Skocz do zawartości

loogra

Użytkownicy
 • Zawartość

  11
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutralna

O loogra

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @Gieneq dzięki za filmik. Tak, tranzystor został uszkodzony wg instrukcji na filmie oraz po sprawdzeniu innego tranzystora u siebie. Szkoda, że nie wyłapałem w którym dokładnie momencie się coś spaliło - przez to nie wiem gdzie popełniłem błąd
 2. @Gieneq super, dzięki. Nie byłem pewny i nawet popróbowałem co nieco układów z tymi innymi ustawieniami. Tutaj jest moje drugie pytanie: czy da się jakoś sprawdzić tranzystor NPN inaczej niż w układzie czy dalej działa ? Bo wygląda na to, że się spalił (albo rezystory) gdy kombinowałem z układami na płytce (poczułem leciutki swąd).
 3. Hej, w internetowej wersji kursu widzę, że poprawiliście poniższy schemat (w swojej książce od kursu tranzystory mam odwrotnie): natomiast schemat poniżej pozostał bez zmian, ze źle wpiętą diodą (również w wersji internetowej): czy czegoś nie rozumiem ?
 4. @lukaszjedrasiak dzięki za wyjaśnienia, wszystko już jasne
 5. Zmontowałem układ z przekaźnikiem (wg wersji 1, z wpiętym przekaźnikiem w płytkę stykową) jako zwieńczenie I części kurs. Wszystko działa, przekaźnik się przełącza. Wykonałem pewne pomiary, trochę na ślepo Nie wiem dokładnie gdzie je wykonać aby wysnuć poprawne wnioski, gdzie się wpiąć żeby znaleźć to drugie napicie 5V poprawne (napięcie między przewodem od elektromagnesu a przewodem od wyjścia stabilizatora wynosi faktycznie 5,02V, ale czy to dobre miejsce) ? 1. Napięcie na wyjściu stabilizatora pokazuje mi 5,02V. 2. Natężenie prądu między przewodem od elektromagnesu
 6. zmieniłem część z diodami, reszta pozostała jak na schemacie z kursu: czy to oznacza, że dioda może się spalić bo jest na niej (na nich) zbyt duże napięcie 4V ? Chyba tu nie kumam, dlaczego nie jest to dobry sposób podłączania bo, jeśli nawet zmieniam jej ułożenie to chyba nadal zachodzą te sama działania tj. spadek napięcia 9V-5V = 4V
 7. Cześć, mam pytanie. Udało mi się zmontować układ ze stabilizatorem, pomiary są takie same (5,03V), stabilizator działa. Natomiast potem zacząłem się bawić i przestawiać elementy w układzie. Kiedy zmieniłem diodom wpięcia tj. dłuższe nóżki do szyny z plusem a krótszą (-) do rezystorów, to diody również świeciły i pomiar również pokazywał 5.03V. Czy to oznacza, że diody mogą być wpięte obojętnie (uwzględniając oczywiście polaryzację) ?
 8. Hej, również zmontowałem układ z tranzystorem PNP. Wyniki wyszły następujące: Ube: 0,739 V Uce: 0,038V Ic: 8,24mA Ib: 0,98mA Pytania: nie wiem czy te natężenia prądu na kolektorze i bazie nie są jakieś za duże ? dlaczego kiedy przekręcam tranzystor PNP BC556 o 180 stopni, to dioda nadal świeci ?
 9. @Treker dzięki za odpowiedź ! myślałem najprościej, że wystarczy rozłączyć obwód. faktycznie, gdy wyjmę nóżkę rezystora z szyny "+" i przyłożę do niej sondę "-", to natężenie prądu spada do 16,07mA (czyli górna granica dla I diody). rozumiem, że to ok ? w takim razie ten wynik wcześniejszy, czyli 27,6mA był sumą dla tych dwóch szeregów (mniej dokładny bo wykonany na 200mA) ? przy czym 16,07mA x 2 wychodzi więcej -> ~32mA ....... Dodatkowe pytanie czy samo połączenie układu było ok ? mam czasem problem z poprawnym zmontowaniem układów wg schematów.
 10. Hej, pojawiały się już pytania w tej sprawie ale nadal mam rozterki co do ćwiczenia podanego na końcu artykułu do następującego schematu: Imax = (8,6V - 2*1.6V) / 330Ω = 5.4 V / 330Ω = ~0,01636 A -> 16mA Imin = (8,6V - 2*2.2V) / 330Ω = 4.2 V / 330Ω = ~ 0,0127 A -> 13mA I = (8,6V - 2*1.9V) / 330Ω = 4,8 V / 330kΩ = ~0,0145 A ->14mA U mnie natomiast na tak zmontowanym obwodzie, prąd na każdym szeregu wynosi 27,6mA ( co daje razem 55,2mA). Co robię nie tak ? Czy ten układ jest źle zmontowany ? (prąd mierzę odłączając kabelek "+" z płytki sty
 11. Cześć ! mam na imię Łukasz i 31 lat, zaczynam dopiero przygodę z elektroniką, odkładałem to wiele razy, aż w końcu wirusowe warunki pozwoliły poświęcić więcej czasu w domu na odłożone sprawy Prezent zamówiony u Mikołajki, na szczęście dotarł Mój plan najpierw elektronika, potem mikrokontrolery. Do usłyszenia !
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.