Skocz do zawartości

HanulaM

Użytkownicy
 • Zawartość

  7
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

4 Neutralna

O HanulaM

 • Ranga
  2/10
 1. Podłączyłem baterie do pilota, napisałem program i próbuje testować... zero reakcji... Pomyślałem że pewnie coś zasłania odbiornik IR więc sprawdzam i szczęka mi opadła... Na płytce nie ma odbiornika IR... nie został wlutowany:/ Bawiąc się wcześniej nie zwróciłem na to uwagi... Zgłosiłem reklamacje do botland i czekam na reakcje. To tak w ramach ciekawostek i ponarzekania. Dzięki za kurs i poświęcony czas:) Będzie kolejny bardziej zaawansowany cykl...? @Treker może coś więcej o line followerach... pisałeś że lubisz...
 2. No teraz to mi się poukładało... Tak się zafiksowałem na komunikacji z PC że całkiem zapomniałem że myszka musi jakoś działać:) Dzięki i testuję dalej
 3. Witam Zmontowałem układ z odbiornikiem podczerwieni i przetestowałem sobie domowe piloty... przy okazji wyjaśnił mi się problem jednego z nich który wymagał bliskiej odległości od odbiornika. Okazuje się że faktycznie zamontowany w nim nadajnik IR ma bardzo niewielki kąt padania promieniowania podczerwonego a dodatkowo sam nadajnik jest małej mocy. Ciekawe ćwiczenie i można było sprawdzić jak rozchodzi się promieniowanie podczerwone w domowych warunkach i z różnych odległości (zjawiska takie jak odbicie, załamanie promieniowania, itd). Odkryłem jednak coś czego do końca nie rozumiem. Gdy miałem włączony układ i pracowałem na laptopie zauważyłem że gdy w pobliżu odbiornika znajdzie się myszka bezprzewodowa zaczyna świecić dioda. Wydawało mi się że komunikacja myszka optyczna - PC odbywa się po Bluetooth, jednak ewidentnie obserwuje odbieranie sygnału przez zmontowany odbiornik. Czy to jakieś zakłócenia? Dodam że najlepiej widać świecenie jak podniosę myszkę i podstawię część optyczną pod odbiornik. Machając palcem między nimi uaktywniam myszkę i wtedy układ coś odbiera.
 4. Witam Świetnie zrobiony kurs... a dzięki komentarzom można sobie sporo dopowiedzieć:) Podłączyłem na szybko przekaźnik by zweryfikować ile zjada mi prądu. Okazało się że u mnie sama cewka pobiera ok. 55mA Przy okazji zauważyłem że nie muszę wyginać nóżki COM... mieści się idealnie w przerwie płytki:) Podłączyłem też z ciekawości zamiast diody prostowniczej LED-a i pięknie widać wtedy jak przy rozłączaniu cewki przekaźnika następuje jej mrugnięcie. Tutaj moje pytanie czy taka zamiana może zostać w okładzie czy są tego jakieś konsekwencje?
 5. @Treker W pierwszym momencie obstawiałbym że biernym tak jak rezystor czy kondensator... no przecież dioda prostownicza nie zmienia swoich parametrów pod wpływem napięcia czy prądu. Z drugiej strony LED-y w zależności od wartości prądu świecą mocniej lub słabiej... dodatkowo na rysunku wypatrzyłem diodę po stronie elementów aktywnych. Dobra obstawiam że jest elementem czynnym. Gdzie znajdę informacje poszerzające to zagadnienie?
 6. Pytanie pewnie banalne ale nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi... diody to elementy czynne czy bierne? Chodzi mi głównie o LED-y i diody Zenera.
 7. Witam Mam na imię Mateusz a elektronika była od dziecka moim hobby. Aktualnie zawodowo zajmuję się automatyką przemysłową i muszę przyznać że chętnie zaglądam na strony Forbota by podziwiać ciekawe pomysły z jakimi mierzą się forumowicze. Elektronika daje nam coraz większe możliwości a przy okazji wiele frajdy:) Dzięki za bardzo ciekawy serwis i oczywiście wiele wytrwałości.
×
×
 • Utwórz nowe...