Skocz do zawartości

EMU-DIY

Użytkownicy
 • Zawartość

  5
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

7 Neutralna

O EMU-DIY

 • Ranga
  2/10
 1. nie chciałem robić tego na wysokim napięciu, poza tym prąd jest tam Bardzo mały lampa pochodzi ze znanego polskiego serwisu aukcyjnego i jest dosyć tania https://allegro.pl/oferta/licznik-promieniowania-geigera-3g8b-xeram-7891059148?snapshot=MjAyMC0wMS0xOVQyMjowMDoxMi4wMDlaO2J1eWVyO2M2OWE3YTNkYmU5NmQ5YWQ2MGZkNmY1YzdiYjYxMTVlMGYyNjIxYjFiNmMyMWFhOGU1MDI3NDM1ODQwOTJmMmY%3D
 2. tak, zapomniałem dodać że ta listwa 4pin jest podłączeniem transformatora (opisy są takie jak były w bibliotece) na pierwotnym 450V, <volt in>, <gnd> na wtórnym ok. 10V <EN> i <Volt out> opisy na tych wyjsciach są nie poprawne.
 3. Cześć, przedstawiam licznik G-M mojej konstrukcji. Mierzy promieniowanie β i γ w zakresach 1-15µS i 10-150µS (wersja fizycznie wykonana, z powodu usunięcia jednego dzielnika posiada tylko zakres 1-15µS, Licznik został porównany z rosyjskim licznikiem soeks 01M wykazując różnice 5-10% dla promieniowania β 10-15µS (siateczka żarowa lampy gazowej). Niestety z powodu użycia mało czułej lampy G-M [3G8B prod. XERAM] miernik nie nadaje się do pomiaru standardowego promieniowania tła, jednak możliwe jest podłączenie innej lampy poprzez złącze BNC, oraz ustalenie innego napięcia pracy z zakresu 300 - 700V, użyta lampa osiąga poprawne parametry pracy pracy przy 445V. Układ składa się ponadto z układu wykrywania impulsów generowanych przez lampę, oraz licznika cyfrowego na układach cd4026 (prod. TI) Układ wychwytywania impulsów nie jest prawdopodobnie optymalny, lecz działa poprawnie i jest w całości mojego pomysłu. Zliczone impulsy przelicza się według wzoru : x/6 impulsów/minutę = yµS/godzinę ( w przypadku wyższego zakresu dzieli się przez 0.6 zamiast 6. Opracowanie i wykonanie miernika zajęło mi ok. 2 - 3 tygodnie. w mierniku została użyta przetwornica wysokiego napięcia z rosyjskiej lampy stroboskopowej. Załączam schemat oraz film prezentujący działanie. W razie pytań lub rad zapraszam do dyskusji schemat:
 4. Cześć, jestem Paweł, od kilku lat robię różne elekroniczne projekty, interesuję się także mechaniką, krótkofalarstwem, i żeglarstwem.
×
×
 • Utwórz nowe...