Skocz do zawartości

pierzchan

Użytkownicy
 • Zawartość

  104
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  3

Wszystko napisane przez pierzchan

 1. W takim razie zainwestuj w niezwykłe - utwardzane. Moje zwykłe M8 były minimalnie krzywe co sprawiło wiele problemów.
 2. W takim razie śmiało kupuj obojętnie z której aukcji, ja brałem chyba z poltechu, ale inne pewnie niczym się nie różnią. Niska masa stołu/bramy ma swoje minusy, konstrukcja może wpadać w drgania. Na czym planujesz zrobić napęd? paski czy pręty gwintowane? jakie wrzeciono?
 3. Jestem w trakcie budowania podobnej maszyny do PCB/drewno - użyłem wałków 10mm na długości 500mm i jestem bardzo niezadowolony - odradzam.
 4. Możesz użyć dwóch mostków. Mostkując kanały w jednym układzie scalonym uzyskasz obciążalność do 4A na cewkę.
 5. szukaj pod hasłem "MECCANO" np. http://allegro.pl/meccano-klocki-konstrukcyjne-motorized-0262-hit-i3804477620.html
 6. Twój opis to jakiś rebus - nie bardzo mogę go rozwiązać. Jeśli to projekt "zaliczeniowy" to powinien mieć ręce i nogi. Taki projekt warto zacząć od konkretnych założeń, a z Twojego opisu trudno cokolwiek wywnioskować!! Chaotyczny i nie po polsku.
 7. Ponadto Attiny2313 ma wewnętrzny oscylator 8MHz. Domyślnie włączony jest preskaler o wartości 8.
 8. Czy trzeci stopień manipulatora będzie również napędzany silnikiem krokowym umieszczonym blisko osi obrotu? Jaka jest odległość między drugą a trzecią parą obrotową? Sądząc po zdjęciu to jakieś 25-30cm. Wyliczałeś potrzebne momenty napędowe dla poszczególnych osi? Na pierwszy rzut oka nie wygląda to "ładnie". W tym projekcie można by zastosować system sprężyn odciążających silniki. Wiem, że nie napisałem nic na temat, ale istotnie zastosowanie przekładni ślimakowych wydaje się być najrozsądniejsze. Inny sposób "hamowania" to zastosowanie elektrohamulców na silnikach, ale nie widziałem takich małych.
 9. Nie wgłębiałem się za bardzo w temat, ale wydaje mi się że problem z bezprzewodowym USB wynika z dużej prędkości transmisji danych (480Mbit/s dla USB 2.0) podczas gdy Wi-Fi 802.11g – 54 Mb/s, Bluetooth 3.1 + HS 40 Mb/s. Nawet sam kabel USB nie może być zbyt długi, bo przy jego niskiej jakości dochodzi do zakłóceń sygnału. Wi-Fi samo w sobie jest lepsze bo korzysta się z protokołów transmisji danych dbających o poprawne przesyłanie (kosztem transmisji dużo większej ilości danych niż chcemy przesłać).
 10. http://www.iogear.com/product/GUWH104KIT/
 11. 1) Prostego robota czyli? manipulator? platforma mobilna? 2) Jęli chcesz je wykorzystywać jako napęd windy to masę jaką można podnieść wyznacza się z podstawowych praw mechaniki. 3) Nie możesz zasilać ich prądem 5V gdyż czegoś takiego niema. Silniczki możesz zasilać napięciem. 4) Prędkość obrotową silników (na wyjściu przekładni) masz podaną w opisie aukcji. 5) Czym się kierować? Założeniami projektu oraz fizycznymi możliwościami. P.S. Bardziej precyzyjne odpowiedzi uzyskasz na bardziej precyzyjne pytania. Pozdrawiam.
 12. Kolega chyba nie bardzo wie o czym pisze. Baterię 9V odradzam, gdyż jej wydajność prądowa nie pozwoli na osiągnięcie pełnego momentu z silnika. Zrobienie przekładni do silnika DC nie stanowi większego problemu. Jeśli posiadasz CD-rom to mechanizm wysuwania tacki ma gotową przekładnię. Co do tranzystora - może przed zadaniem pytania trzeba by było zajrzeć do jakiegoś internetowego sklepu i zobaczyć co jest w ofercie, wybrać kilka tranzystorów z odpowiednim prądem.
 13. OK, informuję tylko, gdyż jakiś czas temu zrobiłem prostego LFa na tych silnikach i robiłem pomiar prądu akurat.
 14. 210mA to prąd podczas normalnej pracy. Przy zatrzymanym wale i napięciu zasilania 9,8V silnik pobiera 1,3A!
 15. Progi w tym roku będą niższe. 195 pkt. z zeszłego roku wynika z tego, że był to nabór na tzw. "kierunek zamawiany". MEiL ogólnie jest dość wymagający - w dziedzinie robotyki główny nacisk jest na konstruowanie (mechanika) oraz dynamikę (obliczenia , algorytmy sterowania, symulacje), znacznie mniej jest typowej elektroniki czy czegoś z gatunku sterowników PLC i automatyki przemysłowej. Dodam jeszcze, że właśnie na MELu powstało nowe laboratorium robotyki. http://ztmir.meil.pw.edu.pl/index.php?/pol/Laboratorium-Robotyki
 16. Kruson, u schyłku 2012 roku jest dużo prościej niż choćby 15 lat temu (mam na myśli dostępność materiałów edukacyjnych). Proponuję coś bardzo przyjemnego - kursy eagle na youtubie. Pierwszy z brzega , a jest ich więcej!
 17. To "wrzeciono" za bardzo nie nadaje się nawet do pracy z miękkim materiałem (chyba że jakiś styrodur). Zamiast łożysk ma mosiężne tuleje. Przy dużym bocznym obciążeniu poprostu się wytrze. Jedną taką miniwiertarkę już załatwiłem.
 18. Ja to doskonale wiem rozstaw złącz ARK zdaje się jest 5mm a nie 5,08, ale nawet jak by zrobić te 5.08 (2x2.54) to i tak wejdzie. I tak przy wierceniu będą różnice. Chciałem niejako zwrócić uwagę na możliwość samodzielnego rozwiązania tak prostego problemu. Wystarczy zrobić test, pomiar, próbę, eksperyment. Samodzielne rozwiązanie problemu daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Sam pamiętam jak pierwsze płytki rysowałem w Corelu (10 lat temu!), a potem markerem na laminacie. Wtedy była zabawa
 19. A jakim problemem w Aresie jest postawienie 10-ciu padów aby uzyskać złącze KANDA? Pierwsze płytki robiłem w Aresie i gdyby nie ograniczenie co do ilości padów......
 20. Nieprawidłowa składnia, poczytaj o używaniu etykiet czyli gdzie się je wstawia, jak kończy i jak wywołuje.
 21. Dno basenu zazwyczaj wyłożone jest płytkami o stałej szerokości, między płytkami znajduje się fuga, zwykle o innej barwie. Wykrywając fugę można by jechać wzdłuż niej co załatwiło by jazdę równolegle do ścian, operacje zmiany kierunku jazdy można zaprogramować na sztywno. Krańcówki wykrywały by kontakt ze ścianą z przodu. Jednym słowem podwodny LF z przeszkodami.
 22. Hmm, ciekawe ile się sprzedało takich "wadliwych" egzemplarzy.
 23. Jest zoptymalizowany pod manipulowanie przedmiotem o średnicy i masie puszki piwa. Jak sama nazwa wskazuje miał służyć do podawania piwa , ale puki co nie dorobił się podwozia z kołami. Wyginają się nóżki z podstawą wykonaną oczywiście z laminatu , W nowszej wersji nie ma tego problemu. Rozmowa zeszła trochę z tematu budowy elementów z laminatu, ale podobnie jak autor artykułu zachęcam do zabawy z tym tworzywem. Można wiele z niego zrobić niskim kosztem, jest stosunkowo łatwy w obróbce i szeroko dostępny. Należy tylko pamiętać by nie wdychać pyłu podczas szlifowania/cięcia.
 24. Jaki błąd w Khazama? Programujesz świeży procek? Zasilanie procka z programatora czy z zewnątrz?
×
×
 • Utwórz nowe...