Skocz do zawartości

upgrade

Użytkownicy
 • Zawartość

  8
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

O upgrade

 • Ranga
  2/10
 • Urodziny 01.01.1983

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Ustka

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. ok zrozumiałem, Ten projekt nie jest zarobkowy jak pisałeś, kiedyś był na Atmedze (już zaprogramowanej przez kolegę) i od tak sobie przy tym dłubie, wiem że pytam o budowę bloku mieszkalnego bawiąc się w piaskownicy w babki. Tak używałem ESP bo mam tego trochę, tak jest szybsze, lepsze i takie tam. Tylko jak pisałeś nie potrzebuje niewiadomo czego dlatego padło na Arduino + Lan. To teraz pytanie jak w Domoticzu padnie serwer to mogę się zalogować na urządzenia końcowe? (jest jakiś web serwer na urządzniu) Co do awarii prądu to tam mały backup (w trakcie) stan pinów byłby zapisywany do EPROMu na arduino - tyle wiem, że można zrobić resztę doczytam. Kontroli danych CRC nie ma bo to jak pisałem "projekt na lużno" na tym etapie nie potrzebne, nie uzależniam od niego wszystkiego, żeby nie siedzieć po ciemku bo jak napisałeś nie mam zrobionego "backup-u" czy zabezpieczeń. Co do wemosa przy braku wifi (padł router czy cokolwiek się stało z siecią Wifi) do nich też się nie zaluguję ot tak chyba? Wydaje mi się, że scenariusz awarii sprzętu/prądu w każdym systemie będzie baaaaardzo rozbudowany i przewidzieć wszystkie możliwości będzie ciężko. Dziękuję za aż nadto precyzyjne odpowiedzi. Temat można zamknąć. Będzie próba Domoticza.
 2. Tak, tylko to chyba wszędzie prawie jak serwer nie działa to za wiele się nie poszaleje. Domyślam się że napisanie całęj automatyki domowej to jest mega praca nawet dla kogoś kto to zna i umie temat. Wątek był zaczęty głównie dlatego ze nie mogłem znaleźć bramki ethernet dla Arduino, oraz że to co mam ma tą chwilę działa i nie wiem czy dłubać czy uczyć się gotowca (od nowa). Dziękuję za pomoc.
 3. ok trochę się nie zrozumieliśmy, zgadzam się ze wszystkim, to co napisałem to kolega mi próbował napisać początek programu żebym sobie go dalej rozwijał w Qt a że mam wiedzę = 0 na temat Qt pytona i C (po za Arduino) no to poległem. Mimo wszystko dzięki za radę. Jeszcze powalczę z gotowcami, już znalazłem bramkę po TCP na arduino jako klient Domoticza.
 4. ad.1,2 tak też była o tym dyskusja i kolega który mi pomagał (bardzo łebski człowiek i kumaty - niestety nie ma już z nim kontaktu) po licznych przmyśleniach (jak na moje warunki i wiedzę) powiedział że to bardzo dobry sposób. Tak wiem że można coś takiego zrobić próbował mi napisać początek progamu który identyfikuje podłączających się klientów. Jaka napisałes na podstawie tego jak się przedstawią ale to już było w QT a tam mam wiedzę = 0 ad.3 No właśnie nie, mogę dodać Ardu+ESP wpisuje numer portu 5010 ilośc pinów i już gotowe za np. szafą sobie lezy. A który pin gdzie wpinam to już na serwerze w konfigu robię. ad.4 Tak dziękuję za uwagi ad 1i2 zapiszę sobie to do planów i może kiedyś przerobię jak się nauczę.
 5. ok, udało się zrobić taki ogólny zarys sytuacyjny Zasada działania jest bardzo prosta. Na Arduino wgrywany jest jeden program (taki sam dla Mega, Nano i UNO - zmiana jest tylko w konfigu ilości pinów i port) Sposobem komunikacji jest tylko adres IP serwera i port dla klienta serwer ma IP 192.168.1.10 i nasłuchuje na portach (5001, 5002, 5003, 5004) klient ma IP (obojętnie jakie z tej klasy) i komunikuje się na wcześniej wybranym porcie z serwerem np. każdy klient łączy się na innym porcie tj.: KUCHNIA / 5001 ; POKÓJ / 5002 [...] na zaletą tego rozwiązania jest to, że muszę się martwić tylko o adres IP serwera i zapisać gdzieś sobie jaki port ma Arduino w np. kuchni Kolejną zaletą jest to, że całe Arduino jest konfigurowalne na serwerze w każdej chwili w pliku konfiguracyjnym lub po prostu przez polecenie: <F 10 O> <function / nr pin / output> zmieniam funkcje tego pinu np z input na output (w załączniku cała tabelka) W Domoticzu musiałem wcześniej wiedzieć jakie piny będę używał i do czego, przy wgrywaniu oprogramowania (mySensors) i przy każdej zmianie wgrywać oprogramowanie od nowa, tutaj mogę na bieżąco zmieniać funkcję pinu. (co czyni klienta końcowego "prawie" bezobsługowego, w teorii) Ustawienie stanu wysokiego na pinie: (więcej w grafikach które dołączyłem) <S 10 H> <set / nr pin / HIGH (hard)> Do sterowania wszystkim potrzebny jest odpalony skrypt z "serwerem" który nasłuchuje na wybranym porcie i zapisuje pliki w RamDisku Drugi skrypt który zamienia postać tekstową na postać binarną i wysyła dane do Arduino, gdzie to są analizowane bit po bicie i podejmowane decyzje na tej podstawie. np. S 10 H --- > S (ustaw na pinie wartość) 10 (numer pinu) H (stan wysoki) Nie wiem czy dobrze to opisałem i logicznie? Nie opisuje tutaj jak dokładnie działają programy bo musze porobić komentarze żeby było to zrozumiałe. Tak wiem, że można coś zrobić / lepiej / szybciej / łatwiej, zrobiłem to na tyle dobrze na ile mam wiedzy zdobytej hobbistycznie i pomocy dobrych ludzi takich jak Wy.
 6. Jak na razie daje rade z systemem, Stack Overflow moim przyjacielem i jest ok. Opiszę temat ale muszę na brudno napisać wszystko tak żeby było zrozumiałe i logiczne bez domysłów a to mi chwile zajmie bo nie brałem pod uwagę że ktoś tym się zainteresuje ale podzielę to na etapy. Jak będzie zainteresowanie to dalej będę wyjaśniał temat. Tak jak wcześniej napisałem: - Arduino (kilka sztuk) w każdym pokoju po jednym jako element wykonawczy - komunikacja z Arduino tylko LAN (moduł Ethernet lub Serial + moduł Wifi) mam w każdym pokoju kabel Ethernet pociągnięty - Arduino jako klient, przekażniki czujniki sterowane przewodowo przez Arduino • sterowanie oświetleniem przez tranzystory (stan wysoki na pinie 4 zapala taśmę ledową) • czujnik ruchu podpięty pod pin 5 zwraca wartość do "systemu" i na tej podstawie podejmuje akcje • kontaktrony na dzwiach (wejścowe, balkonowe) działanie jak wyżej w planach: - sterownie plafonem led za pomocą diody IR (teraz jest pilot dedykowany do tego, który już zgrałem sobie) - 'zrobienie' (kpienie bardziej) czujników na RF 433 (sonoff ma takie za 17zł) i sparowanie ich (zgranie kodu sniferem na arduino) i wykorzystanie go ako akcję - użycie czujnika temperatury Na chwilę obecną działa mi kilka fajnych rzeczy ale to opiszę póżniej. Moje pytanie bardziej brzmi czy jest jakiś system który pozwala na uzycie Arduino + modół ethernet jako klienta, w Domoticzu tak można ale bramki są tylko po wifi po kablu nie ma takich opcji (po za RS 485). Tak jak napisałem mogę się dostowsować do czegoś nowego ale nie zan systemy automatyki co ładnie działa przez TCP.
 7. Cześć wszystkim, zacytuję siebie: Staram się nie być osobą która nie oczekuje gotowych rozwiązań, ale wkazania drogi w celu jej rozwiązania. Pracuję na kompie i moje hobby to też komp wychodzi na to że jestem nolifem p.s. bardzo doceniam pracę przy towrzeniu kursów Arduino, Raspberry Pi i wszystkie inne w tym temacie...
 8. Cześć, jestem czytelnikiem Forbota od dłuższego czasu interesuje się elektroniką ale tylko hobbystycznie przez co mam wiedzę znikomą w wielu tematach - proszę o wyrozumiałość Robiłem kilka przymiarek to automatyki domowej zanim odkryłem że są „gotowe” rozwiązania takie jak: Supla, HomeAssistant, OpenHab, Domoticz i inne. Szukałem porównania, możliwości skalowalność i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie który system by sprostał tematowi jaki mam, a jest ono dość proste: - Arduino (kilka sztuk) - komunikacja z Arduino tylko LAN (moduł Ethernet lub Serial + moduł Wifi) - Arduino jako klient, przekażniki czujniki sterowane przewodowo przez Arduino - serwerze własny z Linuxem (offline !) jak Domoticz, OpenHab itp. Teraz mam „zrobiony” od podstaw taki system bardzo prosty i działa dobrze ale ciągle rozbudowuje go o kolejne dodatki i tak się zastanawiam - jak było wiele razy powtarzane żeby nie wyważać otwartych drzwi - lepiej pomóc już działającej społeczności niż samemu ją tworzyć od nowa. Nie oczekuje gotowego rozwiązania tylko wskazania drogi którą pójść czy rozwijać swój projekt? czy jest rozwiąznie które wyżej wymienione wymagania ogarnie? Z Domoticzem przez chwilę było dobrze ale nie po kablu. Jeżeli będzie zainteresowanie tematem mogę rozpisać co teraz zostało zrobione i jak to działa teraz, może mam dobry pomysł tylko go trzeba opakować sensowniej i nie pakować się w gotowe (ogromne programowo) rozwiązania. Dziękuję za przeczytanie.
×
×
 • Utwórz nowe...