Skocz do zawartości

gryszard

Użytkownicy
 • Zawartość

  7
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutralna

O gryszard

 • Ranga
  2/10
 1. Oszacowałem opory diod świecących mierząc spadki napięcia na jej zaciskach i korzystając z prawa Ohma: Niebieska ≈ 513R Zielona ≈ 498R Żółta ≈ 371R Czerwona ≈ 308R To oznacza, że przy równoległym podłączeniu jak na załączonym schemacie, skoro spadek napięcia jest identyczny na każdej z nich (1,91V) najmniejszy prąd (prawo Ohma) popłynie kolejno przez niebieską, zieloną, żółtą i czerwoną. Obserwacje potwierdziły, czerwona świeci dobrze, żółta słabo, zielona i niebieska w ogóle. A jeśli chodzi o jasność świecenia przy podłączeniu wg. waszego schematu, to moja zielona świeci
 2. Potraktowałem obserwację działania cewki jako zadanie dla ambitnych. Zapomniałem wstawić rezystor, ale na szczęście cewka przetrwała. Dioda LED2 istotnie świeci tylko przez ułamek sekundy, trochę łatwiej zaobserwować jej świecenie wyjmując z układu diodę LED1.
 3. Problem ze wskazanym podejściem jest taki, że dla n rezystorów wykonujemy n-1 wyznaczeń oporu zastępczego, natomiast korzystając ze wzoru ogólnego i np. kalkulatora naukowego zamykamy się w jednym podstawieniu do wzoru.
 4. Zapomniałem, więc zrobiłem to ponownie. U1 = 6,46V U2 = 9,64V R1 = 100,4R I = 0,064A Pierwszy sposób: mamy tu dzielnik napięcia, czyli U1 = U2 * R1 / (R1 + Rw) po przekształceniu Rw = U2 * R1 / U1 - R1 = 49,42R Drugi sposób: z drugiego prawa Kirchoffa, czyli różnica napięć U3 na oporniku Rw wynosi U3 = U2 - U1 = 3,18V i ze wzoru na opór mamy Rw = U3 / I = 49,69R Wnioskuję zatem, że po poprzednim długim połączeniu spadło nieco napięcie na baterii i wzrósł opór wewnętrzny. A obawiałem się spalenia przez charakterystyczny zapach gorącej bat
 5. Warto zamieścić w artykule informację o ogólnym wzorze na opór zastępczy połączenia równoległego, bo obecnie podany jest trudny do rozszerzenia. O ile się nie mylę, dla n oporników mamy wzór na opór zastępczy: 1/Rz = 1/R1 + 1/R2 + ... + 1/Rn
 6. Zostałem przez Was pośrednio zachęcony do zmierzenia oporu wewnętrznego baterii. Pierwszy wynik przy zastosowaniu opornika 1k dał mi około 41R, a przy drugiej próbie używając opornika 100R omal nie spaliłem baterii. Wątpliwości rozwiało dopiero przeszukanie kilku anglojęzycznych stron. W polskiej części internetu trudno znaleźć takie informacje, ale ostatecznie wyszło na to, że mój pomiar nie odbiega od rzeczywistości. Staram się podejmować inicjatywę, ale po spaleniu bezpiecznika 0,5A i tymczasowym wstawieniu bezpiecznika 8A powinienem ograniczać ryzykowne eksperymenty.
 7. Szanowni Państwo, cieszę się, że mogę wejść w ten niezwykły świat diód i tranzystorów. Tatuś już ma dla mnie zlecenie naprawy pastucha, więc biorę się czym prędzej za zabawę. Pozdrawiam wszystkich zapalonych elektryków.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.