Skocz do zawartości

tomecki

Użytkownicy
 • Zawartość

  21
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

4 Neutralna

O tomecki

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. tyle to przeszkadza co nawilżacze ultradźwiękowe. Te dźwięki są denerwujące dla psów, bo one to wyraźnie słyszą.
 2. Faktycznie jest rezystor. Na schemacie myślałem że dioda prostownicza jest diodą zenera.
 3. Czy przy diodzie zenera obowiązkowo nie powinno być rezystora (tak jak przy każdej diodzie)? Bez niej może zener spalić się.
 4. Czy ktoś mógłby podzielić się ustawieniami w eaglu, tak aby otwory były większe niż standardowe. Standardowo chyba trzeba użyć wiertła 0,2 mm. Przy użyciu większego jest problem z lutowaniem.elementów. Trochę się z tym bawię, ale nie mogę dojść do "prawidłowych" ustawień DRC.
 5. Dobry pomysł, jednak trzeba mieć dodatkową drukarkę, która będzie zawierała ten tusz ze drobinkami srebra. Ciekawe jaka jest cena takiego atramentu? Wykonanie płytki pcb metodą fotochemiczną trwa mniej niż 20 minut - naświetlenie 4 minuty, włożenie do NaOH 1 minuta, wytrawianie może trwać 2 minuty. Podana metoda w artykule jest idealna do wykonywania ozdóbek z diodami oraz do wykonywania takich urządzeń jak pokazano na filmie. Ciekawe ile trzeba zmarnować materiału, aby dobrze w końcu wyszło dobrze, tak jak na filmie.
 6. Tu jest ciekawostka - linux na wizytówce z mikrokontrolerem F1C100s -https://rootblog.pl/wizytowka-z-linuxem/ Post autora wizytówki: https://www.thirtythreeforty.net/posts/2019/12/designing-my-linux-business-card/
 7. Według mnie powinno być więcej o obliczaniu rezystancji rezystorów. Zbyt mała rezystancja może zniszczyć z czasem tranzystor (bo będzie się grzał), a później człowiek będzie się zastanawiał co zrobił źle. Nie wiem czy prawidłowe jest dobieranie "na czuja" rezystancji.
 8. czyli jednak są biblioteki do sensorów w C. Otworzyłem wątek w celu uzyskania takiej odpowiedzi. Jeszcze nie zacząłem bawić się w to, ale wygląda to obiecująco. Szczególnie ze względu na edytor - Atmel studio z możliwością debugowania kodu. Masz rację - kod w c++ może być szybszy niż w asm. Czyli programowanie w asm traci sens, oprócz wielkości programu. https://www.codeproject.com/Articles/1182676/Need-for-Speed-Cplusplus-versus-Assembly-Language mówiłem o programowaniu komputerów. Zamiast c# można było podstawić javę czy pythona lub ruby.
 9. Brak oprogramowania do sensorów jest ogromnym minusem takiego rozwiązania. Prędkość działania w C i C++ jest praktycznie taka sama lub lepsza w c++. Najszybsze działanie będzie w asemblerze. Przy wyborze platformy liczy się też to, jak długo trzeba pisać dany kod. Dostępność bibliotek, gotowych rozwiązań, popularności jest też wyznacznikiem z jakiego rozwiązania należy korzystać. Np. w programowaniu obecnie lepiej korzystać z C# niż z c++, chociaż c++ jest znacznie szybsze w działaniu.
 10. Z tego co wiem, to praktycznie do każdej atmegi można wgrać bootloader i programować jako arduino. O takich kombinacjach myślałem - wtedy nie trzeba nic usuwać.
 11. Dziękuję za konstruktywne uwagi. Czy ktoś może próbował już usypiać arduino? Myślę, że wybudzanie arduino np. co 30 minut znacznie zmniejszy zużycie prądu.
 12. https://forbot.pl/blog/sprawdzone-sposoby-zasilanie-mikrokontrolera-id2531 Moje założenie, co do małego poboru prądu przez arduino nano było jednak błędne. Układ jest prosty - co 15/30 minut dane z sensora wilgoci/temperatury mają być zapisywane na karcie sd. Już znalazłem rozwiązanie - budowa/modyfikacja własnego arduino, bez stabilizatorów, diod itd. Należy zainstalować przetwornicę step-up, która będzie zasilała nawet napięciem 0,8 v. Taka modyfikacja spowoduje, że układ może pracować nawet rok na 2 paluszkach. https://www.mysensors.org/build/battery
 13. Nie chodzi o odejście o arduino, lecz zgłębienie tematu programowania mikrokontrolerów. Kiedyś pisałem programy w asemblerze, więc taki poziom mi odpowiada. W zapytaniu chodziło mi o to, czy biblioteki sensorów dostarczone do arduino będą działać w czystym C. Z tego co piszesz, to raczej będzie problem z tym, więc to zniechęca. W takim tutorialu jak poniżej programowanie nie jest mocno skomplikowane.
 14. sam miernik co2 jest bardzo drogi (najtańszy chiński kosztuje około 80 zł, gdzie jakość jest kwestionowana). Jeżeli to ma być gadżet, to raczej będzie drogi, na którego nie będzie stać wielu. Jak kupowałem urządzenie do pomiaru co2 - to był koszt 400 zł. Ze strony ekonomicznej to nie jest przemyślane.
×
×
 • Utwórz nowe...