Skocz do zawartości

RobertG

Użytkownicy
 • Zawartość

  31
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

RobertG wygrał w ostatnim dniu 26 listopada 2019

RobertG ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

51 Bardzo dobra

O RobertG

 • Ranga
  3/10

Informacje

Ostatnio na profilu byli

530 wyświetleń profilu
 1. Może Ci się spodobać montaż manhattański (poszukaj manhattan style pcb). Polega to na tym, że bierzesz jednostronną płytkę PCB (za grosze na Aliexpress) i podpinasz ją do masy. Z innej płytki wycinasz malutkie kawałeczki (na Aliexpress są gotowce, zobacz na kwadraciki na zdjęciu) i kleisz je kropelką do tej głównej płytki. Teraz do głównej płytki lutujesz te nóżki, które mają być spięte z masą, a do tych kwadracików lutujesz nóżki, które spięte być nie mają z masą, ale mają być spięte między sobą. W załączniku przykład znaleziony w necie.
 2. @EMU-DIY: nie rozumiem, po co tam jest transformator? Mógłbyś uaktualnić schemat? Swoją drogą, jak zdobyłeś w Polsce taką antyczną francuską lampę GM?
 3. Fajne Lubie liczniki GM Co do schematu, elektroda tuby GM podłączona jest do pinu "v in", który dalej nie jest nigdzie podłączony, tylko wisi w powietrzu. Tak samo baza Q4 podłączona jest do pinu "v out", który też wisi w powietrzu. Wg. mnie brakuje na schemacie połączenia "v in" z "v out", ale nawet wtedy, w momencie gdy nie występuje impuls, baza Q4 wciąż wisi w powietrzu, powinna być dodatkowo połączona rezystorem z masą.
 4. @marek1707 dlaczego w tej konfiguracji nie jest potrzebne wysokie napięcie by zachodziły oscylacje? Dlaczego emiter i kolektor są odwrócone miejscami? Z tego co wyszukałem, po zamienieniu nóżek, tranzystor wciąż będzie działał tak samo, tylko zmienią się jego parametry (np. spadnie wzmocnienie), bo złącza b-e i b-c są takie same (tylko proporcje domieszek są nieco inne).
 5. @marek1707 zaintrygował mnie ten układ, bo patrząc na schemat, na pierwszy rzut oka nie powinno się nic dziać, ew. tranzystor powinien się spalić.
 6. @marek1707 dzięki za obszerne wyjaśnienie moich pytań. Co do mojej wiedzy, nigdzie nie pisałem, że jest duża. Ukończyłem inne studia i nie jestem elektronikiem z zawodu, ale lubię te rzeczy (zwłaszcza elektronikę analogową i mierzenie rzeczy) i staram się poszerzać swoją wiedzę, również tą teoretyczną.
 7. Taki generator przedstawiony jest na rysunku poniżej, R2 to obciążenie. Napięcie V jest dość duże, rzędu 100V, tranzystor, mimo, że jest w stanie nieprzewodzenia (baza zwarta do masy), na skutek tak dużego napięcia "przebija się" i zaczyna przewodzić, moje pytania: - w czasie, gdy złącze C-E przewodzi, jakie jest na nim napięcie? - dlaczego tranzystor nie ulega uszkodzeniu? - czy tranzystor można by zastąpić iskiernikiem i wciąż uzyskać generator (o innych parametrach)? - dlaczego na wielu schematach między bazą a masą wpięty jest rezystor?
 8. Przeglądając noty katalogowe i wewnętrzną implementację stabilizatorów, chyba zawsze widać, że tranzystor jest umieszczony szeregowo z obciążeniem, jak na górnym rysunku. Moje pytanie, dlaczego nie buduje się stabilizatorów, gdzie tranzystor byłby połączony równolegle do obciążenia, tak jak na dolnym rysunku?
 9. @kamilk86 to wygląda jakby tam płytka była już delikatnie nad-frezowana od dołu i góry tak, by pod wpływem siły złamała się odpowiednio. Nie trzeba ciąć. Gdy chcesz ją rozdzielić to możesz chyba (z perspektywy zdjęcia) chwycić jedną ręką z lewej strony, drugą z prawej i mocno złamać jakbyś łamał czekoladę Tak samo jakbyś łamał nacięty laminat (po nacięciu, by miał dobry wymiar do Twojej PCB), albo nacięte szkło (tylko szkła nie łapie się palcami przy łamaniu ).
 10. g1.zipSkończyłem płytkę i chciałbym zapytać, jak wyszła i czy coś warto poprawić. Chętnie wysłucham porad Wiem, że jest od tego osobny dział na sprawdzanie schematów i PCB, ale nie chciałem duplikować tematów, więc napisałem w worklogu. Załączam też Gerbery jakby ktoś chciał ( g1.zip ). g1.zip
 11. @FlyingDutch chciałbym rano zobaczyć jak wyglądały zmiany moich faz snów, choć nie wiem, czy to się uda i czy zasnę z takim ustrojstwem na głowie i czy to nie pospada po chwili. Inną rzeczą to chciałbym np. napisać jakiś plugin do Chrome i logować co oglądam na YouTube, a potem porównać to z moimi falami mózgowymi. Takie coś przychodzi mi do głowy. Nie wiem, czy sieci neuronowe by zdały rade tutaj, bo ja planuję urządzenie, które ma tylko osiem kanałów, można dodać więcej (ta kostka na to pozwala), ale koszty też rosną. Z ciekawych pomysłów, kolega rozwija oprogramowanie, które na podstawie jakiegoś wyjściowego hasha rysuje obrazki (płynnie zmieniające się przejścia między barwami, mi się podobały), powiedział, że to by było fajne połączyć oba projekty razem @marek1707 masz rację, dzięki za uwagę co do stabilizatora. PS. takiego zamkniętego dławika powinienem tez użyć do filtrowania zasilania dla PGA w projekcie generatora DDS, bo tam ten dławik jest bardzo blisko transformatora wyjściowego, prawda?
 12. @marek1707 dzięki za porady! Poprawiłem, to, co wskazałeś. Takie dławiki znalazłem - nie udało mi się znaleźć nic mniejszego, więc zostanę przy nich. O napięciach zasilania wspomniałem w pierwszym poście. Dodałem je teraz explicite na schemacie, dodałem też info na których test-pointach które napięcie mierzyć by ułatwić sobie uruchamianie układu. Trochę się te napięcia różnią od tego, co sugeruje producent ADS1298IPAG, ale mieszczą się w dopuszczalnym zakresie i upraszczają BOM bo zamiast trzech różnych stabilizatorów, są trzy takie same. Poszukałem kostek z lepszym PSRR i wybrałem LP5912. Napisałeś, że TC1017 jest kiepska jeśli chodzi o ten współczynnik, jaka wartość PSRR jest generalnie duża/dobra/wybitna? Chodzi mi o liczbę. Pasmo zakładane to 0.25Hz - 190Hz. Urządzenie ma przekazywać tylko dane na zewnątrz, wizualizacja i obróbka będą po stronie PC lub komórki. W firmware chciałbym tylko dodać filtr cyfrowy.
 13. Mózg generuje impulsy elektryczne, których częstotliwość zależna jest od stanu, w jakim mózg się znajduje, im głębszy stan relaksu (np. w czasie głębokiego snu, lub medytacji), tym ta częstotliwość jest niższa, a im większy stan aktywności (np. liczenie czegoś w pamięci), tym jest wyższa. Różne obszary mózgu mogą w tym samym czasie generować sygnały o nieco innej częstotliwości. Częstotliwość wynosi od 0.5Hz, do ok. 180Hz. Urządzenie takie składa się z części analogowej, która zawiera wzmacniacz oraz filtr, który przepuszcza tylko pożądany zakres częstotliwości (i wycina zakłócenia z sieci elektrycznej, które we wspomnianym wyżej zakresie się mieszczą), ADC'ka i mikroprocesora, który dokonuje dalszej obróbki sygnału. Ponieważ urządzenie jest podpinane bezpośrednio do ciała, na wejściu znajdują się dodatkowo obwody ochronne, zaś gdzieś po drodze znajduje się izolacja galwaniczna. Zdecydowałem się na użycie wyspecjalizowanej kostki (ADS1298IPAG), która kosztuje ok. 35 euro i ma 8 kanałów, czyli koszt jednego kanału to 4 euro. Alternatywą jest użycie wzmacniacza instrumentacyjnego + filtru częstotliwości + zbieranie wyników ADC'kiem i ich dalsza obróbka w procku. Wzmacniacze instrumentacyjne są strasznie drogie, np. taki AD620 przeznaczony do tych rzeczy kosztuje ok. 10 euro, więc takie rozwiązanie jest IMHO za drogie i pojedyncza wyspecjalizowana kostka jest lepsza. Poniżej znajduje się mój zamysł na urządzenie. Nie wiem, jeszcze jakich elektrod użyję. Co do sposobu wysyłania przetworzonych danych, to myślę, że użyję USB + Bluetooth. Fajnie by było np. podpiąć te elektrody na noc i rano w apce zobaczyć, wykres z fazami swojego snu. Co do schematu, to w dużej mierze bazowałem na devboardzie dla ADS129x, nie skończyłem go na razie, a i też nie rozumiem jeszcze, jak działają wszystkie piny tego scalaka. Poniżej znajdują się schematy dla obwodów wejściowych elektrod. Główna część, czyli akwizycja danych. Zasilanie dla modułu z akwizycją danych, część analogowa: -1V8, +1V8, część cyfrowa: 1V8. By zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia, część pomiarowa jest galwanicznie odizolowana od reszty urządzenia (DSP, USB, zasilacz sieciowy, etc). Wybrałem kostki, które mają certyfikaty IEC 60601 (norma dla urządzeń medycznych). Niestety z tego, co widzę, to norma jest płatna, tzn dokumentu nie można nigdzie pobrać w sieci. Co do samego przetwarzania danych, użyję DSP, na razie nie wiem, jaki wybrać. To tyle na razie, zostawię jeszcze na koniec link do GitHuba projektu.
 14. @ethanak z pewnością inny generator byłby lepszy!! Użyłem tego, co miałem dostępne.
×
×
 • Utwórz nowe...