Skocz do zawartości

szymonw

Użytkownicy
 • Zawartość

  65
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

szymonw wygrał w ostatnim dniu 19 marca

szymonw ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

17 Dobra

O szymonw

 • Ranga
  4/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Używam 4x20 wyświetlacza i wyprowadzenia są standardowe.Jak zwykle zdjęcie jest spaprane bo niezbyt widać wyprowadzenia ale coś jednak widać.Masz wyświetlacz podobny do tego https://www.maritex.com.pl/product/attachment/39218/FD1602D6YLY.pdf. Wszystkie tego typu wyświetlacze oparte są o sterownik HD44780.Wyprowadzenia są takie jak w tym pdf-ie Ten z podanej strony ma dwa wiersze ale tym się nie przejmuj bo przechodzenie z wiersza do wiersza odbywa się standardowo czyli 0 pierwszy wiersz ,1 drugi wiersz,2 trzeci wiersz, 3 czwarty wiersz.Ustawienie kursora lcd.setCursor(0,0); lcd.setCursor(0,1); lcd.setCursor(0,2); lcd.setCursor(0,3);
 2. Zastosuj się do tego co napisałem w artykule a maszyna ruszy.Jeśli otworzyłeś c:\Documents\Arduino\libraries\grbl\cpu_map\cpu_map_atmega328p.h to dokonaj zmian. Pliki hex,bin są plikami wsadowymi a nie źródłowymi.Pliku wsadowego się nie zmienia a jeśli go otworzysz i cokolwiek zmienisz to plik będzie uszkodzony i nie zostanie załadowany do kontrolera. W moim artykule jest opis tego co należy zmienić w jednym pliku źródłowym.Nie używam X-loadera bo jest mi niepotrzebny.Do załadowania GRBL użyj Arduino IDE.W linijce procesor zaznacz Old Bootloader.
 3. Super filmik.Bardzo się cieszę,że się udało ruszyć z miejsca.Powodzenia.Oscyloskop to przystawka do komputera, w moim przypadku to DSO2020.Kupiłem kiedyś za jakieś 250zł ale jak obserwuję rynek to podobnych jest już na rynku kilka.Bardzo pomocny przyrząd przy uruchamianiu wszelkich projektów.Jeszcze jedno nie zapomnij o zabezpieczeniu obwodów bezpiecznikami. Musi być pełny profesjonalizm. Zwyczajowo większość nie przykłada to tego elementu konstrukcyjnego większej wagi ale to one czasami ratują nam życie i dobytek. To gwarantuje spokój i szybką diagnozę uszkodzeń.Bezpieczniki muszą być dobrze dobrane.Do prób zawsze mam w obwodzie zabezpieczenie w postaci dwupolowego esa .Silnik promieniowy ma to do siebie,że wolno się rozpędza,poraża mnie jego bezwładność.
 4. Co słabo świecącej diody led to ona świeci tylko w ciągu sekundy 100*200µs=20000µs a sekunda to 1mln µs.Połowa sinusoidy to 10ms czyli 10000µs 200/10000=0,02 czyli 2%. Wypełnienie jest zatem 2%.Poczytaj o PWM.Drugi schemat z arduino nano ma błąd podłączenia.D4 jest niepodłączone i nie jest zwarte do masy. Raczej wykonaj obwód według schematu z mostkiem!!!!!! Poprawiłem schemat i dla arduino nano schemat jest jak najbardziej ok.
 5. Wyrzuć transformator! Przebuduj układ wejściowy na któryś z tych poniżej Program poniższy jest przeróbką innego programu i działa.Wyjście na optotriak jest na D3.To działa, lepiej gorzej, trudno ocenić.Podłącz do silnika wtedy będzie będzie można coą powiedzieć więcej int dimming = 50; void setup() { pinMode(3,OUTPUT); pinMode(2,INPUT); // pinMode(13,INPUT); // int AC_LOAD = 3; // Output to Opto Triac pin // Dimming level (0-128) 20 = ON, 50 = OFF attachInterrupt(0, zero_crosss_int, RISING); // Choose the zero cross interrupt # from the table above } //the interrupt function must take no parameters and return nothing void zero_crosss_int() //function to be fired at the zero crossing to dim the light { // Firing angle calculation : 1 full 50Hz wave =1/50=20ms // Every zerocrossing thus: (50Hz)-> 10ms (1/2 Cycle) // For 60Hz => 8.33ms (10.000/120) // 10ms=10000us // (10000us - 10us) / 128 = 75 (Approx) For 60Hz =>65 int dimtime = (dimming); // For 60Hz =>65 delayMicroseconds(dimtime); // Wait till firing the TRIAC digitalWrite(3, HIGH); // Fire the TRIAC delayMicroseconds(200); // triac On propogation delay (for 60Hz use 8.33) digitalWrite(3, LOW); // No longer trigger the TRIAC (the next zero crossing will swith it off) TRIAC } void loop() { int pot=analogRead(A0); dimming=pot+600; delayMicroseconds(10); }
 6. Nadal uważam,że SSR jest najlepszym rozwiązaniem.SSR jest dobrze zaprojektowany i ze sterowaniem nie ma problemów. Co to za kondensator?Na wejściu i wyjściu transoptora nie może być żadnych kondensatorów.Natomiast spróbuj podłączyć ten filtr 0,01µF/250V AC rezystor 39Ω do nóżek transformatora po stronie pierwotnej ,tam gdzie jest 230V.
 7. W programie należy zmienić FALLING na RISING ! a jeśli masz CHANGE to na RISING. Wyłączenie przed końcem połówki sinusoidy daje zysk czasu,który jest bardzo potrzebny przy tego typu sterowaniu mocą. Znalazłem w moich zasobach optotriak i triak. Zbudowałem układ mocy bez filtra(na razie brak właściwych części,myślę skąd je wyjąć) i podłączyłem do sterownika.Włączyłem i zobaczyłem kilka błyśnięć żarówki po czym cisza,nic.Napisałeś Rikardo,że u Ciebie też błyska.Niby wszystko jest dobrze a jest źle.W moim przekonaniu winny jest filtr.Właściwe usytuowanie układu filtrującego jest sztuką. 10 lat temu miałem podobny problem tylko wtedy chodziło o to by triaki się nie włączały w momencie załączenia zasilania a triaki działały jak zwykły włącznik.Chyba z tydzień się mordowałem z tematem aż wreszcie w przypływie desperacji przylutowałem filtr na końcówkach transformatora po stronie pierwotnej.Zadziałało ale jak szukałem tego właściwego miejsca to znalazłem takie miejsce gdzie sto na sto włączeń do zasilania kończyło się niekontrolowanym włączeniem triaków.Takie szukanie jest mocno .... ale uczy pokory. Rikardo zamiast zespołu optotriak triak podłącz do D5 diodę led połączoną szeregowo z rezystorem np300Ω i do masy. Dioda powinna świecić a to oznacza,że cały układ do sterowania zespołem optotriak triak jest sprawny.Z drugiej strony widać jak kapryśnym elementem jest triak,jakie wprowadza zakłócenia.Z mojej strony za daleko idące było stwierdzenie,że niesprawny jest transoptor.Być może wyrzucenie transformatora czyli dużej indukcyjności rozwiąże problem.W to miejsce mostek prostowniczy bezpośrednio podłączony do AC 230V ,na wyjściu do plusa rezystor 180K min.1W następnie wejście transoptora pin1 a pin2 do minusa mostka.Zasilacz porządny impulsowy 12V 1,25A.
 8. Rikardo mam dla Ciebie dwie wiadomości jedną dobrą a drugą złą.Wiadomość dobra to ta,że zbudowałem ten układ ze strony http://www.bristolwatch.com/arduino/arduino1.htm Zamiast dwóch diod prostowniczych zastosowałem mostek.Zamiast arduino uno arduino nano.Transoptor sfH600 okazał się być mało czuły.Tak mało czuły,ze na oscyloskopie widziałem prawie prostą linię.Poszukałem w swoich zasobach jakiegoś innego i znalazłem LTV817.Do diody led transoptora podłączyłem R=1k .Włączyłem U i uzyskałem Watro przyjrzeć się wartościom.Ściągniesz grafiki i otworzysz oraz powiększysz.Następnie zmieniłem ten rezystor na 340Ω i uzyskałem Następnie do drugiego kanału oscyloskopu podłączyłem napięcie z mostka.Oczywiście nie obyło się bez dzielnika napięcia.W efekcie zrzut z ekranu wygląda tak Po podłączeniu do arduino nano i wgraniu programu modyfikując w linijce kodu delayMicroseconds((analogRead(0)*7) + 1000); // read AD1 na delayMicroseconds((analogRead(0)*7) + 3000); // read AD1 a następnie delayMicroseconds((analogRead(0)*7) + 7000); // read AD1 otrzymałem wyniki następujące Co to oznacza,że program działa bo na wyjściu D5 są impulsy sterujące optotriakiem.To tyle dobrychwiadomości.Zła jest taka,że masz najprawdopodobniej nie najlepszy transoptor.Zmień a wszystko powinno ruszyć.Nie podłączyłem do bloku mocy ale to zostawiam Tobie.Powodzenia.Wnioski pozostawiam Tobie ,dobrze przeczytaj co napisał ethanak bo mogą być problemy po zmerdzowaniu z innym blokiem programu.Powodzenia.Zresetuj się i do przodu.
 9. Rikardo! W pierwszym moim poście do Ciebie zaproponowałem moduł przekaźnika SSR.Nadal uważam,że jest to optymalne rozwiązanie.Moduły SSR opracowano by sterowanie było pod pełną kontrolą.Gdyby sterowanie zespołem optotiak-triak było tak proste to nikt by sobie nie zawracał głowy opracowywaniem specjalizowanych sterowników.Wiele firm opracowało odpowiedni układ scalony do sterowania triakiem.Nie otwieraj otwartych drzwi.Skorzystaj z tego co jest na rynku. 24 zł z dostawą to nie majątek a w projekt,zapewne, już włożyłeś ładnych kilka zł i ogromną pracę.Sposoby sterowania znajdziesz w pdf poniżej.Natomiast co do bazy tranzystora podłączysz,jak sprzęgniesz z arduino uno to inna sprawa.Jedyne co mi w tej chwili przychodzi do głowy to sterowanie przez PWM.Przekaźniki SSR steruje się prądem 4-20mA.Stosując to co Ci proponuję uwalniasz się od wszystkich problemów o których napisał kolega ethanak.Tylko się nie obraź.Twój nick kojarzy się jednoznacznie.To ty? A w wolnych chwilach na forbocie. SSR40DA.pdf
 10. Rikardo. Mam pytanie co z włącznikiem power on. Czy DP4 jest otwarty czy zamknięty.Jeśli nie zamknąłeś power on to nie będzie mocy na wyjściu.
 11. No w czym problem,trzeba zakasać rękawy i do roboty.Nic innego Ci nie pozostało.
 12. Jak pisałem do Ciebie ostatniego posta to też mi wyskoczyło emoji i bardzo się zdziwiłem. No to teraz należy skupić się na sterowaniu.W programie z tej strony co Ci podałem nie ma delay_us jest delayMicroseconds((analogRead(0) * 6 + 1000) ;i delayMicroseconds(200);Zwróć uwagę na emoji,której nie powinno być,Wytnij i wpisz z klawiatury cyfrę a następnie skompiluj.Niestety trzeba popracować nad udoskonaleniem ,pozbyciem się jakichś ukrytych makr bo to co wyskoczyło w poście o tym świadczy .Prawdopodobnie będziesz musiał przepisać ręcznie ten program by być pewnym,że gdzieś coś.Ma być czysty kod.To co Ci mogę zaproponować to skompiluj tylko ten program bez tych różnych dodatków o których pisałeś wcześniej.Tylko obsługa triaka.A tak na marginesie to mruganie to na Twoje oko to 50Hz?
 13. Jeśli blok mocy nie działa to zamień końcówki A1,A2 triaka to znaczy tam gdzie było przylutowane A1 przylutuj A2 a A1 tam gdzie było A2. Jeśli po połączeniu obu bloków układ zadziała to w programie wróć do ustawień sprzed zmian.Możesz się wtedy pokusić o zmianę w linijce delayMicroseconds((analogRead(0) * 6) + 1000); // read AD1 na delayMicroseconds((analogRead(0) * 8 + 1000); // read AD1 ale wydaje za daleko posunięte przesunięcie raczej powinno być delayMicroseconds((analogRead(0) * 7) + 1000); // read AD1. Druga linijka to zrób delayMicroseconds(300);
 14. Rikardo! Zacznij od końca czyli stopnia mocy.Masz zapewne zbudowany układ optotriak -triak .Jako obciążenie niech będzie ten wiatrak ale lepiej będzie jak podłączysz żarówkę z włóknem wolframowym 50-100W.Na wejście optotriaka do pin 1 przylutuj rezystor 500-600 Ω do rezystora(dwa rezystory 1k połączone równolegle w razie braku ) dołącz +5V a pin 2 podłącz do masy.Silnik powinien ruszyć albo zapalić się żarówka.Jeśli wiatrak zacznie się kręcić to znaczy,że moduł mocy jest ok.W ten sposób zawęziłeś problem do sterowania opartego o arduino uno. W programie wydłuż impuls do 1000µs.Zamiast delayMicroseconds(200); zrób delayMicroseconds(1000); W moim przekonaniu modyfikacji powinna ulec linijka kodu delayMicroseconds((analogRead(0) * 6) + 1000); // read AD1 na delayMicroseconds((analogRead(0) * 1) + 1000); // read AD1 Czy Arduino IDE już kompiluje ten program, nadal masz problem z bibliotekami?skompiluj program blink w celu sprawdzenia.Jeśli działa to wgraj program do obsługi triaka a dalej połącz moduły i włącz.
 15. Chodzi mi o to czy ten zawór do tego by być otwartym potrzebuje podtrzymania .Bo jeśli po odłączeniu napięcia 12V od cewki zawór się zamyka to jest to zwykły elektrozawór.Mam zawór produkcji USA w którym nie potrzeba napięcia podtrzymującego by zawór był otwarty /zamknięty.Wystarczy impuls 0,5sek by zawór otworzyć drugi impuls zamyka ale prąd musi popłynąć w przeciwnym kierunku .Stąd moje pytanie. A co do sterowania Twoim zaworem to kup zasilacz np.12V/5A do ledów. Arduino Uno ma wejście zasilające 12V.USB daje 5V i max.0,5A.Masz szczęście,że jeszcze nie uszkodziłeś komputera.Przetwornicę wykorzystasz do innych celów.
×
×
 • Utwórz nowe...