Skocz do zawartości

cooltechproject

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

cooltechproject wygrał w ostatnim dniu 17 czerwca

cooltechproject ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

11 Dobra

O cooltechproject

 • Ranga
  1/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Slask
 • Zainteresowania
  Arduino, Raspberry PI, NVIDIA Jetson

Ostatnio na profilu byli

124 wyświetleń profilu
 1. Pracuję obecnie nad nowym projektem - ekranem w formie ramki na którym będą wyświetlane najważniejsze informacje, integrującym informację z kilku źródeł i pokazującym w ładnej przejrzystej formie: godziny, daty, kalendarza rodzinnego (wydarzenia, plany itp.) - dane pobierane z kalendarza Google (wprowadzanie wydarzeń na smartphonie) aktualnej temperatury wewnątrz i na zewnątrz, prognozy pogody na najbliższy dzień i kilka dni do przodu, to wszystko na tle wybranych zdjęć rodzinnych (pobieranych ze wskazanego katalogu dropboxa lub google drive). Elementy składowe: Komputer - Raspberry Pi Zero W 512MB RAM - WiFi + BT 4.1 Ekran IPS 7'' 1024x600px - Waveshare 12885 Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 (AM2302) - Waveshare 11092 Raspberry w wersji zero - dla zaoszczędzenia miejsca oraz pieniędzy. Ekran IPS (dla dobrej jakości wyświetlania) ale bez opcji dotyku, w tym przypadku nie będzie potrzebna.. Czujnik temperatury wewnątrz domu (DTH22) planuję podłączyć bezpośrednio do tego samego Raspberry. Dane pogodowe z zewnątrz - będę pobierał ze stacji pogodowej która już działa - była przedmiotem odrębnego projektu (opis TUTAJ). Już wkrótce pochwalę się efektami prac i szczegółowym opisem realizacji..
 2. @Paatryk93 dzięki za pytania, wygląda to tak: dane są sczytywane na bieżąco, w panelu administracyjnym urządzenia można je podejrzeć 'na żywo', sama wysyłka do serwera ThingSpeak może być realizowana co 5 sekund (być może nawet częściej), ograniczeniem jest to że wersja bezpłatna ThingSpeak umożliwia przyjęcie 3.000.000 pakietów w ciągu roku, to daje (przy 8 kanałach) 1000 dziennie, 40 na godzinę dla każdego kanału, ja mam ustawioną wysyłkę co 120 sekund czyli z zapasem, całe urządzenie jest zapakowane w hermetyczną obudowę (tego typu: a same czujniki są dostosowane do warunków zewnętrznych (czujnik wiatru - fabrycznie), a zalania, wilgotności gleby - elektronikę zalałem klejem na gorąco, czujnik UV jest schowany w obudowie, co do przekaźnika to na ten moment nie używam - być może w przyszłości (na marginesie dodam że są do tego sterownika płytki rozszerzeń z większą ilością przekaźników), adres strony - dokładnie tak: https://www.malinowice.info/ co do pomiaru wilgotności - muszę się przyjrzeć, ostatnio pogoda tego typu z wilgotnością bliską 100%, ale będę obserwował - dało mi to do myślenia..
 3. Stacja pogodowa z wysyłką danych na stronę WWW Od paru tygodni testuję stację pogodową którą udało mi się zmontować w ostatnim czasie. Stacja oparta o sterownik Lan Kontroler V2.5 firmy Tiny Control. Jest to kompaktowe rozwiązanie zawierające: 5 wejść analogowych: pomiar temperatury, napięcia i prądu, oraz innych wielkości fizycznych, wejście cyfrowe w standardzie 1wire, wejście cyfrowe do obsługi czujnika temperatury i wilgotności DHT22, 4 wejścia logiczne: jako czujnik stanu do monitoringu, jako licznik impulsów z licznika energii, 1 przekaźnik (NZ, NO, C), 1 wyjście tranzystorowe, 4 wyjścia do załączania przekaźników oraz pomiar temperatury i napięcia zasilania na płytce. Do sterownika podłączyłem następujące czujniki: temperatury/wilgotności/ciśnienia - wszystko w jednym: CZUJNIK BME280/SPLITER 1WIRE/ RJ12 Grove - czujnik opadów / wody DFRobot Gravity - analogowy czujnik wilgotności gleby - odporny na korozję DFRobot Gravity - czujnik światła ultrafioletowego UV analogowy Miernik prędkości wiatru (chiński, zamówiony na aliexpress) Podłączenie Urządzenie Lan Controler wymaga podłączenia czujników do odpowiednich wejść analogowych/cyfrowych. Czujnik BME280 podłączany jest do złącza wire1. Po zmontowaniu całość prezentuje się następująco: Oprogramowanie Sterownik Lan Controler posiada wbudowany serwer www i panel zarządzania parametrami sterownika oraz wejściami: dodatkowo posiada możliwość wysyłki danych do serwerów protokołem HTTP, taką opcję zbierania danych umożliwia np. serwer Thing Speak (https://thingspeak.com/) ThingSpeak to aplikacja i interfejs API dla urządzeń IoT (opensourcowe) do przechowywania i pobierania danych z urządzeń elektronicznych za pomocą protokołu HTTP i MQTT. tak wyglądają dane z mojej stacji pogodowej na platformie Thinspeak: dzięki opcji zagnieżdżania poszczególnych widgetów z ThingSpeak na innych stronach, zrobiłem własną zawierającą kluczowe parametry pogodowe: Rozwój: w planie dodatkowy czujnik - przepływu wody, mierzący ilość opadów, planuję oprzeć to o czujnik przepływu YF-S402, natomiast przed zimą czujnik zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście wszystkie dane będą publikowane na stronie WWW automatycznie.
 4. Dzień dobry wszystkim! Od paru lat interesuję się platformami arduino i raspberry PI. Realizuję ciekawe projekty oparte o te platformy, a jednocześnie - przez zabawę staram się zainteresować tematem moje dzieci (8, 11 lat).
×
×
 • Utwórz nowe...