Skocz do zawartości

selfczek

Użytkownicy
 • Zawartość

  2
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez selfczek

 1. Cześć, przeczytałem drugi raz poradnik o kondensatorach i jedna rzecz mnie zastanawia. Jest w nim napisane, żeby uważnie patrzeć na polaryzację w kondensatorze elektrolitycznym, bo może się uszkodzić. Czy w multiwibratorze astabilnym kondensator sie nie uszkadza, bo ładowana przez R3 minusowa okładka ma ujemne napięcie i ładuje się tylko do 0,7V, które jest zbyt niskie, żeby coś mu się stało? Czy to jest właściwa interpretacja?

  obraz.thumb.png.fd30be43669373aa7dec8e2cab9c53eb.png

 2. Cześć, mam pytanie. Na załączonym obrazku są dwa źródła napięcia, z czego każde ma swój określony prąd; czy ten układ działa w taki sposób, że istotny jest jedynie wzmocniony prąd bazy i neguje on prąd, który wypływa ze źrodła po prawej stronie układu, czy może te prądy się sumują?

  Załóżmy, że zasilanie po obu stronach to 9V, rezystor przy bazie 1000ohm, więc z jednej strony prąd 9mA wzmocniony 200 razy do 180mA (powiedzmy, ze ten drugi rezystor ma 10R) płynie kolektorem przez emiter. Co z drugim źródłem zasilania, które 12V/10R ma prąd 1,2A?  I druga kwestia, do którego minusa płynie prąd, gdy wychodzi z emitera?  Im więcej czytam o tranzystorze, tym mniej wiem, więc przepraszam za kłopot, z góry dziękuję i liczę na odpowiedź obraz.thumb.png.b3d8aeda693e29a9230e167e0cfa90d0.png

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.