Skocz do zawartości

Bogus1

Users
 • Zawartość

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Bogus1

 1. Bogus1

  Edubot

  Edubot Edubot jak nazwa wskazuje jest to edukacyjny robot. Rzeczą która go wyróżnia wśród elebotów itp. jest to że można go rozbudowywać jak się nam podoba, poza tym niektórych modułów można użyć w np. platformach wielozadaniowych. Robot składa się z podwozia z dziurkami i płytką stykową, silnika z przekładnią i kołami, modułów elektroniki, a wszystko to łączy się przy użyciu śrubek M3 i kabelków z goldpinami żeńskimi. Podwozie Zostało wykonane ze sklejki pochodzącej ze skrzynki (pod stykówką jest uchwyt). Otwory mają 3mm średnicy są oddalone od siebie o 10mm z przodu znajduje się ślizg
 2. Można użyć płytek uniwersalnych (też się lutuje). Można też użyć płytek stykowych (nie lutuje się), ale to nie ma sensu.
 3. Bogus1

  Diodowe koszulki

  Torby/plecaki to zły pomysł, bo za dobry plecak trzeba zapłacić, chyba że będą zamawiane jak koszulki, tylko czy jakaś firma robi takie rzeczy. Naszywki bardzo dobry pomysł. Co do koszulek, mogły by być z robotami z tego forum, tylko z ładnie zapakowanymi np. skarabeusz, inferno, nie może to być jakaś plątanina kabli w której mało kto widzi robota.
 4. Mam problem z wydrukowaniem kilku płytek na jednej stronie. Tak, szukałem w google i na elektrodzie. Udało mi się zrobić pdf wszystkich płytek i teraz trzeba je posklejać na jednej stronie przy pomocy programu graficznego tylko jakiego?? Próbowałem w gimpie i corelu oba nie otwierają pdf. Znacie jakieś programy którymi otworze pdf???? Jeśli to nie jest dobry dział to przenieście temat.
 5. Bogus1

  Wybór szkoły

  A po co/dlaczego ma tam iść.
 6. Bogus1

  Wybór szkoły

  Dlatego wg mnie lepsze jest technikum, bo w liceum będę całą noc kuł z powyższych przedmiotów, żeby tego nie wykorzystać w praktyce. I tak do matury zdążę wszystko zapomnieć, więc jest to uczenie się po to by zapomnieć wg mnie jest to strata czasu. Akurat chemia przydaje się w elektronice .
 7. Bogus1

  Wybór szkoły

  Co znaczy renomowane liceum/technikum???? Jest to pojęcie względne, ale od czego są rankingi Które miejsce w województwie ma wasze technikum liceum??? Z prawej strony są mapki.
 8. Bogus1

  Wybór szkoły

  nie chce mi się pisać tego 2 razy Technikum elektroniczne/mechatroniczne trwa 4 lata Z tego co się dowiedziałem to wszyscy pracodawcy wymagają doświadczenia zawodowego od świeżo upieczonych inżynierów. Te doświadczenie studiując dziennie można zdobyć po przez pracowanie w zawodzie przez wakacje, albo pracując w domu (projektowanie itp.). Niestety tam po liceum cię nie zatrudnią. Fachowiec jest to osoba, która popełniła wszystkie możliwe błędny i wyciągnęła z nich wnioski Nie pracując w zawodzie nie popełnisz tych błędów. Z tego co wyczytałem na stronach szkół są koła pozalekcyj
 9. Ja też chętnie zerknę. Patrze się tak na drukarkę i chyba czas na emeryturę, albo raczej na eutanazje . Można by z niej zrobić coś ciekawego.
 10. Bogus1

  zastosowanie robotów Line Follower

  Można też nimi poprawiać stare ledwo widoczne linie, co jest bardziej realne do zrobienia.
 11. Bogus1

  Czujnik optyczny

  Ja wziąłem schemat i obliczenia z asystenta elektronika. Trochę cienko u mnie z angielskim, czy dobrze wyczytałem że: Astable to tryb astabilny sqarewave astable duty cycle = 50% to znaczy o wypełnieniu 50% Jeśli dobrze wyczytałem to dlaczego nie mogę tego włączyć.
 12. Bogus1

  Czujnik optyczny

  zmontowany wg. tego schematu: Częstotliwość pokazuje bardzo różną 0,5Hz, 3KHz, 300Hz, 100Hz Może to wina Chińskiego miernika chociaż w to wątpię bo w gniazdku pokazywał 49,99Hz. Jeszcze jedna dziwna rzecz miernik wykrywa napięcie sieciowe np. jak się go przyłoży do gniazdka to świeci i wibruje. Układ podłączam do 5V i jedną ręką trzymam sondę przy diodzie a drugą łapie miernik, a on zaczyna świecić i wibrować. Działam jak antena? Czy jestem podłączony pod napięcie sieciowe? W to drugie wątpię, bo jak łapię żarówkę zębami to nie świeci
 13. Bogus1

  Czujnik optyczny

  Ne555 nie da się tylko zaprogramować KD93 robiłeś takie coś na stykówce nie było żadnych problemów z pomiarami, bo jak ja sprawdzam częstotliwość to za każdy razem jest inna, z pojemnością to samo. Jak wyciągnę kondensator i go sprawdzę to pomiar jest dobry. Tata twierdzi że ze stykami jest coś nie tak, tej płytki zbyt często nie używałem.
 14. Bogus1

  Czujnik optyczny

  Można dawać odbiorniki o różnych częstotliwościach odbioru (w AVT znalazłem na 5 o różnych częstotliwościach). Może jutro skończę prototyp takiego czujnika na ne555. Znacie jakiś kalkulator do ne555 ten na wortalu majsterkowicza coś nie tak działa.
 15. Zamiast attiny dałem ne555 w trybie a stabilnym schemat i obliczenia wziełem z tej strony Zamiast Rb dałem potencjometr i nim dobiorę odpowiednią częstotliwość.
 16. O to mi chodziło tylko zapomniałem nazwy.
 17. RS 232 został skopiowany z książki M.Wiązani wkleiłem go tutaj bo może jak w czujniku do FTL coś narysowałem na opak. Może ma ktoś PCB do elebota w eaglu/kikad`zie? SMD odpada bo: 1. Nigdy nie robiłem PCB nie wiem czy przewlekane mi się udadzą. 2. Nie mam tego czegoś czego używa się zamiast stopu lutowniczego (tzw. cyny) 3. Mam trasformatorówke 45-75W i 50-cio letnią opornościową ok. 100W 4. Mam już większość elementów są one przewlekane (głównie z odzysku ale działają)
 18. Enkoder i czujnik obiciowy skopiowałem z elebota (jak drukowałem PDF`y to mi elemęnty nie pasowały. Czyli w FTL ma dać fototranzystory odwrotnie 100g wytrawiacza B-327 na 0,5l wody jest w stanie dużo wytrawić???
 19. Na miejscu mi nie zależy jak będzie go mało to to zrobię większe podwozie i przypominam że ma to także służyć jako płytka testowa pod mikrokontrolery Może ktoś zerknąć na inne schematy czy są dobrze planuje z okazji wolnego w trzech króli zmontować to. Gdzie wylać wytrawiacz po wytrawianiu????
 20. raV trochę źle zrozumiałeś pytanie, ale już to poprawiłem.
 21. Jeśli zrobię termotansfer bez lustrzanego odbicia to da rade lutować po stronie ścieżek???
 22. Jest jakaś różnica między górą a dołem w płytce jednostronnej????? Poprawiłem płytkę z megą Jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz skąd układ bierze -5V jak za stabilizatorem nie ma żadnego połączenia
 23. Zamierzam zrobić robota modułowego coś jak elebot. Kilka słów o projekcie: Robot ma rozwojowy, chciałem zbudować elebota, ale na takim podwoziu zbyt dużo czujników nie zmieszczę, poza tym moduły będą też służyły jako płytka testowa do uc, więc nie mogę dać uc, mostka H i lcd na jednym pcb. Moduły będą przykręcane do podwozia za pomocą śrubek (jeszcze nie wiem jakich, więc nie zaznaczałem otworów na PCB). Podwozie ze sklejki/tekstolitu rozmiar ok kartki A4 będzie zawierać płytke stykową (700 pól), silniki, koła, ślizg kulkowy i otwory na śrubki. Jak czytelność schematów?? Jakieś uwagi n
 24. Bogus1

  Gdzie trzymacie części elektroniczne?

  Ja stosuje większość sposobów: Rezystory i kondensatory i inne rzeczy w torebkach strunowych z przyklejoną etykietą i wszystko razem trzymam w organizerach. Większe kondensatory w pudełkach po różnych rzeczach. Największe elektrolity (600V) i transformatory trzymam w garażu wysoko na półce żeby nie przeszkadzały. Po za tym polecam ten artykuł
 25. Bogus1

  Ulubione dowcipy

  Przychodzi facet do baru i pyta się: -Ile kosztuje kropla wódki -nic - odpowiada braman Facet na to: -To proszę wykapać mi pół litra
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.