Skocz do zawartości

oktan

Użytkownicy
 • Zawartość

  35
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

oktan wygrał w ostatnim dniu 20 czerwca 2010

oktan ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

5 Neutralna

O oktan

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa
 1. Witam, tak jak pisałem w temacie mam na sprzedaż kilka części kupionych w sklepie Botland. Niestety projekt który miał być robiony nie wypalił, więc części są mi zbędne. Wszystko nówki sztuki, niektóre otwarte tylko w celu dokładniejszego obejrzenia. Nigdy nie zostały użyte. Nazwa cześci // cena w sklepie // moja cena Silnik Pololu HP 30:1 szt.2 // 59zł/szt. // 50zł/szt. Mocowania do tych silników kpl. // 17,90zł // 10zł Koła Pololu 32x7mm czarne kpl. // 23,90zł // 15zł Koła Solarbotics RW2 szt.2 // 21,90zł/szt. // 15zł/szt. Kulka ball caster Pololu 3/8" - metalowa// 8,90zł // 5zł Cały komplet puszczę za 140zł Na terenie Warszawy możliwy odbiór osobisty, w innym wypadku przesyłka według cennika poczty lub kuriera.
 2. czyli wystarczy że w kodzie zmienię port Servo1 = Portd.1 na inny? czy musi być to któryś z portów obsługujących pwm (np. dla atmegi8 porty pb1 pb2 pb3) ?
 3. Mam pytanie, czy nieprzerobione serwo możemy podłączyć tylko pod port pd1? (akurat mam go zajęty)
 4. Czy powstanie jakiś harmonogram zawodów?? bo chciałbym wiedzieć o której się zakończy cała impreza. Drugie pytanie do kiedy można się rejestrować i czy rejestracja jest darmowa?
 5. Odpowiedź jest w tym wątku może być też tak, że silniki sieją straszne zakłócenia do układu i restartują procka - w tej sytuacji trzeba dodać kilka kondensatorów filtrujących. Bierzesz kilka 100nF ceramicznych, lutujesz po jednym między zaciskami silnika (inaczej mówiąc - równolegle do silnika) i między VCC a GND blisko procesora (możesz kilka w różnych miejscach). Zobacz na mojego https://www.forbot.pl/forum/topics7/line-follower-moj-pierwszy-robot-vt3670.htm budowałem również według tej instrukcji. Dodaj kondensatory żeby wyeliminować zakłócenia
 6. Serwa, które są dostępne w sklepach można podzielić na dwie grupy względem ich wielkości: normalne i micro. Wiele osób mówi żeby nie przerabiać micro serw, bo są delikatne, mogą się rozlecieć w rękach itp. Owszem są, ale jak wie się jak do nich podejść to wszystko będzie śmigać jak należy. W szczególności mam na myśli ucinanie blaszek potencjometru – radzę tego nie robić. Sposób, który pokażę będzie bezpieczniejszy pyzatym można go stosować przy wszystkich rodzajach serwomechanizmów. Jak wiemy każde serwo posiada potencjometr oraz ząbek ograniczający obrót zębatki. Zębatki trzymają się na osi potencjometru, ale są też wyjątki w serwach, więc przed zaczęciem przeróbki musisz zobaczyć, jakie masz serwo. Jeżeli masz Serwo, w którym zębatki nie trzymają się na osi potencjometru, omiń punkt pierwszy i przejdź do następnego. 1.Żeby nie naruszyć całej konstrukcji proponuję rozwiercić zębatkę do tego stopnia żeby luźno i bez żadnych oporów poruszała się na osi potencjometru. Z reguły zębatka ma w środku zgrubienie, a potencjometr ma wyżłobienie. 2.Odłącz potencjometr, ale zostaw go na swoim miejscu, (jeżeli masz Serwo, w którym zębatki nie trzymają się na osi potencjometru, możesz go wywalić całkowicie, nie będzie Ci już potrzebny). 3.W zębatce, która ma ogranicznik należy go usunąć skalpelem. 4.Wywal elektronikę, CAŁĄ, zostaw tylko silnik i odłączony potencjometr, (jako oś dla zębatki), zlutuj, co trzeba i skręć do kupy. Oryginalny mostek H Do sterowania można wykorzystać oryginalną elektronikę z serwa. Są w niej tranzystory, które tworzą nam właśnie taki mostek. Sposób ten idealnie nadaje się do sterowania silnikiem w przód i tył. Należy wymontować z niej układ scalony i odnaleźć wyjścia stworzonego mostku (dwa wyjścia tranzystorów). Jedno z nich przesyła sygnał o obrocie w prawo drugie w lewo. Co do wykorzystywania mostków z oryginalnej elektroniki serwa, to ja bym tego nie robił. Nie jest ona przystosowana do dłuższej pracy i potrafi się grzać już nawet po 30sek. (sprawdziłem) Rezystory Istnieje jeszcze możliwość przeróbki serwa wywalając potencjometr i wstawiając w jego miejsce 2 rezystory. Rezystencję rezystorów należy jednak dobrać we własnym zakresie. Nie zawsze się on jednak sprawdza, ponieważ układy elektroniczne w serwie również mają ograniczenia. W podobny sposób można również zwiększyć obrót serwa np. z 90 na 180. Należy dodać rezystor o odpowiedniej wartości, (aby powiększyć obrót o 100% np. z 90 na 180 należy dobrać rezystor o ok. połowę mniejszy od potencjometru), którą należy dobrać również we własnym zakresie. Ponieważ jest wiele rodzajów serw nie da się opisać przeróbki we wszystkich modelach po kolei, dlatego napisałem ogólnie. Myślę, że pierwszy sposób jest najbardziej uniwersalny, najprostszy i dlatego jak dla mnie najlepszy.
 7. W takim razie proszę o usunięcie tego artykułu z konkursu, a ja przez wakacje popracuje trochę nad nim.
 8. No i właśnie tu się mylisz, nie wiedziałem o konkursie, a zrobiłem aby się podzielić.
 9. Napisałem tak, żeby się podzielić wiedzą. A że ktoś zaliczył jako konkursowy to niech tak będzie , z miłą chęcią wezmę udział!
 10. Nie przesadzajcie już. Był zrobiony specjalnie dla szkoły i dlatego tam został. Żadnego łapówkarstwa tu nie widzę.
 11. http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p3204,serwo-eco-16-eco Sklep w Warszawie, przy ul. Bitwy warszawskiej. Internetowo też sprzedają.
 12. Hmm, jak by to delikatnie powiedzieć. Miałem trójkę na koniec i przez przypadek fizyczka zobaczyła robota i warunek był taki, że jak dostanie robota to postawi czwórkę a ponieważ zależało mi na tej ocenie no to oddałem. Zbuduję następnego
×
×
 • Utwórz nowe...