Skocz do zawartości

tomecki

Użytkownicy
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralna

O tomecki

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Tu jest ciekawostka - linux na wizytówce z mikrokontrolerem F1C100s -https://rootblog.pl/wizytowka-z-linuxem/ Post autora wizytówki: https://www.thirtythreeforty.net/posts/2019/12/designing-my-linux-business-card/
 2. Według mnie powinno być więcej o obliczaniu rezystancji rezystorów. Zbyt mała rezystancja może zniszczyć z czasem tranzystor (bo będzie się grzał), a później człowiek będzie się zastanawiał co zrobił źle. Nie wiem czy prawidłowe jest dobieranie "na czuja" rezystancji.
 3. czyli jednak są biblioteki do sensorów w C. Otworzyłem wątek w celu uzyskania takiej odpowiedzi. Jeszcze nie zacząłem bawić się w to, ale wygląda to obiecująco. Szczególnie ze względu na edytor - Atmel studio z możliwością debugowania kodu. Masz rację - kod w c++ może być szybszy niż w asm. Czyli programowanie w asm traci sens, oprócz wielkości programu. https://www.codeproject.com/Articles/1182676/Need-for-Speed-Cplusplus-versus-Assembly-Language mówiłem o programowaniu komputerów. Zamiast c# można było podstawić javę czy pythona lub ruby.
 4. Brak oprogramowania do sensorów jest ogromnym minusem takiego rozwiązania. Prędkość działania w C i C++ jest praktycznie taka sama lub lepsza w c++. Najszybsze działanie będzie w asemblerze. Przy wyborze platformy liczy się też to, jak długo trzeba pisać dany kod. Dostępność bibliotek, gotowych rozwiązań, popularności jest też wyznacznikiem z jakiego rozwiązania należy korzystać. Np. w programowaniu obecnie lepiej korzystać z C# niż z c++, chociaż c++ jest znacznie szybsze w działaniu.
 5. Z tego co wiem, to praktycznie do każdej atmegi można wgrać bootloader i programować jako arduino. O takich kombinacjach myślałem - wtedy nie trzeba nic usuwać.
 6. Dziękuję za konstruktywne uwagi. Czy ktoś może próbował już usypiać arduino? Myślę, że wybudzanie arduino np. co 30 minut znacznie zmniejszy zużycie prądu.
 7. https://forbot.pl/blog/sprawdzone-sposoby-zasilanie-mikrokontrolera-id2531 Moje założenie, co do małego poboru prądu przez arduino nano było jednak błędne. Układ jest prosty - co 15/30 minut dane z sensora wilgoci/temperatury mają być zapisywane na karcie sd. Już znalazłem rozwiązanie - budowa/modyfikacja własnego arduino, bez stabilizatorów, diod itd. Należy zainstalować przetwornicę step-up, która będzie zasilała nawet napięciem 0,8 v. Taka modyfikacja spowoduje, że układ może pracować nawet rok na 2 paluszkach. https://www.mysensors.org/build/battery
 8. Nie chodzi o odejście o arduino, lecz zgłębienie tematu programowania mikrokontrolerów. Kiedyś pisałem programy w asemblerze, więc taki poziom mi odpowiada. W zapytaniu chodziło mi o to, czy biblioteki sensorów dostarczone do arduino będą działać w czystym C. Z tego co piszesz, to raczej będzie problem z tym, więc to zniechęca. W takim tutorialu jak poniżej programowanie nie jest mocno skomplikowane.
 9. sam miernik co2 jest bardzo drogi (najtańszy chiński kosztuje około 80 zł, gdzie jakość jest kwestionowana). Jeżeli to ma być gadżet, to raczej będzie drogi, na którego nie będzie stać wielu. Jak kupowałem urządzenie do pomiaru co2 - to był koszt 400 zł. Ze strony ekonomicznej to nie jest przemyślane.
 10. Przy ocr najważniejsza jest optyka aparatu. Przy skanowaniu książek stosuje się np. wysokiej jakości lustrzanki oraz wysoką rozdzielczość obrazu. Spróbuj wymienić aparat na coś lepszego, problemy z odczytem mogą wynikać ze złej jakości zdjęć.
 11. Jak obliczyć czas jaki wytrzyma dane urządzenie na baterii 9v. Przykładowo w zestawie jest arduino nano /klon/, moduł czytnika kart sd oraz moduł sensora temperatury i wilgotności. Wiem, że lepiej użyć baterii 1,5v, ale bateria 9v lepiej się mieści do pudełka.
 12. Nie wiem czy jest sens kalibrowania z innym urządzeniem, jeżeli nie wiadomo czy tamto urządzenie było w jakikolwiek sposób weryfikowane. Dzięki za wyjaśnienia i wskazówki.
 13. Czy programowanie mikrokontrolerów np. atmel w czystym C jest dużo bardziej skomplikowane od arduino? Czy warto się tym zająć? Czy jest problem z komunikacją z sensorami, czy wystarczy wgrać odpowiednie biblioteki jak do arduino i nie będzie problemów? Jakie są plusy, minusy takiego rozwiązania?
 14. "Cena gotowych urządzeń na pewno nie bierze się z kosmosu, coś tam musi tyle kosztować. Może problem wydaje się tylko banalny? Jakiej dokładności oczekujesz? Chcesz zbudować to wyłącznie hobbystycznie czy komercyjnie?" Cena gotowych urządzeń jest związana z niszą, gdzie takich urządzeń nie sprzedaje się w tysiącach tylko w sztukach. Dla takich nisz sprzedawane są np. tzw. walizeczki za 1400 zł netto, gdzie odczynniki/ paski, narzędzia kosztują razem max. 400 zł. Programy dla takich nisz zaczynają się od 3 tyś. - wykonywanie wykresów. Urządzenie wg mnie jest proste - mierzy siłę tj. opór jaką wiertło musi pokonać aby przewiercić się przez dany materiał. Intuicyjnie to można wytłumaczyć w ten sposób - jest opór = zdrowe drewno, mały opór/brak oporu = chore drewno Stały moment obrotowy jest uzyskiwany we wkrętarce. Takiego urządzenia nie muszę wykorzystywać, jednak przy zapisach łatwiej coś wywnioskować, a nie chce mi się wydawać 15 tyś. zł na proste urządzenie badające opór.
 15. Chciałbym zbudować rezystograf, ze względu na wygórowany koszt gotowego rezystografu, oraz widoczną łatwość budowania takich urządzeń poprzez arduino. Mam koncepcję wykonania takiego urządzenia poprzez zastosowanie czujnika nacisku podczas wiercenia wkrętarki oraz określenie odległości np. poprzez miernik odległości. Kiedy powinny zostać wykonane pomiary danych z czujników. Mierzenie odległości wraz z określeniem nacisku? Rezystograf, elementem czynnym rezystografu jest igła o długości kilkudziesięciu centymetrów i grubości ok. 3 mm, która wkręca się w drewno z prędkością od 10 do 45 cm na minutę. Opór powstały podczas nawiercania drzewa zostaje przekazany do urządzenia elektronicznego, a dane przedstawione są w formie wydruku z przenośnej drukarki (skala 1:1 ułatwia wykonywanie ocen na bieżąco w terenie) oraz zachowane w pamięci urządzenia z możliwością transmisji na komputer stacjonarny. (https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/rezystograf/)
×
×
 • Utwórz nowe...