GMUM na UJ u nas w Polsce. Jeżeli nie chcesz być śledzony to ustaw automatyczne czyszczenie ciasteczek przy zamykaniu przeglądarki (i zamykaj ją często ), używaj uMatrix, nie używaj gmaila tylko np. protonmail (czyli ogólnie ograniczaj darmowe usługi) itd.
 3. Wydaje mi sie że użycie klatki z kamery jako seeda dla generatora liczb byłoby znacznie lepsze. Szerszy zakres liczb i większa entropia. Podobne użycie zostało wyjaśnione tu:
 4. Jeżeli nie potrzebujesz mocno urządzeń peryferyjnych atmegi, czyli real-time, liczników, SPI, może I2C, to polecam przejście na jakieś raspberry pi. Nawet wersję 1, która kosztuje teraz pewnie mniej niż schield USB do Arduino.
 5. Nie musisz nic wgrywać. Ściągnij VSCode, zainstaluj plugin PlatformIO. Z poziomu plugina zainstaluj wsparcie dla ESP8266 i to wszystko. Wgrywasz kod jak na Atmegę.
 6. Ten drugi ma dużo mniejszą sprawność Ma dużo mniejszą uniwersalność. Na przykład nie podłączysz go do LiPola czy akumulatora samochodowego bo wybuchnie Coś takiego można zrobić bez stabilizatora - diodą Zenera. I kiedyś, tego używano Taka dioda w większości przypadków jest niepotrzebna, a zwiększa minimalną różnicę Vin-Vout.
 7. Ja bym zamontował na wale silnika jakiś enkoder i sterował silnikiem na podstawie odczytów z niego.
 8. Pracuje nad drugą iteracją oczyszczacza opisanego tu https://forbot.pl/forum/topic/15995-oczyszczacz-powietrza/ . Najważniejsze zmiany to: Przepisanie całego kodu z Micropythona na C++ (Platformio, framework Arduino + FreeRTOS) Prosta webapka do sterowania nim przez internet. Projekt PCB, w postaci schielda, tak aby całość miała bardziej profesjonalny wygląd. Zmiana przetwornicy ze step-down na buck-boost dzięki czemu całość będzie mogła być zasilana z USB.
 9. Zalej wszystkie otwory cyną i wtedy grzej lutownicą i próbuj delikatnie wyciągnąć potencjometr. Tylko delikatnie, bo cyna przy górnej warstwie ścieżek będzie topić się jako ostatnia i łatwo wtedy wyrwać te ścieżki.
 10. Pozwole sobie przy okazji zadać pytanie, dlaczego ST kupiło Atollic, wyrzuciło z TrueStudio wsparcie dla MCU innych niż STM, a teraz porzuca TrueStudio?
 11. Zamówiłem z Ali sporo paczek, około 50 i dwa razy miałem nieprzyjemności. Raz zamiast układów scalonych o łącznej wartości ~40zł dostałem jakieś noname tranzystory. Nagrywałem unboxing (polecam to robić), zrobiłem spór i dostałem zwrot pieniędzy. Innym razem zamawiałem 5 pasków po 8 led WS2812 i w 3 paskach niektóre ledy to były zwykłe ledy w 5050. Zrobiłem zdjęcia i dostałem za te paski zwrot. Jak teraz zamówisz to na 90% dostaniesz paczke po świętach, bo teraz jest mocne obładowanie (dzień singla, black friday, święta). I daje na moje oko 50% szans że dowalą Ci do tego 23% VATu.
 12. @FlyingDutch Ubuntu (konkretnie KDE Neon, niedawno przełączyłem się na Kubuntu 18.04, zainstalowałem ale jeszcze nie odpaliłem). Co do GPU to RX470, wymagana jest minimum seria RX4xx, na RX380 nie chciało mi działać bo ma zbyt niską wersję GCN.
 13. GPU jest potrzebne gdy używa się naprawdę sporych zbiorów danych. Dla mniejszych problemów spokojnie wystarcza CPU, nigdy na GPU nie uczyłem modelu dłużej niż ~30 minut. Zwykle większym problemem jest ilość RAMu w GPU, którego nie ma z uczeniem na CPU. I tak 90% czasu zajmuje preprocesing danych. Na Radeonach tensorflow też działa: https://github.com/ROCmSoftwarePlatform/tensorflow-upstream/blob/develop-upstream/README.ROCm.md . Sam tak używam (w połączeniu z Kerasem). Bardzo proste tak Ale raczej idziemy w kierunku IoT które wysyłają dane na klastry
 14. Podzielam opinię Marka. Używałem tego czujnika w: https://forbot.pl/forum/topic/15995-oczyszczacz-powietrza/ . Nadaje się raczej do pomiarów typu jest czyściej niż było chwilę temu. Dodatkowo kod pisałem w micropythonie gdzie miałem ogromny kłopot z uzyskaniem dokładnych timingów co dodatkowo komplikowało pomiary. Gdybym teraz robił ten sterownik, wziąłbym porządniejszy czujnik (i odpuścił sobie micropythona).
 15. Dodatkowy problem jest taki że cząsteczki wodoru są bardzo małe i wnikają w strukturę krystaliczną zbiornika. Przez to ucieka przez ścianki i powoduje mikropęknięcia w ściankach, przez co muszą być grubsze i przez to cięższe. O samym problemie motoryzacji opartej o wodór polecam ten filmik:
 16. Coś mnie to nie przekonuje. W trakcie suwu sprężania nie ma żadnego niedopalonego węgla (no oprócz jakichś minimalnych resztek). Więc pewnie masz na myśli suw pracy. Idąc dalej: reakcja C+H2O => CO + H2 wymaga dostarczenia energii. To że potem CO i H2 się spalą nie sprawia że w cylindrze pojawi się dodatkowa energia benzyna, olej napędowy, LPG, metan są węglowodorami. Więc w trakcie ich spalania powstaje CO2 i H2O. Dlaczego więc potrzebna jest dodatkowa dawka H2O? Akurat mgła ma niewiele do ilości wody w powietrzu :) Pojawia się po prostu wtedy gdy wilgotność względna zbliża się do 100%, albo temperatura powietrza zbliża się/jest niższa od punktu rosy. Obie definicje oznaczają to samo. Latem punkt rosy (czyli coś co ma wprost liniową zależność z wilgotnością absolutną) bywa przy 20°C, zimą bywa przy 5°C. Więc latem (i wieczorami) w powietrzu jest znacznie więcej pary wodnej. Więc wydaje mi się że ta korelacja z mgłą to jakaś zmiana percepcji.
 17. Możesz zrobić to przez jakiś VPN, postawić VPN na swoim VPS albo próbować robić TCP hole punching (nigdy nie próbowałem). Ja bym wybrał swój VPS i na nim VPN. Jeśli potrzebujesz to mieć miej niż 1 rok to polecam darmowego VPSa na AWS. Jak dłużej to lepiej od razu wybrać OVH czy coś, będzie na pewno taniej niż AWS.
 18. Fun fact: nie każdy jara się motoryzacją Pewnie podobnie mówili ludzie gdy przechodzono z zapłonu rozdzielanego mechanicznie na elektroniczny, z wtrysków mechanicznych na elektroniczne itp. Widocznie nie są zawodowymi kierowcami i traktują samochód jako jedno z wielu narzędzi do osiągania swoich celów.
 19. Po prostu informatyka i przy okazji kształcenie się we własnym zakresie w security. Jest masa materiałów w internecie na ten temat np: https://www.youtube.com/channel/UClcE-kVhqyiHCcjYwcpfj9w/videos
 20. Ja mam sterowanie lampką na biurku przez czujnik APDS 9930. Wykorzystuje tylko czujnik zbliżeniowy - zbliżenie ręki zapala lampkę, kolejne gasi. Bardzo mi się to podoba, nie trzeba szukać pstryczka tylko trzeba machnąć ręką w odpowiednim miejscu.
 21. Za spoilerowanie powinno być 100zł grzywny albo 25 lat wiezienia.
 22. Tak nawiasem tylko powiem że zwykłych kart sim nie można używać w urządzeniach które nie są telefonami/modemami/itp. Używanie ich tam gdzie jest jakaś automatyzacja, jak u Ciebie jest niezgodne z regulaminem i operator może wyciągać z tego konsekwencje. W takich zastosowaniach trzeba używać kart M2M.
 23. Ale opóźnienie będzie już zależne tylko od tych nieautonomicznych aut. A myślę że kwestią czasu będą zakazy wjazdu nieautonomicznych samochodów do miast. Przejściowo z jakimiś przywilejami, podobnie jak teraz mają samochody elektryczne. A tak nawiasem, skoro obecny samochód do SAMOchód, to jak nazwać autonomiczny
×
×
 • Utwórz nowe...