Skocz do zawartości

Antosik

Użytkownicy
 • Zawartość

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutralna

O Antosik

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

186 wyświetleń profilu
 1. Na załączonych zdjęciach nie widać gdzie, który kabel biegnie. Przydały by się jeszcze schematy.
 2. Tak wygląda mój Makefile: # simple AVR Makefile # # written by michael cousins (http://github.com/mcous) # released to the public domain # Makefile # # targets: # all: compiles the source code # test: tests the isp connection to the mcu # flash: writes compiled hex file to the mcu's flash memory # fuse: writes the fuse bytes to the MCU # disasm: disassembles the code for debugging # clean: removes all .hex, .elf, and .o files in the source code and library directories # parameters (change this stuff accordingly) #port PORT=$(shell pavr2cmd --prog-port) # project name P
 3. @ethanak W porządku chcesz mi pomóc i to rozumiem. Chodziło mi tylko o to, że pliki .cpp powinny się kompilować, bo pliki .c też się komplikowały. Problem się pojawił po dodaniu bibliotek w języku C++. W makefile oczywiście zmieniłem kompilator na AVR-G++. /home/antosik/Dokumenty/Projekty/asd/include//HC12.cpp:67: undefined reference to `digitalWrite' Czy ten błąd może oznaczać, że to problem z biblioteką HC12 czy powód może być inny?
 4. @szymonw kolego, nie mając tej nie potrzebnej elektroniki Arduino mogę sobie 3 zwykłe rezonatory przylutować. Nie tego dotyczył ten temat z tego co pamiętam. Poza tym nigdy nie napisałem, że korzystam z zewnętrznego kwarcu.
 5. Jak dodaje np. : include <nazwa-pliku.h> Do pliku głównego to kompilator automatycznie kompiluje oba pliki tj. nazwa-pliku.h oraz nazwa-pliku.cpp Jak będę w domu to spróbuję skompilować jakieś inne biblioteki np. od czujnika wilgotności (bo mam gdzieś jakiś) i zobaczę czy zadziała. Jeśli tak to znaczy, że te Biblioteki HC12 mają jakiś błąd.
 6. Oczywiście, że się skomplikują. Zawsze się komplikowało wszystko. Przeniesienie ich do tego folderu pozwoliło mi tylko wygodnie je dodać za pomocą nawiasów trójkątnych.
 7. Mam zainstalowane Arduino IDE ale biblioteki przeniosłem sobie z niego do systemowego lib/include/avr (albo jakoś tak, nie pamiętam teraz)(dzięki temu mogę je w wygodny sposób includować) i wygląda na to, że biblioteki Arduino działają poprawnie. To jest link do bibliotek HC12, które używam. Swój kod oraz zawartość Makefile będę mógł dopiero wstawić po pracy tj. wieczorem.
 8. Oczywiście, że jest za duży, cały projekt musi być mniej/więcej wielkości arduino nano, a przecież mam jeszcze swoją elektronikę. Mam nadzieję, że ten temat już wyczerpałem. Do wczoraj nie wiedziałem, że mogę programować w C++ i użyć bibliotek Arduino. To wydaje mi się najlepszym pomysłem, jednak pierwsze próby kompilacji skończyło się błędami. Myślę, że to albo błąd w bibliotece, albo błąd w Makefile. @ethanak czy mógłbyś mi z tym pomóc? To jest to co wywala konsola przy próbie kompilacji: ntosik@kali:~/Dokumenty/Projekty/asd$ make avr-g++ -g -Wall -mcall-prologues -Os -
 9. @szymonw Na Linuxie nie uruchomię "config.exe", a kod który napisałeś jest dla Arduino. Dlaczego miałbym się bać arduino skoro nie boję się AVR-ów? Myślę, że powinieneś sprawdzić czym to się różni. Nie używam Arduino ze względu na rozmiar i cenę. Arduino ma za dużo elektroniki, która nie jest mi potrzebna w projekcie. Jak skończę prototyp, to mogę sobie kupić za 4 zł Atmegę w obudowie SMD, zaprogramować i przylutować do PCB.
 10. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że rzeczywisty zasięg jest mniejszy jednak i tak jest to 10X więcej niż najtańsze układy. Budżet do 100 zł za sztukę o ile nie będę musiał użyć konwertera 5V na 3.3V, ponieważ uC zasilam napięciem 5V co może uszkodzić niektóre moduły. Najbardziej podobają mi się układy: "HC-12 SI4463", mają dużo dobrych opinii, są niedrogie, zasięg się zgadza i zasilanie są napięciem 5V. Jednak mają biblioteki tylko w C++ dla Arduino. Czy mogę do C dołączyć biblioteki C++? I czy AVR-GCC to skompiluje?
 11. Cześć. Potrzebuję waszej pomocy w poszukiwaniach. Szukam modułu radiowego dalekiego zasięgu do komunikacji między dwoma mikro kontrolerami Atmega328-PU. Problem polega na tym, że do wszystkich modułów biblioteki są pisane w C++ dla Arduino, a ja używam samych AVR-ów i potrzebuję biblioteki w języku C. Dużych paczek danych nie będę wysyłać więc na przepustowości mi nie zależy, za to zasięg musi być jak największy (1000m+), no i żeby moduły były proste w obsłudze. Całość ma służyć do zdalnego sterowania pojazdem.
 12. Cześć Mike85. Dzięki za odpowiedź. Schemat oczywiście zrozumiały. Podłączyłem wszystko tak jak zaleciłeś i problem pozostał bez zmian. Spróbowałem więc zmodyfikować komendę, którą wpisywałem do konsoli zamiast 'avrisp' wpisałem 'stk500v2' (wybrałem inny programator) . Cała linia wygląda teraz tak: avrdude -p m328p -P /dev/ttyACM2 -c stk500v2 -e -U flash:w:main.hex -F a to co teraz zwraca w konsoli avrdude wygląda tak: avrdude: stk500v2_command(): command failed avrdude: initialization failed, rc=-1 avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions avrdude: Device
 13. Witam. Mam problem z zaprogramowaniem uC ATmega328P-PU za pomocą programatora USB AVR v2.1 - microUSB 3,3V/5V - Pololu 3172. uC podłączyłem za pomocą interfejsu ISP według poniższego schematu: Mój system operacyjny to kali-linux 2020.2. Po podłączeniu programatora system widzi go jako port: /dev/ttyACM0 Problem pojawia się przy próbie wgrania programu, po wpisaniu w konsoli komendy: avrdude -p m328p -P /dev/ttyACM0 -c avrisp -U flash:w:main.hex avrdude zwraca w konsoli błąd: avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding avrdude: stk500_getsync() attem
 14. Zostałem zachęcony do przywitania się, więc napiszę po prostu dzień dobry.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.