Skocz do zawartości

trime

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O trime

 • Ranga
  1/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. No tak, nie miałem zamiaru, by każdy na raz wysyłał sygnał. Jest jakaś lepsza alternatywa dla takich ogniw? Myślałem nad zamówieniem z Ali: NCR18650B Co do silnika to o ile to co wyżej w formie teorii napisałem jest prawdziwe i przy moich założeniach: 2 silniki, koła napędowe o promieniu 2,5 cm i masie do 2kg, przyspieszenie tak do 2m/s2, a prędkość maksymalna tak do 20 km/h. Więc wyszło mi, ze moc na silnik potrzebuję jakieś 11,2W do tego zapas i mam jakieś 17W. Natomiast moment obrotowy 0,1 Nm na dwa koła. Prędkość obrotową mi wyszło, że jakieś 2000 obrotów na minute da mi prawie 19km/h. Moje wyliczenia są poprawne?
 2. Proszę o potwierdzenie lub korektę: Prędkość robota to iloczyn obwodu koła napędowego i prędkości obrotowej. By dobrać silnik muszę określić moment obrotowy na podstawie iloczynu siły ( waga pojazdu razy przyspieszenie jakie chcę uzyskać) i promienia koła napędowego. O ile dobrze rozumiem to 2 silniki powodują, że moment obrotowy dzieli się na 2. Co w takiej sytuacji z prędkością? Co do robota to pozostaję na tą chwilę przy opcjach omijania przeszkód, podążania za światłem i podążania za linią. Czy takie rozmieszczenie 3 czujników zbliżeniowych ultradźwiękowych nie będzie się wzajemnie zagłuszć?
 3. Co do kamery to rozważam to za dodatkową opcję. Czy użycie zarówno raspberry pi jak i arduino rozwiąże problem? Arduino było by używane do normalnego trybu, a raspberry do użycia kamery. Rozważam też porzucenie tego pomysłu jeżeli okaże si, że przysporzy to więcej problemów. Domyślam się, że czujniki, arduinino pobierają zdecydowanie mniej prądu niż silniki, więc tutaj proszę o pomoc w doborze silników. Widziałem ten poradnik ale wolałem zapytać czy może jest coś bardziej pasującego do mojego pomysłu.
 4. Witam, planuję zbudować robot jeżdżący na gąsienicach. Całą konstrukcję, koła, gąsienice będę drukować na drukarce 3D z ABS lub PLA. Moim planem jest zbudowanie robota o długości około 40 cm, a szerokości okolic 25 cm. Chciałbym aby robot był zasilany z baterii, myślałem tutaj nad 18650, ale nie wiem czy będą właściwe. Robot byłby wyposażony w 2 silniki napędzające koła napędowe w gąsienicach. Do tego był by wyposażony w czujnik zbliżeniowy, kamerkę, rozważałem też czujnik umożliwiający jazdę po trasie z linii narysowanej\ wydrukowanej. Na tą chwile nie mam więcej pomysłów jeżeli chodzi o dodatkowe czujniki, ale jestem otwarty na sugestie. Jeżeli chodzi o sterowanie to tutaj widziałbym kilka trybów: sterowanie z pilota lub innego kontrolera(np rękawiczka z żyroskopem do sterowania) , tryb autonomiczny (omijanie przeszkód), jazda po linii, śledzenie celu z kamerki. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to również z chęcią je przeczytam. Robota planuję zbudować na arduino (zastanawiam się czy brać Uno czy wersję mega). Proszę o pomoc w: - ewentualnych sugestiach dotyczących czujników/ metody poruszania się, które mogą być ciekawe do zaimplementowania. - doborze silników, płytki sterującej silnikami( zastanawiam się nad motor shieldem) - inne ewentualne sugestie i korekty
×
×
 • Utwórz nowe...