Skocz do zawartości

oktan

Użytkownicy
 • Zawartość

  35
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

Wszystko napisane przez oktan

 1. Witam, tak jak pisałem w temacie mam na sprzedaż kilka części kupionych w sklepie Botland. Niestety projekt który miał być robiony nie wypalił, więc części są mi zbędne. Wszystko nówki sztuki, niektóre otwarte tylko w celu dokładniejszego obejrzenia. Nigdy nie zostały użyte. Nazwa cześci // cena w sklepie // moja cena Silnik Pololu HP 30:1 szt.2 // 59zł/szt. // 50zł/szt. Mocowania do tych silników kpl. // 17,90zł // 10zł Koła Pololu 32x7mm czarne kpl. // 23,90zł // 15zł Koła Solarbotics RW2 szt.2 // 21,90zł/szt. // 15zł/szt. Kulka ball caster Pololu 3/8" - metalowa// 8,90zł // 5zł Cały komplet puszczę za 140zł Na terenie Warszawy możliwy odbiór osobisty, w innym wypadku przesyłka według cennika poczty lub kuriera.
 2. czyli wystarczy że w kodzie zmienię port Servo1 = Portd.1 na inny? czy musi być to któryś z portów obsługujących pwm (np. dla atmegi8 porty pb1 pb2 pb3) ?
 3. Mam pytanie, czy nieprzerobione serwo możemy podłączyć tylko pod port pd1? (akurat mam go zajęty)
 4. Czy powstanie jakiś harmonogram zawodów?? bo chciałbym wiedzieć o której się zakończy cała impreza. Drugie pytanie do kiedy można się rejestrować i czy rejestracja jest darmowa?
 5. Odpowiedź jest w tym wątku może być też tak, że silniki sieją straszne zakłócenia do układu i restartują procka - w tej sytuacji trzeba dodać kilka kondensatorów filtrujących. Bierzesz kilka 100nF ceramicznych, lutujesz po jednym między zaciskami silnika (inaczej mówiąc - równolegle do silnika) i między VCC a GND blisko procesora (możesz kilka w różnych miejscach). Zobacz na mojego https://www.forbot.pl/forum/topics7/line-follower-moj-pierwszy-robot-vt3670.htm budowałem również według tej instrukcji. Dodaj kondensatory żeby wyeliminować zakłócenia
 6. Serwa, które są dostępne w sklepach można podzielić na dwie grupy względem ich wielkości: normalne i micro. Wiele osób mówi żeby nie przerabiać micro serw, bo są delikatne, mogą się rozlecieć w rękach itp. Owszem są, ale jak wie się jak do nich podejść to wszystko będzie śmigać jak należy. W szczególności mam na myśli ucinanie blaszek potencjometru – radzę tego nie robić. Sposób, który pokażę będzie bezpieczniejszy pyzatym można go stosować przy wszystkich rodzajach serwomechanizmów. Jak wiemy każde serwo posiada potencjometr oraz ząbek ograniczający obrót zębatki. Zębatki trzymają się na osi potencjometru, ale są też wyjątki w serwach, więc przed zaczęciem przeróbki musisz zobaczyć, jakie masz serwo. Jeżeli masz Serwo, w którym zębatki nie trzymają się na osi potencjometru, omiń punkt pierwszy i przejdź do następnego. 1.Żeby nie naruszyć całej konstrukcji proponuję rozwiercić zębatkę do tego stopnia żeby luźno i bez żadnych oporów poruszała się na osi potencjometru. Z reguły zębatka ma w środku zgrubienie, a potencjometr ma wyżłobienie. 2.Odłącz potencjometr, ale zostaw go na swoim miejscu, (jeżeli masz Serwo, w którym zębatki nie trzymają się na osi potencjometru, możesz go wywalić całkowicie, nie będzie Ci już potrzebny). 3.W zębatce, która ma ogranicznik należy go usunąć skalpelem. 4.Wywal elektronikę, CAŁĄ, zostaw tylko silnik i odłączony potencjometr, (jako oś dla zębatki), zlutuj, co trzeba i skręć do kupy. Oryginalny mostek H Do sterowania można wykorzystać oryginalną elektronikę z serwa. Są w niej tranzystory, które tworzą nam właśnie taki mostek. Sposób ten idealnie nadaje się do sterowania silnikiem w przód i tył. Należy wymontować z niej układ scalony i odnaleźć wyjścia stworzonego mostku (dwa wyjścia tranzystorów). Jedno z nich przesyła sygnał o obrocie w prawo drugie w lewo. Co do wykorzystywania mostków z oryginalnej elektroniki serwa, to ja bym tego nie robił. Nie jest ona przystosowana do dłuższej pracy i potrafi się grzać już nawet po 30sek. (sprawdziłem) Rezystory Istnieje jeszcze możliwość przeróbki serwa wywalając potencjometr i wstawiając w jego miejsce 2 rezystory. Rezystencję rezystorów należy jednak dobrać we własnym zakresie. Nie zawsze się on jednak sprawdza, ponieważ układy elektroniczne w serwie również mają ograniczenia. W podobny sposób można również zwiększyć obrót serwa np. z 90 na 180. Należy dodać rezystor o odpowiedniej wartości, (aby powiększyć obrót o 100% np. z 90 na 180 należy dobrać rezystor o ok. połowę mniejszy od potencjometru), którą należy dobrać również we własnym zakresie. Ponieważ jest wiele rodzajów serw nie da się opisać przeróbki we wszystkich modelach po kolei, dlatego napisałem ogólnie. Myślę, że pierwszy sposób jest najbardziej uniwersalny, najprostszy i dlatego jak dla mnie najlepszy.
 7. W takim razie proszę o usunięcie tego artykułu z konkursu, a ja przez wakacje popracuje trochę nad nim.
 8. No i właśnie tu się mylisz, nie wiedziałem o konkursie, a zrobiłem aby się podzielić.
 9. Napisałem tak, żeby się podzielić wiedzą. A że ktoś zaliczył jako konkursowy to niech tak będzie , z miłą chęcią wezmę udział!
 10. Nie przesadzajcie już. Był zrobiony specjalnie dla szkoły i dlatego tam został. Żadnego łapówkarstwa tu nie widzę.
 11. http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p3204,serwo-eco-16-eco Sklep w Warszawie, przy ul. Bitwy warszawskiej. Internetowo też sprzedają.
 12. Hmm, jak by to delikatnie powiedzieć. Miałem trójkę na koniec i przez przypadek fizyczka zobaczyła robota i warunek był taki, że jak dostanie robota to postawi czwórkę a ponieważ zależało mi na tej ocenie no to oddałem. Zbuduję następnego
 13. Czyli jedna śruba dociska koło do orczyka i wkręca się gwint w osi serwa, tak? Koło się nie kręci względem orczyka tylko dzięki dociskowi do orczyka, tak? Nie ma tam żadnych klinów, wypustek ani innych łączeń? Nie zupełnie. Śruba dociska orczyk do koła, ale nie wkręca się w gwint serwa tylko w nakrętkę wystającą z koła. Całość jest tylko założona (nie sklejona, nie skręcona itp) na serwo (na orczyku oraz na osi serwa jest wielowpust, który wchodzi na siebie). Znalazłem jeszcze takie zdjęcie, może ono bardziej wyjaśni sprawę. Dodałem artykuł na temat przeróbki SERW
 14. Jako że szukałem w miarę tanich serw, które w prosty sposób mógłbym przerobić, trafiłem idealnie. Są małe, lekkie (16 gram) i proste w przeróbce. Koszt: 25zł/szt. W komplecie były 4 orczyki, śrubki do ich zamocowania. Brak śrub do mocowania serwa. Ale przejdźmy do konkretów. 1. Odkręcamy śruby trzymające obudowę. 2. Mamy taki oto widok, zabieramy się do zdjęcia górnej obudowy. 3. Po jej zdjęciu, widzimy tryby. Zdejmujemy górny tryb. 4. Po jego zdjęciu widać wpust na osi potencjometru. 5. Na trybie widać ząb będący na jego obudowie, w środku z z kolei jest jeszcze jeden ząb który nachodzi na wpust osi potencjometru. Musimy rozwiercić wiertarką zębatkę, a następnie usunąć z obudowy wystający ząb skalpelem. 6. Następnie odcinamy niepotrzebny potencjometr. 7. Lutujemy kable do silnika i układamy w obudowie. 8. Zamykamy obudowę i nasze serwo jest już gotowe do pracy jako silnik.
 15. za pracę tego "kalibru" w gimnazjum zdecydowanie powinna być szóstka, porównując do tego co w gimnazjum na fizyce czy technice się robi. No i pod żadnym pozorem nie powinieneś oddawać robota za darmo No i szóstak była na koniec, ale z techniki. A z fizyki była czwórka bo miałem oceny jakie miałem
 16. koło jest skręcone śrubą z orczykiem, a orczyki założone na serwa (dość ciasno wchodzą) Koła nabyte w składnicy modelarskiej w warszawie, http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?k115,materialy-konstrukcyjne-akcesoria-kola któreś z tych chyba fi 60. Właśnie tak, zależało mi strasznie na 4 na koniec, ponieważ kończę gimnazjum, idę do liceum i potrzebuje dobrych ocen. Są pewne wartości które można poświęcić. Oczywiście że mam zamiar. Mam pewien (jak sądzę) dobry pomysł, może nawet wezmę udział w zawodach. Zwrotu kosztów niestety nie będzie... Masz rację gimnazjum. Jak będą chętni to zapodam sposób przerabiania tych serw.
 17. Prędkość zawsze można zwiększyć tak jak pisałem, robot pokazowy. Koła modelarskie, chyba stosowane w samolotach.
 18. Algorytm wykorzystany również z przepisu na robota, zmieniłem w nim tylko szybkość silników. Procek to atmega8
 19. Witam, niedawno zacząłem interesować się robotyką i nagle zaszła potrzeba poprawy ocen w szkole Robotem tym zaliczyłem na 6 z techniki, oraz na 4 z fizyki (niestety musiałem go oddać Pani od fizyki). Zrobiłem go według Przepisu na robota. Napęd to dwa przerobione serwa eco-16, podwozie z plecówki, dwa tylne kółka modelarskie i przednie obrotowe z obi, z przodu czarny zderzak z listewki. Poniżej zdjęcia i filmik. Jeździ wolno bo służy do celów pokazowych Wszystkim którzy mi pomogli przy jego budowie Serdecznie Dziękuję!
 20. Dziękuję wszystkim za pomoc. Robot działa, dodałem 100nF przy silnikach, blisko podłączenia gnd i vcc atmegi oraz l293D i zmieniłem monstek z l293dne na l293D (podobno ten ma zabezpieczenie przeciw zmianie napięcia a temten był najprawdopodobniej uwalony)
 21. Dobra, udało mi sie go zrobić na atmedze8. Mam jednak problem. Nie działają silniki. Podłączyłem zamiast nich diody i wygląda że wszystko ok, na samym prawym silniku (prawy wtyk na zdjęciu z płytką) też jest dobrze, natomiast jak podłączę lewy to zielona dioda zaczyna mrugać a linię wyłapują tylko zewnętrzne czujniki. Co mam zrobić żeby to działało? edit: nie wiem czy to ważne ale mam serwa TG9 - przerobione
 22. a co tutaj ma akurat obudowa?? to w taki sposób jak powinienem zmienić program??
×
×
 • Utwórz nowe...