Skocz do zawartości

Oskar_Zaremba

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Oskar_Zaremba

 • Ranga
  1/10
 1. Tak przy okazji generatorów i syren:) Czy jest tu ktoś kto mógłby mi wytłumaczyć, jak działa poniższy układ?:) Jak działa każdy tranzystor, jakiego jest rodzaju tj. npn, pnp a ba nawet w jakim układzie pracuje OE, OC zdaje mi się, że wiem, ale jak analizować takie cuda od czego zacząć itd. pojęcia nie mam:/
 2. Dzień Dobry, Mam małą zagwozdkę odnośnie zmiennych globalnych. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi poniższego prostego zresztą kodu: #include <RC5.h> #define TSOP_PIN 3 RC5 rc5(TSOP_PIN); byte address; byte command; byte toggle; int robotMode = 0; void setup() { Serial.begin(9600); } void loop() { if (rc5.read(&toggle, &address, &command)) { switch (command) { case 10: robotMode = 1; break; case 146: robotMode = 0; break; } Serial.println("Tryb pracy robota: " + String(robotMode) + " Tutaj widać zmieniona wartosc zmiennej globalnej!!!"); delay(300); } //Serial.println("Tryb pracy robota: " + String(robotMode) + " Tutaj nie widać zmienionej wartosci zmiennej globalnej!!!"); //delay(300); } W pierwszej kolejności proszę uruchomić kod w takiej postaci w jakiej go tutaj umieściłem a potem za komentować Serial i delay wewnątrz instrukcji if i od komentować Serial i delay poza instrukcją if. Dlaczego wewnątrz ciała instrukcji if zmienna ulega zmianie podczas gdy poza tą instrukcją ta zmiana nie obowiązuje?
 3. Dzień Dobry, Chciałbym wykorzystać piny ekspandera z sheildu robota dla ultradźwiękowego czujnika odległości. Powiedzmy, że chcę użyć pinu 7 i 6. W jaki sposób mogę się do nich odwołać tj. np. ustawić ich pinMode??
 4. Dzień Dobry, Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób działa Generator astabilny. Chodzi mi konkretnie o przełączanie diod czerwonej z zieloną. Rozumiem że na początku kiedy kondensator C3 nie jest naładowany to z nóżki 3 popłynie prąd przez diodę czerwoną powodując jej świecenie. Dzieje się tak jak sądzę z dwóch powodów: po pierwsze nie będzie różnicy potencjałów w gałęzi LED1 i R3 ponieważ z nóżki 3 będziemy w przybliżeniu mieli +6V i od baterii +6V, niema różnicy potencjałów (napięcia) prąd nie płynie, po drugie napięcie z nóżki 3 podawane jest do gałęzi LED1 i R3 w kierunku zaporowym diody LED1. Nie rozumiem dlaczego dioda LED2 nie świeci kiedy na nóżce 3 nie ma napięcia. Zarówno LED1, R3, R4 oraz LED2 zwarte są teraz do masy i to nie przez nóżkę 3 układu scalonego. Jeśli nóżka 3 w jakiś magiczny sposób przy jej stanie logicznym 0 zwiera się do masy to gdzie to jest ujęte na schemacie tego układu NE555??? Nóżkę 7 widzę na ten przykład że może się zewrzeć z masą kiedy załączy się tranzystor gdzie jest zatem połączenie do masy nóżki 3 przy stanie logicznym 0?
×
×
 • Utwórz nowe...