Skocz do zawartości

xabro1

Użytkownicy
 • Zawartość

  13
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez xabro1

 1. @opp34 dzięki za linki, już wszytko rozumiem.

  Co do wyzwalania funkcji, to tak, dokładnie o to mi chodziło.

  19 godzin temu, opp34 napisał:

  Samo zasilanie układu też do przemyślenia, ale to temat na osobny post. 

  A jakbyś to zrobił?

  EDYCJA

  Zastanawiam się jeszcze nad jakimś innym sposobem otwierania, np. coś takiego przy wykorzystaniu silnika na 230V z wiertarki. Tylko wtedy musiałbym też kręcić w drugą stronę aby rozwinąć linkę lub zamknąć drzwi a nie wiem czy jest to do zrobienia w przypadku takiego silnika (zmiana kierunku obrotów).

 2. Cześć wszystkim. Jak wspominałem ostatnio w innym moim temacie, na wiosnę będę chciał zrealizować pewien mały projekt, tak więc jestem 🙂

  Chcę automatycznie otwierać drzwi kurnika o danej godzinie. Najpierw myślałem o silniku który podnosiłby drzwiczki w formie gilotyny w górę, lecz szybko porzuciłem ten pomysł, ponieważ wpadłem na inny. Otóż zastosowałbym elektrozaczep, który trzymałby drzwi zamknięte, a same drzwi byłyby ciągnięte do pozycji otwarcia przez sprężynę naciągową. Po zwolnieniu elektrozaczepu drzwi otworzyłyby się. Konkretnie to mowa o parze drzwi, wewnętrznych i zewnętrznych, w sumie nie ma to znaczenia bo jedne jak i drugie otwierane będą w ten sam sposób, ale uprzedzam pytania co do rysunku, który może dam już teraz:

  obraz.thumb.png.8c0f25d99cbfd572b513229072a11398.png

  Jak widzicie, układ ten miałby bazować na module ESP8266 ponieważ chciałbym nim sterować przez WiFi. Myślałem o ustawianiu czasu na sztywno, tzn. aby za X sekund uruchomiła się funkcja zwalniająca zaczepy, ale w razie braku prądu w nocy (co w lecie zdarza się często) byłby problem. A z tego co wiem, to bezpośrednio do ESP da się wysłać sygnał z sieci WiFi i tak preferowałbym chyba zrobić. Inna opcja to zasilać ESP powerbankiem, ale musiałbym wtedy go podładowywać co jakiś czas i nie wiem w sumie na ile by wystarczył.

  Lista podzespołów:

  Przekaźniki: https://sklep.avt.pl/modul-przekaznika-4-kanaly-5v-10a-250v-z-optoizolacja-arduino.html

  Elektrozaczep: https://www.dantom.com.pl/zamek-elektromagnetyczny-elektrozaczep-dt-03-p-389.html

  ESP8266: https://abc-rc.pl/product-pol-7348-Modul-WIFI-ESP8266-NodeMcu-V3-CH340-Arduino-ESP12E.html

  Zasilacz: Zasilacz transformatorowy 12V 1A

  Objaśniam jak miałby działać sam układ. Zaprogramowana byłaby funkcja taka: jeśli (true) uruchom przekaźnik numer 1, czekaj 3 sekundy, uruchom przekaźnik numer 2, czekaj 5 sekund, wyłącz przekaźnik numer 2, uruchom przekaźnik numer 3, czekaj 5 sekund, wyłącz przekaźnik numer 3, wyłącz przekaźnik numer 1.

  Czyli po uruchomieniu programu włącza się transformator 12V 1A, po trzech sekundach (powiedzmy że to czas na rozruch transformatora) uruchamiany jest pierwszy elektrozaczep (drzwi zewnętrzne) zasilany właśnie z tego transformatora, działa przez 5 sekund po czym zostaje wyłączony i zaraz po nim uruchamia się drugi elektrozaczep (drzwi wewnętrzne), także na 5 sekund, po czym jest wyłączany, a zaraz po nim wyłączany jest transformator.

  Drzwiczki zewnętrzne otwierają się w pierwszej kolejności aby nie uderzyć żadnej kury naciągniętymi przez sprężynę drzwiami. Drugim powodem jest zmniejszenie obciążenia transformatora, które mogłoby być zbyt duże podczas działania dwóch elektrozaczepów w jednym czasie.

  Wydaje mi się że pomysł jest dobry. Martwi mnie tylko to, czy elektrozaczep się otworzy gdy drzwi będą nawierać na niego nacisk, a będą, bo przecież sprężyna będzie je ciągnęła do siebie.

   

  Mam takie pytania:

  1. Zauważyłem że przekaźniki dzielą się na takie sterowane sygnałem LOW lub sygnałem HIGH. Czy to znaczy że te sterowane sygnałem LOW są domyślnie zwarte a przy podaniu sygnału HIGH obwód jest otwierany?

  2. Jakbyście wyzwalali uruchamianie funkcji sterującej układem?

  3. Czy transformatory w cenie 10 zł to coś normalnego czy jakiś szmelc?

  4. Jakieś sugestie?

 3. Dnia 15.01.2021 o 09:00, SOYER napisał:

  @xabro1 pomimo, że popieram Twój pęd do wiedzy i budowania ciekawych urządzeń, to uważam, to co napisałem w pierwszym poście w tym temacie. Budowa elektronicznie sterowanego miarkownika przez amatora, na dodatek z kolejną elektroniką pilnującą za wysokiej temperatury to proszenie się o kłopoty, łącznie z pożarem komina i domu. 

  Proponuję zbuduj, na początek tan alarm który będzie Ci wysyłał info o temoeraturze z pieca, z powrotu, z CWU, temperature z instalacji, dodatkowe powiadomienie np. sms o o zbyt wysokiej temperaturze. 

  Miarkownik zamów taki. Pewny, mechaniczny, bezpieczny.

  Rozumiem Twoje obawy, lecz mimo wszystko chciałbym spróbować, przynajmniej w tym sezonie grzewczym. Gdy nie ma mnie w domu to nie pale w piecu, a gdybym gdzieś chciał wyskoczyć na godzinkę to wyłączyłbym ten sterownik, bo faktycznie jeśli coś by mu się pomieszało i otworzyłby klapę to mogłoby się źle skończyć.

  Po sezonie wykorzystałbym ESP do innego projektu a w piecu zamontowałbym nowy miarkownik mechaniczny. Myślałem o tym już wcześniej, ale teraz w zimie nie chce mi się spuszczać wody z całej instalacji, a w lato chociaż się ta woda do czegoś przyda.

  • Lubię! 1
 4. 12 godzin temu, SOYER napisał:

  V3 wybrałem bo chodzą na sterownikach CH340, a te V2 podobno na innych sterownikach, na których są problemy.

  Na jednej aukcji z V2 w opisie było powiedziane że ta wersja jest lepsza, m.in. przez inny sterownik. No ale nie weryfikowałem tego tylko zapytałem tutaj, bo wiadomo jak to z opisem sprzedawcy.

  9 godzin temu, BlackJack napisał:

  Czy zastanawiałeś się co się stanie gdy zabraknie prądu, a klapka się nie zamknie? W tedy temperatura w piecu będzie mogła samoistnie rosnąć.

  Tak jak pisałem wyżej, ten mechanizm ma być tylko wsparciem a nie całkowitym zastąpieniem mojej obecności przy piecu. Więc nie musi zamykać klapy, a nawet jakby to robił to i tak bym szedł się upewnić 😄

  9 godzin temu, BlackJack napisał:

  Zacięcie się mechanizmu w sumie może skutkować tym samym.

  Dlatego przewidziałem też alarm od zbyt wysokiej temperatury. Można by też dać jakiś czujnik zamknięcia klapy, wtedy byłoby wiadomo czy faktycznie jest zamknięta.

  9 godzin temu, BlackJack napisał:

  Dla tego własnie powszechnie stosuje się w piecach zasypowych wentylator. jakakolwiek awaria zasilania, praktycznie skutkuje samoczynnym wygaszeniem, lub stłumieniem pieca.

  Lub miarkownik ciągu, taki analogowy.

  9 godzin temu, BlackJack napisał:

  Największy problem to chyba, zapewnienie samoczynnego pewnego, bo to jest istotne w tym przypadku zamknięcia.

  Akurat w przypadku zamknięcia serwo nie musi być precyzyjne, bo wystarczy zostawić mu zapas ruchu, gdzie w przedziale np. 0-10* linka ma luz, a dopiero od 11* zaczyna się napinać i klapkę unosić.

  O samą precyzję pytałem w głównym poście, gdzie jeszcze nie myślałem o serwie a samym silniku.

   

  Co do samej konstrukcji, jak to zasilić panowie? Bo dotychczas wiem tyle:

  wstepny_schemat.png

  • Lubię! 1
 5. 20 minut temu, ethanak napisał:

  Bo nie ESP8266 tylko pewnie NodeMCU, a tu ciężko mówić o podróbce (w końcu to otwarta konstrukcja, są dostępne schematy, projekty płytek, a w ostateczności możesz sobie to złożyć choćby na płytce uniwersalnej i będzie działać dokładnie tak samo).

  W sumie tak, racja. Wbił mi się do głowy komentarz pod jedną aukcją, coś w stylu "Dobra podróbka" no i fakt istnienia zamienników Arduino.

  22 minuty temu, ethanak napisał:

  Wersja czego?

  Tak, NodeMCU.

 6. @Treker dzięki za wytłumaczenie.

  2 godziny temu, BlackJack napisał:

  Pomijając że w świetle ustaw anty smogowych itp. nie bardzo samoróbki można używać, zadałbym sobie pytanie czemu takiego rozwiązania nikt powszechnie nie stosuje, tylko do klapy wstawia wentylator?

  No właśnie. Jak czytałem w sieci to wielu ludzi chwaliło miarkownik i to po przejściu z dmuchawy. A czy będę używał jakiejś samoróbki czy ręcznie uchylał klapę to praktycznie żadna różnica. Nawet nie wiedziałem, że jest to sprzeczne z jakąś ustawą.

   

  Wstępnie znalazłem potrzebne elementy:

  Moduł ESP8266 NodeMCU V3

  https://allegro.pl/oferta/nodemcu-v3-esp8266-wifi-arduino-f-vat-6403713255

  Serwo MG996R, nie wiem czy marka bardziej typu no-name bo nie mam rozeznania

  https://allegro.pl/oferta/servo-serwo-towerpro-mg996-metalowe-zebatki-rc-9764860979

  Czujnik temperatury

  https://allegro.pl/oferta/ds18b20-wodoodprony-czujnik-temperatury-arduino-1m-8456097595

  Teraz pytanie, jak to zasilić i czy będę potrzebował jeszcze jakichś elementów. W obecnej konfiguracji po prostu bym to polutował więc o płytce nie myślę, ale to zależy czy konieczne będą jeszcze jakieś kondensatory itd.

  ESP8266 na Allegro to chyba w większości podróbki. Ale czy to dużo gorsze konstrukcje? I czy wersja V2 jest faktycznie lepsza od V3?

 7. Dnia 10.01.2021 o 17:14, SOYER napisał:

  Poczytaj tu na początek. 

  Dzięki za link. Zapoznałem się z artykułem. Nie rozumiem jednak jednej rzeczy, Arduino Uno wg. specyfikacji można zasilać prądem o napięciu 5-7V, a tutaj dostarczane jest mu 9V. Chyba, że w tym scenariuszu Arduino jest zasilane z USB a to 9V jest "przepuszczane" dalej?

  Czy takie zasilanie serwa jest błędne? Schemat w 37 sekundzie: https://www.youtube.com/watch?v=9qgABVkvbYI

  Zważyłem klapkę przy podnoszeniu i maksymalna waga jaka pokazała mi się na wyświetlaczu to 1,1 kg. Myślę więc, że serwo które da radę podnieść 1 kg wystarczy, ponieważ wystarczy przyłożyć siłę pod innym kątem aby zmniejszyć obciążenie. Po małym reasearchu wiem o co chodzi z momentem i wychodzi na to, że kupując np. takie serwo, na 1 cm długości ramienia będę mógł zawiesić 3,5 kg. Czyli aby podnieść 1,1 kg mogę wydłużyć ramię do 3 cm i przyłożyć ciężar do jego końca?

  klapkawaga.png

 8. Nie ukrywam że całość wydaje się dosyć skomplikowana. Myślałem o prostszym układzie, chociaż ten, który podesłałeś, pewnie też może być prostszy, bo w przeciwieństwie do mojego zamysłu, tutaj jest przewidziany np. wyświetlacz.

  Samo rozwiązanie z ramieniem wydaje się lepsze przy tym zastosowaniu. U mnie też mogłoby zdać egzamin.

  Czy dałoby radę zbudować to na samym ESP8266? Zamiast Arduino.

  Czy da się zasilić serwo oddzielnie, tzn. podłączyć + i - prosto pod zewnętrzne zasilanie a przewód sygnałowy do ESP? Bo prawdę mówiąc nie rozważałem wcześniej kwestii zasilania, a samo serwo na zasilaniu z ESP chyba nie będzie miało odpowiedniego zasilania.

 9. 2 godziny temu, ethanak napisał:

  Chodzi Ci o aplikację na Arduino/ESP czy aplikację np. na telefon do sterowania całościa?

  Chodzi mi o aplikację do sterowania całością. Wiem że jest coś takiego jak Domoticz, ale będę do tego chyba potrzebować serwera?

  2 godziny temu, ethanak napisał:

  o znaczy z którą? 0.1% czy 2% bo to dość duża różnica? Bo przecież potrzebne jest tu coś w rodzaju siłownika liniowego (nieważne, ze śrubą, kołem z linką czy innym patentem) który ma określony skok (różnicę między zamkniętą a otwartą klapką w milimetrach na przykład). Niestety, nie widząc tej klapki nie można określić skoku, a tym samym koniecznej precyzji. Bo może się okazać że wystarczy jakiś potencjometr (jak w serwo) i jakiś silnik z przekładnią, a może jakiś super precyzyjny enkoder absolutny z silnikiem krokowym...

  Będę musiał sprawdzić dokładnie, ale tak na oko wydaje mi się, że linka będzie musiała poruszać się do 1,5-2 cm. Mówiąc poruszać się, mam na myśli, że będzie musiała zostać wciągnięta w takiej ilości.

  1 godzinę temu, SOYER napisał:

  jak to chcesz zasilać i co w razie braku zasilania, lub np. zawieszenia się programu, powody mogą być różne. 

  Nie wiem jak chcę zasilać, bo nie wiem z czego to się będzie składać. Mechanizm ma być wsparciem a nie całkowitym wyręczeniem mnie z czynności przy piecu. Aktualnie ustawiam przerwę w klapie na "złoty środek" ale mimo to trzeba iść do kotłowni przymknąć klapkę jakiś czas po rozpaleniu oraz otworzyć pod koniec palenia, dzięki temu projektowi mógłbym to zrobić z poziomu telefonu. W razie braku zasilania aktualnie i tak będę musiał zejść do piwnicy zamknąć klapę.

  Dla większego bezpieczeństwa można by było zrobić osobny układ do monitorowania temperatury i alarmujący gdy przekroczy ona jakiś próg.

  Miałem też taki zamysł aby użyć starszego smartfona jako bazy do monitorowania i sterowania tym układem. Byłby on na stałe umiejscowiony w pokoju dziennym i aby sprawdzić temperaturę kotła i ew. uchylić klapę wystarczyło by się do niego nachylić.

  2 godziny temu, ethanak napisał:

  A co do patentu z linką i kółkiem: zrób sobie jakiś prowizoryczny mechanizm (typu sznurek i szpulka) i sprawdź, czy pociągając/popuszczając sznurek będziesz w stanie zapanować nad klapką.

  Na razie sprawdziłem to łańcuszkiem od miarkownika oraz palcem (w roli szpulki) i dało się zapanować. Muszę zmierzyć ile tej linki musi zostać wciągnięte.

 10. 35 minut temu, ethanak napisał:

  Co to znaczy "co do milimetra"? Jeśli klapka porusza się o metr, to masz precyzję 0.1%. Jeśli o 5 cm to 2%. Przybliżysz nieco?

  Chodzi o to, aby przerwę pomiędzy klapką a drzwiczkami dało się regulować z taką właśnie dokładnością. Wspomnienie o tych 10-15% mogło okazać się mylące, miałem na myśli to, że w tym przedziale jest to istotne.

 11. Witam. Na wstępie chcę zaznaczyć że nigdy nie miałem doczynienia z programowalnymi płytkami ani automatycznymi mechanizmami.

  Wpadłem na pomysł wykonania u siebie miarkownika do pieca CO sterowanego zdalnie lub automatycznie.

  Jak miałoby to wyglądać? Otóż w rozpalonym kotle po przez regulację dopływu powietrza za pomocą klapki w dolnych drzwiczkach możemy zwiększać bądź zmniejszać temperaturę pieca. Klapkę podnosi się lub opuszcza i właśnie to musi być realizowane przez mechanizm. Ważne jest tutaj zachowanie precyzji co do milimetra przy pierwszych 10-15% odchylenia klapki, ponieważ przy dużej ilości paliwa każdy mm więcej może przyczynić się do znacznego wzrostu temperatury kotła, znowu za małe odchylenie może go zagasić.
  W związku z tym najpierw pomyślałem o mechanizmie, który kręcił by śrubą w klapce. Śrubą można bardzo precyzyjnie ustawić przerwę między klapką a drzwiczkami, jednak myśląc o kosztach i skomplikowaniu tego mechanizmu pomyślałem, że może lepiej byłoby użyć silnika z kołem, na którym nawinięta byłaby linka przyczepiona do klapki. W takim scenariuszu silnik musiałby być precyzyjny, pamiętać swoją pozycję oraz poruszać się w obie strony i w zależności od wielkości koła, robić więcej niż 360* obrotu.

  W załączniku objaśnienie obrazkowe.

  Co do sterowania klapą to wiadomo, że jeśli ma być automatyczne, będzie potrzeby sensor temperatury i w zależności od jej wartości, silnik będzie wykonywał ruch. Przykładowo:

  Jeśli TEMPERATURA < 55 - otwórz klapę na 50%
  Jeśli TEMPERATURA < 60 - otwórz klapę na 10%
  Jeśli TEMPERATURA < 70 - otwórz klapę na 5%
  Jeśli TEMPERATURA >=80 - zamknij klapę
  Jeśli TEMPERATURA >=90 - alarm

  Myślę, że takie coś zdałoby egzamin. Z mojego rozeznania wynika, że chyba do tego celu mógłbym użyć Arduino Nano?
  W gruncie rzeczy najpierw myślałem wyłącznie o sterowaniu zdalnym przez WiFi i taką opcję też chciałbym mieć. Problem jest taki, że potrzebna byłaby aplikacja do sterowania silnikiem i chyba musiałbym ją skądś wyczarować?

  Dobrze. Ciekawi mnie co o tym sądzicie, czy jest to do zrealizowania i czego będę potrzebował. Macie jakieś sugestie?

  Pozdrawiam

  miarkownik.png

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.