Skocz do zawartości

Leander

Użytkownicy
 • Zawartość

  105
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  2

Leander zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 26 kwietnia.

Treści użytkownika Leander zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Reputacja

52 Bardzo dobra

O Leander

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Lublin

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Leander

  Pasek LED zasilany z pinu 5V

  W skrócie - działa. A przejściówka nie stykała, też już działa. Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten wzór w opisie. Kwestię diody przemilczę, bo dziś mam chyba lepszy dzień :).
 2. Leander

  Pasek LED zasilany z pinu 5V

  Cud. OK, z braku materiałów bezmyślnie improwizowałem, a to przecież inny spadek napięcia. Jutro zdobędę diodę prostowniczą i siądę do tego ze świeżą głową. Dzięki, że mimo wszystko chciało Ci się odpowiadać. Plus jest taki, że muszę też przyjrzeć się tej przelotce.
 3. Leander

  Pasek LED zasilany z pinu 5V

  Nie przesadzajmy :). "Związek" jako relacja przyczynowo-skutkowa, a nie relacja wartości wyrażona wzorem. Pytam, po co jest ta zależność między pinami technicznie. Ale chyba zrozumiałem - regulując napięcie zasilania możemy dopasować się do charakterystyki urządzenia (napięcia wyjścia danych), którym dysponujemy. Choć zaskakuje mnie, że tak można to sprytnie rozegrać. Początkującego warto zawsze spytać o takie rzeczy. Nie tylko początkującego. Jak możesz przeczytać w moim poprzednim wpisie, w części dodanej, dioda świeci. Później posprawdzam, czy z pinami wszystko w porządku itp
 4. Leander

  Pasek LED zasilany z pinu 5V

  Trochę to dziwne dla mnie. To znaczy nie rozumiem związku między zasilaniem, a napięciem na pinie z danymi. Ja zrozumiałem, że dane chcą 3,5V, na pinie 18 Pi jest 3,3V, ale może się uda. Wbrew temu stwierdzeniu przeczytałem. Oglądałem rysunki też. Tylko nie zrozumiałem :). Wpięcie diody nic nie zmienia. Będę jeszcze sprawdzał inne rzeczy dalej. [dodane] Podłączałem wszystko przez przejściówkę GPIO do Pi 400. Bez przejściówki wstawiona dioda świeci, ale pasek nadal nie reaguje. Może go gdzieś po drodze zepsułem (?). A samą przejściówkę później sprawdzę z samą diodą
 5. Leander

  Pasek LED zasilany z pinu 5V

  Między 5V z Pi, a pin zasilania paska diodę? A jak to działa? W sensie co to daje? Obniża napięcie zasilania, ale jaki to ma wpływ na możliwość odczytania pinu z danymi? I dlaczego pasek ma dwie masy (to przy okazji)?
 6. Leander

  Pasek LED zasilany z pinu 5V

  No dobrze, to teraz pytanie z zastrzeżeniem - jestem zielony Podłączyłem ten pasek (DIN do pinu 18, zasilanie do 5V, masę do masy), skorzystałem z tego poradnika: https://learn.adafruit.com/neopixels-on-raspberry-pi/python-usage Żadnych niepokojących błędów nie odnotowałem podczas instalacji. Krótki kod w Pythonie: import board import neopixel piksel = neopixel.NeoPixel(board.D18, 8, brightness = 0.5) piksel[1] = (255, 0, 0) dodawałem też piksel.show() i piksel.fill(255, 255, 255) dla próby. Nic się nie dzieje. Wiem, że opis mało konkretny, ale może ktoś podpowie. Program u
 7. @rafal132 @kronikary z tym moim artykułem, to trochę żart, bo ja raczej jestem od rzeczy, które nie dotyczą elektroniki i jej oprogramowania. Sam temat map i baz danych przestrzennych, ich konstrukcji itp. to zagadnienia nie na Forbot. Co nie znaczy, że czegoś nie mogę być może podpowiedzieć w zakresie jakie dane zastosować, jakie atrybuty z tych danych, jakie algorytmy.
 8. Gratuluję! Wg mnie warto podkreślić, że artykuł wybrany przez czytelników ma dwie zalety. Jedna, o której wspomniałem pod samym tekstem, to pokazanie, że w domowych warunkach można osiągnąć rzeczy, o których myślimy raczej w kontekście przemysłu. A druga - tekst jest naprawdę sprawnie napisany. Z pozostałych cieszy mnie wysoka pozycja tematu, którym zajmuję się zawodowo, czyli OpenStreetMap. Może następnym razem ja powinienem coś napisać, łącząc jedno z drugim, czyli bazy danych do nawigacji :D.
 9. Uff... Muszę mieć chwilę, żeby to spokojnie przeanalizować. Dziękuję.
 10. Odpowiedź rodząca pytanie :). Do tej pory rozumiałem to tak, że tranzystor nasycony = kolektor bierze wszystko ze źródła (czyli tranzystor nie jako wzmacniacz, a jako włącznik 0-1, w tym przypadku włączony). A gdyby dioda była przed kolektorem? [dodane] OK, przed kolektorem dioda świeci, a jeśli zamienię 10K na coś znacznie większego (56K), to po włączeniu dzielnika dioda gaśnie. Napięcie na bazie jest za małe (<0,2 V) do "włączenia" tranzystora.
 11. Próbuję znaleźć informację o tym, jak bardzo mogę obciążyć pin 5V w Raspberry. Mam taki pasek LED, który pobiera - jak tu piszą - 160 mA: https://botland.com.pl/lancuchy-i-matryce-led/16152-listwa-led-rgb-ws2812-5050-x-8-diod-53mm-wlutowane-zlacza.html Szukając na forach nie znalazłem jakiegoś odniesienia do oficjalnej dokumentacji, w której byłoby powiedziane, ile prądu mogę pobrać z pinu. Rozumiem, że to zależy od ogólnego obciążenia płytki. pinout.xyz mówi, że nawet ponad 1A, na forach pojawia się, że 200-300 albo 180 mA powinno być w zasięgu przy obciążeniu. Ktoś się wypowie? Właściwie cho
 12. Wróciłem jeszcze do tranzystorów. Taki układ (wzięty z książki): 1. Przełącznik na dole (przy rezystorze 1K) otwarty - sprawa jasna. Prąd płynie do bazy przez opornik 10K, dioda świeci. 2. Przełącznik zamknięty. Dlaczego dioda nie świeci/świeci słabo? Po przejściu przez 10K prąd ma "do wyboru" dwie ścieżki. Na jednej ma opór w postaci opornika 1K, a na drugiej... tranzystor? Czy powinienem to rozpatrywać jako tranzystor i diodę (i wtedy prąd "woli" popłynąć głównie przez 1K, a na bazie jest zbyt mały prąd)?
 13. OK, właśnie o tym myślałem. Pewnie są prostsze sposoby, ale - jak widzę - taki też byłby legalny :D.
 14. Jeszcze mam przemyślenia i pytanie. Sytuacja taka (rozmyślania hipotetyczne): mam dwa złącza, jedno do masy, drugie do plusa. Coś jak np. podłączenie kolejki elektrycznej :). Czy zmianę polaryzacji można realizować właśnie komparatorami i potencjometrem, czy to nie najlepszy pomysł? Nic nie buduję, nie mam nawet pod ręką kolejki elektrycznej, rozmyślam tylko.
 15. Ja tylko pochwalę. Dla mnie - człowieka, który się cieszy, gdy mu dioda mruga - projekt jest super. Świetnie jest poczytać o domowych realizacjach rzeczy, które kojarzą się z przemysłowymi zastosowaniami i dziełami dużych zespołów.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.