Skocz do zawartości

Cydek

Użytkownicy
 • Zawartość

  88
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Cydek

 1. Albo hakuje NASA CSS'em
 2. Cydek

  Arduino - nie działa blink

  Może głupie pytanie, ale czy na pewno wgrałeś program? Albo czy podpiąłeś przewody do odpowiednich pinów.
 3. Zawsze jestem pełen podziwu dla Twoich postów. Ja trochę inaczej zrozumiałem pytania. Ja bardzo polecam kanał na YT "Fizyka od podstaw" i oczywiście "RS elektronika" (tak Reduktor Szumu też ma filmiki o podstawach jakby ktoś nie wiedział)
 4. Pytanie z początku postu: Pomijając wszystkie straty "po drodze" to oczywiście, że bateria o pojemność 900 mAh (mili ampero godzin) będzie mogła zasilić układ pobierający 9mA przez 100h, bo 900mAh/9mA [mA x h / mA (mA się skróci) ] = 100h. 1. Prąd właśnie jest zużywany na rezystorze i jest przemieniany w energię cieplną. Sytuacja była dokładnie opisana w którymś kursie. Dioda LED "jest zachłannym elementem" i chciałaby jak najwięcej tego prądu pobrać. Dlatego dajemy rezystor który weźmie na siebie ten prąd który dioda "ciągnie" z baterii i przemienia go w energię cieplną. 2. Zu
 5. Ah... Jak dobrze, że ludzie stworzyli coś takiego jak YouTube, Google itp. Naprawdę jest tego tak dużo, że wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "sterownik serw" i gwarantuje ci, że po mniej niż 2 minutach szukania znajdziesz coś dla siebie
 6. Ja cały czas byłem pewny, że mówimy o zwykłych bipolarach. W "międzyczasie" zrozumiałem też swój błąd popełniany do tej pory (chodziło o ten brak rezystora przy bazie)
 7. W końcu nie wiem o co chodzi. Bez TRANZYSTORÓW nie działałoby na 100000%, bo na nich się opiera cały układ. Rezystory ograniczają prąd pobierany z Arduino, więc warto je dać. (mój błąd, że nie dawałem, bo dopiero teraz zrozumiałem, że wisiałem na włosku ). EDIT : Pamiętaj, że tranzystory to nie to samo co rezystory.
 8. Lepiej mieć margines. Pamiętaj, aby dobierać elementy pod względem "kompatybilności" z układem, który chcesz zbudować, a nie pod względem ceny Co do samych rezystorów, to nigdy ich w połączeniu z tranzystorami nie używałem (mistrzowie forum mogą mnie za to zabić więc ciiiii)
 9. Nie, w żadnym wypadku. Jeżeli podłączysz tranzystor (nawet taki potężny) do wyjścia PWM, to będzie się on otwierał i zamykał bardzo szybko. To tak jakbyś ustawiał ten stan niski i wysoki kilkadziesiąt razy na sekundę (czyli sygnał PWM).
 10. Wychylenie serwa o określony kąt nie ma totalnie sensu. Pomyśl tylko jak miałoby to wyglądać. Oczywiście, że kąt odchylenia serwa jest zależny od wychylenia drążka. Rozwiązanie, które podałeś w punkcie 2, tak jak napisałem wyżej, kompletnie nie ma sensu.
 11. ROK?! Przez rok mógłbyś poczytać i zbudować co najmniej jakiegoś potężnego mecha, a nie samochodzik z ramieniem na małych serwach po 10 złotych każde (oczywiście jeżeli robot ma być w pełni autonomiczny to trochę więcej czasu, ale nie rok). Co do materiałów, możesz znaleźć w internecie informacje na każdy temat. Ja bym na początku zaplanował sobie samą budowę. Jeżeli nie wiedziałbym, jak mam rozwiązać jakiś problem, zapytałbym wujka "gugiela". Moim zdaniem siedzenie przez rok na tyłku i czytanie artykułów o "samochodziku z ramieniem na serwach" nie ma najmniejszego sensu
 12. Cydek

  Arduino diody rgb

  Jeżeli chcesz podłączać diodę bezpośredni do pinu to tak. Jeżeli jednak nie chcesz robić tego bezpośrednio możesz podpiąć ich bardzo dużo (chodzi mi o podłączenie przez tranzystor lub MOSFET)
 13. Wow! Nie spodziewałem się tylu odpowiedzi. Dziękuję wszystkim za rady i źródła i zabieram się do roboty.
 14. Skoro chcesz dostać 6V na kanale, to musisz podać te 6V na pin zasilający silniki. Mogę prosić o usunięcie posta? Napisałem to w tym samym momencie co @Treker
 15. O dzięki za odpowiedzi. Widzę, że wiele nauki przede mną, ale niczego się nie nauczę siedząc na czterech literach, więc zabieram się do nauki. Pozdrawiam Maciek
 16. A no to już dzięki za radę. Cenna informacja. Najbardziej interesują mnie sieci neuronowe i uczenie maszynowe. A i jeszcze dodatkowe pytanie. Czy potrzebuję do tego jeszcze jakiegoś drogiego sprzętu oprócz komputera i malinki z kamerą?
 17. Dzień dobry. Ostatnio naszła mnie wielka ochota, aby wejść (chociaż trochę) do świata sztucznej inteligencji. Pełen zapału odpaliłem komputer, włączyłem przeglądarkę i zacząłem szukać informacji na ten temat. Niestety jedyne co znalazłem to artykuły o tym czym jest ta sztuczna inteligencja i czy (o zgrozo ) zagrozi kiedyś światu. Wiem, że na tym forum jest kilku specjalistów tej dziedzinie, więc przychodzę z pytaniem, czy znają oni jakieś artykuły, które wprowadzą mnie za rękę do wspomnianego wcześniej tematu. Pozdrawiam Maciek
 18. Cydek

  Detekcja bierek na szachownicy

  Tak się zastanawiam, czy nie wystarczyłyby same kontaktrony. Oczywiście jeżeli gra zawsze zaczynana byłaby od podstawowej pozycji bierek i pionków. Inaczej pomysł może iść na hasiok. Jeżeli jednak plansza przeznaczona byłaby do grania pełnych partii, można to zrealizować własnie tymi kontaktronami. Do każdego mógłby być podłączony inny rezystor, a wszystkie podpięte do jednego wejścia ADC. W tablicy dwuwymiarowej zapisane byłoby podstawowe ułożenie bierek. Gdy podniesiemy jakąś bierkę, program wykrywałby to, a po położeniu aktualizowałby pozycję wszystkich bierek i pionków. Gdyby wykonany zos
 19. Serio? Dlatego właśnie przestało działać. DLATEGO, ŻE STEROWNIKI SĄ "ZBYT NOWE". Tutaj masz dokładnie opisane wszytko krok po kroku : https://www.arduino.cc/en/Guide/DriverInstallation To naprawdę powinno pomóc. Spróbuj. I na następny raz. Proszę czytaj dokładnie poprzednie odpowiedzi. Przybywam z przyszłości ( po tym kolega @slon odpowiedział) spróbuj tego co napisałem, jeżeli odpowiedź kolegi poniżej zawiedzie.
 20. Co z tego, że sterowniki są. Zdarza się, że sterowniki są "zbyt nowe". Wtedy własnie wyskakuje taki błąd. Klep klep w klawiaturkę "Arduino Uno drivers", pobieramy , instalujemy i powinno być git.
 21. Po pierwsze primo: Zobacz czy wybrałeś odpowiedni port. Po drugie (jak tamto nie zadziała) : zobacz w menedżerze urządzeń, czy dobrze wykrywa Ci płytkę. Jak nie to zaktualizuj sterowniki. Powinno pomóc
 22. Cydek

  Kurs budowy robotów MCP2308

  Musisz tą bibliotekę wrzucić do folderu z bibliotekami (najczęściej Docs\Arduino\Libraries). Jeszcze raz odpalić aplikację Arduino i masz (powinieneś ). Jak nie to klikasz Narzędzia >> Zarządzaj bibliotekami. Tam wpisujesz sobie co chcesz i instalujesz.
 23. A rzeszywisie. Uszaowanko. Spojrzałem na stronę adaFruit'a i tym się zasugerowałem
 24. Szkoda tylko, że kosztują milion hajsu + dostawa z doliny "Gdzieśtam" to ło panie. Jak się ma drukarkę laserową to bardzo prostą metodą jest termotransfer. W internetach jest tego sporo. Jeżeli jednak nie chcesz się bawić programami, ani wydać miliona pieniędzy to dobrze się zastanów czy na pewno ta płytka uniwersalna będzie aż tak widoczna, że wszyscy obok niej przechodzący będą nie wiem co robili przez jej wygląd.
  Literówki mnie pokonały🤣. Fajny sposób, żeby się czegoś nauczyć albo utrwalić wiedzę.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.