Skocz do zawartości

RobertG

Użytkownicy
 • Zawartość

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

RobertG wygrał w ostatnim dniu 26 listopada 2019

RobertG ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

47 Bardzo dobra

O RobertG

 • Ranga
  2/10

Informacje

Ostatnio na profilu byli

222 wyświetleń profilu
 1. Przeglądając noty katalogowe i wewnętrzną implementację stabilizatorów, chyba zawsze widać, że tranzystor jest umieszczony szeregowo z obciążeniem, jak na górnym rysunku. Moje pytanie, dlaczego nie buduje się stabilizatorów, gdzie tranzystor byłby połączony równolegle do obciążenia, tak jak na dolnym rysunku?
 2. @kamilk86 to wygląda jakby tam płytka była już delikatnie nad-frezowana od dołu i góry tak, by pod wpływem siły złamała się odpowiednio. Nie trzeba ciąć. Gdy chcesz ją rozdzielić to możesz chyba (z perspektywy zdjęcia) chwycić jedną ręką z lewej strony, drugą z prawej i mocno złamać jakbyś łamał czekoladę Tak samo jakbyś łamał nacięty laminat (po nacięciu, by miał dobry wymiar do Twojej PCB), albo nacięte szkło (tylko szkła nie łapie się palcami przy łamaniu ).
 3. g1.zipSkończyłem płytkę i chciałbym zapytać, jak wyszła i czy coś warto poprawić. Chętnie wysłucham porad Wiem, że jest od tego osobny dział na sprawdzanie schematów i PCB, ale nie chciałem duplikować tematów, więc napisałem w worklogu. Załączam też Gerbery jakby ktoś chciał ( g1.zip ). g1.zip
 4. @FlyingDutch chciałbym rano zobaczyć jak wyglądały zmiany moich faz snów, choć nie wiem, czy to się uda i czy zasnę z takim ustrojstwem na głowie i czy to nie pospada po chwili. Inną rzeczą to chciałbym np. napisać jakiś plugin do Chrome i logować co oglądam na YouTube, a potem porównać to z moimi falami mózgowymi. Takie coś przychodzi mi do głowy. Nie wiem, czy sieci neuronowe by zdały rade tutaj, bo ja planuję urządzenie, które ma tylko osiem kanałów, można dodać więcej (ta kostka na to pozwala), ale koszty też rosną. Z ciekawych pomysłów, kolega rozwija oprogramowanie, które na podstawie jakiegoś wyjściowego hasha rysuje obrazki (płynnie zmieniające się przejścia między barwami, mi się podobały), powiedział, że to by było fajne połączyć oba projekty razem @marek1707 masz rację, dzięki za uwagę co do stabilizatora. PS. takiego zamkniętego dławika powinienem tez użyć do filtrowania zasilania dla PGA w projekcie generatora DDS, bo tam ten dławik jest bardzo blisko transformatora wyjściowego, prawda?
 5. @marek1707 dzięki za porady! Poprawiłem, to, co wskazałeś. Takie dławiki znalazłem - nie udało mi się znaleźć nic mniejszego, więc zostanę przy nich. O napięciach zasilania wspomniałem w pierwszym poście. Dodałem je teraz explicite na schemacie, dodałem też info na których test-pointach które napięcie mierzyć by ułatwić sobie uruchamianie układu. Trochę się te napięcia różnią od tego, co sugeruje producent ADS1298IPAG, ale mieszczą się w dopuszczalnym zakresie i upraszczają BOM bo zamiast trzech różnych stabilizatorów, są trzy takie same. Poszukałem kostek z lepszym PSRR i wybrałem LP5912. Napisałeś, że TC1017 jest kiepska jeśli chodzi o ten współczynnik, jaka wartość PSRR jest generalnie duża/dobra/wybitna? Chodzi mi o liczbę. Pasmo zakładane to 0.25Hz - 190Hz. Urządzenie ma przekazywać tylko dane na zewnątrz, wizualizacja i obróbka będą po stronie PC lub komórki. W firmware chciałbym tylko dodać filtr cyfrowy.
 6. Mózg generuje impulsy elektryczne, których częstotliwość zależna jest od stanu, w jakim mózg się znajduje, im głębszy stan relaksu (np. w czasie głębokiego snu, lub medytacji), tym ta częstotliwość jest niższa, a im większy stan aktywności (np. liczenie czegoś w pamięci), tym jest wyższa. Różne obszary mózgu mogą w tym samym czasie generować sygnały o nieco innej częstotliwości. Częstotliwość wynosi od 0.5Hz, do ok. 180Hz. Urządzenie takie składa się z części analogowej, która zawiera wzmacniacz oraz filtr, który przepuszcza tylko pożądany zakres częstotliwości (i wycina zakłócenia z sieci elektrycznej, które we wspomnianym wyżej zakresie się mieszczą), ADC'ka i mikroprocesora, który dokonuje dalszej obróbki sygnału. Ponieważ urządzenie jest podpinane bezpośrednio do ciała, na wejściu znajdują się dodatkowo obwody ochronne, zaś gdzieś po drodze znajduje się izolacja galwaniczna. Zdecydowałem się na użycie wyspecjalizowanej kostki (ADS1298IPAG), która kosztuje ok. 35 euro i ma 8 kanałów, czyli koszt jednego kanału to 4 euro. Alternatywą jest użycie wzmacniacza instrumentacyjnego + filtru częstotliwości + zbieranie wyników ADC'kiem i ich dalsza obróbka w procku. Wzmacniacze instrumentacyjne są strasznie drogie, np. taki AD620 przeznaczony do tych rzeczy kosztuje ok. 10 euro, więc takie rozwiązanie jest IMHO za drogie i pojedyncza wyspecjalizowana kostka jest lepsza. Poniżej znajduje się mój zamysł na urządzenie. Nie wiem, jeszcze jakich elektrod użyję. Co do sposobu wysyłania przetworzonych danych, to myślę, że użyję USB + Bluetooth. Fajnie by było np. podpiąć te elektrody na noc i rano w apce zobaczyć, wykres z fazami swojego snu. Co do schematu, to w dużej mierze bazowałem na devboardzie dla ADS129x, nie skończyłem go na razie, a i też nie rozumiem jeszcze, jak działają wszystkie piny tego scalaka. Poniżej znajdują się schematy dla obwodów wejściowych elektrod. Główna część, czyli akwizycja danych. Zasilanie dla modułu z akwizycją danych, część analogowa: -1V8, +1V8, część cyfrowa: 1V8. By zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia, część pomiarowa jest galwanicznie odizolowana od reszty urządzenia (DSP, USB, zasilacz sieciowy, etc). Wybrałem kostki, które mają certyfikaty IEC 60601 (norma dla urządzeń medycznych). Niestety z tego, co widzę, to norma jest płatna, tzn dokumentu nie można nigdzie pobrać w sieci. Co do samego przetwarzania danych, użyję DSP, na razie nie wiem, jaki wybrać. To tyle na razie, zostawię jeszcze na koniec link do GitHuba projektu.
 7. @ethanak z pewnością inny generator byłby lepszy!! Użyłem tego, co miałem dostępne.
 8. Skończyłem projekt ścieżek części RF, ze wszystkim zmieściłem się na jednej warstwie Chętnie posłucham uwag, co do efektu Pliki KiCAda trzymam na GitHubie, w developie. @atMegaTona Tak. Sprytne!
 9. Pamiętacie intro Archiwum X? Pojawia się tam takie specyficzne zdjęcie niebieskiej dłoni, to własnie przykład fotografii kirlianowskiej. Pojawia się ono tam dlatego, że temat jest powiązany z parapsychologią i postrzeganiem aury. Niezależnie, od nastawienia, sama fotografia jest realna i polega na obserwowaniu wyładowań koronowych. Kluczowym elementem jest źródło wysokiego napięcia, u mnie jest to generator ok. 10-30KV zbudowany z trafopowielacza z monitora - z niego wyciągnąłem i transformator i tranzystor, który nim steruje. Wysokie napięcie w połączeniu z dość dużą mocą wyjściową stanowią tu śmiertelne zagrożenie! Wszelkie operacje wykonywałem, gdy generator był wyłączony! Wartości elementów: Q1BU808DFI R1220R R222R + 4R7 (adjust if needed) Zasilanie 9V DC. Do szkiełka z jednej strony przykleiłem na całej powierzchni samoprzylepną folię aluminiową (która stanowi elektrodę), następnie stosując znów tę folię, przykleiłem do niej kabel, który połączyłem z uziemieniem. Z przegródek na elementy i dwóch deseczek zrobiłem oparcie na aparat fotograficzny. Znajdował się on na deseczkach, pod nim zaś bezpośrednio było wspomniane szkiełko. Na szkiełku położony był fotografowany obiekt, elektrodę wysokiego przylepiona była do niego kawałkiem wspomnianej folii. Generator musi być na ten czas wyłączony ze względów bezpieczeństwa! Zdjęcia najlepiej byłoby zrobić w jakiejś ciemni, ale z racji jej braku, robione były w pokoju późną nocą przy zgaszonym świetle. Kluczowe okazało się dobranie parametrów aparatu fotograficznego - najniższe ISO (u mnie ISO100) i najdłuższy czas naświetlania (u mnie 15s). Przy domyślnych ustawieniach aparatu, efekt jest prawie niewidoczny. Poniżej wykonane przeze mnie zdjęcia kawałka liścia (widocznego wyżej) oraz zdjęcie monety. Z racji na zastosowany generator, nie można wykonać wspomnianego we wstępie zdjęcia ręki, jednak zasada działania jest taka sama.
 10. @Treker dzięki, lubię mierzyć rzeczy i elektronikę analogową
 11. To i ja się dołączę z moim projektem, który powolutku dłubię - detektorem promieniowania kosmicznego. Działa to tak, że sprawdza się sygnały z macierzy tub Geigera i na ich podstawie odrzuca się promieniowanie tła, a liczy się tylko promieniowanie kosmiczne (a konkretnie muony). Z tego, co na razie ogarnąłem, jeśli wystąpi sygnał w tubach leżących na linii prostej, to jest to zliczane jako muon, reszta jest ignorowana. Na renderingu jest macierz 4x4 tub, ale one są drogie, więc kupiłem tylko tyle, by starczyło na 3x3. By zwiększyć rozdzielczość (zakładając, że ilość muonów nie zmienia się szybko w czasie), pomyślałem, że detektor może się obracać. Stąd ten statyw, na rotorze znajdować się będzie cała elektronika, akumulator litowy i silnik krokowy by pozycjonować detektor. Sygnały będą obrabiane przez FPGA, pewnie nie ma takiej potrzeby, ale to IMHO w miarę fajny projekt by się nauczyć trochę FPGA
 12. Skończyłem bloki z interfejsem użytkownika (LCD + enkoder), interfejsem z komputerem (I2C <-> USB) i ADC, załączam je poniżej, jakby ktoś chciał zobaczyć. Nie pomyślałem o tym, że dzielnik dla ADC będzie miał różne wartości w zależności od zakresów napięć, które bym chciał mierzyć, więc nie jest to zbyt uniwersalne w tej formie w jakiej jest. Trzeba by otwierać urządzenie i lutować nowe wartości rezystorów. Rysować płytkę nie jest łatwo. Moje założenia: - płytka jest dwuwarstwowa, maksymalnie 10cmx10cm, bo takie są najtańsze u Chińczyków, - na dolnej warstwie jest tylko masa, ścieżki i komponenty są na górnej warstwie, - osobna masa dla części radiowej i dla części cyfrowej. Zacząłem od zasilania części radiowej, na razie wygląda ono tak, jak na obrazku. Na czerwono podświetlone są ścieżki z zasilaniem 5V dla części analogowej (dodałem zielonymi kreskami, gdzie te ścieżki konkretnie idą dalej, bo KiCAD nie pozwala podświetlać kilka ścieżek na raz). Na szaro zaznaczyłem sygnał z zegara. Na niebiesko zaznaczona jest droga z DDS, prze filtry, do wzmacniacza. Według mnie, jest ok, zmieściłem się ze wszystkim na jednej warstwie. Ścieżki zasilania pogrubię, by miały mniejszą impedancję, a rezystory i kondensatory zmienię na te w obudowie 0603, bo 0805 są trochę za duże i się nie mieszczę w niektórych miejscach. Nie wiem, w którym miejscu połączyć obie masy (analogową i cyfrową). Zapraszam do komentowania
 13. Na dolnym wykresie znajduje się histogram tego, co jest na górnym wykresie. Ten histogram jest bardzo sensowny. Tak, myślałem o tym, ale po zbudowaniu i uruchomieniu, projekt mi się znudził i zająłem się kolejnym - opisaną na Forbocie komorą jonizacyjną
 14. @crbjsfso takie ogniwa plus moduł o którym piszesz, do zasilania by się nadały, ale nie myślałem na razie nad przenośną wersją Urządzenie jest zasilane z zasilacza laboratoryjnego. Widoczne na zdjęciu baterie na schemacie są oznaczone jako "photodiode bias", służą one tylko do polaryzacji fotodiod, więc nie pobierany jest praktycznie żądny prąd, czyli baterie wytrzymają tak długo, aż rozładują się same. Zastosowałem baterie, a nie zasilacz, bo zasilacz wprowadzałby tętnienia, a to pierwszy stopień, wzmacniacza, gdzie wzmocnienie jest bardzo duże, więc i te tętnienia byłyby niepożądane.
 15. @marek1707 1. Wg. mnie 25MHz filtr jest ok. To widać też na symulacji, którą załączyłem wcześniej, że zero wypada koło 25MHz. 2. Poszukam przekaźników o parametrach wspomnianych przez Ciebie, ale o takim samym footprincie, jak te, które zastosowałem. Jeśli trzeba będzie to kupię droższe, ale na początku spróbuję z tymi, które aktualnie wybrałem. 3x100zł to już sporo, a i bez tego ten generator tani jakoś nie będzie Dzięki za uwagę, bo może to zaoszczędzić zamawiania nowego PCB z nowymi footprintami. 3. Co do transformatora, nie bardzo wiem, jak się za to zabrać, ale wyliczyłem tak: a) Np (ilość zwojów uzwojenia pierwotnego, wybrana arbitralnie) = 20 b) AL (z datsheeta ferrytu) = 1*10^4, trzeba przemnożyć przez 1*10^-9, bo tyle ukrywa jednostka, więc wychodzi 1*10^-5 Teraz: Lp = AL * Np^2 = 1*10^-5 * 20^2 = 400 * 10^-5 = 4 *10^-3 = 4mH Np/Ns = 1.22 (z tego kalkulatora, Zin=75, Zout=50) Ns = Np/1.22 = 20/1.22 = 16 Ls = AL * Ns^2 = 1*10^-5 * 16^2 = 256 * 10^-5 = 2,5 *10^-3 = 2,5mH Wyniki wrzuciłem do symulacji w LTSpice: Dla 1kHz wyszło mi -8dB. Całkiem możliwe, że gdzieś popełniłem błąd, ale rozumowanie wydaje mi się OK, bo im większa ilość zwojów, tym wychodzi mniejsze tłumienie dla małych częstotliwości.
×
×
 • Utwórz nowe...