Skocz do zawartości

Harnas

Użytkownicy
 • Zawartość

  754
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  19

Wszystko napisane przez Harnas

 1. Możesz zrobić to przez jakiś VPN, postawić VPN na swoim VPS albo próbować robić TCP hole punching (nigdy nie próbowałem). Ja bym wybrał swój VPS i na nim VPN. Jeśli potrzebujesz to mieć miej niż 1 rok to polecam darmowego VPSa na AWS. Jak dłużej to lepiej od razu wybrać OVH czy coś, będzie na pewno taniej niż AWS.
 2. Fun fact: nie każdy jara się motoryzacją Pewnie podobnie mówili ludzie gdy przechodzono z zapłonu rozdzielanego mechanicznie na elektroniczny, z wtrysków mechanicznych na elektroniczne itp. Widocznie nie są zawodowymi kierowcami i traktują samochód jako jedno z wielu narzędzi do osiągania swoich celów.
 3. Po prostu informatyka i przy okazji kształcenie się we własnym zakresie w security. Jest masa materiałów w internecie na ten temat np: https://www.youtube.com/channel/UClcE-kVhqyiHCcjYwcpfj9w/videos
 4. Ja mam sterowanie lampką na biurku przez czujnik APDS 9930. Wykorzystuje tylko czujnik zbliżeniowy - zbliżenie ręki zapala lampkę, kolejne gasi. Bardzo mi się to podoba, nie trzeba szukać pstryczka tylko trzeba machnąć ręką w odpowiednim miejscu.
 5. Za spoilerowanie powinno być 100zł grzywny albo 25 lat wiezienia.
 6. Tak nawiasem tylko powiem że zwykłych kart sim nie można używać w urządzeniach które nie są telefonami/modemami/itp. Używanie ich tam gdzie jest jakaś automatyzacja, jak u Ciebie jest niezgodne z regulaminem i operator może wyciągać z tego konsekwencje. W takich zastosowaniach trzeba używać kart M2M.
 7. Ale opóźnienie będzie już zależne tylko od tych nieautonomicznych aut. A myślę że kwestią czasu będą zakazy wjazdu nieautonomicznych samochodów do miast. Przejściowo z jakimiś przywilejami, podobnie jak teraz mają samochody elektryczne. A tak nawiasem, skoro obecny samochód do SAMOchód, to jak nazwać autonomiczny
 8. W Gliwicach po samym inżynierze chyba wszyscy dostają na pełen etat minimum 3k na rękę. Nie wiem o nikim kto miałby mniej choć pewnie tacy by się znaleźli. Mówię o pracy bez delegacji, czy to programowanie robotów czy embedded czy IT. Bo wiadomo że delegacje to zupełnie inny temat. Ogólnie uważam AiR za bezsensowny wybór dla 80% studiujących go osób. 10% to ludzie którzy chcą iść w modelowanie i 10% którzy nie mają konkretnych planów i chcą poznać to i owo. Reszta (patrząc po tym co ich jara i w co potem poszli) powinna iść na informatykę/elektronikę/MiBM albo po prostu do technikum/zainwestować w porządne szkolenia z PLC/robotów. Górne zarobki to już zależy od człowieka. Da się mieć 15k (bez delegacji). A mając doktorat i robiąc bardzo poważne rzeczy (np reaktory jądrowe) to i kilka razy więcej, chociaż wtedy to ma się w dużej mierze płacone od odpowiedzialności.
 9. @atMegaTona akurat zgadzam się z @Luuke . Da się fajnie ustawić CUBE i zorganizować projekt żeby przy ponownej generacji kodu nic się nie sypało. A wtedy to może się nawet zmienić całą struktura projektu, będzie trzeba przenieść tylko nasze pliki do odpowiedniego folderu. Są inne problemy, jak na przykład to że jest to narzędzie okienkowe przez co łatwo o nieścisłości. Przy narzędziach wykorzystywanych w IT, CUBE słabo wypada.
 10. Bo procesory w nich nie są projektowane z myślą o SBC. SoC siedzący w RPi, przynajmniej w tych starszych to był układ zaprojektowany z myślą o dekoderach DVBT stąd jego architektura, jest to defacto GPU który ma moduł w postaci CPU.
 11. Tak nawiasem dodam że w starych pralkach typu frania używano silników bezszczotkowych :) Konkretnie to indukcyjnych z uzwojeniem rozruchowym.
 12. Wiesz że nie ma szans żeby wybrać kierunek idealnie skrojony dla siebie? Oraz to że w miarę poznawania nowych rzeczy zainteresowania mogą się zmieniać? Im więcej rzeczy można sobie odpuścić na rzecz innych tym według mnie lepiej, i tego mi brakowało na airze. No właśnie, tak się potem kończy. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Raz że studia IMO mają rozwijać, a nie uczyć konkretnych narzędzi/rozwiązań, a dwa że człowiek lepiej się uczy gdy ma poczucie jakiejś swobody i robi to z własnej ciekawości a nie narzuconych zadań. A samo robienie sprawozdań to raczej biurokracja niż rozwój. Twoja wypowiedź kłuci się też to z tym co napisałeś potem: Doba zawszę będzie miała 24h niezależnie od tego ile tygodniowo robisz sprawek. Więcej sprawozdań = mniej czasu na pracę we własnym zakresie.
 13. Akurat uważam że dla mnie pierwszy rok był najbardziej rozwijający, właśnie ze względu na matematykę. Teraz poszedłbym na matematykę stosowaną, ew. informatykę na wydziale matematyki. Klasyk, u mnie też tak było. Teraz kończę magisterkę z informatyki (dalej na AEI POLSL) i mimo że roboty jest z 3 razy mniej to wyciągam ze studiów 2x więcej niż na AIRze. Dorzuciłeś informatykę, CAD, energetykę i elektronikę, grubo zwłaszcza że narzekasz na brak czasu. Pewnie zależy od wydziału ale ja miałem na 2 roku bazy danych, na AIRze na wydziale obok maja CAD. A jeszcze z projektowania PCB co roku Mentor Graphic organizował szkolenie dla studentów, tylko tu był problem z czasem bo kiedyś trzeba zrobić sprawka.
 14. ESP32 ma dwa sprzętowe I2C których I/O można dowolnie remapować. Więc możesz po prostu przepinać sprzętowe I2C na te piny które potrzebujesz.
 15. W Rpi4 Ethernet jest podłączony po PCIe. SATA nie ma bo zajmowałoby miejsce a potrzebne jest dla 1% użytkowników. Z tego samego powodu nie ma ADC. mSATA miałoby więcej sensu bo pozwoliłoby całość zamknąć w małej obudowie bez kabli. Ale i tak USB3.0 daje tą i inne funkcjonalności. Które kosztują tyle co zwykły SSD mający przy okazji 3x większą pojemność. Dobrze że będzie można bootować z USB (w RPi3 się dało).
 16. Na pewno jest zapotrzebowanie na programistów embedded czyli programowanie mikrokontrolerów czy FPGA. Zarobki są takie jak w IT bo to bardzo bliski sektor. Parę lat temu widziałem naprawdę masę ogłoszeń gdzie firmy typu Nokia czy Samsung szukały ludzi do rozwoju 5G. Czyli elektronika radiowa i FPGA do przetwarzania sygnałów. W Polsce oczywiście. Intel w Gdańsku zajmuje się elektroniką (ale chyba głównie pisanie firmware, na pewno tam piszą firmware do SSD). Jeśli chodzi o serwisantów, czyli naprawę laptopów itp to nie mam pojęcia jak to wygląda.
 17. Odradzam ten topnik. Ty tylko kalafonia w izopropanolu. Topniki w żelu są dużo lepsze. Nie kupuj najtańszego RMA223, chociaż nawet on będzie lepszy of rf800. Ja mam jakiś z etykietą H036 i jest całkiem ok.
 18. @nigraS pokaż jakieś zdjęcia tej diody, bo wygląda jakbyś robił coś bardzo źle. Chodzi o taki typ lutownicy jak z Twojego linku, natomiast pasta która do niej jest dodawana to coś jak mocniejsza kalafonia i nie lutuje się tym elektroniki i nie o taki typ pasty chodziło koledze deshipu.
 19. @hazi18 jak Ci się arduino zawiesza to masz raczej bugi w kodzie albo problemy z zasilaniem. U mnie chłodziarka w lodówce od 2 lat ma termostat zbudowany z Chińskiego arduino uno+ds18b20+moduł przekaźnikowy i nic się nie dzieje.
 20. Jest BluePill z STM32. ESP też są mocno zgodne z Arduino.
 21. Elecrow robi akcje promocyjną, m.in 10szt pcb za 1$ https://www.elecrow.com/blog/where-do-you-find-the-opportunity-to-experience-the-pcb-service-for-only-0-99-and-pcba-service-30-off/
 22. @Treker chodzi o to że Chiny zaczynają odbierać status hegemona Stanom Zjednoczonym. USA zaczyna działać bo czas gra na ich niekorzyść. 5G to trochę rykoszet, bo użycie sprzętu Huaweia do budowy tej sieci w USA dałoby ogromne zyski dla Chin oraz za powiedzmy 5 lat, taka wojna handlowa mogłaby się skończyć kliknięciem przycisku gdzieś w Chinach wyłączającego stacje 5G w USA.
×
×
 • Utwórz nowe...